امروز: پنج شنبه، ۶ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۳:۱۰ Thursday, 28 October 2021

آسیب‌شناسی نحوه توزیع سبد کالا در دولت

آسیب‌شناسی نحوه توزیع سبد کالا در دولت

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به آسیب‌شناسی نحوه توزیع سبد کالا در دولت گفت: توزیع این سبد یک سیاستی است که هیچ ربطی به یارانه نقدی ندارد و آن سیاست دیگری است.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، علی ربیعی در حاشیه جلسه امروز(چهارشنبه) هیأت دولت با اشاره به سیاست‌های رفاهی دولت، گفت: دولت در کنار سیاست‌های کلانی که در حوزه اقتصاد دنبال می‌کند مانند خروج از رکود تورمی و مسائلی این چنینی یکی از مهمترین برنامه‌هایش سیاست‌های رفاهی است.

 

وی با بیان اینکه دولت به این سیاست‌ها اعتقاد دارد و در این راستا برنامه دنبال می‌کند افزود: فشارهایی که بر روی زندگی مردم وجود دارد، در دولت نه تنها قابل درک است بلکه زندگی دولتمردان در دولت نیز به نوعی است که با این فشارهای ملموس زندگی کرده‌اند و پدیده دولت و مردم دو پدیده جدا در درک این موضوع نیستند و به واقع دولت این فشارها را درک می‌کند.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تاکیدات رئیس جمهوری گفت: تاکید رئیس جمهوری بر این بوده که حتما نهادهای قانونی از جمله در شورای عالی رفاه مطالعاتی را در خصوص فقر، نابرابری و فقرزدایی انجام دهد و این کار در حال انجام است و در راستای حل این مسائل نیز برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده که بخشی از آن در بودجه امسال از جمله در بحث هدفمندی متبلور شده است.

 

ربیعی با تاکید بر اینکه یکی از سیاست‌های دولت سیاست‌های رفاهی است تاکید کرد: اگر این طرح در سال آینده اجرا شود آثار آن را در این ارتباط مشاهده می‌کنیم.

 

وی همچنین با بیان اینکه یکی دیگر از سیاست‌های دولت در این ارتباط سیاست‌های فوری رفاهی هستند دربرابر انتقاد برخی افراد در ارتباط با زیرسوال بردن این سیاست‌ها افزود: درکشورهای فوق‌العاده توسعه‌یافته نیز اینگونه سیاست‌های یکی از سیاست‌های اصلی است و حتی با این سیاست‌ها، دولت‌ها مورد سنجش قرار می‌گیرند.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین با اشاره به برنامه‌های دولت در راستای حمایت مستقیم و غیرمستقیم از مردم خاطر نشان کرد: ما در راهکارها برای اینگونه حمایت‌ها به حمایت‌های نقدی و غیرنقدی می‌رسیم.

 

ربیعی با اشاره به امنیت غذایی و مبارزه با فقر و تبلور این موضوع در سیاست‌های دولت گفت: مطالعات نشان می‌دهد که در خانواده‌ها بعضا به علت مشکلاتی که وجود دارد پول نقد به غذا تبدیل نمی‌شود و ارائه توزیع سبد کالا به مردم در راستای همین امنیت غذایی بوده است.

 

وی در واکنش به اتفاقات رخ داده در مورد نحوه توزیع سبد کالا گفت: دولت در این ارتباط آسیب‌شناسی کرد و اشکالاتی که وجود داشت را مورد بررسی قرار داد.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در اجرای اینگونه سیاست‌ها باید تمام متغیرهای مرتبط دیده می‌شد اظهار کرد: این اتفاقی که افتاد ناشی از این بود که ما پیش‌بینی نکرده بودیم که به این سرعت این صف‌ها ایجاد شوند و در واقع این هم جزو متغیرهایی بود که به آن توجه نشده بود.

 

ربیعی با بیان اینکه ما باید تعداد پست‌هایی که این سبدهای کالا را ارائه می‌کنند افزایش پیدا کنند چرا که نسبت به افرادی که در صف‌ها بودند با این پست‌ها نسبت مناسب و هماهنگی نداشته گفت: برخی از فروشگاه‌هایی که متولی توزیع این سبدهای کالا بودند دو یا سه پست خود را در این زمینه فعال کردند و این نیز یکی از دلایلی بود که این صف‌ها ایجاد شد.

 

وی با بیان اینکه تا کنون حدود یک میلیون و 200 هزار نفر این سبد کالا را دریافت کرده‌اند به مرحله مرحله کردن توزیع این سبد کالا در میان جامعه هدفی که مشمول دریافت این سبد می‌شوند اشاره کرد و اضافه کرد: در مرحله نخست 9 میلیون و 700 هزار خانوار برای دریافت سبد کالا معرفی شده‌اند و همانطور که اشاره کردم یک میلیون و 200 هزار نفر آن را دریافت کرده‌اند و مابقی آن را نیز می‌گیرند.

 

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بعد از اینکه این 9 میلیون و 700 هزار نفر سبد کالا گرفتند گروه بعدی معرفی می‌شوند.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: کارمندان وابسته به قانون کار و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی در روزهای آینده این سبد را دریافت می‌کنند و حجم کار سبک‌تر می‌شود و سپس توزیع سبد کالا میان کارگران نیز آغاز می‌شود.

 

ربیعی با تاکید بر اینکه سهم مشمولان دریافت سبد کالا از بین رفتنی نیست و این اعتبار در کارت‌ها محفوظ است گفت: آنها هر زمانی که برای دریافت آن مراجعه کنند می‌توانند سبد کالای خود را بگیرند.

 

وی افزود: دولت در ارائه تدابیر رفاهی خود بین مردم اگر هم بخواهد تبعیضی قائل شود آن تبعیض به نفع فقرا و طبقات پایین‌تر است.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه یکی از سیاست‌های مهم دولت در واقع حمایت از اقشار پایین است گفت: دوستان رسانه‌ای بدانند هیچگاه این دولت محرومان جامعه را نه تنها فراموش نمی‌کند بلکه فلسفه آمدن آن تلاش برای رشد کشور و توجه به محرومان است.

 

ربیعی با بیان اینکه متأسفانه برخی از مباحث به نحوی مطرح می‌شود که گویی جهت‌گیری‌هایی در دولت وجود دارد در حالی که اینطور نیست، گفت: در وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی به زودی مطالعات اساسی و گفت‌وگو‌هایی درباره نابرابری‌ها و هدفمندی با حضور رسانه‌ها آغاز می‌شود و در دولت نیز در سطح علنی به این موضوع توجه خواهد شد.

 

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که به نظر وی آیا این امکان وجود نداشت که توزیع سبد کالا به نحو بهتری انجام شود گفت: توزیع سبد کالا به نحو بهتر ممکن بود اگر از همان ابتدا به شکل مرحله‌ای این اقدام را به پیش می‌بردیم.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه ارائه توزیع سبد کالا یک سیاستی است که ربطی به یارانه نقدی ندارد و درواقع پرداخت یارنه نقدی سیاست دیگری است و در واقع این موضوع برای امنیت غذایی خانوارهای ایرانی بود که در این مرحله به شکل گسترده انجام شد در مورد برخی از اخبار مبنی براینکه گفته می‌شود دو نفر در ارتباط با دریافت سبد کالا از جمله در صف دریافت سبد و بر اثر فشار کشته شده‌اند با رد این موضوع گفت: هیچ فردی در این ارتباط کشته نشده است.

 

ربیعی افزود: فردی که بالغ بر 86 سال داشت در خارج از صف به رحمت خدا رفته و من خودم گزارش‌هایی که در این ارتباط مطرح شده را با وسواس دنبال شده دنبال کردم و اخبار منتشر شده درست نیست و فرد که از دنیا رفته ربطی به سبد کالا و نحوه توزیع آن ندارد.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید