امروز: دوشنبه، ۲۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۶:۵۹ Monday, 18 October 2021

بی‌بی‌سی: اشتون می‌داند که ایران بیش از لبخند ظریف است

بی‌بی‌سی: اشتون می‌داند که ایران بیش از لبخند ظریف است

شبکه‌ی خبری بی‌بی سی در گزارش تحلیلی سفر کاترین اشتون به ایران را گامی مثبت در جهت بهبود روابط ایران و غرب دانست و اعلام کرد: وی روابط کاری خوبی با وزیر امور خارجه ایران دارد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا، شبکه‌ی خبری بی‌بی سی در گزارشش آورده است: با توجه به موفقیت‌های اخیر سیاست خارجی که به دست آمده یکی از چالش‌های پیش روی کاترین اشتون در سفر به ایران مطرح کردن مسائل مهم از جمله حقوق بشرتا نقش تهران در بحران‌های منطقه‌ای هم‌چون سوریه است.

 

بی‌بی سی در گزارشش هم‌چنین اعلام کرد: یکی دیگر از چالش‌های اشتون در این سفر آغاز یک جریان جدید میان احزاب سیاسی ایران به علاوه کشورهای اروپایی است.

 

اشتون همواره و به طور گسترده به دلیل نقش کلیدی‌اش در مذاکرات ایران و گروه 1+5 که در نوامبر سال گذشته توافق اولیه میان این کشورها را درپی‌ داشت شناخته شده است. از این رو گفت‌وگو درباره برنامه‌های هسته‌یی ایران یکی از موضوعات مهم دیدارهای وی است. چون هنوز تا دست‌یابی به توافق نهایی میان ایران و گروه 1+5 که طبق توافق اولیه باید تا ماه ژوییه حاصل شود شکاف‌های زیادی وجود دارد.

 

اولین سفر یکی از مقامات بلند پایه‌ی اتحادیه اروپا از سال 2008 تاکنون یک دیدار دو جانبه با هدف کشف پتانسیل‌های لازم برای روابط جدید میان ایران و اروپا خواهد بود.

 

یک دیپلمات غربی گفت: کاترین اشتون می‌داند که ایران بیش از آن لبخندی است که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه این کشور روی لب دارد کسی که کاترین اشتون توانسته است روابط کاری خوبی با وی برقرار کند.

 

اشتون باید تمام استعدادهای دیپلماتیک خود را در این مسیر به کار گیرد و چالش پیش روی او این است که یک جریان جدید میان احزاب سیاسی ایران به علاوه کشورهای اروپایی که هم اکنون بی‌اعتمادی‌های زیادی میان آن‌ها وجود دارد ایجاد کند.

 

پتانسیل‌های زیادی برای تقویت روابط ایران و اروپا وجود دارد.

 

همه می‌دانند که وی بیش‌تر برای گوش دادن به ایران می‌رود اما انتظار می‌رود که وی از یکی از حامیان اصلی بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه در منطقه بخواهد که برای پایان دادن به جنگ داخلی این کشور نقش موثرتری ایفا کند.

 

هم‌چنین گروههای اروپایی مدافع حقوق بشر از خانم اشتون می‌خواهند که در مورد مسائل مختلف حقوق بشر در ایران با مقامات این کشور گفت‌وگو کند.

 

کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار است عصر شنبه به ایران سفر کند تا با مقامات این کشور از جمله حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه و فعالان جامعه‌ی مدنی دیدار کند. وی هم‌چنین قراراست روز دوشنبه به اصفهان سفر کند.

 

دیپلمات‌های غربی می‌گویند در مواجهه با پرونده هسته‌ای ایران موفقیت‌های زیادی حاصل شده است اما هنوز راه زیادی برای حل نگرانی‌ها در خصوص امکان وجود فعالیت‌های نظامی در برنامه‌ی هسته‌ای ایران پیش‌رو است.

 

این در حالی است که مقامات ایرانی همواره درصلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌یی این کشور تاکید دارند و اتهامات غرب مبنی بر نظامی بودن این فعالیت‌ها را رد می‌کنند.

 

بی‌بی سی در پایان گزارش خود آورده است: سفر خانم اشتون حامل این پیام برای تهران است که اگر آن‌ها می‌خواهند در موضع کنونی خود برای ایجاد روابط جدید با جامعه‌ی بین‌الملل بمانند باید چیزهای زیادی را به دست آورند که به گفته‌ی یک دیپلمات غربی، ایران باید نشان دهد که قصد دارد نقش بزرگ‌تری در جامعه جهانی ایفا کند.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۱ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۱ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۱ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۱ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۱ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید