امروز: یکشنبه، ۱۰ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۴:۱۸ Sunday, 2 October 2022

در گفتگو با بینانیوز مطرح شد: رفتارهای ترافیکی نشان دهنده اخلاق عمومی است

یک کارشناس اجتماعی در گفت و گو با بینانیوز با تاکید بر ضرورت رویكرد علمی و نگاه كارشناسی به موضوع ترافیك گفت: موضوع آموزش و فرهنگ‌سازی در نظم‌‌بخشی و بهبود رفتارهای ترافیكی شهروندان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. دکتر حسن بخت بیدار در این گفت و گوی اختصاصی افزود: در...

یک کارشناس اجتماعی در گفت و گو با بینانیوز با تاکید بر ضرورت رویكرد علمی و نگاه كارشناسی به موضوع ترافیك گفت: موضوع آموزش و فرهنگ‌سازی در نظم‌‌بخشی و بهبود رفتارهای ترافیكی شهروندان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

دکتر حسن بخت بیدار در این گفت و گوی اختصاصی افزود: در این میان وضع و اعمال قوانین و مقررات و برقراری رابطه منطقی بین جرم و جریمه می تواند نقش مهمی را ایفاء کند.

وی با تاکید این كه رفتارهای ترافیكی افراد یك جامعه نشان دهنده اخلاق عمومی آن جامعه است، اظهار كرد: هر چه سرمایه‌گذاری در بخش آموزش و فرهنگ‌سازی انجام شود، به عنوان چراغ راه امروز و الگوی فردا می تواند به كار ‌آید.

بخت بیدار نگاه هزینه‌‌ای و روزمرگی را آفت موضوع فرهنگ و اثربخشی فعالیت‌های فرهنگی دانست و تصریح كرد: باید با كار فرهنگی، رفتارسازی و اصلاح الگوهای اجتماعی، قانون گریزی و بی ‌انضباطی در ترافیك را به قانون مداری و انضباط‌بخشی تبدیل كنیم.

پیشرفت جوامع را از وضعیت ترافیک آن ها می سنجند

استاد جامعه‌شناسی ارتباطات، از ترافیك به عنوان نمادی اجتماعی و نشانی از توسعه یافتگی جوامع نام برد و گفت: وضعیت ترافیك نشان دهنده نظم جامعه و بلوغ اجتماعی مردم آن جامعه است و میزان پیشرفت جوامع را می‌توان از وضعیت ترافیك آن جامعه مورد سنجش قرار داد.

وی با اشاره به این كه ترافیك فقط یك واقعیت فنی و تكنیكی نیست، افزود: ترافیك یك پدیده اجتماعی و فرهنگی نیز هست و علاوه بر زیرساخت‌های سخت‌افزاری، ارزش‌های نرم افزاری حاكم بر جامعه نیز آن را می‌سازد و شكل می‌دهد.

وی با بیان این‌ كه زیرساخت‌های ترافیكی در تامین آرامش و ایمنی رانندگان موثر است، خاطرنشان كرد: خیابان‌های پهن و اتوبان‌های عریض به تنهایی كفایت نمی‌كنند و حتماً باید بعد فرهنگی را در نظر بگیریم چرا كه هر قدر پل و تونل احداث كنیم اما به تولید فکر و فرهنگ توجه نكنیم، موفق‌ نمی‌شویم.

بزرگ ترین عیب برای یک جامعه ارزش دانستن تخلف است

وی با تاکید بر این ‌كه ترافیك موضوعی سطحی نیست و فرهنگ ترافیک باید در وجود آدم‌ها درونی شود، چرا كه ابعاد اجتماعی و فرهنگی به صورت مستقیم بر ترافیك اثر دارند، اظهار كرد: ترافیك فقط در ماشین و خیابان خلاصه نمی شود بلكه پدیده‌ای میان رشته‌ای و چند بعدی است كه از علوم مختلف از جمله جامعه‌‌شناسی و روانشناسی و حتی از علم اقتصاد تاثیر می‌پذیرد.

وی رفت و آمد آرام، ایمن و روان را جزو حقوق طبیعی انسان‌ها دانست و تصریح كرد: سلامت روانی و جسمانی فرد و جامعه از ترافیك جدا نیست چرا كه ترافیك باعث اتلاف انرژی و وقت افراد و هرز رفتن منابع مادی و معنوی جامعه می‌شود.

وی مدیریت علمی ترافیك با توجه به علوم اجتماعی و انسانی، جلب مشاركت نخبگان و مردم و تولید همدلی در جامعه را از جمله راهكارهای پیشنهادی خود برای حل مشكل ترافیك بر شمرد و اضافه کرد: این كه برخی جوانان از جمله موتورسواران خلاف‌های ترافیكی را ارزش می‌دانند و از طریق ارتكاب تخلف جان خود و دیگران را به خطر می‌اندازد، بزرگ‌ترین عیب برای یک جامعه است.

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید