امروز: شنبه، ۱۹ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۳۱ Saturday, 10 December 2022

آمریکا و هند توافق‌نامه هسته‌ای تجاری امضا کردند

آمریکا و هند توافق‌نامه هسته‌ای تجاری امضا کردند

آمریکا و هند دو توافق‌نامه مهم که شامل اولین قرارداد هسته‌یی تجاری بین دو کشور و موافقت‌نامه‌ای برای ارتقای همکاری‌های دفاعی‌شان است، ‌امضا کردند.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، روزنامه داون با اعلام این خبر گزارش داد: هند و آمریکا پنج سال پیش یک توافق‌نامه تاریخی امضا کردند که مسیر را برای شناخته شدن کامل هند به عنوان یک قدرت اتمی هموار کرد. اما مناقشه درباره قانون مسوولیت‌پذیری هسته‌یی هند مبادلات هسته‌یی بین این دو کشور را به تاخیر انداخته است.

 

باراک اوباما‌، رییس‌جمهور آمریکا به دنبال ملاقات با مان‌موهان سینگ، نخست‌وزیر هند در کاخ سفید قرارداد همکاری تجاری آمریکا و هند را اعلام کرد.

 

رییس‌جمهور آمریکا گفت: ما پیشرفت عظیمی درباره مساله انرژی هسته‌یی غیرنظامی حاصل کرده‌ایم و در واقع توانسته‌ایم طی روزهای اخیر به توافقی درباره اولین توافق‌نامه تجاری بین یک شرکت آمریکایی و هند در زمینه انرژی هسته‌یی غیرنظامی برسیم.

 

پس از این اظهارات اوباما، رییسان دو کشور گفتند که با توافق آن‌ها درباره ضوابط دولت به دولت، مذاکرات تجاری بین شرکت برق هسته‌یی هند و شرکت آمریکایی وستینگهاوس به خوبی پیش می‌رود.

 

براساس سند ارائه شده توسط کاخ سفید‌، توافق‌نامه بین این دو کشور پیشرفت به سوی ارایه مجوز به فن‌آوری راکتور هسته‌یی AP-1000 هند را تسهیل می‌بخشد.

 

دولت‌های آمریکا و هند هم‌چنین تصمیم گرفتند که بحث‌شان درباره تمهیدات اجرایی را هر چه زودتر کامل کنند.

 

دولت هند قصد دارد از فن‌آوری هسته‌یی آمریکا در نیروگاه‌های برق تجاری‌اش که با استفاده از فن‌آوری هسته‌یی این کشور در گوجارات و اندهرا پرادش در دست ساخت قرار دارد، استفاده کند.

 

آمریکا و هند در بیانیه مشترکی اعلام کردند: دو طرف این توافق‌نامه بار دیگر بر تعهدشان نسبت به اجرای کامل و به موقع توافق‌نامه همکاری‌های هسته‌یی غیرنظامی هند و آمریکا تاکید می‌کنند.

 

شرکت‌های هند یادداشت تفاهمی با شرکای آمریکایی‌شان برای تبادل اطلاعات فنی درباره موضوعات ایمنی هسته‌یی امضا خواهند کرد.

 

بیانیه مشترک دیگری که پس از ملاقات اوباما و سینگ منتشر شد به افزایش قابل توجه همکاری‌های دفاعی و تعامل بین دو کشور در یک دهه اخیر اشاره داشت.

 

در این بیانیه آمده است: ما به تلاش‌مان برای رسیدن به بینشی کامل درباره همکاری‌های دفاعی گسترده که در سال 2005 در “توافق‌نامه چارچوب جدید” مطرح شد، ادامه خواهیم داد.

 

روزنامه داون گزارش داد که آمریکا و هند از اصول کلی زیر برای تحقق بخشیدن به این بینش حمایت کردند: آمریکا و هند منافع امنیتی مشترکی دارند و یکدیگر را به عنوان نزدیک‌ترین شرکا در سطحی برابر می‌دانند. این اصل در زمینه انتقال فن‌آوری دفاعی، تجارت، تحقیقات، ‌توسعه و تولید مشترک اقلام و خدمات دفاعی ‌ازجمله پیشرفته‌ترین و پیچیده‌ترین فن‌آوری‌ها صدق خواهد کرد.

 

آن‌ها افزودند: دو کشور برای بهبود روند مجوزدهی و در صورت لزوم روندهای مجوزدهی سریع‌تر برای آسان کردن این همکاری‌ها تلاش خواهند کرد. این دو کشور هم‌چنین متعهد به محافظت از فن‌آوری و اطلاعات حساس یکدیگر هستند. آمریکا به حمایت کاملش از عضویت کامل هند در چهار رژیم کنترل صادرات بین‌المللی که تسهیم فن‌آوری را آسان‌تر می‌کند، ادامه می‌دهد.

 

در ادامه توضیح این اصول آمده است: دو طرف این همکاری به تلاش‌شان برای تقویت درک مشترک‌شان از سیستم‌های خرید مربوطه و روندهای مجوزدهی و حل دشواری‌های مربوط به آن در مبادلات دفاعی و انتقال و همکاری‌های‌شان ادامه می‌دهند. آمریکا و هند در سال آینده مشتاقانه منتظر فرصت‌های خاص برای طرح‌های همکاری و مشارکتی در فن‌آوری‌ها و تجهیزات دفاعی پیشرفته هستند. این فرصت‌ها توسط دو طرف و طبق سیاست‌های ملی و ضوابط‌شان دنبال خواهد شد، به نحوی که پتانسیل کامل این رابطه را نشان دهد.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید