امروز: یکشنبه، ۲ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۴۵ Sunday, 24 October 2021

رئیس‌جمهور: جهان اسلام محتاج یک نظریه تحول‌آفرین است

رئیس‌جمهور: جهان اسلام محتاج یک نظریه تحول‌آفرین است

رئیس‌جمهور گفت: واقعیت این است که منابع عظیم طبیعی،‌ انسانی و جغرافیایی جهان اسلام به گونه مناسب و صحیح برای مقابله با طیف مشکلات و مصائب مسلمانان به کار گرفته نمی‌شود.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در نهمین اجلاس اتحادیه مجالس اسلامی که در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است، در ابتدای سخنان خود ضمن خوش‌آمدگویی به رؤسا و نمایندگان مجالس کشورهای اسلامی برای حضور در سرزمین کهن،‌ تمدن‌پرور،‌ تاریخ‌ساز،‌ فرهنگ‌مدار و دین‌باور ایران، اظهار کرد: گردهمایی مجالس کشورهای اسلامی فرصتی مغتنم برای بیان اندیشه، تعامل فی‌مابین در حوزه‌های اندیشه و عمل، فهم متقابل‌،‌ آشنایی عمیق با مسائل جهان اسلام، تصمیم‌گیری و حرکت در مسیر جهانی متعادل‌تر،‌ مطمئن‌تر‌، امن‌تر و توسعه‌یافته‌تر برای همه مسلمانان است.

 

وی افزود: ضروری می‌دانم به جهت‌گیری‌های اساسی سیاست خارجی کشورم در رابطه با جهان اسلام و آینده مسلمانان در این نشست ارزشمند اشاره کنم و آنچه از رهگذر تحولات سیاسی و استوار بر اعتدال،‌ تدبیر، امید و مبتنی بر اخلاق و تعامل حاصل شده است، بیان کنم.

 

امروز مسلمانان با موضوعات،‌ بحران‌ها و چالش‌های بزرگی روبه‌رو هستند

روحانی با بیان اینکه “همه می‌دانیم امروز مسلمانان با موضوعات،‌ بحران‌ها و چالش‌های بزرگی روبه‌رو هستند”، تصریح کرد: این موضوعات طیف قابل توجهی از نابسامانی در مسائل امنیتی تا بحران‌های اقتصادی، از فقدان نظم اجتماعی تا تلاش بیش از 60 ساله برای آزادی سرزمین فلسطین و قدس شریف و کوشش چند ساله اخیر برای حل سیاسی بحران سوریه را در بر می‌گیرند.

 

رئیس‌جمهور اضافه کرد: بدون تردید مسلمانان با ثروت عظیم اقتصادی و موقعیت ژئوپولتیک مؤثر و تأمین‌کننده که در اختیار دارند، باید بهتر از آنچه امروز شاهدیم در جهان زندگی کنند و جایگاه شایسته‌تری در میان ملل و مذاهب دیگر داشته باشند.

 

روحانی با بیان اینکه “علاوه بر مواهب طبیعی و موقعیت ژئوپولتیک و جعیت مناسبی که مسلمانان در اختیار دارند، فرصت عظیم‌تری به نام اسلام در میان ما وجود دارد”، تاکید کرد: اگر اصول و مبانی اسلام را مدنظر قرار دهیم، در مدت زمان بسیار کوتاه سرزمین‌های اسلامی از قلب آفریقا تا دورترین نقاط آسیا از وحدت و ثبات و عزت و پیشرفت کم‌نظیر در سطح جهان برخوردار خواهند شد.

 

ایران در تصمیمات خود منافع سیاسی و امنیتی همه کشورهای اسلامی را مدنظر دارد

رییس‌جمهور در ادامه سخنرانی خود در نهمین اجلاس اتحادیه بین‌المجالس اسلامی اظهار کرد: اگر ما مسلمانان به راستی و در عمل به آموزه‌های بلند اسلامی عمل کنیم به جای آنکه شاهد مشکلات گسترده در خانواده بزرگ جهان اسلام باشیم برکت و گشایش را در افق پیشرو شاهد می‌بودیم.

 

روحانی ادامه داد: آنچه که اسلام به ما می‌آموزد و در آیات الهی و سنت پیامبر اسلام و خانواده مطهرشان و همچنین سخنان مندرج در کتاب‌های شیعه و سنی آمده است این واقعیت است که باید منفعت و مصلحت جمع را اولویت قرار دهیم و به تمام مسلمانان از هرگوشه جهان اسلام به دید تساوی نگاه کنیم و به دانش و علم اهمیت دهیم و با اعمال خود موجبات دعوت همگانی به دین مبین اسلام را فراهم کنیم و برای برادری، تفاهم، همزیستی، تسامح و حل و فصل سریع اختلافات و مشکلات نهایت کوشش را به عمل آوریم.

 

وی گفت: به عنوان رییس‌جمهور ایران اعلام می‌کنم که ما چنین رویکردی به جهان اسلام داریم و در تصمیمات خود منافع سیاسی و امنیتی همه کشورهای اسلام به ویژه کشورهای مسلمان همسایه را به صورت متقابل مدنظر داریم.

 

سهم شرق آسیا و آمریکای لاتین در میان اقتصادهای نوظهور، بالاتر از کشورهای اسلامی است

رییس‌جمهور افزود: آنچه که می‌تواند همه ما مسلمانان را از هر قومیت و ملیتی را متوجه مسائل و مصائب جهان اسلام بکند جایگاه ما در نظام بین‌الملل و در میان ملت‌هاست. طی سال‌های 1982 تا 1987 کشورهای در حال توسعه 31 درصد و کشورهای پیشرفته 69 درصد از تولید ناخالص ملی جهان را در اختیار داشتند و پیش‌بینی می‌شود طی سال‌های 2012 تا 2017 سهم کشورهای در حال ظهور اقتصادی 74 درصد و کشورهای پیشرفته 26 درصد باشد.

 

روحانی افزود: سوال اینجاست که جایگاه کشورهای اسلامی در میان اقتصادهای در حال ظهور و نوظهور جهانی به چه صورت است؟ مطالعات و آمارها نشان می‌دهد که سهم شرق آسیا و آمریکای لاتین به مراتب بالاتر از کشورهای اسلامی است.

 

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود اظهار کرد: امروز به وضوح اثبات شده که اقتصاد کشورها و بنیان‌های تولیدی، تجاری، بانکی و مالی از یک سو و رضایتمندی شهروندان و احترام به حقوق، ارزش‌ها و خواست‌های آن‌ها از سوی دیگر استوانه‌های عزت، استقلال و حفظ هویت و فرهنگ کشورها هستند.

 

روحانی اضافه کرد: در نظام بین‌المللی کنونی، کشورها با تکیه بر بنیان‌های اقتصادی داخلی توانسته‌اند جایگاه خود را حتی در برابر قدرت‌های بزرگ ارتقاء بخشند. اکنون جهان اسلام محتاج به یک نظریه بزرگ تحول‌آفرین است که به وسیله این نظریه جهان امروز بهتر شناخته شود و از ظرفیت‌های عظیم مسلمانان با مدیریت کارآمد نهایت بهره‌برداری برای تثبیت جایگاه جهان اسلام به عمل آید.

 

در شأن مسلمانان نیست که قدرت‌های دیگر بخواهند مشکلات آنان را حل کنند

وی همچنین با اشاره به اینکه “در شأن مسلمانان نیست که قدرت‌های دیگر بخواهند مشکلات آنان را حل کنند یا اقدام به میانجی‌گری کنند”، خاطرنشان کرد: فقدان وحدت و انسجام و دوری از آموزه‌های پیامبر(ص) چنین شرایطی را بوجود آورده است.

 

رئیس‌جمهور افزود: تفسیر نادرست از اعتقاد به سرنوشت از قبل تعیین شده، فقدان حساسیت به روش‌های کار جمعی، توقف در مسائل ذهنی، اجازه مداخلات قدرت‌های خارجی در برخی کشورها، بی‌تفاوتی در برابر تهاجمات مخرب فرهنگی، کاهش خودباوری و ضعف اساسی در ایمان به اراده و تصمیم مجموعه‌ای از شرایط ناگوار را برای مسلمانان بوجود آورده است تا مسلمانان نتوانند با فکر و اهتمام و یکپارچگی مسائل خود را حل کنند.

 

نیاز داریم شخصیت و اعتماد به نفس مسلمانان را ارتقا بخشیم

رییس جمهور ادامه داد: شناخت منظومه جهانی وجایگاه مسلمانان در آن مهمترین چالش فکری و عملی ما مسلمانان در تحولات دنیای جدید و دگرگونی‌های برآمده از تحول عظیم جهانی شدن است.

 

وی در ادامه سخنرانی خود در نهمین اجلاس اتحادیه مجالس اسلامی با بیان این‌که مطالعه متون پرگوهر اسلامی به وضوح نشان می‌دهد که اسلام خود منبع تحول،‌ تحرک و رشد است، اظهار کرد: طی چند قرن اول ظهور اسلام مسلمانان تحول عظیم و مثال‌زدنی به لحاظ فلسفی،‌علمی‌،اخلاقی،‌ اجتماعی و مادی بنا کرده‌اند.

 

روحانی با بیان این‌که اسلام دارای فرهنگ غنی و مخزن بی‌پایان از باورهای و تعالیم نجات بخش است، خاطر نشان کرد: اینکه کدام بخش از آموزه‌های دینی در چه شرایطی اولویت بیشتری پیدا می‌کنند و کدام قسمت‌ها باید مورد اهتمام بیشتر قرار گیرد و این‌که مجموعه اصول‌،اخلاق و باورها در یک جا دیده شوند و احکام اسلام با توجه به شرایط زمان و مکان به کار بسته شود بستگی به توان تشخیص، قدرت اولویت‌بندی،‌ابتکار عمل و فکر و درجه درک عمیق از فرهنگ بلند اسلام و فهم مسائل زمان و جهان دارد.

 

رئیس‌جمهور همچنین تصریح کرد: ما به شدت نیاز داریم تا شخصیت و اعتماد به نفس مسلمانان را ارتقا بخشیم.

 

وی با بیان این‌که ذهن قبیله‌ای، غیر مبتکر و غیر متحرک موجود در جوامع اسلامی که ما را از کار و تلاش و اهتمام دور نگه داشته است را باید کنار بگذاریم گفت: تحول در جهان اسلام نیازمند تحول در فکر،‌ ذهنیت‌، اندیشه،‌ رویکرد و گفتمان است تا جایگاه جمعی مسلمانان در نظم جهانی مشخص شود و مسلمانان از مبتکرترین،‌ کارآمدترین و مؤثرترین ملت‌ها و شهروندان جهان محسوب می‌شوند.

 

باید کارهای بزرگ و جمعی انجام دهیم تا مسلمانان در مسیر متفاوت‌تری قرار بگیرند

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: طبیعی است که ما بدون کار و تلاش و بدون فکر و اندیشه و بدون تولید، امید، انسجام و نظم نمی‌توانیم از دیگران سبقت بجوئیم. ما باید با جرأت، جسارت، اعتماد به نفس و خودباوری کارهای بزرگ و جمعی را انجام دهیم تا مسلمانان در مسیر متفاوت‌تری قرار بگیرند.

 

رئیس‌جمهور کشورمان در ادامه اظهار کرد: به باور من تمام آنچه در ارتباط با ضرورت تحول در دنیای اسلام عنوان کردم، به یک عامل کلیدی وابسته است و آن، مدیریت کارآمد و تشخیص دقیق اولویت‌هاست.

 

وی با کلیدی عنوان کردن این مؤلفه‌ها، تاکید کرد: ما مسلمانان باید هرچه سریعتر از فاز امنیتی حاکم بر جوامع خود عبور کنیم و به فاز توسعه هدفمند، پیشرفت و تولید ثروت و قدرت در سطح جهان منتقل شویم.

 

آیا در شأن مسلمانان است که در جهان اسلام ندای افراطی‌گری و تروریسم سر داده شود؟

روحانی ادامه داد: آیا قابل قبول است که صدها هزار نفر از مردم بیگناه سوریه در تمدن نابود شده‌شان، در شهرهای ویران شده یا در چادرها زندگی کنند و غیرمسلمان‌ها در فکر تأمین غذا و امنیت آن‌ها باشند؟

 

رئیس‌جمهور همچنین گفت: آیا در شأن ما مسلمانان است که هزاران کودک سوری از مدرسه محروم شوند و مردم فلسطین در غزه از حد‌اقل امکانات زندگی برخوردار نباشند و سرنوشت و‌ آینده آن‌ها توسط دیگران رقم بخورد؟ آیا در شأن ما مسلمانان است که در جای جای جهان اسلام ندای افراطی‌گری و تروریسم سر داده شود و درگیری‌های مذهبی و طایفه‌ای هر روز خون مسلمانان را بر روی زمین بریزد و اسلام‌هراسی در منظومه جهانی جایگزین دین رحمت و الفت شود؟

 

وی با اشاره به مسأله فلسطین اظهار کرد: آیا فراموش کرده‌ایم که رژیم اشغالگر قدس بیش از همه از تداوم این بحران‌ها سود می‌برد و هر زمان که مسلمانان با هم درگیر می‌شوند، سیاست‌های اسرائیل نسبت به فلسطین و لبنان خشن‌تر و خونبارتر شده است؟

 

وحدت واقعی در مقابله با غاصبان راه حل مساله سرزمین‌های اشغالی است

رئیس‌جمهور همچنین افزود: از منظر امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری و جمهوری اسلامی ایران، مساله اشغال سرزمین‌های اسلامی تنها زمانی حل می‌شود که مسلمانان با وحدت عمیق و واقعی به مقابله با غاصبان بپردازند.

 

روحانی در ادامه با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران پیوسته مبنای فکری و مدیریتی خود را با جهان‌بینی اسلامی پیوند زده است، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران دست دوستی، همکاری، محبت، همزیستی‌مسالمت‌آمیز، تدوین برنامه برای اهداف مشترک، شناخت منافع امنیتی مشترک، ائتلاف‌های بزرگ و گسترش تجارت را به روی همه کشورهای اسلامی دراز می‌کند. پس از انقلاب همیشه جمهوری اسلامی اولویت خود را با مسائل جهان سوم مرتبط کرده و بر همین اساس دفاع از مردم فلسطین، آزادی قدس و حمایت از مردم مظلوم مسلمان و همکاری با کشورهای اسلامی مدنظر مسئولان این نظام بوده است.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که امروزه مسلمانان به صورت بی‌سابقه‌ای در معرض فشارها و تهدیدهای برنامه‌ریزی شده و چندبعدی خارجی قرار گرفته‌اند، اظهار کرد: این فشارها در جهت جلوگیری از توسعه اقتصادی آغاز شده و برای از بین بردن هویت فرهنگی و دینی و جلوگیری از وحدت مسلمانان ادامه یافته است. شاید به نظر برسد برخی کشورهای اسلامی از این روند مستثنی هستند، ولی واقعیت این است که تهدیدها همه‌جانبه است و همه جهان اسلام را هدف قرار می‌دهد.

 

رییس‌جمهور در ادامه اظهار کرد: پیشنهاد مقابله جهانی با خشونت و افراطی‌گری را من به نمانیدگی از ملت ایران در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح کردم که این پیشنهاد به شکل قطعنامه اجماعی به تصویب رسید. این پیشنهاد با تکیه بر یک مبنای مشترک اخلاقی مطرح شد که آن مبنا این است که همه انسان‌ها در هر نژاد، قوم و دین و مذهب در سرشت خویش کرامت، حرمت و اعتدال را می‌پسندند و از افراطی‌گری و کشتار بی‌گناهان و تجاوز به حقوق دیگران بیزارند.

 

خشونت و افراط به بهانه مبارزه با تروریسم، به اندازه تروریسم محکوم است

رئیس‌جمهور با بیان اینکه “کشتن انسان‌های بیگناه، اوج افراط و خشونت است”، گفت: تروریسم بلایی خشن، فراگیر و فرامرزی است و در عین حال خشونت‌ها و افراطی‌گری‌ها که گاهی تحت عنوان مبارزه با تروریسم علیه مردم بیگناه صورت می‌گیرد نیز به همان اندازه محکوم است.

 

وضع تحریم‌های غیرعادلانه، جلوه‌ای از خشونت است

به گزارش ایسنا، روحانی با بیان اینکه “اعمال فشار و وضع تحریم‌های غیرعادلانه، جلوه دیگری از خشونت است”، اظهار کرد: این حرکت‌ها ذاتاً ضد صلح و ضد حقوق بشری است که برخلاف تبلیغات تحریم‌گران، دولت و دولتمردان را هدف قرار نمی‌دهد بلکه بیش از همه مردمان عادی را قربانی دعواهای سیاسی خود می‌کند.

 

وی خاطرنشان کرد: با وجود هرگونه لفاظی و بازی با واژه‌ها، نتیجه تحریم‌ها همان آتش‌افروزی و جنگ‌طلبی و نابودی انسان‌هاست که این آتش فقط دامن قربانیان تحریم را نمی‌گیرد بلکه به اقتصاد و زندگی مردم جوامع تحریم‌کننده نیز لطمه وارد می‌کند.

 

روحانی با بیان اینکه “امید واثق دارم که در فرصت‌های پیش رو و طی نشست‌ها و گفت‌وگوهای این اجلاس، تفاهم و همکاری بیشتر میان جمهوری اسلامی ایران با همه کشورهای اسلامی فراهم آید”، افزود: ما نیازمند تفاهم و تبادل نظر هرچه گسترده‌تر هستیم تا آن که به برنامه‌ها، سیاست‌گذاری‌ها و راهبردهای مشترک دست یابیم.

 

روحانی تصریح کرد:‌ بدون فهم متقابل از شرایط و مسائل یکدیگر نمی‌توانیم به نتیجه برسیم تا سریع‌تر به حل و فصل مشکلات جهان اسلام بپردازیم.

 

باید بتوانیم صلحی دائمی، رشدی پایدار و گسترش فرهنگ اسلامی را به ارمغان آوریم

وی با بیان اینکه “ما باید بتوانیم اقتصاد و امنیت در جهان اسلام را به هم پیوند بزنیم تا از این طریق صلحی دائمی، رشدی پایدار و گسترش فرهنگ اسلامی را به ارمغان آوریم”، اظهار کرد: ما بهترین آرزوها را برای همه کشورهای اسلامی داریم چون رشد آن‌ها رشد ماست و عزت آن‌ها عزت ماست و به هر میزان که مسلمانان بهتر زندگی کنند، نقش مؤثرتری در میان ملل جهان داشته باشند و سربلندی اسلام و مسلمین را فراهم کنند، برای ما ایرانیان نیز مایه افتخار است.

 

رئیس‌جمهور افزود:‌ امیدوارم با تشریک مساعی که با مهمانان، مسئولان و رؤسای هیأت‌های نمایندگی کشورهای دیگر فراهم می‌آید، به بهترین برآوردها و تفاهم‌ها و کارآمدترین راه‌حل‌ها و راهبردها برای افزایش همکاری و حل و فصل مشکلات مسلمانان دست یابیم و همواره در ذهن داشته باشیم که اسلام و تعالیم اسلامی بهترین راهنمای ما خواهد بود.

 

روحانی خاطرنشان کرد:‌ امیدواریم گردهمایی رؤسای محترم بین‌المجالس اسلامی در تهران که با پانزدهمین سال تأسیس این نهاد تقارن داشته است، به هدف بلند خویش در جهت همبستگی، اعتدال، عدالت و پیشرفت در پرتوی تبادل آرا و تصمیم‌گیری در چارچوب مصوبات لازم دست یابد.

 

وی در پایان خطاب به حاضران، با بیان اینکه “جمهوری اسلامی ایران دست همدلی و همکاری شما مهمانان عزیز را به گرمی می‌فشارد”، گفت: برای اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی از خداوند بزرگ توفیقات روز افزون را آرزو می‌کنم.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید