امروز: پنج شنبه، ۳ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۵۹ Thursday, 24 September 2020

اسرائیل: لغو ممنوعیت فروش اس-۳۰۰ نتیجه تفاهم لوزان است

اسرائیل: لغو ممنوعیت فروش اس-۳۰۰ نتیجه تفاهم لوزان است

آمریکا و اسرائيل از تصمیم روسیه برای رفع منع تحویل موشک‌های اس ۳۰۰ به ایران ابراز نگرانی کرده و اسرائيل تصمیم روسیه را “نتیجه مستقیم” تفاهم هسته‌ای میان جامعه جهانی و ايران دانسته است.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، روسیه روز دوشنبه اعلام کرده بود که ارسال موشک‌های اس ۳۰۰ به ایران را که به دلیل تحریم‌های سازمان ملل متوقف کرده بود از سر خواهد گرفت و دیگر نیازی به منع تحویل موشک‌های اس ۳۰۰ به ایران وجود ندارد. در واكنش به اين تصميم، یووال اشتاینیتز، وزیر دفاع اسرائيل، طی بیانیه‌ای گفت: «این نتیجه مستقیم مشروعیتی است که ایران در پی توافق اتمی به دست آورده و نیز نشانگر آن است که رشد اقتصادی ایران در نتیجه رفع تحریم‌ها در خدمت رفاه مردم ایران نخواهد بود بلکه برای مسلح کردن جمهوری اسلامی از آن سوءاستفاده خواهد شد.» وزیر دفاع اسرائيل از جامعه جهانی انتقاد کرد و گفت: «به جای آنکه از ایران بخواهند به فعالیت تروریستی خود در خاورمیانه و دیگر نقاط دنیا پایان دهد، می‌گذارند به سلاح‌های پیشرفته مجهز شود که تنها نتیجه‌اش افزایش پرخاشگری این کشور است.»
:
به گفته سخنگوی کاخ سفید آمریکا، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز از تصمیم روسیه مبنی بر تحویل موشک‌های اس ۳۰۰ به ایران ابراز نگرانی کرده است. به گفته این سخنگو، تصمیم روسیه برای شروع معامله نفت در برابر کالا با ایران نیز ممکن است به نگرانی‌های موجود در رابطه با تحریم‌ها علیه ایران دامن بزند. تصمیم روسیه برای رفع منع تحویل موشک‌های اس۳۰۰ پس از پیشرفت مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ و دستیابی تیم‌های مذاکره‌کننده به چارچوبی برای توافق اتمی در روز دوم آوریل اعلام شده است.
:
روسیه از تامین‌کنندگان اصلی اسلحه در جهان عرب است و از جمله به کشورهایی که موجودیت اسرائيل را به رسمیت نمی‌شناسند اسلحه می‌فروشد. اسرائيل از این کشور خواسته همکاری خود را با ایران و سوریه کاهش دهد.  علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی که صبح دوشنبه وارد مسکو شد گفت: “خوشبختانه و در چارچوب مذاکرات فشرده و پیگیری های مستمری که انجام شد دستور لغو حکم ممنوعیت فروش موشکهای پدافندی اس۳۰۰ با حسن نیت رییس جمهوری روسیه صادر شد.” او اضافه کرد: امروز بیش از هر زمان دیگری دنیا به حقانیت رویکردهای سازنده و مشارکت جویانه جمهوری اسلامی واقف گردیده و سیاستهای مقابله جویانه با اهداف صلح آمیز ایران با انزوا وتحقیر مواجه می شوند.”
:
سردار سرتیپ حسین دهقان، وزیر دفاع هم از تصمیم روسیه ستایش کرد: “گسترش همکاری های دوجانبه و توسعه همکاری ها با سایر کشورهای همسایه در زمینه های مختلف می تواند در جهت استقرار ثبات و امنیت پایدار در منطقه بسیار موثر باشد.” او اضافه کرد: “تهدیدات فرامنطقه ای و گسترش فعالیت های تروریستی گروه های تکفیری ضرورت گسترش و تعمیق این همکاری ها را افزایش داده و همواره به عنوان یکی از محورهای اساسی رایزنی و همکاری میان ایران و روسیه مورد اهتمام و توجه بوده است.”
:
دفتر مطبوعاتی کرملین روز دوشنبه اعلام کرد که پوتین با امضای مصوبه‌ای انتقال موشک‌های زمین به هوای اس-۳۰۰ به ایران را امکان‌پذیر کرده است. به گزارش خبرگزاری اینترفاکس، پوتین در این حکم ممنوعیت انتقال این موشک‌ها از خاک روسیه به ایران (از جمله از طریق هوایی) و تحویل آن به ایران در خارج از خاک روسیه از طریق کشتی یا هواپیماهای حامل پرچم روسیه را لغو کرده است.
:
قطعنامه شورای امنیت، در کنار برخی تحریم های تجاری، مالی و فنی، فروش انواع اسلحه سنگین به ایران را نیز ممنوع کرده است. مقامات ایرانی می گفتند که موشک های اس ۳۰۰ که جنبه دفاعی دارند، مشمول تحریم های سازمان ملل نمی شوند. سامانه موشک های اس-۳۰۰ یکی از پیشرفته ترین سامانه های دفاع ضدهوایی در جهان است و می تواند تا ۱۰۰ هدف را به طور همزمان در آسمان ردیابی کند.
:
جدیدترین نوع این موشک ها بین ۱۹۵ تا ۳۰۰ کیلومتر برد دارد و می تواند هواپیما و موشک های بالستیک را در ارتفاع ۲۷ کیلومتری از سطح زمین هدف قرار دهد. گفته می شد که ایران قصد داشت با خرید این موشک ها، سپری دفاعی برای تاسیسات هسته ای خود ایجاد کند. پس از خودداری روسیه از تحویل موشک های اس-۳۰۰ به ایران، احمد وحیدی، وزیر دفاع وقت ایران اعلام کرد که این کشور قصد دارد “سامانه موشکی اس-۳۰۰ بومی” تولید کند.

:

./.

توییت بینا

9:06 (۵ ماه قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۵ ماه قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۵ ماه قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۵ ماه قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۵ ماه قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۵ ماه قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۵ ماه قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۵ ماه قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۵ ماه قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۷ ماه قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۷ ماه قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۷ ماه قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۷ ماه قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۷ ماه قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۷ ماه قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۷ ماه قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۷ ماه قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۷ ماه قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۷ ماه قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۷ ماه قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید