امروز: سه شنبه، ۱۵ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۴:۵۵ Tuesday, 6 December 2022

تدوین دانش نامه انرژی ایران و اطلس انرژی خلیج فارس

تدوین دانش نامه انرژی ایران و اطلس انرژی خلیج فارس

سومین همایش ملی سوخت، انرژی و محیط زیست با حضور معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مدیرعامل سازمان بهینه سازی مصرف سوخت، دکتر جلال الدین شایگان، استاد دانشگاه صنعتی شریف و رییس و جمع کثیری از محققان پژوهشگاه مواد و انرژی در محل پژوهشگاه برگزار شد.

 

به گزارش  سایت تحلیلی و خبری بینا نیوز به نقل از ایسنا، دکتر علی اصغر توفیق، رییس پژوهشگاه مواد و انرژی طی سخنانی در افتتاحیه همایش از تدوین دانش نامه انرژی با همکاری پژوهشگاه مواد و انرژی و بنیاد دانش نامه نگاری انرژی ایران خبر داد و گفت: دانش نامه انرژی مجموعه ای چهار جلدی با حدود دو هزار مدخل در خصوص انرژی است و علاقه مندان برای تدوین این دانش نامه می توانند با پژوهشگاه همکاری کنند.

 

وی در ادامه اظهار داشت: این دانش نامه که برای نخستین بار تدوین می‌شود سندی ماندگار در عرصه انرژی کشور خواهند بود.

 

توفیق همچنین به پروژه های مهم در حال انجام در پژوهشگاه اشاره کرد و گفت: پژوهشگاه مواد و انرژی سفارش گیرنده اطلس انرژی خلیج فارس از سازمان ملل است که مراحل پایانی خود را طی می کند و امید می رود طی سه هفته آینده به سازمان ملل تحویل داده شود.

 

طرح ملی تولید سیلیکون نیز از جمله طرح های پژوهشی مهم بود که رییس پژوهشگاه مواد و انرژی به آن اشاره کرد و اظهار داشت: تدوین دانش فنی و احداث پایلوت 50 تنی تولید سلول های خورشیدی از سیلیس (طرح ملی تولید سیلیکون) یکی از طرح های مهم ملی کشور است که با همکاری پژوهشگاه در حال انجام است و دستاوردهای بسیاری خوبی را برای کشور به همراه دارد.

 

در ادامه، دکتر مهدی نژاد نوری، معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برگزاری نشست ها و همایش های تخصصی و ارائه مقالات از ضروریات حوزه های علمی کشور است اما پژوهشگران باید علاوه بر بعد علمی به بعد اقتصادی طرح های خود نیز توجه ویژه داشته باشند.

 

معاون پژوهشی وزیر علوم در ادامه توجه به کار گروهی و خرد جمعی را نیز در به سرانجام رسیدن طرح های علمی موثر دانست و عنوان کرد: باید تلاش کنیم تا مهارت کار جمعی و مشورت را در خود تقویت کنیم. باید در تمام کارهای علمی همه ذی نفعان مشخص و برای هر گروه شرح وظایفی تعریف شده تا آن فعالیت بهره وری بالا و نتیجه مطلوب را داشته باشد.

 

وی در ادامه به بحث انرژی و محیط زیست در تعالیم دینی اشاره کرد و گفت: در تعالیم دینی نکات بسیار روشنی در مباحث انرژی و محیط زیست داریم که اهمیت این موضوع و حفظ و استفاده از درست از نعمت های الهی را نشان می دهد.

 

معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه انرژی های مورد استفاده باید با حفظ محیط زیست همسو باشند، گفت: برای استفاده از انرژی های پاک باید در طولانی مدت و قبل از رسیدن به مرز خطر برنامه ریزی کرد.

 

مهدی نژاد نوری در ادامه به طرح های ملی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: خوشبختانه کشور ما استعداد بهره برداری از انرژی های پاک را دارد و باید تمام توان داخلی خود را برای به کاری گیری آنها استفاده کنیم تا روزی صادر کننده آنها نیز باشیم.

 

همچنین دکتر فریده قوی پنجه، دبیر این همایش گفت: این همایش ملی به مدت دو روز(سه شنبه و چهارشنبه) با ارائه مقالات و پوسترهای تخصصی در حوزه سوخت، انرژی و محیط زیست آغاز به کار کرده است.

 

وی افزود: در طول زمانبندی انجام شده برای برگزاری این همایش 532 مقاله به دبیرخانه سومین همایش ملی سوخت، انرژی و محیط زیست ارسال شده است که از میان آنها 292 مقاله پذیرفته شده و 240 مقاله نیز به دلیل تکراری بودن، نگارش نامناسب، عدم رعایت اصول مقاله نویسی، عدم تناسب موضوعات با محورهای همایش و … مردود اعلام شده است.

 

قوی پنجه اضافه کرد: این همایش در چهار محور منابع و سیستم های انرژی، محیط زیست، مدیریت و برنامه ریزی انرژی و سوخت طراحی شده است که برای هر بخش به ترتیب 107، 85، 50 و 50 مقاله پذیرفته و ارائه خواهد شد.

 

انتهای پیام

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید