امروز: شنبه، ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۳:۵۱ Saturday, 20 July 2024

استاد اسدی: احمدي‌نژاد از ترس من به آزادي نيامد!

استاد اسدی: احمدي‌نژاد از ترس من به آزادي نيامد!

قدري سخت و قدري هم جالب بود انتخاب يكي از چهره‌هاي حاضر در تيم 1998 براي مصاحبه؛ آنهم …

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز و به نقل از پارسینه قدري سخت و قدري هم جالب بود انتخاب يكي از چهره‌هاي حاضر در تيم 1998 براي مصاحبه؛ آنهم فرداي روزي كه اين تيم در يك بازي پرحاشيه و يك نيمه‌اي(!) رو در روي تيم 2014 قرار گرفته و اتفاقا 5 بر صفر هم باخته بود. چند دقيقه‌اي با خودم كلنجار رفتم تا نهايتا با در نظر گرفتن جميع جهات(!) كاملا ناخودآگاه  تلفن علي‌اكبر استاد اسدي را گرفتم. دائما به اين فكر مي‌كردم كه خيلي جدي با او وارد   مصاحبه شوم و سرانجام بحث‌مان يك گفت‌وگوي رسمي و البته فني باشد.

مي‌دانستم كار سختي خواهم داشت اما مصمم شدم و اتفاقا همه چيز خوب پيش رفت و همان كه مي‌خواستم شد اما بعد از دقايقي خود او به نكاتي اشاره كرد كه كاملا جو مصاحبه را تغيير داد.

نمي‌دانم شايد علي‌اكبر استاد اسدي جدي مي‌گفت و من برداشت طنز داشتم اما در طول اين مصاحبه چند بار نتوانستم جلوي خنده‌ام را بگيرم. به نظر خواندن مصاحبه مردي كه همه ما و نسل‌هاي قبل از حسي نوستالژيك به او و همه هم تيمي‌هايش دارند خالي از لطف نخواهد بود. آنچه مي خوانيد ماحصل گفت‌وگوي «قانون» با شماره 5 جذاب و پرحاشيه تيم ملي فوتبال كشورمان در بازي هاي  مقدماتي جام جهاني 1998 فرانسه است.

آقاي استاد اسدي نظرتان در مورد بازي نماديني كه با پيشنهاد رئيس جمهور بين تيم‌هاي ملي 1998 و 2014 برگزار شد، چيست؟

والا يك روز مانده بود به اين بازي كه حميد (استيلي) به من زنگ زد و گفت قرار است يك بازي با تيم 2014 داشته باشيم. رئيس جمهور هم مي‌آيد و كلا خوش مي‌گذرد(!) بچه‌هاي قديم مي‌آيند و ديداري هم تازه مي‌كنيم. بدون اينكه بليتي برايم بگيرند و جايي رزرو كنند با زبان روزه بلافاصله راهي تهران شدم و خودم را به خانه يكي از بچه‌ها رساندم. بعد هم كه بازي شروع شد ديدم نه از علي دايي خبري هست و نه خداداد و كريم آمده‌اند. مهدوي‌كيا و عابدزاده هم كه گفتند انگار ايران نيستند.

بازي چطور پيش رفت؟

نمي‌دانم؛ ما 30 دقيقه بازي كرديم و اصلا نفهميدم چي شد. خيلي بد بود، نه برنامه‌اي وجود داشت و نه كسي ما را تحويل گرفت. بعد از نيمه اول هم كه 30 دقيقه‌اي روي زمين نشستيم و بعد گفتند نيمه دوم كنسل شده. اصلا معلوم نبود كي به كي هست. چند تا عكس يادگاري گرفتيم و ادامه ماجرا. كلا همه گيج شده بوديم!

اما در همين 30 دقيقه بعضي از بازيكنان تيم 98 با همان انگيزه قديمي بازي مي‌كردند؟

بله. ما انگيزه داشتيم ولي زورمان به تيم الان نمي‌رسيد. شما فكر كن يك روز به بازي مانده به ما خبر دادند كه بايد بازي كنيم. من كه الان 49 سالم شده؛ چطور مي‌توانستم جلوي اين بازيكنان جوان بازي كنم. زماني كه من فوتبال بازي مي‌كردم محسن مسلمان يك سالش بود! بعد هم يك نگاه به شكم بازيكنان ما خيال تيم 2014 را براي پيروزي راحت مي‌كرد. رضا شاهرودي، حميد استيلي، جواد زرينچه و مابقي بچه‌ها دست كم 20 كيلو اضافه وزن داشتند. فكر مي‌‌كنم همين آمادگي‌ بدني(!) براي خوردن 5 گل در يك نيمه 30 دقيقه‌اي كافي بود.

راستي چرا تيم 98 ابتداي بازي را 12 نفره شروع كرد؟!

اتفاقا اين نقشه من بود! به حميد گفتم كسي نمي‌فهمد 12 نفره هستيم و اتفاقا حسين عسگري كه داور بود هم قضيه را متوجه نشد ولي جواد نكونام فرياد زد كه تيم رقيب 12 نفره بازي مي‌كند. وقتي ديدم همه چيز لو رفت خودم را به آن راه زدم و از زمين مسابقه فرار كردم!

نكته مهم بازي واكنش هواداران به گل‌‌هاي زياد تيم 2014 بود. فكر نمي‌كنيد بازيكنان كي‌روش قدري زياده‌روي كردند؟

من نمي‌دانم چه در سر بازيكنان 2014 مي‌گذشت ولي فكر مي‌كنم اگر بازي در نيمه دوم پيگيري مي‌شد، راه مي‌دادند تا چند گل هم پيرمردها بزنند. ضمن اينكه توجه كنيد ما مراعات حال آنها را كرديم. ما اگر محكم بازي مي‌كرديم ممكن بود بازيكنان تيم ملي آسيب ببينند و اين اصلا خوب نبود. احتمالا آنها ما را با تيم كره جنوبي اشتباه گرفته بودند!

راستي محمود احمدي‌نژاد چرا به استاديوم آزادي نيامد؟!

بنده خدا ترسيد! من قبل از مسابقه مصاحبه كردم و گفتم چند تكل برايش كنار گذاشته‌ام. شايد از ترس تكل‌هاي من بود كه بهانه آورد و به استاديوم نيامد! به هر حال او در آخر عمر دولتش به سر مي‌برد و ترسيد آخر كاري مصدوم شود!

علي دايي، كريم باقري، خداداد و چند بازيكن ديگر هم از تيم 98 نيامدند. چرا؟

با اين برنامه‌ريزي حق داشتند. متاسفانه دوستان شأن هيچ يك از بچه‌ها را حفظ نكردند. به نظرم اگر دو تيم را قاطي مي‌كردند و تلفيقي از جوانان و مسن‌ها در كنار هم مي‌بودند، بهتر بود. انصافا من آن شب وقتي به اتفاقات استاديوم نگاه مي كردم ياد همه بي‌برنامگي‌هاي كشور مي‌افتادم. بازي كه تمام شد من مانده بودم و بدون توجه همه رفتند. باز دم علي منصوريان گرم كه ما را سوار ماشينش كرد و تا جايي برد.

بعد از بازي از شما و ديگر بازيكنان تقدير شد و هدايايي هم از دست معاون اول رئيس جمهور گرفتيد. از جوايز اهدايي راضي بوديد؟

يك عدد ساعت مچي دادند و گفتند اين‌ها هر كدام 2 و نيم ميليون تومان مي‌ارزد. من كه رفتم قيمتش را گرفتم گفتند 250 هزار تومان هم ارزش ندارد. نمي‌دانم كفاشيان با چه استدلالي اين حرف را زد. البته شايد ببرم و همين ساعت را 2 و نيم ميليون تومان به خود كفاشيان بفروشم(باخنده). من قبل از سفر به تهران فكر مي‌كردم قرار است حواله پيكان(!) به ما بدهند ولي در تهران با يك ساعت مچي مواجه شديم. من ناراحتم؛ خيلي‌ها در همه اين سال‌ها رفتند و در خارج از ايران پولدار شده و برگشتند اما كسي از مسئولان سراغي از ما نگرفت.

پس از حضور در اين ديدار پشيماني؟!

والا پشيمان‌مان كردند! انگار خداداد يك چيزي مي‌دانست كه اين بازي را تحريم كرد و نيامد. روز اين مسابقه من بعد از 18 ساعت روزه داري در زمان افطار  فرصت كردم يك كاسه سوپ و يك چايي بخورم. بدون استراحت ما را به استاديوم بردند تا مقابل حريفمان بازي كنيم. بدتر اينكه بعد از بازي هم همه رفتند و ما بدون اينكه جايي براي رفتن داشته باشيم در استاديوم مانديم. اين چه برنامه‌اي است، خوش به حال آنها كه نيامدند!

تيم كي‌روش را چطور ديدي. در حدي بود كه در جام‌جهاني موفق باشد؟

به نظرم تيم بدي نباشد اما هنوز خيلي كار دارد. ما مشكلات زيادي داريم و فدراسيون هم برنامه‌اي ندارد. الان زماني است كه تيم ملي بايد با تيم‌هاي درجه يك اروپايي بازي كند اما به نظرم فدراسيون تدارك بازي با تيم‌هاي مالديو و گوام و گابن و اين‌ها را ديده. من فكر مي‌كنم تيم ملي در اين جام جهاني هم مي‌رود كه فقط در اين جام باشد.

عملكرد كي‌روش را چگونه تحليل مي كني؟

كي‌روش نتوانسته تغييري در فوتبال ما ايجاد كند و انصافا تيم ملي خيلي شانس آورد به جام جهاني صعود كرد. شما ببينيد رضا قوچان‌نژاد در تيم باشگاهي‌اش نيمكت‌نشين است اما در نقش فرشته نجات تيم ملي ظاهر مي‌شود. ما در گذشته كره را با 6 گل شكست مي داديم اما اين تيم با هزار مصيبت يك بر صفر حريفش را شكست مي‌دهد.

به عنوان يك پيشكسوت فوتبال تيم سال 98 را بهتر مي‌دانيد يا تيم سال 2014 را؟

به نظرم كارنامه‌ها مشخص هستند و نياز به قضاوت ما نيست. دوستان جديد به لبنان مي‌بازند در حالي كه ما اين تيم‌ها را اصلا زير نظر نمي‌آورديم. شرايط خيلي فرق كرده. شما مقايسه كنيد بازيكناني مثل علي دايي و مهدي مهدوي‌كيا را در زماني كه به كشورهاي اروپايي ترانسفر شدند با بازيكناني كه الان توپ مي‌زنند. متاسفانه همه چيز بازيكنان اين دوره شده پول و فقط پول.

در پايان اگر صحبتي داريد بفرمایيد؟

نه صحبت خاصي نيست ولي يك چيزي هست كه اگر به شما نگويم احساس مي‌كنم به خودم و تيم 98 ظلم كرده‌ام. متاسفانه گوينده استاديوم زماني كه داشت بازيكنان دو تيم را معرفي مي‌كرد وقتي به بازيكنان سال 98 رسيد آنها را با نام خودشان صدا مي‌كرد. مثلا مي‌گفت حميد استيلي، علي‌اكبر استاد اسدي، جواد زرينچه و … اما وقتي كه خواست بازيكنان تيم 2014 را معرفي كند با صداي رساتر فرياد مي‌كرد جناب آقاي جواد نكونام، جناب آقاي مجتبي جباري، جناب آقاي آندرانيك تيموريان و … . به نظرم اين خيلي بد است و اي كاش قدري به شأن بازيكنان ما هم توجه مي‌شد.

توییت بینا

10:34 (۹ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۹ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۹ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۹ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین