امروز: شنبه، ۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۲:۱۶ Saturday, 26 September 2020

دادگاه زنجانی یک‌ماه دیگر برگزار می‌شود

دادگاه زنجانی یک‌ماه دیگر برگزار می‌شود

بابک زنجانی فراموش نمی‌شود؛ حتی اگر جایی در شمال تهران به زندان افتاده باشد. حالا نماینده پیگیر پرونده او به «شرق» خبر داده که دادگاه وی تا یک ماه دیگر برگزار خواهد شد.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ،‌برگزاری دادگاه زنجانی اتفاق مثبتی است که می‌تواند به بسیاری ابهام‌ها پاسخ دهد. به‌ویژه در آشکار شدن اسامی و نام‌های پنهان‌مانده در پس پدیده «بابک زنجانی». امیرعباس سلطانی، عضو کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی در مجلس، منتظر برگزاری روز دادگاه است و اینکه به دنبال آن بتواند سرنخ‌های تازه‌ای درباره پشت پرده‌ها بیابد؛ پشت پرده‌هایی که در یک سال بازداشت زنجانی کمتر به آنها پرداخته شده است. عضو کمیسیون انرژی مجلس تأکید دارد که «برگزاری دادگاه می‌تواند فرصت مناسبی برای افکار عمومی، مسئولان و به‌ویژه نمایندگان پیگیر پرونده زنجانی باشد.» پرونده‏ای که حالا با گذشت یک سال از پیگیری‌های صورت گرفته، همچنان در هاله‌ای از ابهام باقی مانده و انواع سوال‌های بی‌پاسخ حول این پرونده شکل گرفته است.
:
یکی از عمده‌ترین نقدهای مطرح شده از سوی نمایندگان مجلس، عدم گزارش‌دهی در این زمینه به کمیسیون انرژی مجلس است. محمدسعید انصاری، نایب رئیس کمیسیون انرژی نیز در همین زمینه به «شرق» می‌گوید: «بهتر این بود که قوه قضائیه تا به همین‌جای کار نماینده‌ای به کمیسیون انرژی می‌فرستاد و برخی پیگیری‌ها و سرنخ‌ها با نمایندگان در میان گذاشته می‌شد. می‌دانیم که زوایای پرونده زنجانی پیچیده و شاید در بخش‌هایی محرمانه باشد، اما دست‌کم حق نمایندگان این است که در جریان پاره‌ای از پیگیری‌های صورت گرفته، قرار گیرند.»
:
نامه‌نگاری به چهار وزیر دولت روحانی
ماجرای بابک زنجانی و ابعاد پرونده او در یک سال گذشته به حرکت‌ها و پیگیری‌های مختلفی از سوی نمایندگان مجلس منتهی شده است. یکی از این پیگیری‌ها، نامه مکتوب کمیسیون انرژی به چهار وزیر دولت روحانی است. آنها که از پیگیری‌های خود از دستگاه‌های مختلف ناامید شده‌اند، حالا در پی آن‌ هستند تا با سوال و جواب از وزرای روحانی بتوانند برای رسیدن به جزییات بیشتری از داستان زنجانی به راه‌حلی برسند.
:
حسین دهدشتی از ارسال نامه مکتوب کمیسیون به وزرای دولت روحانی خبر داده و تاکید دارد که تا به اینجای کار و با گذشت یک سال از دستگیری زنجانی به سرنخ خاصی در پرونده او نرسیده‌ایم و همین مسأله ما را نگران کرده است. نامه‌های رسمی و مکتوب به امضای علی مروی، رئیس کمیسیون انرژی برای چهار وزیر دولت روحانی ارسال شده؛ از وزیر امور خارجه و نفت گرفته تا دادگستری و اقتصاد و دارایی.
:
بابک زنجانی «پیش نمایش» است
سلطانی همچنین سکوت درباره پرونده زنجانی را برخلاف منافع ملی می‌داند و به «شرق» می‌گوید: «افکار عمومی بسیار در این پرونده حساس شده و لازم است تا هر چند ماه گزارش مقدماتی و تکمیلی در این زمینه به مردم ارائه شود. همه مردم ایران می‌دانند که زنجانی بدون شبکه حمایتی، بابک زنجانی نمی‌شد و آنها می‌خواهند اسامی این شبکه افشا شود. امیدوارم از این پس به جای تاکید روی نام زنجانی، به اسامی جدیدی در این پرونده برسیم.» ایده سلطانی درست همان چیزی است که دهدشتی، دیگر نماینده پیگیر پرونده زنجانی در مجلس بر آن تاکید دارد. بابک زنجانی به باور او نیز تنها یک پیش‌نمایش است و نمایش اصلی و بازیگران اصلی این داستان افرادی هستند که کمتر نامی از آنها به میان آمده است.
:
سرنخ اصلی زنجانی در خارج از مرزهاست
او تاکید دارد که نکته مهم، شناسایی افراد مرتبط با خروج منابع مالی زنجانی از کشور‌ است. دهدشتی یک‌بار دیگر به اندک بودن اموال شناسایی‌شده زنجانی در داخل کشور اشاره کرده و می‌گوید: «مسئولان بیش از این نباید برای شناسایی سرنخ‌های داخلی وقت بگذارند، سرنخ‌های اصلی زنجانی خارج از مرز‌هاست. حتی در داخل کشور هم باید دید چه طیف، گروه و افرادی به خروج اموال و منابع مالی او از کشور کمک کرده‌اند.» به اعتقاد نماینده آبادان، پرونده زنجانی بدون رسیدگی به سهم همه مقصران و مسببان آن، پرونده بی‌جانی خواهد بود که در نهایت به نارضایتی افکار عمومی منجر خواهد شد.
:
پرونده زنجانی، حیثیتی است
سلطانی نیز در همین زمینه پرونده زنجانی را «پرونده‌ای حیثتی می‌خواند که برای حقانیت نظام بسیار مهم و حیاتی است. چشم مردم به انتهای این پرونده است، اینکه اسامی چه افرادی برملا خواهد شد. اینکه چه شبکه قدرتی پشت سر این مرد جوان بوده و توانسته این سطح از تخلف تاریخی را به ثبت برساند. افشای اسامی و شبکه‌های حمایتی زنجانی اتفاق بسیار مثبتی است که ما نمایندگان در مجلس خواستار آن هستیم.»
:
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری هم چند روزی است که دوباره به ماجرای بابک زنجانی پرداخته «با وجود اعلام سیاست واگذاری فروش نفت به بخش خصوصی در دولت گذشته، اما هیچ‌گاه فروش نفت به بخش خصوصی واقعی سپرده نشد و این در شرایطی بود که دو میلیارد و 700 میلیون دلار کشور در اختیار فردی به نام بابک زنجانی قرار گرفت. اگر این پول به خزانه برنگردد، روسیاهی آن برای کشور باقی خواهد ماند.»
:
مرد میلیارد دلاری زندانی
بنا به گفته وزیر نفت بابک زنجانی به هر ایرانی 110 هزار تومان بدهکار است. پس از پیگیری‌های صورت گرفته زنجانی نهم دی سال گذشته بازداشت شد و تا به امروز در زندان اوین به سر می‌برد. بیژن زنگنه، وزیر نفت نخستین بار اعلام کرد که زنجانی بیش از دو میلیارد دلار از محل صادرات نفت در دولت قبلی بدهکار است. زنجانی پیش از این به هفته‌نامه آسمان گفته بود: «از سال 2010 با استفاده از شبکه‌ای متشکل از بیش از 60 شرکت در دوبی، ترکیه و مالزی میلیون‌ها بشکه نفت ایران را از طرف دولت فروخته و از این کار 17.5 میلیارد دلار درآمد داشته است.»
:
گروه «سوری‌نت» به مدیریت زنجانی شامل 65 شرکت در ایران، ترکیه، امارات متحده عربی، مالزی و تاجیکستان بود و صنایعی از قبیل لوازم آرایشی، غذا، نفت و هواپیمایی را در بر می‌گرفت. برگزاری دادگاه زنجانی در یک ماه آینده فرصت تازه‌ای برای بازخوانی ابعاد پنهان‌مانده پرونده او به وجود خواهد آورد.

:

./.

توییت بینا

9:06 (۵ ماه قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۵ ماه قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۵ ماه قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۵ ماه قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۵ ماه قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۵ ماه قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۵ ماه قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۵ ماه قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۵ ماه قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۷ ماه قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۷ ماه قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۷ ماه قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۷ ماه قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۷ ماه قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۷ ماه قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۷ ماه قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۷ ماه قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۷ ماه قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۷ ماه قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۷ ماه قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید