امروز: چهارشنبه، ۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۰۵ Wednesday, 30 September 2020

توافق جدید گازی ایران- ترکیه

توافق جدید گازی ایران- ترکیه

معاون وزیر نفت با بیان اینکه ایران و ترکیه برای ترانزیت سالانه 30 میلیارد مترمکعب گاز به اروپا به توافق رسیده‌اند، از امکان امتداد خط لوله صلح به چین خبر داد و شرایط جریمه قرارداد گازی ایران و عراق را تشریح کرد.

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز و به نقل از مهر-جواد اوجی در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما درباره آخرین وضعیت اجرای طرح‌های صادرات گاز طبیعی ایران، گفت: ایران با در اختیار داشتن بزرگترین ذخیره گازی طبیعی جهان و بیش از 34 تریلیون متر مکعب گاز از ظرفیت صادرات 200 میلیون مترمکعب گاز تا چند سال آینده را برخوردار است، گفت: از این رو با توجه به دارا بودن میادین گازی مشترک برنامه راهبردی تدوین شده است که با اجرای آن گاز کشورهای اروپایی را نیز تامین خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز در تشریح روند قرارداد گاز ایران با عراق با اعلام اینکه موضوع قرارداد گاز از دو سال گذشته تاکنون در دستور کار قرار گرفته بود، تصریح کرد: در حال حاضر ایران حدود 30 میلیون مترمکعب به ترکیه،  1.5 تا 2.5 میلیون مترمکعب به ارمنستان و نخجوان گاز صادر و یا سوآپ می کند.

معاون وزیر نفت با یادآوری اینکه هدف از امضای قرارداد صادرات گاز به عراق تامین گاز پنج نیروگاه معادل 30 درصد سوخت مورد نیاز بغداد بوده و روزانه حدود 25 میلیون مترمکعب گاز به این کشور همسایه صادر می شود، بیان کرد: میزان درآمد حاصل از صادرات گاز به کشور عراق روزانه 11.5 میلیون دلار و سالانه 3.7 میلیارد دلار بووده ضمن آنکه پروژه احداث خط انتقال گاز به عراق بیش از 850 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه جهت انتقال گاز ایران به کشور عراق انشعابی از خط ششم سراسری گرفته شده است، اظهار داشت: احداث این خط 48 اینچی به ‌طول 227 کیلومتر با ظرفیت انتقال 37 میلیون مترمکعب گاز از حدود 95 درصد پیشرفت برخوردار است.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی گاز بار مالی ساخت این خط لوله گاز در خاک عراق را حدود 35 میلیون دلار عنوان کرد و افزود: باید در مدت دو ماه آینده صادرات گاز به این کشور همسایه عملیاتی شود.

شرایط جریمه گازی ایران و عراق

اوجی همچنین در خصوص شرایط جریمه قرارداد گازی ایران و عراق توضیح داد: بر اساس توافق دو جانبه چنانچه در مدت زمان تعیین و توافق شده ایران به موفق به تامین و صادرات گاز و یا عراق موفق به واردات گاز نشور، جرایمی تعریف خواهد شد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه هم اکنون ارتش و سپاه عراق مسئولیت تامین امنیت ساخت و سپس بهره‌برداری خط لوله گاز وارداتی از ایران را بر عهده دارد، تبیین کرد: از سوی دیگر دولت عراق تضمین داده است که امنیت ساخت این خط لوله گاز را به طور کامل تامین خواهد کرد.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در این قرارداد هر دو کشور تعهد دادند که در صورت کم کاری و کوتاهی در ارائه خدمات گازی جریمه پرداخت کنند.

این مقام مسئول از انعقاد دومین قرارداد صادرات گاز به کشور عراق تا دو ماه آینده خبر داد و تاکید کرد: مذاکرات پیرامون این قرارداد از سال گذشته شروع و طبق آن مقرر شد روزانه 20 میلیون متر مکعب گاز ایران برای تامین گاز نیروگاه‌های جنوب عراق به این کشور صادر شود.

وی افزود: به منظور اجرای این پروژه خط لوله 40 اینچی از خرمشهر به بصره در حال احداث بوده و با اجرایی شدن این پروژه حجم صادرات گاز به کشور عراق در سال 92 به حدود 45 میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید.

آخرین وضعیت قرارداد گازی ایران – پاکستان

این عضو هیات مدیره شرکت ملی گاز با اشاره به قرارداد گازی ایران و پاکستان تبیین کرد: میزان قرارداد گاز ایران و پاکستان 21.5 میلیون متر مکعب بوده که پیش بینی می شود تا 30 میلیون مترمکعب افزایش یابد و خط لوله احداثی این پروژه از عسلویه تا ایرانشهر- ایرانشهر تا مرز پاکستان آغاز شده است.

به گفته این مقام مسئول این خط حدود 240 کیلومتر بوده که 80 تا 90 کیلومتر آن باقیمانده و تا سال 1393 کار تزریق گاز به این کشور شروع خواهد شد.

اوجی با یادآوری اینکه خط لوله صلح یا خط هفتم سراسری به طول یکهزار و 800 کیلومتر از عسلویه تا زاهدان و از زاهدان به سمت سربیشه خراسان جنوبی است که فاز نخست تا ایرانشهر هزار با قطر 56 اینچ به بهره برداری رسیده است، بیان کرد: خط هفتم سراسری گاز مورد نیاز را از پارس جنوبی تامین می کند و این توانمندی در کشور وجود دارد که 50 تا 60 میلیون متر مکعب گاز پاکستان و کشورهای شرق را تامین کند.

وی با یادآوری اینکه با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی 340 میلیون متر مکعب به ظرفیت تولید گاز شیرین و ترش کشور افزوده می شود، یادآور شد: به طوری‌که تا یکسال آینده یک میلیارد و 400 میلیون متر مکعب گاز تولید خواهیم کرد.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران همچنین مذاکراتی را با چین و هند برای صادرات گاز از مسیر خط لوله صلح و افزایش حجم گاز صادراتی به پاکستان در دستور کار قرار داده است.

ترانزیت سالانه 30 میلیارد مترمکعب گاز به اروپا

معاون وزیر نفت در خصوص آخرین وضعیت صادرات گاز ایران به ترکیه و سایر کشورهای اروپایی، گفت: در سال گذشته 8.5 میلیارد متر مکعب گاز به ترکیه صادرات داشتیم که از این میزان صادرات 4 میلیارد دلار درآمد ارزی نصیب کشور شد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه قراردادها به مدت 25 سال تنظیم می‌شود هر دو کشور مکلف هستند که به این تعهدات عمل کند، تصریح کرد: ایران باید 10درصد سهم تجارت گاز را طبق برنامه چشم انداز دست پیدا کند که در حال حاضر 2.5 درصد است و با چند کشوراروپایی مذاکراتی انجام شده و برخی از مذاکرات در شرف امضای قرارداد هستند.

اوجی با بیان اینکه ترانزیت گاز از خاک ترکیه سال گذشته به صورت مکتوب انجام شده تا براساس آن اجازه بدهند سالانه 30 میلیارد متر مکعب گاز ازخاک ترکیه به سمت اروپا ترانزیت شود، یادآور شد: از این رو خط ششم سراسری از عسلویه به غرب لرستان و از آنجا تا مرز بازرگان ادامه دارد که این خط لوله به ظرفیت 110 میلیون مترمکعب گاز مورد نیاز استان‌های ایلام، کرمانشاه، خوزستان و آذربایجان غربی است.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه توافق دیگری که با کشور عراق داشته‌ایم بحث صادرات گاز به اروپا از مسیر عراق و سوریه است، بیان کرد: یک مسیر از طریق خاک ترکیه است که از خط ششم سراسری 50 تا 60 میلیون متر مکعب گاز را از خاک ترکیه به اروپا منتقل می‌کند و مسیر دوم از خاک عراق به سوریه و از آنجا به‌سمت اروپا بوده که برآورد مالی این پروژه 8 میلیارد دلار پیش‌بینی شده است.

توییت بینا

9:06 (۵ ماه قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۵ ماه قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۵ ماه قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۵ ماه قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۵ ماه قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۶ ماه قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۶ ماه قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۶ ماه قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۶ ماه قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۷ ماه قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۷ ماه قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۷ ماه قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۷ ماه قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۷ ماه قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۷ ماه قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۷ ماه قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۷ ماه قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۷ ماه قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۷ ماه قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۷ ماه قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید