امروز: چهارشنبه، ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۹:۱۷ Wednesday, 24 April 2024

اختصاصی بینانیوز: سفره رمضان امسال نيز با گراني پهن شده است

گزارش اختصاصی : به قلم سردبیر – قرار است هممزمان با ماه مبارک رمضان روند عرضه و تقاضا نسبت به نياز جامعه در اين ماه تغيير کند ولي برگزاري نمايشگاه‌هاي طرح ضيافت و فروش تابستانه و همچنين توزيع گوشت منجمد برزيلي و مرغ نيز نتوانسته نقش جدي در کنترل قيمت‌هاي...

گزارش اختصاصی : به قلم سردبیر – قرار است هممزمان با ماه مبارک رمضان روند عرضه و تقاضا نسبت به نياز جامعه در اين ماه تغيير کند ولي برگزاري نمايشگاه‌هاي طرح ضيافت و فروش تابستانه و همچنين توزيع گوشت منجمد برزيلي و مرغ نيز نتوانسته نقش جدي در کنترل قيمت‌هاي بازار داشته باشد.

ماه مبارک رمضان چند روزی است که آغاز شده است و اين ماه، ماه برکت و نعمت و غفران است. مسلمانان در اين ماه براي عمل به دستور صريح الهي روزه مي‌گيرند و در اين ماه مبارک، بنا بر خاصيت اين ماه، مردم و به خصوص روزه‌داران به سمت غذاهايي مي‌روند که مقوي باشد و نيازهاي بدن را به سرعت تامين مي‌کند.
به خصوص اکنون که ماه رمضان در فصل تابستان و گرم‌ترين ماه سال قرار گرفته است. پيامبر گرامي اسلام (ص) فرمودند که روزه گرفتن در گرما جهاد است. از اين رو روزه داران ضمن اينکه با روزه داري فرمان الهي را با اجر فراوان عملي مي‌کنند، بايد از غذاهايي استفاده کنند که انرژي فراواني داشته باشد تا بتوانند ساعات زيادي از روز را بدون آب و غذا بگذرانند.
از اين رو در اين ماه غذاهايي همچون آش حليم، شله‌زرد، حلوا، کباب و کله پاچه با استقبال خوبي روبرو مي‌شوند. در کنار اين‌ها نان، پنير، سبزي خوردن، گردو، خرما و زولبيا و باميه نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرند.
مسئولان سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربايجان غربي نيز چند روز پيش از برگزاري 15 نمايشگاه طرح ضيافت با بيش از 600 غرفه در ماه مبارک رمضان از 21 تا 26 تير ماه در محل نمايشگاه‌هاي دائمي واقع در پارک جنگلي خبر دادند و اعلام شد که در اين نمايشگاه‌ها کالاهاي اساسي مورد نياز مردم در ايام ماه مبارک رمضان از جمله گوشت مرغ گوشت قرمز، تخم مرغ، خرما، شيريني، انواع لبنيات، حبوبات، برنج، روغن، شکر و زولبيا و باميه با 15 درصد زير قيمت بازار به فروش گذاشته مي‌شود.
بنا بر اعلام مسئولان، در راستاي تنظيم بازار ايام ماه مبارک رمضان، 2 هزار تن مرغ منجمد 200 تن گوشت قرمز منجمد، 1400 تن برنج تايلندي، 760 تن برنج هندي پر محصول، 7 هزار تن شکر، 606 تن عدس، 404 تن نخود و 885 هزار تن روغن در نمايشگاه‌هاي طرح ضيافت و ساير مراکز منتخب توزيع مي‌شود ولي بايد ديد اين اقدام چقدر در روند کاهش قيمت‌ها موثر خواهد بود.
اگر چه اعلام شده بازرسان سازمان بر قيمت و کيفيت کالاهاي عرضه شده در اين نمايشگاه‌ها به طور مستقيم نظارت دارند و مردم مي‌توانند هر گونه تخلف احتمالي را شبانه روز با شماره تلفن 124 با بازرسان در ميان بگذارند ولي تجربه سال‌هاي گذشته نشان مي‌دهد که معمولا اين نوع بازرسي‌ها نتوانسته تاثيري در روند کاهش قيمت‌ها داشته باشد.
ظاهرا قرار است در نمايشگاه‌هاي ضيافت مرغ منجمد با قيمت 4800 تومان، گوشت قرمز با قيمت 17000 تومان، برنج تايلندي با قيمت 2 هزار تومان، برنج هندي پر محصول با قيمت 1800 تومان، شکر با قيمت 1500 تومان عدس هر کيلوگرم 3400 تومان و نخود هر کيلوگرم 3200 تومان براي روزه داران عزيز در ايام ماه مبارک رمضان عرضه شود.
توزيع کالاهايي از جمله گوشت قرمز گوشت مرغ، شکر، انواع برنج، حبوبات و ساير کالاهاي اولويت دار اين ايام علاوه بر نمايشگاه‌هاي طرح ضيافت، در شرکت‌هاي تعاوني مصرف کارمندي کارگري، فرهنگيان فروشگاه‌هاي بزرگ زنجيره اي، تعاون روستايي و واحد هاي صنفي منتخب در سطح استان صورت مي‌گيرد.
اين در حالي است که بنا بر ادعاي مسئولان امربا برنامه ريزي‌هاي انجام شده مشکلي در عرضه کالاهاي اساسي مورد نياز مردم در ايام ماه مبارک رمضان نخواهد بود ولي بايد منتظر بود و ميزان تاثير اين اقدام را در نحوه توزيع و کنترل قيمت‌ها بررسي کرد.
نيم نگاهي به وضعيت بازار نشان مي‌دهد که اگر چه برخي از اقلام در آستانه ماه مبارک رمضان از سوي دولت در سطح شهر توزيع مي‌شود ولي نتوانسته تاثير چنداني در کاهش قيمت‌ها داشته باشد. براي نمونه عرضه مرغ و گوشت منجمد از اول تير ماه آغاز شده و تا پايان ماه مبارک رمضان ادامه دارد.
از سوي ديگر، يک هزار و 400 تن برنج تايلندي، 760 تن برنج هندي پر محصول، 7 هزار تن شکر و هزار تن حبوبات در نمايشگاه‌هاي طرح ضيافت و ساير مراکز منتخب توزيع خواهد شد.
اين در حالي است که روز گذشته بنا بر اعلام رسمي لبنيات دوباره 15 درصد افزايش قيمت داشت و قيمت حبوبات و ساير مواد خوراکي در بازار با تفاوت فاحشي عرضه مي‌شود. بايد از مسئولان پرسيد که چرا اين محصولات با قيمت بالايي به فروش مي‌رسد و چرا هيچ گونه کنترلي در بازار آن هم در آستانه ماه مبارک رمضان وجود ندارد.

توییت بینا

10:34 (۶ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۶ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۶ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۶ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱۰ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱۰ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱۰ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱۱ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱۱ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱۱ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱۱ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱۱ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱۱ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱۱ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱۱ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱۱ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱۱ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱۱ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱۱ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱۱ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین