امروز: دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۰۳ Monday, 27 September 2021

اجلاس سران عرب در کویت پایان یافت

اجلاس سران عرب در کویت پایان یافت

سران کشورهای عضو اتحادیه عرب امروز (چهارشنبه) با انتشار بیانیه ای به اجلاس دو روزه خود در کویت پایان دادند.

 

 

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینا نیوز به نقل از ایرنا، در بیانیه پایانی اجلاس که توسط ˈخالد الجارللهˈ معاون وزیر امور خارجه کویت برای اصحاب رسانه قرائت شد، سران کشورهای عضو اتحادیه عرب نظام سوریه را هدف شدیدترین انتقادها و اتهام ها قرار دادند، اما کوچک ترین اشاره ای به حضور تروریست های مسلح و حمایت های مالی و تسلیحاتی کشورهای عربی از آنان نکردند.

 

 

سران کشورهای عربی در این بیانیه ادعا کردند که از خواسته های ملت سوریه برای بهره مندی از آزادی، دمکراسی و عدالت حمایت می کنند و ائتلاف ملی مخالفان دولت سوریه را نماینده مردم این کشور می دانند.

 

 

آنان همچنین بدون کمترین اشاره ای به عملیات نظامی، اعدام ها، آدم ربایی ها و تخریب گسترده ای که به دست گروه های تروریستی در مناطق مختلف سوریه انجام می شود، از حکومت این کشور خواستند که عملیات نظامی خود را بی درنگ متوقف کند و به خونریزی در کشور پایان دهد.

 

 

سران عرب آنچه را ˈکشتار جمعی ملت بی گناه سوریه توسط نظام این کشور و استفاده دمشق از سلاح های ممنوعه بین المللیˈ نامیدند، محکوم کردند و از کشورهای عربی و سایر کشورها خواستند که برای پایان دادن به حمام خون و آواره شدن شهروندان سوری از وطنشان اقدام کنند. جالب این که سران عرب هیچ اشاره ای به حضور تروریست های مسلح و کشتاری که آنان علیه غیر نظامیان و نیروهای نظامی و انتظامی سوریه و اقلیت های مذهبی مرتکب می شوند، نکردند.

 

 

رهبران کشورهای عربی در بخش دیگری از بیانیه خود خواستار حل و فصل سیاسی بحران سوریه بر اساس مفاد بیانیه ژنو یک شدند و بر استقلال و حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور تاکید کردند، اما اشاره ای به دخالت های خارجی و کمک و حمایت برخی کشورهای عربی از جنگجویان خارجی در خاک سوریه نکردند، گویی هیچ فرد و یا پول و سلاح خارجی در آشوب های جاری در سوریه دخالت ندارد.

 

 

سران عرب در بیانیه پایانی اجلاس خود همچنین از شورای امنیت خواستند مسئولیت خود را برای حل نزاع خاورمیانه ایفا کند، تمامی ابزارهای موجود را برای تحقق راه حل دو کشور فلسطینی و اسرائیلی و تحقق صلح عادلانه و فراگیر در منطقه به کار گیرد و قطعنامه های خود را برای پایان دادن به اشغالگری اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطینی و عربی به اجرا دراورد.

 

 

سران عرب مسئولیت کامل تشنج در خاورمیانه را متوجه رژیم صهیونیستی دانستند و مخالفت قاطع خود را با شناسایی این رژیم به عنوان یک کشور یهودی ابراز داشتند و تداوم شهرک سازی و سیاست یهودی سازی بیت المقدس و دست اندازی به مقدسات اسلامی و مسیحی بیت المقدس را محکوم کردند.

 

 

در بیانیه اجلاس سران عرب همچنین نقض حرمت مسجد الاقصی و تلاش اشغالگران برای سلب تولیت اردن بر مسجد الاقصی و نیز موجودیت شهرک های اسرائیلی در اراضی اشغالی فلسطین به عنوان اقداماتی غیرقانونی اعلام شد. آنان از تلاش ها برای برقراری آشتی داخلی در بین گروه های فلسطینی حمایت کردند.

 

 

سران کشورهای عربی همچنین از خواسته های عادلانه سوریه برای باز پس گیری بلندی های اشغالی جولان از اسرائیل حمایت کردند. آنان بر همبستگی کامل خود با لبنان و حمایت سیاسی و اقتصادی از دولت این کشور برای حفظ وحدت ملی و امنیت و ثبات این کشور و لزوم اجرای قطعنامه های سازمان ملل در باره اراضی اشغال شده این کشور از سوی اسرائیل تاکید کردند.

 

 

سران عرب اعلام کردند از کشورهای عربی که طی سال های اخیر شاهد انقلاب های سیاسی بوده اند حمایت می کنند. آنان اعلام کردند از تلاش های دولت لیبی برای حفظ حاکمیت ملی و استقلال این کشور حمایت و از نتایج کنفرانس گفت و گوهای ملی یمن استقبال می کنند. سران عرب از وحدت و تمامیت ارضی و حاکمیت یمن حمایت کردند و هر گونه دخالت خارجی در امور این کشور را محکوم کردند در حالی که به جز عناصر القاعده جنگجوی خارجی دیگری در یمن حضور ندارد.

 

 

سران عرب بار دیگر ادعاهای کهنه خود را درباره جزایر سه گانه ایران تکرار کردند و از جمهوری اسلامی خواستند که به پیشنهاد امارات برای مذاکره و یافتن راه حل مسالمت آمیز برای موضوع جزایر سه گانه پاسخ دهد.

 

 

رهبران کشورهای عربی در بیانیه خود بر لزوم عاری شدن منطقه خاورمیانه از سلاح هسته ای و سلاح های کشتار جمعی و لزوم پایان یافتن مسابقه تسلیحاتی در منطقه تاکید کردند و برگزاری کنفرانسی بین المللی را با هدف عاری شدن خاورمیانه از این قبیل تسلیحات خواستار شذند.

 

 

در بیانیه سران عرب از جامعه جهانی خواسته شده است که اسرائیل را به امضای پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای وادار و برای برچیدن زرادخانه هسته ای آن تلاش کند. سران عرب از توافق هسته ای گروه 1+5 و ایران استقبال و آن را گام نخست به سوی توافق فراگیر و همیشگی در زمینه برنامه هسته ای ایران دانستند.

 

 

در بیانیه یاد شده تمامی انواع تروریسم محکوم و ریشه کنی منابع مالی و تبلیغاتی اقدامات تروریستی مطالبه شده است.

 

 

سران کشورهای عربی که بر سر موضوعات متعددی از جمله مصر و سوریه اختلاف نظر دارند، همچنین متعهد شدند که برای پایان دادن به اختلافات شان تلاش کنند.

 

 

عربستان سعودی، امارات عربی متحده و بحرین در پی تشدید اختلافاتشان با قطر، سه هفته پیش سفرای خود را از دوحه فراخواندند و این شیخ نشین را به پیروی نکردن از توافقی در زمینه دخالت نداشتن در امور داخلی دیگر کشورهای عربی متهم کردند.

 

 

انتهای پیام

 

 

 

توییت بینا

9:06 (۱ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۱ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۱ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۱ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۱ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۱ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۱ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۱ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۱ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید