امروز: دوشنبه، ۴ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۴:۳۸ Monday, 26 September 2022

تحلیل روز: توانمندي‌هاي آذربايجان غربي در حوزه کشاورزي

به قلم سردبیر: با وجود تمام محدوديت‌ها و تحريم‌هاي اعمال شده، 5 /244 ميليون دلار صادرات محصولات کشاورزي و دامي استان به عبارتي رشد 11/4درصدي صادرات محصولات کشاورزي از آذربايجان غربي صورت گرفته است. به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز ، پنجمين نمايشگاه بين‌المللي کشاورزي آذربايجان غربي در حالي روز...

به قلم سردبیر: با وجود تمام محدوديت‌ها و تحريم‌هاي اعمال شده، 5 /244 ميليون دلار صادرات محصولات کشاورزي و دامي استان به عبارتي رشد 11/4درصدي صادرات محصولات کشاورزي از آذربايجان غربي صورت گرفته است.

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز ، پنجمين نمايشگاه بين‌المللي کشاورزي آذربايجان غربي در حالي روز پنج شنبه با حضور جمعي از مسئولان استان در اروميه گشايش يافت که اين نمايشگاه که با هدف تبادل اطلاعات کشاورزي مدرن، ارگانيک مکانيزه و نانو تکنولوژي راه‌اندازي شده و در محل نمايشگاه هاي دائمي اروميه واقع در پارک جنگلي اروميه آماده بازديد علاقه‌مندان و عموم مردم است.اين نمايشگاه در زمينه‌هاي آبزيان، نهاده‌هاي دامي، طيور، باغباني، آبياري دام، دامپزشکي و صنايع بوده و 100 شرکت داخلي و خارجي در اين نمايشگاه توليدات خود را به نمايش گذاشته‌اند.اين در حالي است که آذربايجان غربي به لحاظ موقعيت جغرافيايي و وضعيت آب و هوايي و زمين حاصل_خيز و قرار گرفتن در منطقه شمال غرب کشور و هم مرزي با کشورهاي هم‌جوار خارجي بهترين شرايط را براي کشاورزي دارد و همواره نيز جزء قطب‌هاي اصلي کشور در توليد محصولات کشاورزي بوده است.
سال گذشته با وجود تمام محدوديت‌هاي اعمال شده، علاوه بر تحقق اهداف صادراتي شاهد 5 /244 ميليون دلاري صادرات محصولات کشاورزي و دامي استان يعني به عبارتي رشد ?? درصدي صادرات محصولات کشاورزي از آذربايجان غربي بوده است.
همچنين صادرات 430 هزار و 667 ميليون ريالي فرآورده‌هاي دامي و گوشت احشام خوراکي و از محل صادرات سبزيجات، جمعا به ارزش 372 هزار و 453 ميليون ريال در سال گذشته از آذربايجان غربي صورت گرفته است.
آمارها نشان مي‌دهد که صادرات نباتات زنده و محصولات گل با ارزشي معادل 46 هزار و 384 ميليون ريال نيز بوده است.اميد مي‌رود با توسعه و مکانيزه کردن ابزارهاي کشاورزي و حرکت به سمت محصولات ارگانيک رشد شتابنده اي در حوزه کشاورزي روي دهد.
چرا که هم اکنون به دليل وجود نظام سنتي در بخش کشاورزي ، فقط حدود ?? درصد محصولات به صورت ارگانيک توليد مي‌شود که اين امر بايد در اکثر اراضي کشاورزي کشور توسعه و تسري يابد.
اگر چه در حال حاضر در توليد محصولات کشاورزي سالم از وضعيت مناسبي برخوردار است، اما بايد کم کم به سمت توليد انبوه محصولات ارگانيک گام برداشت. محصول ارگانيک بدون استفاده از سم و کودشيميايي توليد مي‌شود که دستيابي به آن سخت است و در کمتر جايي از دنيا توليد مي‌شود.
بخشي از انواع محصولات ارگانيک توليد داخل به دليل تقاضاي زياد در بازار به کشورهاي همسايه صادر مي‌شود. در دنيا قيمت محصولات ارگانيک و سالم بيش از ساير محصولات کشاورزي است و براي مصرف محصولات ارگانيک و سالم بايد اطلاع رساني و فرهنگ سازي شود تا مردم به سمت مصرف اين محصولات سوق داده شوند. اين در حالي است که اخيرا نيز مسئولان امر از پيش بيني خريد 256 هزار تن محصولات کشاورزي در سال زراعي جاري خبر دادند و اعلام شد که تعاون روستايي آذربايجان غربي توانايي خريد 256 هزار تن محصول کشاورزي به صورت تضميني و توافقي از کشاورزان استان را دارد.
همچنين 140 مرکز خريد تضميني و توافقي محصولات کشاورزي در آذربايجان غربي وجود دارد. کارشناسان معتقدند که با وجود اعمال برخي محدوديت‌ها، علاوه بر تحقق اهداف، رشد 4/11 درصدي در بخش صادرات محصولات کشاورزي استان آذربايجان غربي نشان مي‌دهد که همت و اراده مصممي در مديريت اين بخش در حال شکل گيري است و بايد با حمايت و هماهنگي ساير بخش‌ها توسعه خوبي اتفاق افتد.
از سوي ديگر ميوه‌هاي خوراکي عمده‌ترين محصولات صادراتي استان محسوب مي‌شود و سال گذشته صادرات ميوه‌هاي خوراکي، در سطح استان به ارزش 3 ميليون و 490 هزار و 624 ميليون ريال بوده است.
به گفته مسئولان، سامانه مجازي خريد محصولات کشاورزي نيز تا پايان خرداد ماه سال جاري راه اندازي مي‌شود و اين سامانه در راستاي توسعه تجارت الکترونيک، با همکاري بانک کشاورزي و اتحاديه ميوه و تره بار تهران راه اندازي مي‌شود. اين سامانه به صورت عمده فروشي بوده و به ساير استان‌ها نيز متصل مي‌شود.

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید