امروز: پنج شنبه، ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۴ Thursday, 19 September 2019

افتتاح راه آهن ایران، ترکمنستان و قزاقستان

افتتاح راه آهن ایران، ترکمنستان و قزاقستان

رییس‌جمهور کشورمان با اشاره به اهمیت افتتاح خط راه آهن میان سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان، خاطرنشان کرد: ما امروز گام مهمی در راستای رفع نیازهای منطقه و توسعه کشورهای منطقه برداشته‌ایم، اما این گام، گامی اولیه است و باید آن را تکمیل کنیم.

:

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز ، حجت‌الاسلام حسن روحانی رییس‌جمهور کشورمان در مراسم بهره‌برداری از خط راه‌آهن ایران، ترکمنستان و قزاقستان که با حضور روسای جمهور سه کشور در ایستگاه آک‌یایلا در منطقه مرزی اینچه‌برون برگزار شد، با بیان اینکه مراسم امروز یک مراسم تاریخی و به یاد ماندنی برای کشورهای منطقه به ویژه سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان است، اظهار کرد: ‌باید امروز مسرت وصف‌ناشدنی خود را از طرف ملت بزرگ ایران و ملت‌های منطقه به ویژه ترکمنستان و قزاقستان ابراز نمایم.
:
وی گفت: ما سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان گرچه از لحاظ سیاسی دارای استقلال کامل و دارای نظام خاص حکومتی و حقوقی هستیم اما از لحاظ تاریخی، فرهنگی، دینی و اعتقادی به قدری به یکدیگر نزدیک هستیم که شاید نظیر این وحدت و اتحاد و نزدیکی کمتر در تاریخ کشورهای مختلف یافت شود. رییس‌جمهور با بیان اینکه این زیربنا برای ما دارای اهمیت ویژه‌ای است، خاطرنشان کرد: ملت‌های ما از ما می‌خواهند که شرایط را آنچنان مهیا کنیم تا روابط مختلف ملت‌ها و دولت‌های منطقه به ویژه سه کشور همسایه ایران، ترکمنستان و قزاقستان که هر سه در کنار دریای خزر حضور دارند با یکدیگر نزدیک‌تر و پیوسته‌تر شوند.
:
روحانی با بیان اینکه مردم از ما می‌خواهند که بتوانند راحت‌تر به کشورهای یکدیگر رفت و آمد کنند، اضافه کرد: مردم می‌خواهند که کالاهای آنها مناسب‌تر به دست کشورهای دیگر برسد. آنها همچنین از ما می‌خواهند تا ارتباطات را آنچنان توسعه دهیم که شرایط برای همکاری‌های مختلف سه ملت بیشتر فراهم شود. وی در ادامه با تاکید بر اینکه امروز گام مهمی در راه اجرای خدمت به مردم منطقه از طریق ریل و راه‌آهن فراهم شده است، تصریح کرد: امروز از طریق ریل و راه‌آهن نه تنها سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان به یکدیگر متصل شده‌اند، بلکه این راه‌آهن وسیله‌ای خواهد بود تا این کشور راحت‌تر به خلیج‌فارس و دریای عمان و کشورهای شرقی منطقه، چین،‌روسیه، ترکیه، اروپا و مدیترانه نزدیک‌تر شوند.
:
رییس‌جمهور با اشاره به اهمیت افتتاح خط ریلی میان سه کشور منطقه، خاطرنشان کرد: این گام برای مردم منطقه ما و کشورهای همسایه دارای اهمیت خاصی است و ما در این راستا گام مهمی برداشته‌ایم اما باید اعلام کنم که این گام، گام پایانی ما نیست بلکه گام اولیه‌ای است که باید آن را تکمیل کنیم. روحانی با اشاره به ظرفیت‌های ایجاد شده در پی افتتاح خط ریلی میان سه کشور منطقه، اظهار کرد: راه‌آهنی که امروز سه کشور منطقه را به یکدیگر متصل می‌کند توان جابجایی میلیون‌ها تن بار و هزاران نفر مسافر را در طول سال دارد اما ما باید این ظرفیت‌ها را توسعه دهیم و باید نیازی که سه کشور دارند از طریق توسعه برطرف کنیم.
:
وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران این آمادگی را دارد که در مرحله دوم با همکاری کشورهای ترکمنستان و قزاقستان ظرفیت‌های موجود را افزایش دهد و راه‌آهن مشترک میان سه کشور را به نقاط جدیدتری متصل کند، تاکید کرد: به زودی و در سال‌های آینده راه‌آهن موجود به دریای عمان متصل خواهد شد و دسترسی جدیدی را از طریق راه‌آهن به کشورهای بزرگ منطقه فراهم خواهیم آورد. رییس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه در شرایطی هستیم که باید اقدامی انجام دهیم تا انتقال کالا بین کشورها ارزان‌تر و همکاری اقتصادی میان کشورهای منطقه باصرفه‌تر باشد،افزود: بنابراین در کنار اقدامی که در ریل انجام داده‌ایم در آینده باید در زمینه جاده و همچنین کشتیرانی میان کشورهای ساحلی دریای خزر به قدری فعالیت‌ها را گسترش دهیم که شرایط اقتصادی را برای توسعه فراهم کنیم.
:
روحانی اضافه کرد: خوشبختانه ما می‌توانیم از این طریق کشورهای عضو سازمان اکو را به کشورهای عضو سازمان شانگهای متصل کنیم و شرایط را حتی برای انتقال انرژی و سوآپ مواد نفتی نیز آماده کنیم. وی ادامه داد: راه آهن بین‌المللی سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان زمینه‌ای است تا در کنار آن اقدامات موثر دیگری برای رفت و آمد مسافران، تسهیل روادید میان تجار و مردم کشورهای منطقه و ایجاد مقررات برای حمل و نقل راحت‌تر و سریعتر کالاها را فراهم کنیم و شرایط بهتری را برای اقتصاد و رفاه مردم خود و منطقه ایجاد نماییم. رییس‌جمهور اظهار کرد: امروز نه تنها روز شادمانی و خوشحالی برای سه کشور منطقه است بلکه روز شادمانی برای کشورهای منطقه و همه کشورهایی است که می‌توانند با واسطه یا بی‌واسطه از این راه آهن استفاده نمایند.
:
روحانی در پایان تصریح کرد: ما باید تلاش کنیم تا پیوند و روابط کشورها به یکدیگر نزدیک‌تر شود؛ چرا که توسعه، امنیت و ثبات کشورهای همسایه، توسعه، امنیت و ثبات یکدیگر است. پیش از سخنرانی رییس‌جمهور قربانقلی بردی محمداف رییس‌جمهور ترکمنستان نیز طی سخنانی به بیان اهمیت افتتاح خط ریلی میان سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان پرداخت.

:

وی با بیان اینکه این خط ریلی کمک می‌کند تا فاصله میان آسیای میانه و خاورمیانه و مسیر کریدور شمال -جنوب کاهش یابد، به دورنمای اقتصادی این خط ریلی اشاره و خاطرنشان کرد: این پروژه کمک بسیاری به مبادله بیشتر اقتصادی میان کشورهای منطقه و همچنین کاهش زمان تبادلات اقتصادی میان کشورهای منطقه می‌کند.

./.

توییت بینا

۱۳:۱۵ (۱۰ ماه قبل) ۱

نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیش از سال‌های ۹۶ و ۹۷ است

۱۳:۱۴ (۱۰ ماه قبل) ۲

دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ رئیس جمهور روحانی به آذربایجان غربی سفر می کند

۱۳:۱۳ (۱۰ ماه قبل) ۳

حسن روحانی و «برهم صالح» رئیس جمهور عراق امروز شنبه در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد دیدار و گفت و گو کردند

۱۳:۱۰ (۱۰ ماه قبل) ۴

شمار مفقودین مهیب‌ ترین آتش سوزی کالیفرنیا به ۱۰۰۰ نفر رسید

۱۳:۰۹ (۱۰ ماه قبل) ۵

تیم ملی والیبال زنان ایران با صعود ۷۹ پله‌ای در رده‌بندی فدراسیون بین‌المللی، در رتبه ۳۹ جهان قرار گرفت

۱۰:۵۶ (۱۱ ماه قبل) ۶

احیای دریاچه اورمیه می‌تواند سرنوشت کشور را تغییر دهد

۱۰:۴۶ (۱۱ ماه قبل) ۷

خانوارهای کمتر از ۳ میلیون تومان درآمد مشمول دریافت کمک هزینه شدند

۱۰:۴۲ (۱۱ ماه قبل) ۸

مدیرکل گمرک همدان به همراه معاون فنی گمرک بازداشت شد

۱۰:۱۵ (۱۱ ماه قبل) ۹

هشدار اروپا به آمریکا درباره آثار زیان‌بار تحریم‌های ایران برای دلار

۱۰:۰۸ (۱۱ ماه قبل) ۱۰

سقوط هوایپمای لاین ایر اندونزی با ١٨٩ سرنشین در دریا

۲۳:۱۳ (۱۱ ماه قبل) ۱۱

تأیید حکم اعدام دو مفسد اقتصادی در دیوان عالی کشور

۲۲:۴۸ (۱۱ ماه قبل) ۱۲

قطر شایعه عبور سلاح از تهران به بیروت از طریق دوحه را تکذیب کرد

۲۲:۴۸ (۱۱ ماه قبل) ۱۳

اردوغان: سه شنبه همه جزییات ماجرای خاشقجی را اعلام خواهیم کرد

۲۲:۴۴ (۱۱ ماه قبل) ۱۴

ناکامی کشتی ایران در مسابقات جهانی بوداپست مجارستان

۲۲:۴۳ (۱۱ ماه قبل) ۱۵

طوفان با سرعت ۷۵کیلومتر در مرز مهران

۱۵:۰۱ (۱۱ ماه قبل) ۱۶

موافقت رئیس جمهور با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان

۱۲:۴۵ (۱۱ ماه قبل) ۱۷

مرزبانان میرجاوه توسط یک نیروی نفوذی ابتدا بیهوش و سپس ربوده شدند

۱۲:۳۴ (۱۱ ماه قبل) ۱۸

جدید ترین آمارهای اقتصادی خبر از افزایش ۲۰.۵ درصدی نقدینگی در مقایسه با سال گذشته دارد

۱۲:۳۱ (۱۱ ماه قبل) ۱۹

در ۶ ماهه نخست امسال بیش از ۹ میلیون و ۱۳۰ هزار تن کالای اساسی وارد کشور شده است

۱۱:۳۹ (۱۱ ماه قبل) ۲۰

کاهش بیش از ۱۱ درصدی تولید خودرو در ۵ ماه اول امسال

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید