امروز: جمعه، ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۰۲:۲۰ Friday, 1 March 2024

آخرين وضعيت درياچه اورميه,70 درصد مساحت درياچه كاسته شده

آخرين وضعيت درياچه اورميه

مشکل و بحران دریاچه اورمیه یکی از مهم ترین معضلات نه تنها ایران بلکه خاورمیانه است و باید مسئولان و نهادهای ذیربط با رائه راهکارهای عملی نهایت سعی خود را در این زمینه به کار گیرند.

به گزارش سايت تحليلي و خبري بينانيوز ، کارشناسان بر این باورند که اگر مسئولان در مورد این مساله حیاتی کوچک ترین سهل انگاری داشته باشند، دریاچه اورمیه نیز به سرنوشت کنونی و نامساعد دریاچه اورال دچار خواهد شد. در واقع نتیجه بی توجهی به دریاچه اورمیه ، پدیداری بزرگترین دشت نمک در جهان خواهد بود .

به عقیده کارشناسان، در صورت خشک شدن دریاچه اورمیه ، باد این نمک ها را به زمین های مزروعی اطراف خواهد برد و در آینده ای نه چندان دور شاهد تبدیل زمین های حاصلخیز کشاورزی به شوره زارهای وسیعی خواهیم بود که این امر نیز ضربات جبران ناپذیری به کشاورزی وارد خواهد آورد.

نادر قاضی پور نماینده مردم اورمیه در مجلس شورای اسلامی در خصوص خشک شدن دریاچه اورمیه گفت: در شرایط کنونی با از بین رفتن زمین‌های کشاورزی حوزه دریاچه اورمیه که در اثر خشک شدن چاه‌های عمیق موجود در آنها اتفاق افتاده است، ۳۴ درصد از کارخانه های صنایع تبدیلی در استان آذربایجان غربی تعطیل شده است که این امر اثرات جبران ناپذیری در همه حوزه‌ها از اقتصادی، صنعتی، اجتماعی، فرهنگی به جا خواهد گذاشت.

نماینده مردم اورمیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت، همت کافی برای نجات دریاچه اورمیه را نداشته و ندارد گفت: دولت باید بداند که نابودی دریاچه اورمیه مساوی با از دست رفتن هزاران موقعیت اقتصادی و اشتغال در این منطقه خواهد بود.

نادر قاضی پور با بیان اینکه علی رغم اینکه مجلس شورای اسلامی مصوبات خوبی در زمینه نجات دریاچه اورمیه از این وضعیت بحرانی داشته است، گفت: در دولت انگیزه و هدفی در راستای اجرا کردن مصوبات مجلس، به خصوص در مورد دریاچه اورمیه وجود ندارد.

 ffr1

مشكلات زيست محيطي

مسئولین زیست محیطی استان اذربایجان غربی ایران می گویند کلیه جزایر دریاچه به دلیل خشک کردن بخش بزرگی از آن، از طریق خشکی به هم ارتباط یافته اند.

مسئولین زیست محیطی استان اذربایجان غربی ایران می گویند که در حدود ۷۰ درصد از مساحت پیکره آبی دریاچه ارومیه کاسته شده و کلیه جزایر این دریاچه از طریق خشکی به هم ارتباط یافته اند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی به دنبال شروع فصل گرما و کاهش سطح تراز آب دریاچه ارومیه و احتمال خروج حیات وحش از جزایر پارک ملی دریاچه،اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، اقدام به برقراری گشتهای هوایی بر فراز منطقه نموده است .

به گزارش این نهاد، رئیس اداره محیط طبیعی طی هفته گذشته بیش از سه ساعت پرواز مستقیم بر فراز محدوده پارک ملی دریاچه ارومیه با حضور مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، حسن عباس نژاد و کارشناسان مربوطه صورت پذیرفته است و نتایج بررسی حاکی از این است که حداقل ۷۰ % از مساحت آبی دریاچه کاسته شده و کلیه جزایر از طریق خشکی به هم ارتباط یافته اند و ارزش اکولوژیکی جزایر ۹ گانه که قبلا” محل تخم گذاری انواع پرندگان از جمله فلامینگو و پلیکان بوده کاهش یافته است.

دریاچه ارومیه دارای میلیاردها تن نمک است که در صورت خشک شدن اب آن، این نمک می تواند در میان مدت با پراکنده شدن از طریق باد، بخش بزرگی از زندگی مردم آذربایجان، واقع در شمال غرب ایران را فلج کند.

توییت بینا

10:34 (۴ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۴ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۴ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۴ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۸ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۸ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۸ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۹ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۹ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۹ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۹ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۹ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۹ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۹ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۹ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۹ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۹ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱۰ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین