امروز: شنبه، ۱۹ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۳۴ Saturday, 10 December 2022

از دیدار دوجانبه ظریف و کری تا ابراز شگفتی وستروله از لحن جدید ایران

از دیدار دوجانبه ظریف و کری تا ابراز شگفتی وستروله از لحن جدید ایران

دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 در نیویورک پس از یک ساعت مذاکره پایان یافت.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدارش با وزیران خارجه عضو 1+5 و مذاکرات با آن‌ها در نشست مطبوعاتی کوتاهی با بیان این که مذاکرات ایران و 1+5 سازنده بود، گفت که ملاقات کوتاهی در حاشیه این نشست با جان کری، وزیر خارجه آمریکا داشته است.

 

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدارش با وزیران خارجه عضو 1+5 و مذاکرات با آن‌ها در نشست مطبوعاتی کوتاهی خاطرنشان کرد در این نشست بر ضرورت رفع نگرانی‌ها و احقاق حقوق مردم ایران تاکید کردیم.

 

او افزود: دیدگاه مقام معظم رهبری مبنی بر حرمت استفاده از سلاح کشتار جمعی مورد تاکیدمان قرار گرفت و امیدواریم با برخورد مثبت همه طرف‌ها شاهد شکل‌گیری راه‌حل مورد قبول دو طرف باشیم تا بتوانیم کار را به پیش ببریم و پرونده هسته یی به زودی حل شود، پرونده ای که هیچ ضرورتی برای وجودش نبود.

 

وزیر امور خارجه کشورمان در مورد دیدارش با وزیر خارجه آمریکا گفت: گفت‌وگوی کوتاهی داشتیم که در دیدارهای بین‌المللی انجام این گفت‌وگوها و دیدارها معمول است و در آن بر ضرورت و اهتمام ویژه برای رسیدن به راه‌حل تاکید کردیم و انتظار می‌رود که بتواند مناقشات را در زمان مناسب حل کند.

 

ظریف با بیان اینکه تاکید کردیم که ما به تعهداتمان پایبند هستیم، افزود: آمریکایی‌ها باید به تعهداتشان عمل کنند و به دنبال راه‌حل باشند و در سیاست خارجی خود از هوشیاری و آینده‌نگری استفاده کرده و حقوق مردم ایران را در نظر بگیرند.

 

وزیر امور خارجه اضافه کرد: جان کری در این نشست از عزم اوباما برای پایان دادن به مساله هسته‌یی ایران سخن گفت.

 

وی گفت: امیدواریم بتوانیم این حرف‌های مثبت را که در این مذاکرات شنیده شد، با دقت و هوشیاری در آینده به پیش ببریم و زمینه را برای حل مشکلات ایران فراهم کنیم.

 

ظریف تاکید کرد: تحریم‌ها باید به تدریج که جلو می‌رویم رفع شود و در قدم آخر همه تحریم‌ها به طور کامل چه تحریم‌های یک جانبه، چه تحریم‌های چند جانبه لغو شوند.

 

وزیر امور خارجه یادآور شد: این اقدام در کوتاه‌ترین زمان باید صورت گیرد.

 

وی در پاسخ به این پرسش که نشست ژنو در سطح وزیران خارجه کشورها خواهد بود؟ گفت: خانم اشتون در این نشست حضور خواهد داشت این که چه کسی به نمایندگی از شش کشور حضور داشته باشد را در آینده اطلاع رسانی می کنیم.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داد: اشتون اعلام کرد که قدرت‌های جهانی برای برگزاری مذاکرات هسته‌یی اساسی در تاریخ (23 و24 مهر) 15 و 16 اکتبر در ژنو به توافق رسیدند.

اشتون در یک نشست خبری اعلام کرد که مذاکرات بین ایران و گروه 1+5 مهم و قابل توجه بود و زمینه را برای دور جدیدی از مذاکرات درباره برنامه هسته‌یی ایران در ماه آینده فراهم کرده است.

 

او گزارش دادکه همه کشورهای دخیل در مذاکرات موافقت کردند” با یک جدول زمانی جاه‌طلبانه پیش بروند.”

 

هم‌چنین خبرگزاری فرانسه گزارش داد که اشتون ملاقات روز پنج‌شنبه را مثبت دانست و گفت که وزیران امور خارجه گروه 1+5 که در این مذاکرات بی‌سابقه در سازمان ملل شرکت داشتند از تهران خواستند که پیش از گفت‌وگوهای ماه آینده، به پیشنهاد‌های آن ها پاسخ دهد.

 

هم‌چنین خبرگزاری رویترز به نقل از رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده 1+5 در مذاکرات با ایران گزارش داد: ما گفت‌وگویی درباره این‌که چگونه می‌توانیم یک جدول زمانی جاه‌طلبانه را پیش ببریم تا ببینیم می‌توانیم به پیشرفت دست یابیم، داشتیم .

 

وی این ملاقات را مهم و پرانرژی توصیف کرد.

 

اشتون گفت که “نشست ژنو در 15 و 16 اکتبر ادامه نشست امروز خواهد بود و امیدواریم این روند را به پیش ببرد.”

 

نماینده 1+5 در مذاکرات با ایران افزود: ما می‌خواهیم زمانی که در ژنو داریم صرف تبدیل آن به جزییات عملی کنیم. من نسبت به آن‌چه می‌توانیم انجام دهیم نگرش جاه‌طلبانه‌ای دارم ولی همه می‌دانیم که باید بسیار عملی و منطقی باشیم.

 

به گزارش بی‌بی‌سی پس از این جلسه ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا گفت: شروع خوبی بود ولی هنوز زود است که آن را یک پیشرفت عمده بخوانیم.

هم‌چنین آسوشیتدپرس گزارش داد: ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس نیز پس از این دیدار گفت که ” یک بهبودی بزرگ در لحن و روح” محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران مشاهده شد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفت که در حاشیه این جلسه با محمدجواد ظریف دیدار داشته است.

 

کری هم این جلسه را سازنده خواند. وزیر امور خارجه آمریکا پس از مذاکرات هسته‌یی در نیویورک گفت که از لحن مثبت جدید ایران در مذاکرات درباره برنامه هسته‌یی‌اش خشنود است.

جان کری در عین حال گفت که یک دیدار با محمد‌جواد ظریف، وزیرخارجه ایران نمی‌تواند نگرانی‌های بین‌المللی درباره اهداف هسته‌یی ایران را رفع کند.

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از جان کری روز پنج‌شنبه گزارش داد: ” ایران باید تمایلش به شفاف‌سازی درباره برنامه هسته‌یی‌اش را با اعمالش نشان دهد.”

 

وزیر امور خارجه آلمان نیز پس از پایان نشست ایران و 1+5 در نیویورک، تاکید کرد که پنجره فرصت‌ها برای حل صلح‌آمیز موضوع هسته‌یی ایران باز شده است.

 

گیدو وستروله روز پنج‌شنبه گفت که دیدار وزیران امور خارجه 1+5 با همتای ایرانی‌شان (لحن، فضا و روح) بسیار متفاوت نسبت به آن چه این گروه به آن عادت داشت صورت گرفت و پنجره فرصت برای حل صلح‌آمیز این وضعیت باز شده است.

 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وستروله در عین حال هشدار داد که اعمال و کردار ایران باید با گفتارش مطابقت داشته باشد.

 

وزیر امور خارجه آلمان گفت: کلمات به تنهایی کافی نیستند آن چه مهم است اعمال و نتایج ملموس است. جزییات بسیار مهم هستند، به همین دلیل لازم است که ما خیلی زود مذاکرات اساسی و جدی داشته باشیم.

 

وزیران خارجه ایران و شش کشور در نیویورک بامداد جمعه با یکدیگر دیدار و مذاکره کردند.

 

مجید تخت‌روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزیر خارجه، سیدعباس عراقچی ، معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر خارجه و محمدنیا، مشاور حقوقی وزیر خارجه، و حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل امور اقتصادی و تخصصی بین‌المللی وزیر خارجه در مذاکرات امروز ظریف را همراهی کردند.

 

امیری یکی از کارشناسان سازمان انرژی اتمی و حسین فریدون از دیگر اعضای تیم ایران بودند.

 

جان‌ کری وزیر خارجه آمریکا، ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس، لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه، گیدو وستروله وزیر خارجه آلمان، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و وانگ یی وزیر خارجه چین در این نشست به همراه کاترین اشتون حضور داشتند.

 

انتهای پیام

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید