امروز: دوشنبه، ۸ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۵۶ Monday, 29 May 2023

آمار دقیق جان باختگان منا پس از بازگشت حجاج/تدفین 20 حاجی ایرانی در مکه

آمار دقیق جان باختگان منا پس از بازگشت حجاج/تدفین ۲۰ حاجی ایرانی در مکه

پیکر یکی از حجاج لنگرودی که در حادثه منا جان باخته به اشتباه به این شهر منتقل شده است و همزمان، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آمار دقیق جان باختگان پس از بازگشت کامل حجاج از عربستان اعلام خواهد شد.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز، فرماندار لنگرود اعلام کرد: فرزندان حبیب ترابی یکی از جان باختگان حادثه منا که برای شناسایی و تحویل گرفتن پیکر پدرشان به سردخانه بیمارستان امینی لنگرود رفته بودند به مسئولان بیمارستان اعلام کرده ا ند جسد متعلق به پدرشان نیست. سید رضا جوادپور گفت: پیکر این حاجی برای انجام آزمایش دی ان ای به آزمایشگاه مرجع پزشکی قانونی رشت منتقل شده است. 11 نفراز حجاج شهرستان لنگرود در فاجعه منا جان باختند.
:
دو جان باخته ایرانی در بین اجساد پاکستانی

:
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به برخی اخبار مبنی بر دستگیری حجاج ایرانی در عربستان گفت: با توجه به مسئولیت کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده، هرگونه آمار در خصوص دستگیری زائران ایرانی به کنسولگری اعلام میود اما تا کنون هیچ گزارشی از دستگیری زائران ایرانی داده نشده است. سعید اوحدی در ادامه افزود: همچنین بر اساس پالایش آماری که امروز از کاروان های خود در مکه داشتیم هیچ گونه دستگیری اعلام نشده است.
:
اوحدی تاکید کرد: با توجه به اعلام پزشکی قانونی عربستان، ایرانی بودن 45 پیکر تصویب شد و این پیکرها فردا برای شناسایی و تعیین هویت از جده به مکه منتقل می شوند. رئیس سازمان حج و زیارت یادآور شد: در جلسه ای که دیروز با قائم مقام وزیر حج و معاون وزیر بهداشت عربستان داشتیم، دو امکان دسترسی به سردخانه جدید جده که اجساد مجهول الهویه در آن نگهداری می شوند و سردخانه های بیمارستان های جده به ما داده شد. وی با بیان اینکه امروز هزار سردخانه مکه مجددا بازرسی شد گفت: پیکر دو تن از جانباختگان ایرانی در میان اجساد پاکستانی پیدا شد.
:
آمار عربستان از دفن حجاج ایرانی در مکه

:
روزنامه عکاظ چاپ عربستان از تدفین 20 حاجی ایرانی در مکه مکرمه خبر داد.
“حمید یوسف،” عضو دفتر امور حجاج ایران به روزنامه عکاظ عربستان گفت: 20 حاجی ایرانی، پس از شناسایی در مکه مکرمه به خاک سپرده شدند. وی همچنین با اعلام اینکه 240 متوفی در فاجعه منا در دو گروه به ایران منتقل شدند، از انتقال گروه سوم کشته شدگان این حادثه خبر داد. وی اعلام کرد گروه سوم شامل 100 نفر از جان باختگان بود که روز گذشته به ایران منتقل شدند.
:
آمار دقیق جان باختگان منا پس از بازگشت حجاج
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه آمار دقیق جان باختگان پس از بازگشت کامل حجاج از عربستان اعلام خواهد شد، تاکید کرد: اطلاق واژه متوفی فقط برای کسی صحیح است که پیکراو به کشور منتقل شده باشد.
:
دکتر هاشمی در خصوص تعداد کشته شدگان فاجعه منا اظهارداشت: طبق اطلاعیه ای که روابط عمومی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت منتشر کردند تعداد کشته شدگان 465 نفر اعلام شده بود که از نظر دولت ایران لحاظ واژه متوفی برای همه آنها درست نیست و آمار دقیق جان باختگان پس از بازگشت کامل حجاج ازعربستان اعلام خواهد شد.
:
وی افزود: همه باید دقت کنند که در مصاحبه های خود از به کار بردن واژه متوفی پرهیز کنند. تعدادی از ایران با ویزای عربستان وارد خاک این کشور شده اند طبیعی است که به همان تعداد هم باید به کشور بازگردند. تا کنون از تعداد 465 نفر اعلام شده بیش از 300 پیکر وارد کشور شده است و مابقی را باید بتوانیم در روزهای آینده از سردخانه هایی که هنوز بازدید نشده است پیدا کنیم و تعدادی هم که از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست مطالبه دولت جمهوری اسلامی ایران از دولت پادشاهی عربستان خواهد بود.
:
هاشمی بیان داشت: بخشی از مفقودین ممکن است جز دستگیر شدگان باشند و در بازداشتگاه ها و زندان های عربستان باشند و یا در بیمارستانهای این کشور باشند که به دلیل وسعت فاجعه رخ داده هنوز مسئولین مربوط اطلاعی از آنها نداشته باشند. اطلاق واژه متوفی فقط برای کسی صحیح است که پیکر او به کشور منتقل شده باشد و بر این اساس تعداد حدود 300 نفر از 465 نفر اعلام شده که اجسادشان شناسایی و تحویل ما شده است، جز جان باختگان محسوب می شوند.
:
وی درخصوص شناسایی جان باختگان گفت: شناسایی جان باختگان طی یک فرایند پیچیده پزشکی قانونی عربستان انجام می شود و با مهر خروج بر روی پاسپورت آنها از عربستان خارج می شود. در کنار آن پنج هیئت پزشکی از ایران افراد را شناسایی می کنند. به گفته وی، ما به این هم اکتفا نمی کنیم چرا که در دراز مدت ممکن است افرادی خانواده ها را تحریک کنند که اجساد درست تحویل داده نشده است. بنابراین پزشکی قانونی کشور از همه اجساد نمونه برداری می کند و در هر زمان که لازم باشد از نظر پزشکی قابل اثبات است. اگرچه که خانواده این زائران هم می توانند شناسایی کنند.
:
وزیر بهداشت تاکید کرد: همه اقدامات لازم پزشکی برای اثبات هویت شخصی جان باختگان و علت فوت متوفی به دقت انجام خواهد شد. در عربستان نیز با دقت این اقدامات انجام می شود به این معنی که اگر کسی از سایر کشورها هم درعربستان دفن شود دقیقا مشخص است که در چه محلی و با چه پلاکی به خاک سپرده شده است و اگر بستگان آنها مایل باشند می توانند با ارسال نمونه خون خود از هویت عزیزان خود و محل دفن آنها مطلع شوند.
:
وی با بیان اینکه برای دفن جان باختگان همچنان همراهی عربستان را داریم و هیچ یک از جان باختگان تاکنون بدون اجازه خانواده متوفی در عربستان دفن نشده است، افزود: اگرچه دفن در مکه و مکان های مقدس مذهبی یک افتخاربزرگی است. بنابراین تشویق به دفن در مکه می تواند خوب باشد و تاکنون نیز با رضایت خانواده هفت نفر از جان باختگان، پیکرهای آنان در مکه دفن شده است.
:
وزیر بهداشت در خصوص همکاری عربستان گفت: ما تقریبا همه روزه با وزارت بهداشت عربستان به صورت تلفنی در ارتباط هستیم و از همکاری پزشکی قانونی عربستان تشکر می کنم که شبانه روز در کنار همکاران ما کار می کنند. تاکنون همکاری خوبی با ما داشته اند و امیدوارم بعد از این نیز که کار شناسایی سخت تر شده است همکاری داشته باشند تا نگرانی خانواده های ایرانی را رفع بکنند.
:
وی با بیان اینکه ایران اولین کشوری است که پیکرهای جان باختگان خود را از دولت عربستان تحویل گرفته است، اظهار کرد: عربستان چه در زمانی که در آن کشور حضور داشتم و چه الان نهایت همکاری را با ما داشتند و امیدوارم این همکاری استمرار داشته باشد. هاشمی در خصوص شایعاتی که پس از حادثه مطرح می شد، گفت: سکوت طولانی عربستان شایعات را بوجود آورد. در این میان دست هایی هم که علاقمند به ارتقاء روابط کشورهای اسلامی نبودند به این شایعات دامن زدند. این چنین نیست که اجساد را با لودر و لیفتراک حمل کرده باشند و این ادعا صحت ندارد. ممکن است بسته های فلزی اجساد را که انسان قادر به حمل آنها نیست با لیفتراک جابجا کرده باشند و به قفسه ها در سردخانه ها منتقل کرده باشند ولی اینکه اجساد را اینگونه حمل کرده باشند چنین چیزی نبوده است.
:
وی افزود: نگاه آنها از نظر مذهبی به این جان باختگان به عنوان شهید است. بنابراین همه مطمئن باشند چنین رفتاری نشده است و این مسئله از روی پیکرهای اجساد هم مشخص است. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، خاطرنشان کرد: البته شایعات دیگری هم مطرح شده است که همه باید بررسی شود. دوربین های منا همه وقایع را ثبت کرده است. هر کسی ممکن است حرفی را بزند که تا زمانی که ثابت نشود نشر آن دور از انصاف است.
:
دکترهاشمی با اشاره به توصیه مقام معظم رهبری به عربستان مبنی بر رعایت انصاف و عذرخواهی از ملت های مسلمان، گفت: این انصاف برای همه است و ما نیز نباید مطالبی را که صحت ندارد و در حد شایعه است بر زبان بیاوریم، اسنادی می شود که در روابط دو کشور تاثیر منفی می گذارد. آنچه را که واقعیت دارد باید بیان کرد اما قصه هایی که افراد از ظن خودشان بیان می کنند را نباید منتشر کنیم. بسیاری از کسانی که می توانستند این حادثه را روایت کنند در بین ما نیستند و آنچه که زوایای تاریک را روشن می کند دوربین ها هستند.
:
وزیر بهداشت اظهار داشت: عربستان باید توجه داشته باشد که همه کشورهای اسلامی را دعوت کند و این فیلم ها را به نمایش بگذارد و اصل واقعه را تشریح کند و آنجا که قصوری صورت گرفته است عذرخواهی کند و متناسب شان کشور عربستان از آسیب دیدگان دلجویی کند. دولت همان مسیری را می رود که رهبر معظم انقلاب اعلام کردند و شخص رئیس جمهور چندین بار در بیاناتش همان مسائل را اعلام کرد. ما کارهای تخصصی را برای برطرف کردن نگرانی های مردم انجام می دهیم.
:
وی افزود: سازمان حج و زیارت و هلال احمر نیز نمایندگان ایران در عربستان هستند و تلاش بسیار زیادی برای پیشبرد امور در عربستان انجام دادند. در عین حال دولت به این نکته که هنوز بسیاری از کارها انجام نشده است و باید پیگیری شود، واقف است. بخشی از کارها امور حقوقی است که بعد از این مرحله بعد از اطلاع کامل از سرنوشت همه حجاج کشور توسط وزارت امور خارجه آغاز خواهد شد.
:
وزیر بهداشت گفت: دکتر روحانی شخصا پیگیرموضوع است و تقریبا هر روز از من درباره اقدامات انجام شده گزارش می گیرند. طبیعی است که زبان دولت باید دیپلماتیک باشد و با سایرین متفاوت باشد اما حساسیت آن کمتر از بقیه نیست و در حال انجام وظیفه است. هاشمی درخصوص شائبه عمدی بودن این فاجعه گفت: عمدی بودن این فاجعه با عقل جور درنمی آید. افتخار عربستان به میزبانی حجاج است و برای کشوری مثل عربستان بسیار باعث سرشکستی است که چنین اتفاقی در دوران حج اتفاق بیافتد. ممکن است گروه های سیاسی از چنین اتفاقاتی که رخ می دهد بهره برداری سیاسی کنند اما اینکه با قصد قبلی چنین اتفاقی را برای حذف همدیگر برنامه ریزی کرده باشند بسیار بسیار بعید می دانم.
:
وی خاطرنشان کرد: انصاف حکم می کند تا اعلام علل وقوع حادثه توسط عربستان صبر کنیم. آنچه که خواست همه مسلمانان می باشد آن است که پیشگیری شود و صرف محکومیت مشکلی را حل نمی کند. هر سال مناسک حج را داریم و قطعا سال های بعد با استقبال بیشتری مواجه خواهد شد. باید تمام هیئت هایی که به حج می آیند از این حادثه درس بگیرند و به گونه ای تمهیداتی اندیشیده شود تا شاهد چنین حوادث تلخی نباشیم.

./.

توییت بینا

15:12 (۲۱ ساعت قبل) ۱

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۲ روز قبل) ۲

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۲ روز قبل) ۳

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۲ روز قبل) ۴

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۲ روز قبل) ۵

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۲ روز قبل) ۶

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ هفته قبل) ۷

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ هفته قبل) ۸

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۲ هفته قبل) ۹

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

10:33 (۲ هفته قبل) ۱۰

از معلمان نمونه منطقه آزاد ماکو تجلیل شد

10:28 (۲ هفته قبل) ۱۱

بارسلونا قهرمان لالیگا شد

10:26 (۲ هفته قبل) ۱۲

انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به دور دوم کشیده شد

10:10 (۲ هفته قبل) ۱۳

رئیسی: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مسکن تبعیض‌آمیز عمل نکنند

10:10 (۲ هفته قبل) ۱۴

وزنه برداری ایران بر بام قاره کهن

9:28 (۳ هفته قبل) ۱۵

ضوابط مالی ثبت‌ نام مدارس اعلام شد

14:27 (۴ هفته قبل) ۱۶

دستورالعمل اجرایی تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند ابلاغ شد

9:55 (۴ هفته قبل) ۱۷

جمعی از معلمان و فرهنگیان با رهبر معظم انقلاب دیدار می‌کنند

9:55 (۴ هفته قبل) ۱۸

آغاز پیش‌فروش بلیت قطارهای مسافری از ۱۳ اردیبهشت

9:54 (۴ هفته قبل) ۱۹

قطعی برق سرور پیام‌رسان‌های داخلی رفع شد

9:42 (۴ هفته قبل) ۲۰

جاعلان اسکناس در تهران دستگیر شدند

پربازدیدها

آخرین عناوین