امروز: دوشنبه، ۲۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۰۳ Monday, 18 October 2021

روحانی : تورم سال آینده به 25 درصد کاهش می‌یابد

روحانی : تورم سال آینده به ۲۵ درصد کاهش می‌یابد

رییس جمهوری شامگاه پنجشنبه در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم استان هرمزگان در پاسخ به این سوال که اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها چه تاثیری در زندگی مردم خواهد داشت، گفت: اصل قانون هدفمندی یارانه‌ها مورد اجماع همه مسئولان بوده که مرحله اول آن البته با اشکالاتی و به صورت ناقص به اجرا درآمده است.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی افزود: طبق آنچه از این قانون اجرا شده در حال حاضر همه درآمدهای دولت از افزایش قیمت حامل‌های انرژی به اضافه مبالغی دیگر که از محل‌های مختلف تأمین می‌شود به عنوان یارانه نقدی به مردم پرداخت می‌شود که فشارهای زیادی به بخش‌های مختلف کشور وارد می‌آورد و این مسأله به مرور زمان هدف اصلی اجرای این قانون را که هدفمند کردن پرداخت یارانه‌ها و اصلاح شیوه‌های مصرف انرژی بوده، نقض کرده است.

 

روحانی اظهار کرد: اصل این مسأله که گام دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها باید به شکل صحیح در قانون اجرا شود مورد اجماع نظر دولت و مجلس است. دولت کاملاً آماده است که گام دوم این قانون را اجرا کند.

 

رییس‌جمهوری تصریح کرد: مردم نباید دغدغه‌ای درباره اجرای فاز دوم این قانون داشته باشند، برای اینکه آنچه قانون برای مرحله دوم پیش‌بینی کرده اولاً نسبت به اقشار نیازمند دریافت یارانه حتماً وضعیت بهتری را ایجاد خواهد کرد و علاوه بر اینکه یارانه نقدی آنان کم نخواهد شد در زمینه سلامت و یارانه کالایی کمک‌های دیگری را نیز دریافت خواهند کرد. اما طبق قانون کسانی که نیاز به دریافت یارانه ندارند، نباید یارانه دریافت کنند.

 

دکتر روحانی ادامه داد: شایسته است، کسانی که واقعا به دریافت این یارانه‌ها نیازی ندارند از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند و اجازه دهند کسانی که نیاز بیشتری به دریافت یارانه دولتی دارند این کمک ها را به صورت نقدی و در بخش‌های سلامت و کالایی دریافت کنند. بنابراین دهک‌های کم‌درآمد نباید هیچ دغدغه و نگرانی داشته باشند.

 

رییس‌جمهوری گفت: مشکلی که دولت از روز اول با آن مواجه بود تورم حدود ۴۳ درصدی بود. دولت قول داد اولاً جلوی رشد تورم را گرفته و بعد آن را کاهش دهد. این در ماه‌های اول دولت کار بسیار سختی بود اما خوشحالم که براساس آمار دیروز مرکز آمار تورم از ۴۳ درصد به حدود ۳۳ درصد رسیده است.

 

دکتر روحانی گفت: وعده دولت این بوده که در پایان امسال تورم به ۳۵ درصد برسد و با توجه به اینکه در اسفند شیب تورم مقداری تند می‌شود امیدوارم در پایان سال به وعده خودمان عمل کنیم.

 

رییس جمهوری تأکید کرد: ان شاء الله در سال آینده تورم را ده درصد دیگر کاهش داده و به ۲۵ درصد خواهیم رساند که البته در شرایطی ممکن است این کاهش حتی بیشتر از این نیز باشد. در هر حال تلاش دولت جلوگیری از رشد تورم و ایجاد ثبات در زندگی مردم و اقتصاد کشور است تا همه بتوانند با پیش‌بینی دقیق‌تر از آینده برای زندگی و فعالیت خود برنامه‌ریزی کنند.

 

دکتر روحانی در پاسخ به سوالاتی که تعدادی از شهروندان از بشاگرد، سندرک، سوزا و گزیر درباره مشکلات مناطق خودشان از جمله نیازهای درمانی و ایجاد زیرساخت‌های توسعه ای مطرح کردند، اظهار کرد: به طور کلی می خواهم به این نکته اشاره کنم که دولت در موضوع کلی بهداشت و درمان در سراسر کشور و از جمله هرمزگان در سال آینده و همزمان با اجرای مرحله دوم هدفمندسازی یارانه‌ها یک گام جدی برخواهد داشت.

 

رییس جمهوری اضافه کرد: تجهیز و تکمیل بیمارستان‌ها و مراکز درمانی طبیعتاً نیاز به زمان دارد اما سال آینده دولت گامی بزرگ در ایجاد پوشش همگانی بیمه درمانی برداشته و ضمن ارتقاء خدمات دفترچه‌های بیمه نسبت به تجهیز و تکمیل بیمارستان‌ها نیز در همه کشور تلاش خواهد کرد.

 

دکتر روحانی تصریح کرد: دولت در سال آینده حدود سی میلیارد تومان برای جاده‌های روستایی بودجه اختصاص داده که را‌ه های روستایی هرمزگان را نیز شامل خواهد شد.

 

رییس جمهوری در پاسخ به سوالی از بشاگرد درباره اینکه آیا تبدیل بندرجاسک به بندر ویژه اقتصادی بر وضعیت بشاگرد نیز تاثیرگذار خواهد بود، گفت: اساساً طرح‌هایی که دولت در استان اجرا خواهد کرد در همه استان تأثیرگذار خواهد بود و حتی تأثیرات آن سراسری در کل کشور خواهد بود.

 

دکتر روحانی ادامه داد: به طور کلی دولت شکوفایی سواحل جنوبی کشور در دریای عمان و خلیج فارس را مد نظر دارد و در کنار بودجه‌های دیگری که برای شهرستان‌های هرمزگان در نظر گرفته شده ۷۲.۵ میلیارد نیز در سال آینده برای رفع محرومیت‌ها و مشکلات بشاگرد در نظر گرفته شده است.

 

اظهار کرد: دولت نسبت به بهبود وضعیت اسکله‌های صیادی و رفع مشکلات صیادان و در کل ارتقاء شرایط کاری آنها و نیز سرمایه‌گذاری در زمینه آبزی‌پروری اقدامات خوبی را برای سال آینده در نظر دارد.

 

دکتر روحانی در پاسخ به سوال یک شهروند اهل بستک که خواهان رسیدگی به مناطق زلزله‌زده این شهرستان و رفع مشکلات آب و برق آن منطقه شده بود، تصریح کرد: بنده مجدداً به حادثه‌دیدگان زلزله بستک تسلیت می‌گویم و چنانکه همان زمان دستور دادم به وضعیت زلزله‌زدگان رسیدگی سریع شود باز هم بر تسریع اقدامات در بازسازی و ارائه تسهیلات به مردم تاکید خواهم کرد.

 

رییس جمهوری گفت: ان شاء الله در سال آینده بیمارستان ۶۴ تختخوابی بستک سالن ورزشی این ورزشگاه و بازسازی جاده‌های دسترسی بستک تکمیل خواهد شد.

 

دکتر روحانی با بیان اینکه مشکل آب و فاضلاب و برق، مشکلات عمده هرمزگان هستند، افزود: در زمینه تامین آب و برق سرمایه‌گذاران زیادی آماده سرمایه‌گذاری هستند اما مسأله این است که برق و آب تولید شده از سوی آنان برای مردم گران تمام خواهد شد و از آنجا که دولت نیز منابع لازم برای چنین سرمایه‌گذاری‌هایی را ندارد لذا به دنبال آن است تا به تدریج شرایط را برای حضور سرمایه‌گذاران در این عرصه به نحو مناسب فراهم کند.

 

 

رییس جمهوری در پاسخ به چند سوال دیگر که از طریق سامانه ارتباطی مردم با رییس جمهوری به شماره ۱۱۱ پخش شد با بیان اینکه به همه موارد مطرح شده در این تماس‌های تلفنی چه آنها که پخش شد و چه آنها که پخش نشدند رسیدگی خواهدشد، اظهار کرد: این وسیله ارتباطی مناسبی برای مردم است و روش نامه‌نگاری که در گذشته مردم برای ارتباط با رییس جمهوری استفاده می‌کردند سختی‌هایی داشت.

 

رییس جمهوری اضافه کرد: مرکز ارتباطات ریاست جمهوری همه مسایل مطرح شده از طرف مردم در این تماس‌ها را پیگیری خواهد کرد اما بنده لازم می‌دانم به چند مورد از این تماس‌ها اشاره کنم و بگویم که هر چه سریع‌تر به آنها رسیدگی شده و گزارش پیگیری‌ها به بنده اشاره شود.

 

دکتر روحانی تصریح کرد: یک موردی بود که خانمی اظهار کرد اقدام به کارآفرینی کرده اما با شهرداری مشکل دارد و مورد دیگر مشکلی بود که درباره سختی‌های تهیه داروهای بیماری‌های خاص مطرح شد.

 

رییس جمهوری گفت: البته وضع تهیه دارو نسبت به چند ماه گذشته به لحاظ دسترسی و قیمت خیلی بهتر شده و در سال آینده نیز بهتر خواهد شد و از سوی دیگر چنانچه در ماه‌های گذشته چندین قلم از داروهای بیماری‌های خاص تحت پوشش بیمه قرار گرفته در باره موارد دیگر نیز به همین ترتیب عمل خواهد شد و دولت اهمیت زیادی برای مسأله سلامت و درمان مردم قائل است.

 

دکتر روحانی تأکید کرد: مردم در حوزه سلامت و درمان با مشکلات زیادی مواجه هستند و در حال حاضر هزینه‌های زیادی برای درمان پرداخت می‌کنند که دولت به دنبال آن است تا به تدریج این هزینه‌ها را کاهش دهد اما در سال آینده با اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها گامی بزرگ، مؤثر و ملموس در عرصه ارتقاء خدمات سلامت به مردم برداشته خواهد شد.

 

رییس جمهوری در ادامه در پاسخ به سوالات تعداد دیگری از هرمزگانی‌ها درباره بهره‌گیری از ظرفیت‌های گردشگری استان، گفت: ایجاد اشتغال از اولویت‌های اصلی دولت است و یکی از راه‌های ایجاد اشتغال در زمان مناسب استفاده از ظرفیت‌های گردشگری است که هرمزگان استعدادها و زمینه‌های بسیار مساعدی برای توسعه گردشگری دارد و این مهم مورد توجه و نظر دولت است.

 

دکتر روحانی در پاسخ به سوالی درباره برخی اعتراض‌ها به جدایی بخشی از هرمزگان و الحاق به استان فارس با بیان اینکه بنده قبلاً هم گفتم که این مسأله را مجدداً مورد بررسی قرار خواهیم داد، اظهار کرد: این اقدام با طی همه مراحل قانونی و گردش اداری لازم به تصویب رسیده و اجرا شده است و در عین حال دولت به دلیل حساسیت‌های مردم به این مسئله اعلام کرد که آن را مجدداً مورد بررسی قرار خواهد داد.

 

رییس جمهوری با تصریح به اینکه تقسیمات کشوری کاملاً دقیق نیست و همه ایران یک کشور است و همه مردم در استان‌های مختلف با هم برادرند، افزود: برای اینکه استان‌های بیشتری به آب‌های آزاد دسترسی داشته باشند. چنین طرحی به تصویب رسیده و بنیان و اساس آن نیز صحیح است، اما دغدغه‌های مردم باید در نحوه اجرا لحاظ شود.

 

دکتر روحانی اظهار کرد: در مسأله بهبود شرایط صیادی دولت بنا دارد بخشی از اختیارات مرکز را به استان واگذارکند و اساسا بنای دولت بر تمرکززدایی در تصمیم‌گیری است در حال حاضر سرمایه‌گذاران داخلی و ایرانیان خارج از کشور تمایل زیادی برای سرمایه‌گذاری در مناطق مختلف از جمله هرمزگان دارند و اگر می‌خواهیم این سرمایه‌ها جذب شوند باید تسهیلات لازم فراهم شده و اختیارات استان برای تصمیم‌گیری‌های لازم ارتقاء یابد، چرا که اگر روند جذب این سرمایه‌ها طولانی شود رقبا این سرمایه‌گذاران را جذب خواهند کرد.

 

رییس جمهوری در ادامه درباره توسعه جزایر کشور که بخش عمده آن در حوزه استان هرمزگان است، تصریح کرد: توسعه جزایر به عنوان سنگر اول امنیت ملی کشور مورد توجه جدی دولت است و دولت برای آن دسته از جزایر که تا حدی توسعه یافته‌اند و بخصوص جزایری که توسعه چندانی نیافته‌اند هر یک به نسبت خود برنامه‌ریزی خواهد کرد.

 

دکتر روحانی با اشاره به تصمیم دولت برای تکمیل هر چه سریع‌تر فاز دوم بندر شهید رجایی که حجم مبادله کالا در این بندر را به شش میلیون کانتینر افزایش خواهد داد، گفت: ان‌شاءالله فازهای سوم، چهارم و پنجم این بندر نیز هر چه سریع‌تر اجرا خواهد شد تا حجم مبادلات در این بندر ۱۵.۵ میلیون کانتینر برسد که این مسأله تاثیر قابل توجهی در توسعه هرمزگان خواهد داشت.

 

رییس‌جمهوری افزود: وقتی فازهای تکمیلی بندر شهید رجایی به بهره‌برداری برسد، حمل و نقل چنین حجمی از کالا که در این بندر صورت خواهد گرفت نیاز به توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل دارد که دولت توجه خود را در این عرصه به توسعه ریلی متمرکز کرده است که هم امنیت بیشتری دارد و هم کم‌هزینه‌تر است.

 

رییس جمهوری در واکنش به سخنان یکی از شهروندان کیش درباره استفاده بیشتر از ظرفیت گردشگری این جزیره تصریح کرد: در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد. توسعه مناطق آزاد در راستای توسعه درون‌زا و برون‌نگر مورد توجه جدی قرار دارد و اجرای این سیاست‌ها باعث شکوفایی بیشتر مناطقی مثل جزیره کیش خواهد شد.

 

دکتر روحانی گفت: همه درخواست‌ها و مطالبات مردم صحیح و درست است، اما همه باید در نظر داشته باشند که این دولت فقط شش ماه است که بر سر کار آمده و قطعاً مشکلات را قدم به قدم مرتفع خواهد کرد. اگر چه برای حل مشکلات دستور صریح صادر کرده‌ام اما یکبار دیگر از همینجا به همه دستگاه‌های اجرایی استان دستور می‌دهم که مشکلاتی که در این برنامه مطرح شد و کلاً مشکلاتی که مردم استان دارند را مورد رسیدگی جدی و صریح قرار دهند و امیدوارم نتایج این سفر در ماه‌های آینده برای مردم استان آشکار شود.

 

رییس جمهوری در پایان سخنان خود از همه فرهیختگان، علما و ایثارگرانی که در مدت این سفر از مناطق مختلف استان به مرکز استان آمدند و دولت را در انجام این سفر یاری کردند، تشکر کرد و گفت: شاید سفر ما به مرکز استان بود، اما به اعتبار دیدارهایی که با اقشار مختلف مردم از سراسر استان داشتیم از نظرات و انتقادات و ایده‌های منتخبین سراسر استان بهره‌مند شدیم و ان‌شاء الله با تصمیماتی که قبل و حین این سفر اتخاذ شد، هرمزگان شاهد تحولی بزرگ خواهد بود.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۱ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۱ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۱ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۱ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۱ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید