امروز: شنبه، ۲ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۰۲:۵۶ Saturday, 22 June 2024

توافق نفتی ایران و روسیه با آمریکا چه می‌کند؟

توافق نفتی ایران و روسیه با آمریکا چه می‌کند؟

روسیه از انتقاد‌های ایالات متحده در خصوص قرار‌داد جدید نفتی با ایران، اظهارنارضایتی کرده است. براساس اخبار منتشر شده این انتقاد‌ها در حالی صورت می‌گیرد که ایران با هند نیز قرار‌داد مشابهی دارد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، با محتمل‌تر شدن یک توافق نهایی مشترک میان ایران و غرب در زمینه‌ی برنامه هسته‌ای ایران، یک رقابت سیاسی میان کشور‌های مختلف با هدف دستیابی به بازار داخلی ایران به وجود آمده است. در این میان روسیه، علاقه‌مند به توافق با ایران در زمینه‌ی همکاری‌های نفتی است.

 

با این حال مقامات رسمی روسیه اعلام کرده‌اند که ایالات متحده در تلاش است تا روسیه را از تشدید روابط اقتصادی با ایران منصرف کند.

 

این فشار از سوی ایالات متحده، شامل تهدید موسسات مالی و شرکت‌های روسی در صورت شرکت در هرگونه قرار‌داد با ایران به تحریم اقتصادی می‌شود.

 

در حال حاضر مسکو و تهران در حال مذاکره در خصوص امکان تحویل روزانه 500 هزار بشکه از این کشور به روسیه، در مقابل واردات کالا و تجهیزات روسی هستند. رویترز اولین خبرگزاری بود که از این قرار‌داد قریب‌الوقوع خبر داد.

 

کاخ سفید، شورای امنیت و وزارت خارجه آمریکا، متفق‌القول مخالف این قرارداد هستند و اعلام کرده‌اند که قرار‌داد ایران و روسیه در تناقض با تحریم‌های علیه ایران و توافق موقت این کشور با قدرت‌های جهانی در زمینه‌ی برنامه هسته‌ای است.

 

اما در مقابل، دولت روسیه با این موضع آمریکا موافق نبوده و هرگونه تحریم‌ علیه ایران را غیرقانونی قلمداد می‌کند و هم‌چنین معتقد است که توافق صورت گرفته در زمینه‌ی هسته‌ای هیچ‌گونه ارتباطی با همکاری اقتصادی ایران و روسیه ندارد.

 

یک مقام دولتی روسیه که نمی‌خواست نامش فاش شود، بیان کرد: این قرار‌داد در تضاد با تحریم‌ها و توافق ژنو نیست و اظهارات مقامات آمریکایی غیرمعقول به نظر می‌رسد.

 

این منبع آگاه هم‌چنین اشاره کرده که مخالفت ایالت متحده در حالی است که این کشور در خصوص قرار‌داد مشابه ایران با هند، موضوع مشابهی را اتخاذ نکرده است.

 

اخیرا روزنامه «هندوستان تایمز» گزارش کرده است که تهران و هند به مذاکرات خود در زمینه‌ی پروژه خط لوله گازی به اعتبار چندین میلیارد دلار ادامه داده‌اند و این پروژه در ارتباط با صادرات گاز ایران به هندوستان است.

 

این روزنامه هم‌چنین از همکاری شرکت‌های هندی در گسترش یک میدان گازی ایران خبر داده است که در ابتدا این طرح با وجود مخالفت‌هایی در خصوص احداث خط لوله‌ای بود که گاز را از طریق پاکستان به هند منتقل می‌کرد.

 

در حال حاضر و براساس اظهارات مقامات رسمی ایران و هند، هر دو طرف علاقه‌مند به عقد قرار‌دادی هستند که به انتقال گاز از طریق خط لوله‌ای از طریق دریای عمان می‌پردازد. تاکنون هیچ‌گونه اظهارنظری از سوی واشنگتن در خصوص خط لوله ایران و هند صورت نگرفته است.

 

یک منبع رسمی روسی با اشاره به این‌که ایران کمترین سود را در زمینه‌ی توافق هسته‌ای می‌برد، گفته است: اگر روسیه در خصوص قرار‌داد با ایران به نتیجه برسد، فشار‌های اقتصادی بر ایران کمتر خواهد شد و این قرار داد از هماهنگ نبودن شش قدرت جهانی و اختلاف میان آنها خبر می‌دهد.

 

«ولادمیر اورلو» – رییس مرکز مطالعات سیاسی PIR روسیه از دو دلیل برای مخالفت آمریکا با قرار‌داد ایران و روسیه نام می‌برد.

 

اول این‌که کاخ سفید احساس می‌کند که هرگونه حضور روسیه در ایران، از جمله حضور اقتصادی، نظامی و فنی در حال حاضر و پیش از حصول توافق نهایی هسته‌ای با ایران، موجب بروز اتفاقات بسیار بدی در کنگره و بروز خطراتی برای توافق هسته‌ای می‌شود و این در حالی است که قرارداد ایران با هند، چنین واکنشی را از سوی کنگره آمریکا به همراه نداشته است.

 

علاوه بر این، آمریکا نمی‌خواهد که روسیه جایگاه خود را در ایران تحکیم بخشد، براساس گزارش این منبع روسی، این‌گونه برخوردها از سوی آمریکا در تضاد با قول دولت این کشور به شرکت‌های بزرگ خود در زمینه‌ی روابط حسنه با ایران است.

 

«اورلو» افزود: روسیه هرگز از کمک به کاخ سفید برای فائق آمدن بر مشکلات دولت این کشور با کنگره کوتاهی نخواهد کرد، اما این کمک دلیل بر ضربه‌زدن روسیه به خود نمی‌شود. قرار‌داد‌های نفتی ایران و روسیه نه تنها باید مورد تحسین واقع شود، بلکه این گام حرکتی است که دیر واقع شده است.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۸ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۸ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۸ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۸ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین