امروز: یکشنبه، ۲ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۴۵ Sunday, 24 October 2021

دیپلماسی در دفاع ازکشور نقش دارد

دیپلماسی در دفاع ازکشور نقش دارد

رئیس‌جمهور با اشاره به اهمیت وجود امنیت، گفت: بدون امنیت تقریباً هیچ حرکت مهمی در یک جامعه امکان‌پذیر نیست و اگر هم باشد همراه با هزینه‌های گزاف خواهد بود.

 

به گزارش  سایت تحلیلی و خبری بینا نیوز به نقل از (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز (شنبه) در جمع مدیران ارشد وزارت دفاع، به تعریف مفهوم امنیت پرداخت و افزود: امنیت به معنای آن است که مردم نسبت به انواع تهدیدات احتمالی دغدغه خاصی نداشته باشند و احساس آرامش کنند، یعنی احساس کنند مجموعه مدیریت کشور می‌تواند به خوبی از منافع ملی، ارزش‌های دینی و ملی و همچنین از حقوق مردم، استقلال کشور، وحدت ملی‌ و تمامیت ارضی به خوبی دفاع کند.

 

وی با بیان اینکه “در بحث دفاع، در واقع دو ستون وجود دارد”، تصریح کرد: یک ستون، وظیفه دفاع را بر عهده دارد که عمدتاً وظیفه پشتیبانی است و یک ستون نیز وظیفه دفاع را بر عهده دارد که عمدتاً وظیفه صف است.

 

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه “نیروهای مسلح ما در صف مقدم برای دفاع از کشور هستند”، ادامه داد: یک ارگان باید نیرویی را که در میدان نبرد در حال دفاع از کشور است، پشتیبانی کند به نحوی که نیروهای مسلح برای نیازمندی‌های خود – چه نیازمندی‌های جنگی و زندگی – دغدغه خاطر نداشته باشند و در واقع آن دستگاهی که در این زمینه مسئولیت دارد که دغدغه‌ها را بزداید، وزارت دفاع است.

 

رئیس‌جمهور افزود: وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در واقع برای تأمین انواع نیازهای نیروهای مسلح و ایجاد آرامش برای آنها وظیفه اصلی را بر عهده دارد. البته دفاع از اهداف و منافع ملی بر عهده یک ارگان یا یک بخش از جامعه نیست و این تنها نیروهای مسلح نیستند که باید از کشور دفاع کنند بلکه همه باید دست به دست هم بدهیم. دیپلماسی و وزارت خارجه ما در این ارتباط نقش دارند. آنها‌یی که در روابط خارجی مشغول به کار و تلاش هستند، در واقع آنها سربازان دفاع از منافع ملی، منافع کشور و ارزش‌های دینی و ملی ما هستند. بخش‌های فرهنگی نیز در این ارتباط وظیفه دارند.

 

وی در ادامه گفت: نیروهای مسلح ما باید به گونه‌ای عمل کنند که فکر دشمن، نقشه دشمن، کردار و رفتار دشمن را عوض کنند و این بسیار مهم است که ما اسم آن را «بازدارندگی» گذاشته‌ایم.

 

رییس جمهور در ادامه با اشاره به این‌که همه جامعه به هم متصل است، اظهار کرد: اگر عالمان، اندیشمندان، فیلم سازان و هنرمندان انگیزه لازم برای دفاع را ایجاد نکنند، دفاع بسیار سخت می‌شود.

 

وی همچنین افزود: نیروهای مسلح نباید صرفا خود را برای رفع تهدیدهای دشمن آماده کنند، بلکه آنها باید به گونه‌ای عمل کنند که فکر و نقشه دشمن را عوض کنند که این عمل بازدارندگی نام دارد. نیروهای مسلح باید به گونه‌ای عمل کنند که تهدید دشمن عملی نشود، زیرا تهدید به خاطر اشتباه محاسباتی دشمن ممکن است عملیاتی شود و ما باید در قدم اول این بازدارندگی را ایجاد کنیم. در جنگ صدام هم در تجاوز به ایران و بعد در تجاوز به کویت و هم در تجاوز به ملت خود دچار اشتباه بدی شد و درواقع اشتباه محاسباتی بد دردی است.

 

روحانی در ادامه اظهار کرد: بخشی از بازدارندگی به تجهیز تسلیحات بر می‌گردد. وزارت دفاع به دنبال تجهیز نیروهای مسلح است که تجهیزات تاثیرگذار است، البته نرم‌افزار از سخت‌افزار مهم‌تر است اما ما نباید سخت افزار را کنار بگذاریم.در تجهیزات نظامی دقت، سرعت و برد بسیار مهم و تعیین‌کننده است. در جنگ تحمیلی هرگاه هواپیمای اف 14 با موشک فونیکس بلند می‌شد سایر هواپیماها فرار می‌کردند، زیرا این هواپیما تجهیزات قوی‌تر داشت.بسیار مهم است که چه سلاحی با چه امکاناتی ساخته می‌شود، زیرا سلاح باید اول از خود دفاع کند و سرعت و دقت مناسبی داشته باشد.

 

وی در ادامه با اشاره به این‌که نیروی انسانی از تجهیزات مهمتر است، افزود: در جنگ تجهیزات پیروز نمی‌شود، ولی آنکه ما را پیروز می‌کند نیروی انسانی است که این نیرو به تجهیزات نیازمند است در این بین روحیه وآموزش مناسب بسیار اهمیت دارد اگر انگیزه نان و نام باشد به درد نمی‌خورد، آن انگیزه‌ای که می‌تواند پیروز کند ایمان به خدا و توکل به حق است نیروی انسانی آموزش دیده که روحیه و انگیزه الهی دارد و تجهیزات لازم را در اختیار دارد می‌تواند دشمن را از بین ببرد، در واقع دشمنان از نیروی انسانی ما و در مرحله بعد از تجهیزات ما حساب می‌برند.
این خبر تکمیل می‌شود…

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید