امروز: یکشنبه، ۲ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۰۸ Sunday, 24 October 2021

امر و نهی جان کری به روسیه در خصوص اوکراین و گرجستان

امر و نهی جان کری به روسیه در خصوص اوکراین و گرجستان

وزیر امور خارجه آمریکا به روسیه در خصوص هرگونه مداخله نظامی در اوکراین هشدار داد و همچنین از مسکو خواست تا سربازان خود را از مناطق مورد مناقشه در کشور گرجستان خارج کند.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ،  جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا همچنین از گرجستان خواسته تا هر چه بیشتر به اروپا و ناتو نزدیکتر شود.

 

جان کری خاطرنشان ساخت که روسیه باید در خصوص اوکراین بسیار محتاط عمل کند. علاوه بر آن وی به کمک‌های نامشخص آمریکا به گرجستان اشاره کرد که به پاداش نزدیک شدن این کشور به غرب است.

 

وی در عین حال تداوم حضور نظامیان روسیه در مناطق جدا شده آبخازیا و اوستیای جنوبی گرجستان را نقض آتش‌بس جنگ سال 2008 میان روسیه و گرجستان دانست و محکوم کرد.

 

جان کری در این اظهارات که در جریان نشست کمیسیون شراکت راهبردی آمریکا – گرجستان ایراد شد، تاکید کرد که سیاست آمریکا در قبال اوکراین، گرجستان و دیگر کشورهایی که زمانی جزو شوروی سابق بودند با هدف کاهش نفوذ روسیه در مناطق همسایه آن در نظر گرفته نشده است.

 

وی تاکید کرد: تلاش آمریکا برای تشویق کشورهای عضو شوروی سابق به منظور نزدیک شدن به غرب، ناشی از تمایل ‌آمریکا برای موفقیت ‌آنها به عنوان کشورهای “دموکراتیک قدرتمند با اقتصادی شکوفا” است.

 

جان کری خاطرنشان ساخت: ما این تقاضاها را به عنوان یک بده بستان میان شرق و غرب و یا میان ما و هر طرف دیگری مطرح نمی‌کنیم. ما تنها می‌خواهیم مردم بتوانند حق انتخاب داشته و فرصت‌های اقتصادی خود را افزایش دهند. این به معنی عدم تعامل با کشورهای دیگر نیست.

 

جان کری همچنین در یک مصاحبه با شبکه تلویزیونی ام اس ان بی سی خاطرنشان کرد: من عقیده دارم روسیه باید در خصوص تصمیم‌هایی که در قبال اوکراین می‌گیرد بسیار محتاط باشد. ما به دنبال رویارویی نیستیم اما چنین چیزی را صراحتا اعلام می‌کنیم که هر کشوری باید به تمامیت ارضی و استقلال اوکراین احترام بگذارد. روسیه گفته است که این کار را انجام می‌دهد و من فکر می‌کنم مهم است روسیه به قولش عمل کند.

 

جان کری افزود: آنچه که ما اکنون نیاز داریم این نیست که وارد یک رویارویی قدیمی به سبک جنگ سرد شویم ما نباید با یکدیگر وارد بده بستان شویم بلکه باید در ایجاد ظرفیت برای مردم اوکراین در خصوص انتخاب آینده خود همکاری کنیم.

 

جان کری در اظهاراتی که در مجاورت ایراکلی گاریباشویلی، نخست‌وزیر گرجستان مطرح کرد عنوان داشت: آمریکا در حمایت خود از استقلال و تمامیت ارضی گرجستان ثابت قدم است.

 

جان کری گفت: ما همچنان به اعتراض به اشغالگری، افزایش نیروهای نظامی و تعیین مرز برای خاک گرجستان از سوی روسیه ادامه داده و از روسیه می‌خواهیم تا وظایفش بر اساس توافق ‌آتش‌بس سال 2008 شامل خارج کردن نیروهای خود از منطقه و دسترسی آزاد کمک‌های انسانی را انجام دهد.

 

وی تاکید کرد که آمریکا حامی عضویت گرجستان در ناتو بوده و تمایل دارد این کشور اواخر سال جاری میلادی با اتحادیه اروپا توافق مشارکت امضا کنند.

 

جان کری همچنین گفت که مردم اوکراین دست به قیام علیه یک حکومت “دزدسالار” زدند و وی مشکوک است به اینکه برخی عناصر در روسیه به یانوکوویچ توصیه کردند تا مخالفان خود را سرکوب کند.

 

جان کری تصریح کرد: من فکر می‌کنم که روسیه تا حد زیادی ارتباطی با آنچه که در اوکراین رخ داد نداشته است. اما برخی افراد یانوکوویچ را تشویق کردند تا موضعی سرسختانه اتخاذ کند.

 

جان کری همچنین در بازگشت به آمریکا در اظهارات خود در جمع خبرنگاران تاکید کرد که در سراسر جهان اشتیاق فراوانی برای مدرنیته به وجود آمده اما برگزاری انتخابات آزاد لزوما منجر به دموکراسی واقعی در بسیاری از کشورها نمی‌شود.

 

جان کری عنوان کرد که اعتراضاتی که در جهان رخ می‌دهد بازتاب اشتیاق باورنکردنی برای مدرنیته، تغییر،‌حق انتخاب و قدرتمند شدن مردم است و این جنبش‌ها در بسیاری از موارد حتی سریعتر از آنکه رهبران سیاسی بخواهند به آنها آگاه شده و قادر به پاسخ به آنها باشند حرکت کرده‌اند.

 

جان کری گفت: یک دموکراسی تنها با انتخابات تعیین نمی‌شود. شما ممکن است یک دولت منتخب و دموکراتیک داشته باشید اما در کشور اصلاحات دموکراتیک که منجر به یک دموکراسی کامل،‌ کارآمد و موثر شود نداشته باشید.

 

وی افزود: آنچه که در بسیاری از کشورهای جهان دیده می‌شود این بوده که یک انتخابات سراسری و مردمی بدون اصلاحات و با حضور یک فساد بزرگ و تحریف گسترده فرآیند دموکراتیک انجام شده است.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید