امروز: شنبه، ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۲۱ Saturday, 4 February 2023

تزریق 180 میلیارد دلار ارز به بازار طی 3 سال گذشته

تزریق ۱۸۰ میلیارد دلار ارز به بازار طی ۳ سال گذشته

رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: اگر چه کاهش تورم و کنترل بازار ارز همچنین یکسان‌سازی نرخ ارز اولین اولویت بانک مرکزی است اما این به معنای بی‌تفاوتی ما در تامین سرمایه در گردش برای بنگاه‌های تولیدی نیست.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، ولی‌الله سیف در همایش سیاست‌های اقتصادی وزارت تعاون با بیان اینکه در سال‌های گذشته سهم تولید بسیار کاهش یافته اظهار کرد: این در حالی است که در این سال‌ها پنج عامل مهم در این امر شامل کاهش مواد اولیه، گرانی مواد اولیه، کمبود نقدینگی، تامین ارز و کافی نبودن تقاضا برای تولید بوده است.

 

وی با بیان اینکه رشد نقدینگی در آذر ماه سال 91 حدود 28.1 درصد بوده که رشد مطلوبی محسوب می‌شود، گفت: این در حالی است که بانک مرکزی توصیه کرده تا پرداخت تسهیلات برای سرمایه در گردش واحدهای تولیدی در اولویت قرار گیرد.

 

وی افزود: پرداخت تسهیلات شبکه بانکی در پایان آبان 91 به 150 هزار میلیارد تومان می‌رسد که 56.2 درصد آن مربوط به تولید است.

 

سیف ادامه داد: اگر به سهم تولید در تولید ناخالص ملی که 31.6 درصد است توجه کنیم نشان می‌دهد که نسبت خوبی از منابع به تولید اختصاص یافته است.

 

تک نرخی شدن ارز جدی ترین هدف بانک مرکزی

سیف با اشاره به اینکه حمایت‌ از بازار ارز، ایجاد ثبات در بازارهای مالی و کنترل و گسترش ابزارهای پرداختی در شبکه بانکی از مهمترین اقدامات بانک مرکزی است، افزود: از مهمترین رویکردهای ما تنظیم سیاست‌های پولی و تداوم بازنگری در این سیاست‌ها به منظور تقویت اقتصاد کلان کشور و حرکت به سمت ثبات بوده و خواهد بود.

 

وی همچنین با اشاره به سیاست‌های بانک مرکزی در نرخ ارز تاکید کرد: مهمترین سیاست ما در ادامه یکسان‌سازی نرخ ارز خواهد بود اما این امر موجب نخواهد شد که از دیگر بخش‌ها و وظایف بانک مرکزی غافل شویم.

 

سیف با بیان اینکه تک نرخی شدن ارز از جدی ترین اهداف پیش روی بانک مرکزی است گفت:این تجربه را ما در سال 80 داشتیم اما در سال‌های بعد با رفتارهای غلطی که انجام شده تمام نتایج مثبت آن از بین رفت.

 

 

ورود 180 میلیارد دلار ارز به بازار برای کنترل قیمت

وی تاکید کرد: طی سه سال گذشته نزدیک به 180 میلیارد دلار ارز به بازار ریخته شده تا قیمت آن کنترل شود که هیچ دلیل قانع کننده‌ای بهتر از تشخیص غلط و پایبندی به بی برنامگی نمی‌تواند عامل آن باشد.

 

به گفته رییس کل بانک مرکزی تامین ارز برای واردات دارو و کالاهای اساسی در دستور کار این بانک قرار دارد.

 

وی با اشاره به تاکیدات وزیر صنعت در مورد گشایش اعتبار اسنادی اضافه کرد: از اقدامات مهم بانک مرکزی کاهش پیش دریافت گشایش اعتبار اسنادی به 30 درصد است که هم‌اکنون نیز مورد توجه ما بوده وامیدواریم در ادامه از این هم بهتر شود.

 

بازنگری در مقررات ارزی

سیف همچنین با اشاره به دیگر اقدامات بانک مرکزی در ساماندهی سیستم پولی کشور گفت: تدبیر برای تامین منابع مسکن مهر، ‌افزایش تسهیلات قابل پرداخت برای بانک مسکن همچنین بازنگری در مقررات ارزی و پرداخت تسهیلات برای تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی از دیگر اقدامات بانک مرکزی است که در ادامه نیز به آن خواهد پرداخت.

 

رییس کل بانک مرکزی در ادامه با اشاره به این‌که تیم اقتصادی دولت حرکت مثبتی را در پیش گرفته است، گفت: همفکری و انسجام و صمیمت بین تیم اقتصادی مرکب از سه دستگاه اصلی به اضافه بخش‌های اقتصادی مهم‌ترین ویژگی‌های تیم اقتصادی دولت یازدهم است.

 

وی با اشاره به آخرین آمار در سال 91 مبنی بر نرخ رشد اقتصادی منفی 5.8 درصدی بیان کرد: این در حالی است که در مقایسه با سال قبل از آن که سه درصد رشد داشتیم رشد اقتصادی 8.8 درصد کاهش یافته است.

 

سیف با تاکید بر این‌که مهم‌ترین مساله‌ی فعلی اقتصاد ایران رکود تورمی است، عنوان کرد: تورم فزاینده، تحریم‌های شدید، قرار‌گرفتن بانک مرکزی در حلقه تحریم، کاهش شدید تولید، کاهش صادرات نفت، تلاطم بازار ارز از مهم‌ترین معضلاتی بودند که اقتصاد ایران را در رکود فرو برده است.

 

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به کاهش 21.9 درصدی رشد تشکیل سرمایه‌گذاری افزود: این خبر بسیار بدی است که در سال 91 اتفاق افتاد.

 

وی شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی در شش ماه اول سال 92 نسبت به دوره مشابه سال قبل را 8.4 درصد کاهش بیان کرد و ادامه داد: این کاهش شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی بیانگر ایجاد رکودی که به سال 92 نیز تسری یافته است.

 

سیف با اشاره به این‌که علاوه بر افت شاخص تولید، تورم نیز بسیار سنگین بوده است، توضیح داد: تغییرات شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی در 12 ماهه منتهی به آذرماه سال 93 نسبت به دوره سال قبل 39.3 درصد بود که در آذرماه سال 92 نسبت به دوره مشابه سال قبل 29.6 درصد افزایش یافته این درحالی است که در آبان‌ماه 31.9 درصد بوده که نشان‌دهنده کاهش و علامتی مثبت خواهد بود.

 

وی افزود: هم‌چنین شاخص بهای تولید در 12 ماه منتهی به آذرماه سال 91 نسبت به مشابه سال قبل 37.5 درصد و در دوره مشابه در سال 91 به 24.7 درصد رشد یافته است.

 

رییس کل بانک مرکزی در ادامه با اشاره به تغییرات رشد نقدینگی افزود: رشد نقدینگی در 12 ماهه منتهی به آذرماه سال 92، 28.1 درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل که 32 درصد بود حدود 3.9 درصد کاهش یافته است.

 

سیف ادامه داد: پایه پولی در 9 ماهه سال 92 نیز نسبت به پایان ماه قبل 1.8 درصد افزایش یافته که در مقایسه با رشد دوره مشابه سال قبل 13 درصد کاهش در پایه پولی ملموس است.

 

وی با تاکید بر موفقیت بانک مرکزی در برقراری انضباط پولی افزود: این در حالی است که پایه پولی در 12 ماه منتهی به آذرماه 92، 13.1 درصد افزایش یافته که نسبت به دوره مشابه سال قبل 18.6 درصد کمتر است که البته کاهش رشد پایه پولی نشان از بهینه‌شدن ترکیب و موفقیت سیاست‌های بانک مرکزی است.

 

سرمایه بانک رفاه افزایش می‌یابد

سیف هم‌چنین با اشاره به این‌که دو بانک رفاه و توسعه تعاون از مهم‌ترین بانک‌های کشور هستند، گفت: ما انتظار داریم که با تغییر و تحول در این بانک، به سوی توسعه و انضباط مالی بیشتر حرکت کنند.

 

وی هم‌چنین از تحولات عظیم در شرف انجام در بانک رفاه را افزایش سرمایه این بانک اعلام کرد و گفت: مراحل این موضوع طی شده و در آینده‌ای نزدیک جواب مثبت بانک مرکزی برای افزایش سرمایه‌ی بانک رفاه ابلاغ خواهد شد.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید