امروز: سه شنبه، ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۰ Tuesday, 7 February 2023

آمادگی لندن برای بهبود روابط با تهران

آمادگی لندن برای بهبود روابط با تهران

وزیر امور خارجه انگلیس می‌گوید انگلیس به هرگونه اقدام حسن روحانی رییس‌جمهور منتخب ایران برای بهبود روابط پاسخ خواهد داد

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز  به نقل از پارسینه: وزیر امور خارجه انگلیس می‌گوید کشورش «به هر حرکتی» از جانب رییس‌جمهوری منتخب ایران برای بهبود روابط واکنش نشان خواهد داد. به گزارش بلومبرگ، «ویلیام هیگ» که در مجلس عوام انگلیس سخن می‌گفت، افزود: «دیگر به اتباع بریتانیا توصیه نمی‌کنم از سفر به ایران خودداری کنند.»

در پی حمله به سفارت لندن در تهران که در آذرماه 90 رخ داد، دولت انگلیس ضمن خارج‌کردن تمامی دیپلمات‌های خود از ایران، دستور تعطیلی سفارت ایران در بریتانیا را نیز صادر کرد و از تمامی دیپلمات‌های ایرانی خواست خاک بریتانیا را به سرعت ترک کنند. آن‌زمان وزارت خارجه انگلیس به شهروندانش توصیه کرد که به ایران سفر نکنند.

اما اکنون این وزارتخانه روز سه‌شنبه توصیه‌های مسافرتی به اتباعش برای سفر به ایران را روی وب‌سایتش اصلاح کرد. توصیه وزارت‌خارجه انگلیس به اتباعش مبنی بر اینکه به هیچ جایی در ایران سفر نشود، حذف شده‌ است.

در توصیه جدید درباره هر‌گونه سفر به مناطق شرقی ایران از جمله مناطق هم‌مرز با افغانستان و پاکستان و نیز مرز ایران با عراق هشدار داده می‌شود.

ویلیام هیگ نیز در این رابطه گفت: «انگلیس دیگر سفرنکردن به ایران را به اتباعش توصیه نمی‌کند.»

او در همین حال تاکید کرد: «انگلیس به هرگونه اقدام حسن روحانی رییس‌جمهور منتخب ایران برای بهبود روابط پاسخ خواهد داد.» او گفت: «ما به اقدام مثبت ایران با حسن نیت پاسخ خواهیم داد.» هیگ افزود: «ما آماده‌ایم روابطمان را گام‌به‌گام بهبود بخشیم.» او در پاسخ به سوالی در مورد روی کارآمدن «حسن روحانی» در ایران و امکان ارتقای روابط تاکید کرد: «ما برای ارتقای گام‌به‌گام روابط آماده‌ایم.»

حمله دانشجویان ایرانی به سفارت بریتانیا در تهران رابطه دو کشور ایران و انگلیس را تحت تاثیر قرار داد، در یک‌سال و اندی گذشته رابطه این دو کشور در سطح رابطه کنسولی متوقف شد، رابطه‌ای که با انتخاب «حسن روحانی» امید به احیای آن می‌رود. ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا بعد از انتخابات ایران اعلام کرده بود: لندن آماده است در صورت رعایت رژیم عدم‌اشاعه سلاح هسته‌ای توسط ایران، برای بهبود مناسبات با این کشور اقدام کند. او در آن‌زمان گفته ‌بود: «ما آماده‌ایم گام‌به‌گام برای بهبود مناسبات با ایران تلاش کنیم اما این تلاش‌ها در چارچوب پایبندی ما با رژیم عدم‌اشاعه سلاح هسته‌ای انجام خواهد گرفت.»

«هیگ» در حالی اینگونه سخن می‌گوید که اواسط هفته «جک استراو» وزیر خارجه سابق انگلیس نیز گفت: «برای حل مشکل رابطه ایران و انگلیس و دیدار با حسن روحانی به تهران سفر می‌کند.»
او ابراز امیدواری کرده که روابط دو کشور در این دوره بهبود پیدا کند و سفارتخانه‌های دو کشور در تهران و لندن بازگشایی شود.

«جک استراو» معتقد است: «اگر ما توانسته بودیم با روحانی و خاتمی به توافقی آبرومندانه برسیم، ایران با این همه مشکلاتی که در هشت‌سال اخیر گرفتار آنها بوده، مواجه نمی‌شد.» او گفته که حسن روحانی «یک مقام حکومتی باشخصیت بود که همیشه می‌دانست درباره چه صحبت می‌کند و کاملا بر موضوعات مسلط بود.» سه روز بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران نیز «جک استراو» در گفت‌وگویی از تبحر حسن روحانی در مذاکرات هسته‌ای یاد کرده و گفته بود: او به‌شدت مودب، حرفه‌ای و مصمم به دفاع از منافع ایران است. زمانی که دکتر روحانی پشت میز مذاکره بود، مشخص بود که قدرت و اجازه کافی را داشت.

ویلیام هیگ که روز گذشته در کمیته روابط خارجی مجلس عوام در لندن سخن می‌گفت، ساختار قدرت در ایران را «بسیار پیچیده» خواند و گفت که مشخص نیست روحانی چه میزان اختیارات خواهد داشت.

او گفت: «ما اینطور ارزیابی کردیم که خطرات برای اتباع بریتانیا کاهش یافته است» وی افزود: «لفاظی‌های ضدبریتانیایی کاهش یافته است.»

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید