امروز: سه شنبه، ۱۵ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۴۴ Tuesday, 6 December 2022

امیدواری صالحی نسبت به چشم‌انداز اتخاذ رویکرد برد – برد از سوی 1+5

امیدواری صالحی نسبت به چشم‌انداز اتخاذ رویکرد برد - برد از سوی ۱+۵

رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان تاکید کرد در صورتی که دو طرف ایران و 1+5 با حسن نیت و با عزم به حل مساله هسته‌یی بر اساس رویکرد برد – برد در مذاکرات شرکت کنند می‌توان به آینده خوش‌بین بود.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، علی‌اکبر صالحی معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران، در پنجاه و هفتمین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که از صبح روز دوشنبه به وقت وین آغاز به کار کرد با اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تشریک مساعی با سایر کشورهای جهان در چارچوب همکاری‌های فنی آژانس، تاکید کرد که ایران ضمن ادامه فعالیت های صلح آمیز هسته‌یی خود تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، طی دهه های اخیر دستاوردهای مهمی نیز در زمینه های مختلف علوم و فناوری های هسته‌یی برای اهداف صلح آمیز به دست آورده و آماده است تا در چارچوبNPT با سایر کشورهای عضو، تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند.

 

وی افزود: با وجود تمام تنگناهای تحمیل شده بر کشور من در طول سه دهه گذشته، نیروگاه هسته‌یی بوشهر ساخته شده است و به شبکه ملی متصل گشته و به زودی به اپراتور داخلی نیروگاه تحویل داده خواهد شد و بدین ترتیب آرزوی درازمدت ملت ایران تحقق می یابد.

 

صالحی همچنین گفت: این نیروگاه به آخرین استانداردهای ایمنی آژانس مجهز شده و تحت نظارت سازمان نظام ایمنی هسته‌یی ایران است.

 

رئیس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اهمیت موضوع امنیت هسته‌یی و نیز اینکه مسئولیت امنیت هسته‌یی در هر کشور کاملا بر عهده همان کشور است، گفت که بی تردید بهترین تضمین برای امنیت هسته یی، جهان عاری از سلاح های هسته یی است و نابودی کامل سلاح های هسته یی و تاسیسات مربوط به آنها اقدامات مربوط به امنیت هسته‌یی را تقویت خواهد کرد. در این ارتباط یک چهارچوب زمانی مشخص و تعیین سال 2025 به عنوان سال هدف برای اجرای کامل ماده 6 ان‌پی‌تی، همانطور که جنبش عدم تعهد در کنفرانس بازنگری سال 2010 پیشنهاد داد، یک نیاز فوری است.

 

وی در ادامه تاکید کرد: نکته بسیار مهمی که در بحث امنیت هسته یی نباید مورد غفلت قرار گیرد، حملات سایبری است. حملات سایبری علیه تاسیسات هسته یی از جمله جدی ترین تهدیدها علیه برنامه های هسته‌یی صلح آمیز است که سلامت و ایمنی مردم و محیط زیست را به مخاطره افکنده است و لازم است از سوی جامعه بین المللی محکوم شود.

 

معاون رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: با وجود درخواست‌های مکرر جامعه بین‌المللی مندرج در قطعنامه 1995 کنفرانس بازنگری ان‌پی‌تی در باره خاورمیانه، قطعنامه های مربوطه مجمع عمومی، آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان همکاری های اسلامی، رژیم صهیونیستی با اطمینان از حمایت سیاسی و نظامی برخی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد نه تنها به معاهده منع گسترش سلاح های هسته‌یی پیوسته و بلکه تاسیسات هسته‌یی مخفی خود را نیز تحت پادمان کامل آژانس قرار نداده است. فعالیت های هسته‌یی غیر قانونی این رژیم به طور جدی صلح و امنیت را تهدید می کند و رژیم منع اشاعه را به خطر می اندازد.

 

صالحی با ابراز تاسف بسیار از انفعال شورای امنیت سازمان ملل متحد در طول چندین دهه گذشته در توجه به برنامه سلاح های هسته‌یی اسرائیل که متکی به اسناد است تصریح کرد: این برخورد این جسارت را به این رژیم داده است که به وضوح به داشتن سلاح‌های هسته‌یی که جنبش عدم تعهد قبلا آن را محکوم کرده است، اذعان کند.

 

وی در ادامه افزود که جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصول اعتقادی مذهبی و تعهدات بین‌المللی‌اش هرگز به دنبال تسلیحات هسته‌یی نبوده و نخواهد بود اما در عین حال ایران هرگز حق مسلم خود برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌یی از جمله غنی‌سازی برای مقاصد صلح آمیز تحت پادمان جامع آژانس را به مصالحه نخواهد گذاشت.

 

صالحی در بخش پایانی سخنرانی خود با تبیین سیاست های بین المللی دولت جدید ایران مبنی بر اعتماد سازی متقابل و تعامل سازنده گفت: اینجانب با پیام رئیس‌جمهور جدید کشورم برای تقویت و توسعه همکاری‌های جاری خود با آژانس و به منظور پایان دادن به پرونده هسته‌یی ایران به اینجا آمده‌ام.

 

رئیس سازمان انرژی اتمی در همین ارتباط ابراز امیدواری کرد که چشم‌انداز و رویکرد جدید از سوی طرف‌های دیگر به ویژه کشورهای عضو گروه 1+5 نیز رعایت شود و افزود در صورتی که دو طرف با حسن نیت و با عزم به حل مساله یاد شده بر اساس رویکرد برد – برد در مذاکرات شرکت کنند می‌توان به آینده خوش‌بین بود.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید