امروز: دوشنبه، ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۰۵ Monday, 15 July 2024

رییس‌جمهور: حسن روحانی معجزه قرن نیست و اتصال ویژه‌ای به آسمان ندارد

رییس‌جمهور: حسن روحانی معجزه قرن نیست و اتصال ویژه‌ای به آسمان ندارد

رییس‌جمهور کشورمان با اشاره به اهمیت وزارت کشور تاکید کرد: وزارت کشور یک وزارت مادر است و دارای اهمیت زیادی است.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در مراسم تودیع و معارفه وزرای کشور دولت دهم و دولت یازدهم، ضمن ابراز خرسندی از حضور در این مراسم و دیدار با مدیران، مسئولان و پرسنل وزارت کشور گفت: وزارت کشور یک وزارتخانه فرابخشی است و استانداران به عنوان یک مدیر معمولی در یک استان نیستند، بلکه استانداران نمایندگان عالی سیاسی نظام جمهوری اسلامی در استان هستند. استانداران به عنوان نمایندگانی هستند که مسئولیت امنیتی، اجتماعی، اقتصادی، عمرانی و اداری در سطح استان را بر عهده دارند.

 

رییس‌جمهور در ادامه با اشاره به وظایف خطیر وزیر کشور اظهار کرد: وزیر کشور یک‌تنه بار بسیار سنگینی را در کشور بر دوش دارد و اگر بخواهیم از زحمات وزیر کشور قبلی قدردانی کنیم، کار آسانی نیست چراکه برای من ملموس است که وزیر کشور تا چه حد در کشور بار سنگینی را بر دوش دارد.

 

وی افزود: اگر تعبیر کنیم که مشروعیت سیاسی نظام از طریق تلاش و برنامه‌ریزی و به یک بیان به دست مدیران همین وزارتخانه محقق می‌شود، سخنی به گزاف نگفته‌ایم. در کشور ما مشروعیت سیاسی همه از طریق آراء مردم است، چراکه مردم مالک و صاحب کشور هستند و بقیه خادمان ملتند.

 

روحانی با بیان اینکه “این مشروعیت سیاسی بوسیله آراء مستقیم و غیرمستقیم مردم بدست می‌آید”، گفت: این مسئولیت سنگین بر دوش این وزارتخانه است که بتواند اعتماد مردم را جلب کند تا پای صندوق‌های رای بیایند و اعتماد کنند که این وزارتخانه امانتدار واقعی است و به قانون و مقررات به دقت عمل کرده است؛ البته هر چقدر شفافیت بیشتر باشد، این اعتماد نیز بیشتر خواهد بود.

 

رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه “اعتماد جزو امرهای نسبی است و هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید من اعتماد صددرصد ایجاد کرده‌ام”، اظهار کرد: افزایش اعتماد عمومی به معنای افزایش سرمایه اجتماعی یک وظیفه همگانی برای همه ماست بویژه برای وزارت کشور.

 

وی با بیان اینکه “چهره، بیان، سخن، رفتار، منش و برخورد استانداران باید به نحوی باشد که برای مردم آرامش‌بخش و اعتمادآفرین باشد”، تصریح کرد: ممکن است یک استاندار تعلق جناحی داشته باشد ولی دولت تدبیر و امید دولت فراجناحی است.

 

روحانی همچنین گفت: خیلی‌ها بعد از انتخابات با من صحبت کردند و گفتند کابینه فراجناحی درست نکن، چراکه نمی‌توانی هماهنگی بین آنها ایجاد کنی و مشکل ایجاد می‌شود، پس یک جناح را انتخاب و از بین آنها اعضای کابینه‌ات را مشخص کن ولی من معتقد به این موضوع نیستم. حزب و جناحی در کشور ما وجود ندارد، بلکه همه اینها الفاظ هستند. من از اول نهضت اسلامی یعنی از مهر 1341 از زمانی که 13، 14 سال داشتم در سیاست حضور داشتم و در این عرصه فعال بودم و تمام جریانات کشور را خوب می‌شناسم.

 

رییس‌جمهور ادامه داد: متاسفانه ما در کشور حزب نداریم، جناح به معنی واقعی کلمه متاسفانه نداریم و بحث‌هایی که مطرح است بحث‌های قبیله‌ای است. ممکن است دسته دسته گروه‌هایی جایی جمع شده باشند ولی کرکره پایین است و موقع انتخابات این کرکره‌ها بالا می‌رود، چراغ روشن می‌شود، فعالیت‌هایی انجام می‌شود و بعد از انتخابات دوباره این کرکره‌ها پایین می‌آید. ما تحزب به معنای واقعی در کشور نداریم؛ البته در ابتدای انقلاب، حزب جمهوری اسلامی حرکتی را آغاز کرد ولی به دلایلی پایدار نماند.

 

وی با تاکید بر اینکه “این دولت یک دولت فراجناحی است”، گفت: من مانعی نمی‌بینم که وزیری در کنار من بگوید من اصولگرا یا اصلاح‌طلب هستم، چراکه بیشتر این مسائل را الفاظ می‌دانم. در این راستا، اصولگرایی خیلی مهم نیست، بلکه وصول‌گرایی مهم است. ما همه آرمان‌هایی داریم و دستیابی به این اصول و آرمان مهم است. همه ما اصول مربوط به انقلاب و نظام را قبول داریم و به نظر من آنچه که در این زمینه مطرح می‌شود الفاظ است و برای من مهم نیست که همکاران من، سوابق آنها از لحاظ تشکیلاتی و وابستگی جناحی چگونه باشد، آنچه که مهم است تعهد به نظام، مردم، تخصص، دست‌پاکی، فداکاری، ایثارگری و داشتن برنامه است. مهم نیست که سوابق گذشته آن فرد چه می‌گوید. به نظر این دولت مهم معتدل بودن و میانه‌رو بودن است. من افراط و افراط‌گرایی را از آغاز فعالیت‌های سیاسی‌ام نمی‌پسندیم و مخالف آن بودم، افراط‌گرایی برای کشور، منافع ملی و برای امت اسلامی و امنیت جهانی مضر می‌دانم.

 

روحانی با تاکید بر اینکه “شرط من معتدل بودن است”، تصریح کرد: عده‌ای که خیلی بلند داد می‌زنند، مشکلی دارند. وقتی سوابق و زندگی آنها را بررسی کنید این دادها و سروصداها از جایی سرچشمه می‌گیرد. این دادها و تند بودن‌ها یک پوشش است برای مخفی کردن برخی چیزها.

 

وی با اشاره به تاکید دولت مبنی بر اعتدال، تدبیر و اهمیت امید، تاکید کرد: این شعارها عمومی هستند. ما به دنبال اعتدال سیاسی، تدبیر اقتصادی و امید اجتماعی هستیم. البته همان‌طور که گفتم این اعتدال، تدبیر و امید عام هستند ولی اگر بخواهیم تقسیم‌بندی کنیم، بر موضوع اعتدال سیاسی، تدبیر اقتصادی و امید اجتماعی تاکید وجود دارد.

 

رییس‌جمهور در ادامه گفت: منبع جوشان امید، تدبیر و اعتدال، حسن روحانی نیست، بلکه منبع جوشان آن، ملت است. حسن روحانی مثل همه آدم‌هاست و فرقی با دیگران ندارد، معجزه‌گر یا معجزه قرن و دهه نیست و معجزه‌ای ندارد و اتصال ویژه‌ای به آسمان و پشت پرده هم ندارد. معجزه را حُسن تدبیر، وحدت ملی، ایثار کارکنان نظام، هماهنگی و انسجام و وحدت ایجاد می‌کند.

 

رییس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این‌که در انتخابات 24 خرداد مردم اعلام کردند که ما چه می‌خواهیم، گفت: مردم در روستاهای دور افتاده با مردم مرکز تهران همه با یک زبان حرف زدند و این معجزه ملت است، این‌که در قلب تهران مردم در پای صندوق‌های رای‌گیری با مردم در روستاهای مختلف همه یک‌جور حرف زدند و این ناشی از هوشمندی و محاسبه‌گری ملت است؛ چرا که این ملت، ملت بیدار و زنده است.

 

روحانی افزود: روستای دور افتاده ما ممکن است که از برخی نعمت‌های مادی کمتر بهره بگیرد، اما فکر، اندیشه‌اش و آینده‌نگری‌اش از شهری کمتر نیست و اینها همه مسئولیت ما را سخت‌تر و سنگین‌تر می‌کند. استانداران، فرمانداران، بخشداران و همه کسانی که مسئولیت دارند باید احساس کنند و باور داشته باشند که با مردمی بزرگ، فکور و هوشمند روبرو هستند که همه دارای حقوق شهروندی برابر هستند.

 

وی با بیان این‌که همه در حقوق شهروندی برابر هستند، تصریح کرد: در دولت تدبیر و امید هیچ مقامی به ویژه مسئولان وزارت کشور نباید بین اقوام و مذاهب مختلف، ادیان رسمی در دادن حقوق شهروندی تفاوتی قائل شود؛ چرا که همه در این حقوق برابر هستند و هیچ فرق بین یک ترک، لر، بلوچ و عرب وجود ندارد. ما در ایران دولت فارس یا دولت ترک و عرب نداریم، ما دولت ایران داریم، ایران یک چتر واحد است که همه زیر آن چتر واحد هستیم، یک نظام واحد داریم که همه زیر چتر آن هستیم، یک دولت داریم که همه زیر این چتر هستند، یک ولی‌امر و ولی فقیه داریم که همه زیر چتر آن هستند، یک قانون اساسی داریم که همه زیر چتر آن هستند.

 

 

روحانیاضافه کرد: آنچه که برای ما مهم است که یک ایرانی زیر چتر پرافتخار ایرانیت و جمهوری اسلامی افتخار کند. ما افتخار می‌کنیم که ایرانی هستیم و زیر چتر جمهوری اسلامی هستیم و ستون خیمه‌ی این نظام و انقلاب، ولایت فقیه است.

 

 

رییس‌جمهور با اشاره به وظایف وزارت کشور، گفت: وزارت کشور همان وزارتخانه‌ای است که مسئولیت دارد حقوق شهروندی را در سراسر کشور به صورت یکسان و برای همه ایرانیان به اجرا در بیاورد و باید این احساس در بین مردم وجود داشته باشد. احساس تساوی، عدالت و فرصت برابر باید برای همه مردم به وجود آید.

 

وی در این راستا به اهمیت استفاده از نیروهای بومی و محلی اشاره کرد و اظهارداشت: باید از نیروهای بومی و محلی استفاده کرد، البته جاهایی ممکن است که اختلافات شدید باشد و نتوان از این نیروهای بومی و محلی استفاده کرد که اینجاها استثناست، ولی به طور کلی باید از نیروهای بومی و محلی استفاده کرد؛ چرا که این امر باعث ایجاد احساس آرامش بیشتر در بین مردم می‌شود.

 

 

روحانی همچنین با اشاره به استفاده از اقلیت‌های مذهبی و دینی گفت: چرا از اقلیت‌های مذهبی و دینی استفاده نکنیم؟ باید از این نیروها نیز استفاده کنیم و باید دانست که وحدت و انسجام با شعار ایجاد نمی‌شود، بلکه با عمل ایجاد می‌شود.

 

 

رییس‌جمهور با بیان این‌که لر، ترک و عرب و فارس همه گل هستند فقط رنگ‌هایشان با یکدیگر فرق می‌کند، تصریح کرد:‌ در واقع این اقوام گل‌های متنوع گلستان ایران هستند.

 

 

وی با اشاره به این‌که ما به خرده فرهنگ‌ها زیر چتر فرهنگ ایرانی و اسلامی احترام می‌گذاریم، گفت: ما اگر امنیت می‌خواهیم باید فرصت برابر به همه بدهیم. ما باید به زنان فرصت برابر بدهیم، از توانمندی و پتانسیل آنها استفاده کنیم. باید قدم به قدم فرصت‌های اجتماعی را برای زنان تحصیلکرده و تجربه دیده‌مان بالا ببریم و افزایش دهیم؛ چراکه این حق آنهاست.

 

 

روحانی با اشاره به این‌که در بسیاری از امور زنان ما تحصیلکرده هستند و برای پذیرش مسئولیت آمادگی دارند، گفت: من در جلسه هیات دولت به وزرا تاکید کردم که تلاش کنید از بانوان و جوانان استفاده کنید. در سطح وزرا به خاطر شرایط ویژه کشور این امر محقق نشد، البته همان‌طور که قبلا گفتم به تدریج یک گزارش واقعی از کشور ارائه خواهیم داد؛ چرا که این گزارش واقعی با آنچه که این سال‌ها گوش ما به آن عادت داشته فاصله دارد البته من نمی‌خواهم قضاوت کنم، این مردم هستند که خود قضاوت می‌کنند.

 

رییس‌جمهور گفت: من به وزرا توصیه کردم که از جوانان، نخبگان و بانوان استفاده کنند و بنده نیز خود تلاش خواهم کرد که در دولت از بانوان استفاده کنیم. ما منتی بر سر خانم‌ها نمی‌گذاریم، این حق قانونی و طبیعی آنهاست. بین زن و مرد در خلقت، هنر، درک، فهم، در نزدیکی به خدا و خدمت به مردم فرقی وجود ندارد.

 

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این‌که وزارت کشور پیشانی بروز و ظهور نظام در سراسر کشور و در استان‌های مختلف است، گفت: می‌خواهیم با ایثار و فداکاری شما عزیزان در سراسر کشور در کنار امنیت، وحدت و انسجام که به نظر من با اجرای حقوق شهروندی بیشتر امکان‌پذیر است رشد و توسعه کشور را نیز داشته باشیم و این موضوع را دنبال کنیم.

 

روحانی تصریح کرد: معمولا در کارگروه‌هایی که برای تعیین وزرا ایجاد شده بود، برای وزارت کشور کسانی را پیشنهاد می‌دادند که بیشتر سوابق نظامی و امنیتی داشتند، شاید حق داشتند؛ چرا که یکی از وظایف مهم وزارت کشور، ایجاد امنیت داخلی است. گرچه ایران سرزمین ثبات است، اما در عین حال توطئه‌ها از سوی دشمنان نیز زیاد است. من حرف‌های این عزیزان را در کارگروه‌ها گوش دادم، با آنها بحث کردم و به این نتیجه نرسیدم که یک نفر با سوابق امنیت غلیظ این مسئولیت را بپذیرد، بلکه باید فردی با سوابق فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی این مسئولیت را بپذیرد تا پیامی برای کشور باشد. ما دنبال استاندارهایی هستیم که در پی توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هستند، چرا که این توسعه می‌تواند آفریننده توسعه سیاسی و امنیتی کشور باشد. شرایط کشور امروز ما نیازمند به توسعه جامع و همه‌جانبه دارد.

 

رییس‌جمهور در ادامه به جلسه روز گذشته هیات دولت اشاره کرد و گفت: یکی از تصمیمات در اولین جلسه هیات دولت یک تصمیم زیست محیطی بود، در واقع دولت برای پیگیری دریاچه ارومیه یک کارگروهی را ایجاد کرد. من به حق نگران دریاچه ارومیه هستم؛ چرا که اگر روند فعلی در مورد این دریاچه ادامه پیدا کند و ما نتوانیم جلوی آن را بگیریم، آینده این دریاچه و خشک شدن آن فاجعه برای کشور است و حداقل 14 میلیون نفر متاثر از این فاجعه ملی خواهند بود.

 

وی با بیان این‌که کار در این زمینه سخت و سنگین است، گفت: در سفر تبلیغاتی که به ارومیه داشتم در جمع مردم ارومیه به آنها قول دادم که اگر در انتخابات موفق شوم، در اولین جلسه هیات دولت مساله دریاچه ارومیه را مطرح می‌کنم و این اتفاق در جلسه دیروز افتاد و قرار شد کارگروهی زیر نظر وزارت نیرو تشکیل شود و ظرف دو سه ماه در ارتباط با وضعیت این دریاچه گزارشی را ارائه کند، البته طرح‌های مقدماتی نیز وجود دارد که از قبل روی آن کار شده و باید این طرح‌ها تکمیل شود.

 

روحانی در ادامه به ویژگی‌ها و خصوصیات رحمانی‌فضلی وزیر کشور دولت یازدهم اشاره وتصریح کرد: دکتر رحمانی‌فضلی را از دیرباز می‌شناسم، فردی خوش‌خلق و خو‌ش‌سیما هستند و وقتی به ایشان نزدیک می‌شوید، افکار ایشان نیز شما را جذب می‌کند و وقتی نزدیک‌تر می‌شوید اعمال، برنامه‌ها و تلاش ایشان شما را جذب می‌کند.

 

رییس‌جمهور با بیان اینکه آقای رحمانی‌فضلی به زبان کردی و ترکی هم مسلط هستند، یادآور شد: متوجه شدیم که پدر ایشان ترک و مادرشان کرد است یا برعکس.

 

روحانی در ادامه با ابراز امیدواری از این که رحمانی‌فضلی بتواند امور وزارتخانه وزارت کشور را به خوبی به پیش ببرد، اظهارداشت: باید از تجربیات گران‌سنگ گذشتگان نیز در این وزارتخانه استفاده شود.

 

رییس‌جمهور در ادامه به شناخت خود از محمدمصطفی نجار وزیر دولت دهم نیز اشاره کرد و گفت: من آقای نجار را سال‌هاست می‌شناسم، در جلسات شورای عالی امنیت ملی ایشان را می‌دیدم، فردی صاحب‌نظر و مخلص است.

 

وی با تشکر از همه کسانی که در طول این سال‌ها در وزارت کشور کار و تلاش کرده‌اند، افزود: من از همه این عزیزان که خادم ملت بودند تشکر می‌کنم.

 

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: دولت تدبیر و امید معتقد است که همه کارها باید به دست مردم و با اراده مردم انجام شود و دولت باید تسهیل‌کننده و پشتیبان باشد، جز در موارد استثنایی و حاکمیتی که خود دولت باید آستین بالا بزند.

 

رییس‌جمهور با بیان این‌که در حال حاضر دو سرمایه بزرگ داریم، گفت: اعتماد و امید بیش از گذشته است و امیدواریم که دولت بتواند به این اعتماد و امید، تدبیر را نیز ضمیمه کند و ان‌شاءالله یک نشاط مستمر دائمی ایجاد شود.

 

وی افزود: هدف همه ما چیزی جز نشاندن لبخند بر دهان مردم نیست و امیدوارم که این کار با حمایت و حضور شما و با استمداد از خداوند متعال و قدرت الهی و همچنین همراهی مردم صورت بگیرد.

 

رییس‌جمهور در ادامه از وزارت کشور، شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات تشکر کرد.

 

وی همچنین از نیروی انتظامی به خاطر امنیتی که در عرصه انتخابات ایجاد کرد، تشکر و قدردانی کرد و یادآور شد : پرسنل نیروهای انتظامی نیرویی خدوم هستند و همواره در طول سالیان گذشته زحمت کشیده‌اند و حوزه کاری آنها گسترده است، از مرزها گرفته تا قلب تهران مسئولیت‌ها را بر عهده دارند و کار آنها بسیار سخت است.

 

وی همچنین از رسانه‌ها بخصوص رسانه ملی برای پوشش اخبار مربوط به انتخابات تشکر و قدردانی کرد.

 

رییس‌جمهور بعد از سخنان خود حکم وزارت رحمانی فضلی را به وی اعطا کرد و با اهدای لوحی از خدمات محمدمصطفی نجار وزیر کشور دولت دهم نیز تشکر و قدردانی کرد.

 

بعد از سخنان رییس‌جمهور، رحمانی‌فضلی وزیر کشور دولت یازدهم به ایراد سخنرانی پرداخت و پیش از صحبت‌های رییس‌جمهور نیز مرتضوی معاون سیاسی وزیر کشور دولت دهم، خجسته رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس و همچنین محمدمصطفی نجار وزیر کشور دولت دهم به ایراد سخنرانی پرداختند.

 

انتهای پیام

توییت بینا

10:34 (۹ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۹ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۹ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۹ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین