امروز: جمعه، ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۳۴ Friday, 8 December 2023

رئيس​جمهور:​ ما در اسلام مردسالاری و زن سالاری نداریم

رئيس​جمهور:​ ما در اسلام مردسالاری و زن سالاری نداریم

رئیس جمهور با بیان این‌که دولت وظیفه خود می‌داند اقداماتی انجام دهد تا زنان جامعه راحت‌تر بتوانند مسیر پیشرفت را طی کنند، گفت: این رسالت بر دوش دولت است که نسبت به حضور زنان در اجتماع و استفاده برابر آنها از امکانات اجتماعی اقدامات لازم را انجام دهد.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، حجت‌الاسلام‌  روحانی طی سخنانی در همایش بزرگداشت بانوی انقلاب ضمن قرائت آیه “والمومنون والمومنات بعضم اولیاء بعض یأمرون بالمعروف و ینهون عن‌المنکر…”، گفت: ما در اسلام مردسالاری و زن سالاری نداریم، بلکه آنچه داریم شایسته سالاری است. مرد و زن در کنار هم در مسائل اجتماعی، امر به معروف و نهی از منکر هستند. هرچند متأسفانه در جامعه امروز نهی از منکر را فقط و فقط در بعضی از خیابان‌ها آورده‌اند آن هم علیه زنان و بس.
:
روحانی گفت: امروز بزرگترین منکر ما بیکاری در جامعه است. امروز بزرگترین معروف توسعه کشور است. امروز بزرگترین منکر کم آبی و بی‌آبی است. چطور شد مقام این منکر و معروف این‌قدر پایین آمد؟ چه کسی منکر و معروف را به چند فرع اسلامی تنزل داد؟وی افزود: البته فروع اسلام هم مورد احترام است، اما اهم و مهم کجا رفت؟ نیازمندی‌های جامعه ما چه چیزهایی هستند؟ رئیس جمهور در ابتدای این همایش گفت: مجلس در ایام ولادت باسعادت دخت نبی مکرم اسلام و همزمان با سالروز ولادت امام راحل رضوان الله برای بزرگداشت بانویی است که بر گردن همه ما و ملت ایران حق زیادی دارد.
:
روحانی گفت: ما در زمینه حرکت‌های مهم تاریخی و اقدامات مصلحان بزرگ، نقش خانواده و به ویژه نقش همسران را کمتر مدنظر قرار می‌دهیم. مگر امکان پذیر است که انسان نیز در جمعی زندگی کند – هرچقدر مقامش عالی باشد- اما در محیط خانواده تأثیر نگذارد و از محیط خانواده تأثیر نگیرد.وی ادامه داد: حتی پیامبر عظیم الشأن اسلام (ص) تا پایان عمر تحت تأثیر همسر باوفایش خدیجه کبری (س) بود و هر وقت نام او برده می‌شد، پیامبر (ص) از ایثار، اخلاق و فضائل او به نیکی یاد می‌کرد.
:
رئیس جمهور با طرح این سوال که مگر حضرت علی (ع) در طول زندگی با حضرت زهرا (س) اززندگی با ایشان تأثیر نپذیرفت؟ گفت: همسران بر زندگی همه و از جمله بزرگان، مصلحان و رهبران تأثیر گذارند. منتها در آفتاب وجود رهبران کمتر تاثیرمی‌گذارد تا این چراغ پرفروز منزل، تابش خود را به نمایش بگذارد.وی افزود: از طرف دیگر در خانه مصلح و رهبر، بار فراز و نشیب‌هایی که به وجود می‌آید را همسر به ناچار به عهده می‌گیرد. شما به قم سال 42 و 43 برگردید و ببینید امام (ره) در آن شرایط خاص چه روحیه‌ای داشته است. در ماجرای فیضیه درب خانه مراجع بسته بود زیرا اوباش به خانه مراجع می‌ریختند و احترامی نمی‌گذاشتند اما تنها خانه‌ای که در این روزها باز ماند خانه امام (ره) بود و خود من در آن روزها برای نماز مغرب و عشاء به منزل امام (ره) رفتم.
:
رئیس جمهور گفت: امام (ره) دنیایی از شجاعت و شهامت و یک شخصیت استثنایی در تاریخ ما بود. امام (ره) این مسائل را تحمل می‌کرد اما همسر و فرزندان امام چگونه بوده‌اند؟ ما آنها را از خاطر دور میداریم. همسر امام (ره) یعنی بانو ثقفی با همه شجاعت، ایستادگی و شهامت، هیچ‌گاه کلامی از ایشان نشنیدیم که این بانو ترسیده یا گله کرده باشد. در ایام محرم 42 و شب 15 خرداد که در نیمه شب به منزل امام ریختند هیچ جا نداریم که همسر امام (ره) التماسی کرده یا ترس و لرزی نشان داده باشد. این شهامت، ایستادگی و متانت بعد از حوادث 15 خرداد و دستگیری حاج آقا مصطفی و تا دوران تبعید امام (ره)‌وجود داشت و در تمام این فراز و نشیب‌ها باید نقش همسر امام (ره) را هم مدنظر قرار داد.
:
رئیس جمهور تصریح کرد: در داستان انقلاب آن‌قدر بعد سیاسی انقلاب قوی است که بعد دیگر کمتر مدنظر قرار می‌گیرد. اولاً انقلابی که امام رهبری کرد از انقلاب سیاسی شروع نشد بلکه از انقلاب معرفتی آغاز شد. امام (ره)‌بابی را به روی مردم باز کرد که از آن صدها و هزاران باب گشوده شد.وی با بیان این‌که امام (که) تفسیر و تبیین دیگری از اسلام ارائه کرد،‌ گفت: امروز اسلام و ایرانی که ما به آن افتخار می‌کنیم بی یاد و نام امام (ره)‌ معنایی نخواهد داشت. او ایران توأم با عزت و عظمت را آفرید. البته تاریخ ایران با عظمت بوده است اما در دهه‌های قبل از انقلاب عده‌ای ملت را تحقیر کردند.
:
روحانی گفت: امام (ره) اسلام واقعی، اسلام سیاسی و اسلامی که می‌تواند جامعه را مدیریت کند را معرفی کرد و بسیار بر آن تأکید داشت. در آن روزگار زنان محور خانه بودند اما متأسفانه محبوس بودند. امام آزادی زنان را به ارمغان آورد. برداشت شخصی من این است که دیدی که امام (ره) نسبت به زنان جامعه داشت نمی‌تواند بی‌تأثیر از همسر ایشان باشد. امام (ره) زن‌ها را به صحنه نهضت و جامعه آورد. من در سخنرانی قم نیز تأکید کردم که نهضت 15 خرداد مرهون شجاعت زنان قم است.
:
وی ادامه داد: چطور می‌توان در عرض دو سه ماه چنین تحولی ایجاد کرد تا زنان با شهامت با چادر و شمشیر به صحن حضرت معصومه (س) بیایند؟ در آنجا چند زن مجروح و شهید شدند. چه کسی این زنان را به میدان آورد؟وی ادامه داد: امروز شما می‌بینید اگر 22 بهمن،‌22 بهمن است زنان دوشادوش مردان در آن شرکت می‌کنند. اگر انتخاباتی برگزار می‌شود نیمی از صف رأی دهندگان زنان هستند. کلاس‌های دانشگاه‌ها و دبیرستان‌ها، بیمارستان‌ها و حتی صف کاندیداهای مجلس و شوراهای شهر را نگاه کنید تا حضور زنان را در آنجا ببینید.
:
وی گفت: اگر ما امروز ایستادگی می‌خواهیم و از ملت ایران نام می‌بریم، نیمی از ملت ایران زن هستند. برخی فکر می‌کنند ایمان زنان با حضورشان در جامعه منافات دارد. امام (ره) روشن کرد که زن در تمام مسائل اجتماعی حضور دارد و ایمانش را هم با کمال قدرت نگه می‌دارد.روحانی با بیان خاطره‌ای از دوران تبعید امام به پاریس، گفت: در محوطه محل اقامت امام (ره) نماز جماعت برگزار می‌شد و در آنجا برخی از حضور زن‌ها در صفوف نماز تعجب می‌کردند. یکی از علمای تهران در آن زمان خواست تا در پاریس از امام بپرسند آیا جایز است زنان در تظاهرات شرکت کنند و با صدای بلند شعار بدهند؟ تفکر اینچنینی بر جامعه ما حاکم بود و کسی که اسلام را به اسلام راستین برگرداند، امام (ره) بود.
:
رئیس جمهور با بیان این‌که از دید اسلام جنس اول و دوم نداریم، گفت: زن با مرد از لحاظ فضائل و رشد تفاوتی ندارند. گاه زن دارای ویژگی و مقامی است که دست مرد از آن به دور است. شما ببینید از لحاظ عاطفی و زیبایی‌ شناسی، واژه‌ای هم‌سنگ مادر پیدا می‌کنید؟ این مقام ویژه زنان است و بهشت زیر پای مادران است. امام راه را برای پیشرفت ما باز کرد و به جامعه ما گفت زنان می‌توانند از عفت خود حراست کنند و در عین حال در تمام مسائل مهم سیاسی و اجتماعی حضور داشته باشند و امروز افتخار ماست که بیش از نیمی از دانشجویان ما دختران هستند.
:
رئیس جمهور با بیان این‌که خانه امام (ره) خانه ایمان و خانه آزادی بود، گفت‌: در خانه امام (ره) علی‌رغم وجود شخصیتی همچون امام، هم دختران و هم پسران امام (ره)‌ آزادانه حرف می‌زدند و سوال می‌پرسیدند. در آن سال‌ها ما در سفر حج با خانم زهرا مصطفوی همسفر بودیم و فرصت شد ایشان از ویژگی‌های امام (ره) و خانواده ایشان گفت.
:
روحانی با تأکید بر این‌که ما باید انقلاب اجتماعی امام را مدنظر قرار دهیم، تصریح کرد: ما الگوی سیاسی را مدنظر قرار داده‌ایم. اما الگوی رفتار امام (ره) در منزل را هم مدنظر قرار دهیم. یاد و نکوداشت بانوی انقلاب کار بسیار بزرگی است که امروز شاهد آن هستیم؛ همه سختی‌ها را با روح بلندش تحمل کرد. زندان، تبعید،‌ شهادت حاج آقا مصطفی، فوت حاج احمد آقا و رحلت امام (ره)‌را تحمل کرد و خم به ابرو نیاورد. او ایمانش را حفظ کرد و در عین حال زنی آزاده بود و در مقابل امام (ره)‌ هم اگر نظری داشت نظرش را حتی در مسائل سیاسی می‌گفت.
:
رئیس جمهور افزود: حاج احمد آقا در برخی جلسات از نظرات بانوی انقلاب یاد می‌کرد و این نشان می‌داد که محیط خانه امام (ره) محیط بازی بود و این درسی برای ماست. نامه‌های امام (ره) خطاب به همسرشان نیز نشان می‌دهد چگونه محبت و مودت در بین این خانواده حکمفرما بوده است.روحانی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: امروز دولت برای این‌که زنان جامعه ما راحت‌تر بتوانند مسیر پیشرفت را طی کنند، رسالتی بر دوش دارد. دولت وظیفه خود می‌داند که نسبت به حضور و استفاده برابر خانم‌ها از امکانات اجتماعی اقدامات لازم را انجام دهد. دولت تلاش خواهد کرد تا 50 درصد جامعه بیکار، منزوی و جنس دوم باقی نمانند.
:
وی با اشاره به نام گذاری امسال به نام همدلی و همزبانی گفت: همدلی تنها در 50 درصد جامعه نیست، بلکه باید در 100 درصد جامعه محقق شود. باید احترام به زنان در تمام سطوح حفظ شود. در داخل خانه‌ها زن‌ها باید مدار و محور خانه باشند و همچنین اجازه داشته باشند در چارچوب اسلام در همه مسائل اجتماعی حضور داشته باشند.رئیس جمهور در پایان با بیان این‌که اقتصاد مقاومتی زمانی امکان پذیر است که از تمام نیروهای انسانی استفاده کنیم، گفت: نیمی از تحصیل‌کرده‌های جامعه ما زنان هستند و اگر از ظرفیت آنها استفاده نکنیم چگونه اقتصاد مقاومتی محقق خواهد شد؟

./.

توییت بینا

10:34 (۲ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۲ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۲ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۲ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۶ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۶ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۶ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۶ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۶ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۶ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۶ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۶ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۶ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۶ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۶ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۷ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۷ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۷ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

آخرین عناوین