امروز: شنبه، ۲ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۰۴:۳۰ Saturday, 22 June 2024

ایاد مدنی:‌ به خواسته‌های مردم سوریه توجه شود

ایاد مدنی:‌ به خواسته‌های مردم سوریه توجه شود

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی درباره عضویت دوباره سوریه در این سازمان، گفت: با توجه به قطعنامه‌هایی که در اجلاس سران و اجلاس وزیران خارجه تصویب شده، سوریه نمی‌تواند جایگاه خود را مجددا در این سازمان باز یابد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا، ایاد مدنی، دبیرکل جدید سازمان همکاری اسلامی که به منظور دیدار با مقامات کشورمان به تهران سفر کرده است، صبح چهارشنبه در نشست مطبوعاتی مشترک با وزیر امور خارجه کشورمان، اظهار کرد: سازمان همکاری اسلامی معتقد است که عضویت دوباره سوریه در این سازمان فقط از طریق خود مردم سوریه حل خواهد شد. این سازمان معتقد است باید تمامیت ارضی سوریه حفظ شود و وضعیت به گونه‌ای باشد که نوعی توازون اجتماعی در این کشور برقرار شود و به خواسته‌های به حق مردم سوریه توجه شود.

 

او در پاسخ به ایسنا اضافه کرد: سازمان همکاری اسلامی دیدگاه خود را درباره سوریه در بیانیه‌ها اعلام کرده است.

 

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی افزود: اعتراضات در سوریه در ابتدا جنبش مسالمت‌آمیز بود. اگر در ابتدا به طور مسالمت‌آمیز با این مساله برخورد می‌شد با این وضعیت مواجه نمی‌شدیم. ما به اجلاس ژنو چشم دوخته‌ایم. این اجلاس می‌تواند راه‌های عملی و جدی برای رسیدن به اختلاف اصلی در سوریه را باز کند.

 

مدنی هم‌چنین در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا درباره موضع سازمان همکاری اسلامی درباره طرح آمریکا درباره مذاکرات با فلسطین، گفت: سازمان همکاری اسلامی آغاز کارش به دلیل حادثه‌ای که در قدس رخ داد، بوده است بنابراین مهم‌ترین مساله‌ای که در این سازمان وجود دارد مساله قدس شریف است. این سازمان با همکاری دیگر سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای تاثیرگذار برای مقابله با هرگونه شهرک‌سازی صهیونیست‌ها و تجاوز آن‌ها تلاش می‌کند و معتقد است که با این روش می‌تواند جلوی تشتت را بگیرد. ضمن این که دیدار آینده من با محمود عباس می‌تواند در این باره موثر باشد.

 

او در پاسخ به پرسش دیگری درباره نقش سازمان همکاری اسلامی در جلوگیری از خشونت و حل مسائل منطقه، گفت: در مواردی به گروه‌هایی که به دنبال احقاق حقوق خود هستند اتهام خشونت و تندروی زده می‌شود. نباید اجازه دهیم که دشمنان اسلام بخواهند از این موضوع سوء استفاده کنند و گروه‌هایی که دنبال حقوق خود هستند را متهم به تندروی و اقدامات تروریستی کنند.

 

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی ادامه داد: مسوولیت ما این است که در چارچوب این سازمان اقداماتی انجام دهیم تا درباره آن‌ها که به نام اسلام سخن می‌گویند و تمام ارزش‌های اسلامی را زیر پا می‌گذارند روشنگری شود. این نقش رسانه‌هاست که نباید اجازه دهند دیگران ما را متهم به تندروی کنند. ضمن این که باید تلاش کنیم از هرگونه تندروی جلوگیری شود.

 

مدنی در پاسخ به این پرسش که چه گروه‌هایی را گروه‌های تروریستی می‌داند؟ اظهار کرد: وقتی سخن از گروه‌هایی می‌کنیم که تروریستی هستند اشاره به گروه‌هایی است که قوانین بین‌المللی و ارزش‌ها را زیر پا می‌گذارند. نمی‌توانیم برادران‌مان در فلسطین و آن‌ها که در جنوب فیلیپین و یا میانمار فعالیت می‌کنند را گروه‌های تندرو بنامیم. آن‌ها به دنبال حقوق اساسی خود هستند.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تشکر از میزبانی ایران، آن را صمیمانه توصیف کرد و گفت: گرما و صمیمیت دیدارها برای من از برودت هوا در تهران کاسته است. افتخار یافتم که با رییس‌جمهور ایران دیدار کنم و با دیدگاه‌های ایشان آشنا شوم. خواستم در این سفر از نزدیک با دیدگاه‌ها و تحلیل‌های ایران درباره مسائلی که دنیای اسلام با آن مواجه است، آشنا شوم.

 

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی تشتت و پراکندگی میان امت اسلام را مهم‌ترین چالش جهان اسلام دانست و تاکید کرد: باید تلاش کنیم با این مساله مقابله جدی شود.

 

مدنی ادامه داد: سازمان همکاری اسلامی می‌تواند نقشی جدی در خروج از بحران‌های جهان اسلام ایفا کند. اگر چنین کاری از سوی این سازمان انجام نشود جهان اسلام متضرر خواهد شد.

 

او تاکید کرد: ایران کشور موسس سازمان همکاری اسلامی است و می‌تواند نقش مهمی در فعالیت‌های این سازمان داشته باشد.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۸ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۸ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۸ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۸ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین