امروز: یکشنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۲۱ Sunday, 17 January 2021

اتحادیه اروپا برای تحلیف روحانی نماینده می فرستد؟

اتحادیه اروپا برای تحلیف روحانی نماینده می فرستد؟

شرق: کار آنقدر بالا گرفته بود که نماینده مجلسی تهدید کرد با گوجه از یک میهمان خارجی احتمالی تحلیف استقبال می‌کند؛ اما «اتحادیه اروپا» پیش از اینکه کار به تخم‌مرغ گندیده و بقیه ابزار پذیرایی برسد، اعلام کرد که برای این مراسم نماینده‌ای نمی‌فرستد.

ابراز تمایل «جک استراو»، وزیر خارجه بریتانیا، برای سفر به تهران و دیدار با حسن روحانی، در داخل کشور موافقان و مخالفان زیادی به راه انداخت، برخی با این نگاه که او قصد دارد در مراسم «تحلیف» حسن روحانی شرکت کند، خواستار عذرخواهی او از ملت ایران شدند. اختلاف‌ها در این میان روند صعودی گرفته بود که اتحادیه اروپا تصمیم خود را اعلام کرد: «برای مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری ایران، نماینده‌ای نمی‌فرستد.»

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز و به نقل از  خبرگزاری «مهر» نقل از روزنامه «ایونینگ استاندارد» چاپ لندن نوشت، وزارت خارجه انگلیس تایید کرده با وجودی که برای «تحلیف» حسن روحانی دعوت شده‎اند، حتی یک دیپلمات را برای حضور در این مراسم نخواهند فرستاد. اگرچه نمایندگان انگلیس در «تحلیف» محمود احمدی‌نژاد نیز شرکت نکرده بودند، اما روابط ایران و انگلیس با حمله دانشجویان به محل سفارت این کشور در تهران، در یک‌سال‌ونیم گذشته رو به وخامت گذاشته است.

وزارت خارجه انگلیس گفت: «موضع اتحادیه اروپا بر این استوار است که تنها در صورت صلاحدید، نمایندگان سفارت‎های محلی (مقیم تهران) حضور یابند. با توجه به اینکه انگلیس در تهران سفیر ندارد، شرکت نخواهیم کرد.»

روزنامه «گاردین» نیز در گزارشی نوشت که اتحادیه اروپا نماینده‌ای برای شرکت در مراسم «تحلیف» روحانی به ایران نمی‌فرستد و فقط دیپلمات‌های مستقر در تهران نماینده اتحادیه اروپا در این مراسم خواهند بود.

«ویلیام هیگ»، وزیر خارجه انگلیس هفته گذشته گفته بود که کشورش برای افزایش تماس‌ها با مقامات ایران آمادگی دارد اما سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس گفت که عادی‌سازی روابط دیپلماتیک دوجانبه در نهایت به دادن اطمینان معتبر از جانب ایران درخصوص امنیت دیپلمات‌های انگلیسی و نیز پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای چندجانبه بستگی خواهد داشت.

در عین حال داگلاس الکساندر، نماینده پارلمان انگلیس و وزیر امور خارجه دولت سایه گفت که نپذیرفتن دعوت برای حضور در مراسم «تحلیف» روحانی از سوی وزارت خارجه انگلیس هم «قضاوت نادرست» و هم «فرصتی از دست رفته» خواهد بود.

وی افزود: «دیپلماسی، دیدار با افرادی است که با آنها مخالفید. انگلیس باید با دیگر کشورهای اروپایی برای تعامل با رییس‌جمهور جدید ایران در عین حال که فشار مسالمت‌آمیز از طریق تحریم‌ها را حفظ می‌کند، کار کند. دفتر جک استراو، وزیر امور خارجه پیشین انگلیس روز چهارشنبه اعلام کرد که هیچ دعوتنامه رسمی از جانب تهران برای حضور در مراسم تحلیف دریافت نکرده است.»

اول مرداد، سیدعباس عراقچی، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری با خبرنگاران گفت: «برای اولین‌بار بعد از انقلاب تصمیم گرفته شد از مقامات خارجی هم در مراسم تحلیف دعوت به عمل بیاید. ما دعوت عام صورت داده‌ایم و به غیر از آمریکا و رژیم صهیونیستی از همه کشورها دعوت کرده‌ایم. البته تمرکز ما بر کشورهای منطقه است و استقبال بسیار خوبی در حد استانداردهای مراسم تحلیف از این دعوت صورت گرفته است.» او در پاسخ به سوالی که آیا در مراسم «تحلیف» از دولت انگلیس نیز دعوت شده است، تاکید کرد: «ما در اروپا، استثنا قایل نشدیم، از همه کشورها دعوت کردیم، تمرکز ما بر کشورهای منطقه بوده و عموما با حضور کشورهای دوست و همسایه صورت می‌گیرد.»

تاکنون اعلام شده که معاون رییس‌جمهور عراق، رییس‌جمهور لبنان، روسای‌جمهور افغانستان، تاجیکستان و پاکستان، نخست‌وزیر سوریه، وزیر توسعه ترکیه و مقامات بلندپایه از عمان، امارات، قطر و دیگر کشورهای همسایه در مراسم تحلیف رییس‌جمهور حضور پیدا خواهند کرد. کشورهای حوزه آمریکای لاتین نیز در سطح بالا در این مراسم شرکت خواهند داشت که از آن جمله می‌توان به حضور «نیکلاس مادورو» رییس‌جمهور ونزوئلا اشاره کرد.

توییت بینا

9:06 (۹ ماه قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۹ ماه قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۹ ماه قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۹ ماه قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۹ ماه قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۹ ماه قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۹ ماه قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۹ ماه قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۹ ماه قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۱۱ ماه قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۱۱ ماه قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۱۱ ماه قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۱۱ ماه قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۱۱ ماه قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۱۱ ماه قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۱۱ ماه قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۱۱ ماه قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۱۱ ماه قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۱۱ ماه قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۱۱ ماه قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید