امروز: دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۲۰ Monday, 8 March 2021

المعلم: هیات مخالفان جدی نبود/ مذاکرات نتایج ملموسی نداشت

المعلم: هیات مخالفان جدی نبود/ مذاکرات نتایج ملموسی نداشت

وزیر خارجه سوریه ضمن ابراز تاسف نسبت به عدم دستیابی به نتایج ملموس در دور اول مذاکرات ژنو دلیل این مساله را عدم جدیت هیات مخالفان و دخالت‌های آمریکا دانست.

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا، ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه در کنفرانسی خبری عنوان داشت: بعد از یک هفته مذاکره در ژنو نتایج ملموسی از این مذاکرات محقق نشد و دلیل این امر در وهله نخست به عدم جدیت هیات مخالفان مربوط می‌شود. ما زمانی که به ژنو آمدیم نسبت به هر مساله‌ای روی باز نشان داده و موافقت کردیم که در خصوص هر موضوعی بحث و مذاکره کنیم. اما به نظر می‌رسد که طرف دیگر به خوبی معاهده ژنو 1 را مطالعه نکرده و تنها در خصوص یک بند آن تمام برنامه‌ریزی‌های خود را انجام داده بود.

 

وزیر خارجه سوریه خاطرنشان کرد: علت دومی که باعث شد مذاکرات به نتایج ملموسی نینجامد دخالت‌های آمریکا بود چراکه واشنگتن یک فضای پرتنشی را در خصوص ژنو2 ایجاد کرد.

 

وی تصریح کرد: ما تلاش کردیم تا از طریق محکوم کردن تروریسم یک زمینه مشترکی را ایجاد کنیم. اما طرف مقابل این امر را نپذیرفت. ما همچنین یک بیانیه سیاسی ارائه دادیم که در آن بر تمامیت ارضی سوریه و حاکمیت آن و آزاد سازی تمامی اراضی اشغال شده در سوریه تاکید شده بود و ما از سوریه دموکرات صحبت کردیم که در آن به تنوع فکری احترام گذاشته می‌شود و مداخله مستقیم یا غیرمستقیم بیگانگان مرفوض است. اما متاسفانه طرف دیگر این طرح مقدماتی را نپذیرفت.

 

ولید المعلم عنوان داشت: بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و دولت، تصمیماتی را در خصوص مشارکت در دور بعدی مذاکرات اتخاذ خواهند کرد و باید از بزرگترین قشر مخالفان و جامعه مدنی در سوریه برای شرکت در مذاکرات دعوت شود تا این مذاکرات بهتر و سازنده‌تر شود.

 

این مقام سوری تصریح کرد: بندهای معاهده ژنو 1 در سایه عدم حضور سوری‌ها تدوین شد و آمریکایی‌ها و روسی‌ها اختلافاتی پیرامون تفسیر آن دارند. هر کس این معاهده را مطالعه کند در می‌یابد که در آن بر لزوم تحقق آرامش و ثبات در سوریه تاکید شده است تا راه در مقابل حل و فصل سیاسی بحران باز شود. اما متاسفانه نه آمریکا و نه حامیانش فضای مثبتی را ایجاد نکردند که به پیشرفت مذاکرات کمک کند.

 

وزیر خارجه سوریه خاطرنشان کرد: در معاهده ژنو 1 به کناره‌گیری بشار اسد اشاره‌ای نشده است. هیچ کس نمی‌تواند به نیابت از مردم سوریه تعیین کند که مسئولان این کشور چه کسانی باشند و سرنوشت سوریه را مردم این کشور تعیین می‌کنند.

 

ولید المعلم در ادامه افزود: بیش از یک ساختار برای حکومت انتقالی وجود دارد و سوال ما این است که چه کسی نماینده مخالفان در دولت آتی خواهد بود؟

 

وی در خصوص تصمیم واشنگتن برای مسلح کردن مخالفان سوریه نیز گفت: آمریکا تصمیم خود را برای حمایت مالی و تسلیحاتی از مخالفان اتخاذ کرد. حال آنکه آن‌ها می‌دانند هیچ مخالف میانه‌رویی در سوریه وجود ندارد. بلکه تنها گروه‌های تروریستی تندور در سوریه هستند.

 

این مقام سوری در خصوص اوضاع انسانی در حمص تصریح کرد: تلاش‌هایی برای خارج کردن غیرنظامیان از حمص صورت گرفت اما این تلاش‌ها شکست خورد. یکی از رهبران گروه‌های مسلح نیز می‌خواست به همراه غیرنظامیان از طریق ایجاد گذرگاه امن از حمص خارج شود. ما آماده خارج کردن غیرنظامیان از حمص هستیم و هر یک از افراد مسلح بخواهد که خود و سلاحش را تحویل نظام دهد حل و فصل شامل وی نیز می‌شود.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۱۱ ماه قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۱۱ ماه قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۱۱ ماه قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۱۱ ماه قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۱۱ ماه قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۱۱ ماه قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۱۱ ماه قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۱۱ ماه قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۱۱ ماه قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۱ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۱ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۱ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۱ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۱ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۱ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۱ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۱ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۱ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۱ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۱ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید