امروز: یکشنبه، ۱۳ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۲۴ Sunday, 4 December 2022

روزی که با همه‌ی انتقادها، روز شعر و ادب فارسی ماند

روزی که با همه‌ی انتقادها، روز شعر و ادب فارسی ماند

بیست‌وهفتم شهریورماه (روز درگذشت استاد شهریار) با وجود همه‌ی انتقادها، در تقویم رسمی کشور به عنوان روز شعر و ادب فارسی باقی مانده است.

 

به گزارش سایت خبری و تحلیلی بینا نیوز و به نقل از  ایسنا، 11 سال قبل روز درگذشت سیدمحمدحسین بهجت تبریزی به عنوان روز شعر و ادب فارسی در تقویم ثبت شد. از آن زمان تا کنون این سؤال‌ها بارها و بارها مطرح شده که چرا روز «درگذشت» یک شاعر به عنوان روز شعر و ادب فارسی انتخاب شده و از آن گذشته چرا «شهریار» به عنوان نماینده شعر و ادب فارسی معرفی شده است؟ تا امروز هیچ پاسخ درخوری در این زمینه بیان نشده، اما همچنان این روز در تقویم باقی مانده است.

 

تعیین روزهایی برای بزرگداشت شاعران شهیر اقدام پسندیده‌ای است و در حال حاضر، روزهای بزرگداشت فردوسی، خیام، عطار، سعدی، حافظ، مولانا، صائب و… در تقویم ثبت شده است.

 

در سال 81 هم یکی از نمایندگان مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی به نام علی‌اصغر شعردوست، خبر تصویب ثبت روز درگذشت محمدحسین بهجت تبریزی (شهریار) را در 27 شهریورماه به‌عنوان روز بزرگداشت استاد سیدمحمدحسین شهریار و روز شعر و ادب فارسی در تقویم رسمی کشور به رسانه‌ها اعلام کرد، اما این خبر برای بسیاری از اهل ادبیات چندان خوشحال‌کننده نبود.

 

از همان روز واکنش‌ها و انتقادهای بسیاری به این انتخاب وارد شد. عده‌ای معتقدند نباید نام یک شاعر خاص با روز شعر و ادب فارسی پیوند بخورد؛ چراکه هم در گذشته ادبیات فارسی و هم در ادبیات معاصر، نام شاعران بسیاری ثبت شده که هریک در زمینه شعری خاصی قله محسوب می‌شوند و علاقه‌مندان ویژه‌ای دارند. بنابراین تعیین روز شعر و ادب فارسی به نام یکی از این شاعران بسیار دشوار است.

 

بسیاری هم بر این باورند که اگر قرار باشد روز شعر و ادب فارسی به نام یک شاعر ثبت شود، بهتر است شاعری انتخاب شود که در تکوین و ارتقای شعر و ادب فارسی نقشی فراتر از سایر شاعران ایفا کرده باشد. این افراد انتخاب نام شاعری همچون فردوسی را برای این روز برازنده‌تر می‌دانند که به نوعی نجات‌دهنده زبان و ادبیات فارسی محسوب می‌شود.

 

همچنین گفته می‌شود که اگر بنا بر انتخاب شاعری از میان شاعران معاصر باشد، انتخاب نیما یوشیج که در شعر معاصر فارسی طرحی نو درافکنده، شایسته‌تر از انتخاب شهریار است؛ چراکه اگرچه شهریار بدون شک یکی از بزرگ‌ترین غزل‌سرایان فارسی است، اما درواقع در شرایطی که شعر فارسی تحولی عظیم را تجربه می‌کرده، بیش‌تر ادامه‌دهنده راه گذشتگان بوده است.

 

عده‌ای از طرفداران شهریار با تأکید بر اهمیت جایگاه این شاعر معتقدند که انتقاد از انتخاب روز درگذشت شهریار به عنوان روز شعر و ادب فارسی نباید به انتقاد از شهریار تبدیل شود.

 

به هر روی در سال‌های گذشته صدای بلند اعتراض‌ها و واکنش‌ها به طور واضح به گوش مسؤولان فرهنگی رسید، اما اثر نکرد و هیچ اقدام عملی درباره تغییر این روز صورت نگرفت. با این حال تا زمانی که این روز طبق تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان روز شعر و ادب فارسی ثبت‌ شده، شایسته است که برنامه‌های لازم و درخور، به مناسبت آن برگزار شود، که البته هنوز این اتفاق نیفتاده است.

 

دیدار علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با شاعران پیشکسوت در روز سه‌شنبه، 26 شهریورماه، به مناسبت روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت محمدحسین شهریار در باغ زیبا، همچنین برگزاری تعداد کمی مراسم در چند فرهنگسرا و تالار برنامه‌هایی هستند که طبق اعلام به مناسبت این روز برپا شده و می‌شوند.

 

انتهای پیام

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید