امروز: شنبه، ۵ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۴۸ Saturday, 26 November 2022

دفاع جانانه ظریف از مواضع اصولی ایران در برنامه زنده خبری آمریکا

دفاع جانانه ظریف از مواضع اصولی ایران در برنامه زنده خبری آمریکا

وزیر خارجه کشورمان، صبح روز یکشنبه به وقت محلی در برنامه زنده «این هفته با استفانوپولوس» شبکه تلویزیونی پربیننده‌ترین برنامه خبری آمریکا حاضر شد و در مقابل سؤالات چالشی مجری این برنامه از مواضع اصولی جمهوری اسلامی دفاع کرد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، محمدجواد ظریف در بخشی از اظهاراتش خاطرنشان کرد: اگر ایران مطمئن شود که آمریکا آماده است حقوق هسته‌ای ایران را به رسمیت بشناسد و به آن احترام بگذارد، شانسی واقعی برای رسیدن به توافق وجود دارد و ما پشتیبانی و تایید کامل مقام معظم رهبری را برای این کارداریم.

 

وی گفت: رهبری ایران و مقامات ایرانی هرگونه کشتار بی‌گناهان در هر گوشه دنیا را محکوم می‌کنند و فرقی نمی‌کند این جنایت در آلمان نازی‌ها یا فلسطین و در چه زمانی اتفاق افتاده باشد.

 

متن این مصاحبه به این شرح است:

پرسش اولیه مجری برنامه به تحولات هفته قبل به عنوان واقعه‌ای مهم که قواعد بازی بین دو کشور را تغییر می‌دهد، اختصاص داشت و این‌که آیا این اتفاقات تغییری بنیادی در روابط ایران و آمریکاست؟

 

ظریف در پاسخ گفت: آن چه شاهد آن بودیم در واقع قدم‌های اولیه‌ای بود که ایران، آمریکا و سایر کشورها برای حل و فصل مسائل دو کشور بین برداشتند. متاسفانه موضوع هسته‌ای که می‌توانست زمینه‌ای برای همکاری باشد، به موضوعی برای مناقشه تبدیل شده است. به هر حال برای طی این مسیر به تلاش‌های بیشتری نیاز است، ولی قدم‌های اولیه دو طرف مثبت بوده‌اند.

 

ظریف در پاسخ به سوال مجری در مورد برخی اعتراضات به دکتر روحانی پس از بازگشت از نیویورک گفت: یکی از تشابهات ایران و آمریکا اینست که هر دو جوامع و نظام‌هایی چندصدایی و تکثرگرا هستند و این بسیار خوب و نکته قوت است. با این حال اگر ایران مطمئن شود که آمریکا آماده است حقوق هسته‌ای ایران را به رسمیت بشناسد و به آن احترام بگذارد، شانسی واقعی برای رسیدن به توافق وجود دارد و ما پشتیبانی و تایید کامل مقام معظم رهبری را برای این کارداریم. نقاط مشترک زیادی برای حصول به توافق وجود دارد. ما می‌دانیم که ایران برای حصول به توافق با حفظ حق غنی‌سازی که قابل مذاکره نیست مصمم است. ما می‌دانیم که ایران به دنبال ساخت بمب نیست و این زمینه‌ای مناسب برای توافق بین طرفین است. من در ملاقات با وزرای خارجه ١+٥ و بعد با آقای کری، به آن ها گفتم که عدم ساخت سلاح هسته‌یی فقط هدف آن‌ها نیست، بلکه هدف ایران هم هست؛ چراکه آن را بر جهت منافع و امنیت ایران نمی‌دانیم.

 

وی همچنین به اقدامات اعتمادساز ایران از جمله پذیرش داوطلبانه پروتکل الحاقی در اوائل سال های ٢٠٠٠ اشاره کرد.

 

رییس تیم مذاکرات هسته‌ای ایران همچنین با اشاره به تجربه سرنوشت دانشمندان هسته‌ای پس از پایان جنگ سرد و اشاعه قاچاق هسته‌ای در نتیجه بیکار شدن آن‌ها، تداوم فعالیت‌های هسته‌یی صلح‌آمیز و قانونی ایران زیر نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، موضوعی دانست که همه از آن نفع خواهند برد.

 

ظریف در پاسخ به مجری آمریکایی که با قرائت بخش‌هایی از سایت مقام معظم رهبری درباره کشتار یهودیان در خلال جنگ جهانی دوم نظر وی را جویا شده بود گفت: من شخصا با ایشان صحبت کرده‌ام و ایشان به صراحت کشتار إنسان‌های بی‌گناه را محکوم می‌دانند. رهبری ایران و مقامات ایرانی هرگونه کشتار بی‌گناهان در هر گوشه دنیا را محکوم می‌کنند و فرقی نمی‌کند این جنایت در آلمان نازی‌ها یا فلسطین و در چه زمانی اتفاق افتاده باشد. در واقع این بخش راجع به کشتار افراد بی‌گناه نبود، بلکه اشاره به برخوردهایی داشت که با محققان مسائل تاریخی می‌شود. نکته اصلی این است که نمی‌تواند و نباید این جنایت بهانه برای ظلم و فجایع به مردم فلسطین برای بیش از شصت سال شود. باید این مسالت روشن شود که بدون احترام و توجه واقعی به حقوق مردم فلسطین، امکان ایجاد صلح و امنیت در خاورمیانه وجود ندارد.

 

در پایان مصاحبه هم ظریف در مورد ملاقات امروز نتانیاهو با رییس‌جمهور آمریکا و سخنان وی در رابطه با ایران، گفت: نتانیاهو از اوایل دهه ٩٠ میلادی هر روز اعلام می کند که ایران شش ماه تا ساخت سلاح هسته‌یی فاصله دارد. با مراجعه به سوابق، می‌توان دید که این شش ماه برای وی همواره ثابت است. ایران شش ماه یا شش سال یا هر زمان دیگری سلاح هسته‌ای نخواهد ساخت، چون قصد چنین کاری را ندارد.

 

انتهای پیام

 

 

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید