امروز: جمعه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۰ Friday, 3 April 2020

از صدور حکم اعدام «شیخ نمر» تا اعتراض شدید مراجع ایران به حکم

از صدور حکم اعدام «شیخ نمر» تا اعتراض شدید مراجع ایران به حکم

فعالیت‌های دینی – سیاسی روحانی مبارز شیعی در عربستان این بار پس از زندان رفتن‌های متوالی به حکم اعدامش ختم شد. حکمی که از جانب مراجع و علمای شیعه ایران با اعتراض و واکنش شدید مواجه شد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، شیعیان در عربستان سعودی، که اکنون عمدتا در شهرهای شرقی عربستان چون قطیف، دمام و احسا هستند و اقلیتی نیز در مدینه زندگی می‌کنند، همواره در محدودیت به سر برده‌اند. بعد از ظهور جنبش وهابیت و قدرت‌گیری سعودیان در شبه جزیره عربستان، سختگیری بر این فرقه افزوده شد و بعدها با قوام یافتن دولت سعودی و با توجه به سیاست‌های ضد ایرانی و و ضد شیعی که داشتند، فشارهای دولت بر این گروه بیشتر شد. دولت سعودی، همواره ایران را، به ویژه پس از انقلاب اسلامی به عنوان رقیب خود در فعالیت‌های سیاسی در جهان اسلام دانسته است و معتقد بوده‌اند ایران همواره به دنبال تبلیغ مذهب شیعی در کشورهای اسلامی بوده است.

 

نمر باقر نمر، روحانی شیعی است که در سال 1379هجری قمری در شهر«العوامیه» در شرق عربستان به دنیا آمد. او سابقه حضور در ایران و تحصیل در یکی از حوزه‌های علمیه تهران و هم چنین تحصیل در سوریه را دارد. وی پس از بازگشت به عربستان به تاسیس مرکزی آموزشی در آن کشور پرداخت و به عنوان فعال سیاسی – دینی، از منتقدان دولت سعودی به شمار آمد. «نمر» با توجه به وضعیت شیعیان و سیاست سعودیان در ارتباط با تشیع، همواره پیگیر حقوق این جمعیت بوده است و تاکنون چندین بار زندانی شده است.

 

با توجه به حساسیت‌های روابط سیاسی و دینی بین ایران و عربستان، فعالیت‌های شیعیان زیر ذره‌بین سعودی‌ها قرار دارد. « نمر» با اتهاماتی چون «فتنه‌انگیزی» و برهم زدن «وحدت ملی» رو به رو بوده است. اکنون، به نظر می‌رسد که دولت سعودی بیش از پیش فعالیت‌های این روحانی شیعه را مخل سیاست‌های خود دانسته و این بار، همان گونه که در خبرها داشتیم، دادگاهی در عربستان حکم اعدام این فعال سیاسی – دینی را صادر کرده است. حکمی که واکنش علمای شیعه را در پی داشته است.

 

آیت‌الله صافی از مراجع تقلید، در پیامی با اشاره به حکم صادر شده از سوی عربستان سعودی «حکم اعدام این روحانی مبارز و مظلوم را برای همه‌ی شیعیان و مسلمانان آزاده موجب تأثر و تأسف شدید» دانست و از ظریف، ‌وزیر امور خارجه خواست تا هر چه سریع‌تر پیگیر این موضوع باشد.

 

آیت‌الله نوری‌همدانی، از دیگر مراجع تقلید در پیامی، با انتقاد شدید از حکم اعدام برای این فعال شیعی گفت: «برخی کشورها هنوز متوجه قدرت شیعیان نیستند و آنهایی که حکم اعدام شیخ نمر را صادر کردند، بدانند جهان اسلام پاسخ آنان را خواهد داد.»

 

واکنش‌ها به خبر اعدام «نمر» ادامه داشت. آیت‌الله علوی‌گرگانی با صدور بیانیه‌ای اعتراض خود را نسبت به این موضوع اعلام کرد: «خبر تأیید حکم اعدام روحانی بزرگوار آیت‌الله شیخ نمر النمر موجب تأسف شدید اینجانب گردید. گر چه شهادت در راه مبارزه با ظلم و طاغوت برای تمام علما و شیعیان حقیقی افتخار است اما تأسف اینجانب از آن باب است که حکومت آل سعود به جای تمسک به عدالت و رفتار حسن با شهروندان خود به اعمال خلاف مروت دست می‌زند.»

 

آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی نیز با محکومیت این حکم گفت: اعدام شیخ نمر پیامدهای غیر قابل پیش‌بینی برای عربستان سعودی خواهد داشت و گمان نمی‌کنم عقلای آنها دست به چنین کاری بزنند.

 

وی با ظالمانه توصیف کردن صدور چنین حکمی، یادآور شد: شیخ نمر جایی را بهم نزده بود و کاری انجام نداده بود که مستحق چنین حکمی باشد، ایشان سخنرانی‌های داغی را انجام داده بود که نشانه حریت ایشان بود.

 

به نظر می‌رسد با توجه به اهمیت فعالیت‌های این روحانی شیعی ‌و با توجه به اینکه شهروندان شیعه در عربستان در اقلیت به سر می‌برند و از حقوق مناسبی برخوردار نیستند واکنش دیگر مراجع و فعالان سیاسی و دینی در ایران و دیگر کشورهای اسلامی را به همراه داشته باشد.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

8:47 (۱ ماه قبل) ۱

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۱ ماه قبل) ۲

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۱ ماه قبل) ۳

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۱ ماه قبل) ۴

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۱ ماه قبل) ۵

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۱ ماه قبل) ۶

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۱ ماه قبل) ۷

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۱ ماه قبل) ۸

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۱ ماه قبل) ۹

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۱ ماه قبل) ۱۰

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۱ ماه قبل) ۱۱

سلطان ماسک هم دستگیر شد

11:37 (۱ ماه قبل) ۱۲

مرز مهران بسته شد، معطلی هزار کامیون صادراتی در مرز

10:46 (۱ ماه قبل) ۱۳

افزایش نرخ دلار در پی قرار گرفتن ایران در لیست سیاه Fatf

10:43 (۱ ماه قبل) ۱۴

وزیر راه: پروازهای چین عامل ورود کرونا به ایران نیست

10:40 (۱ ماه قبل) ۱۵

آغاز واریز سود سهام عدالت از صبح امروز

18:51 (۱ ماه قبل) ۱۶

‏عراق هر گونه سفر شهروندان این کشور به ایران و بالعکس را تا اطلاع ثانوی ممنوع کرد

18:18 (۱ ماه قبل) ۱۷

نرخ تورم سالانه بهمن ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به ٣٧,٠ درصد رسید

18:17 (۱ ماه قبل) ۱۸

پروازهای بین ایران و چین فقط باری است

17:56 (۱ ماه قبل) ۱۹

استفاده از شناسنامه دیگران برای رأی دادن، جرم است

17:55 (۱ ماه قبل) ۲۰

نوز منبع سرایت کروناویروس در کشور مشخص نشده است

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید