امروز: دوشنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۳۳ Monday, 25 January 2021

رییس سازمان حج : طلب زائران حج این هفته پس داده می‌شود

ر

رییس سازمان حج و زیارت وعده داد: 5 / 1 تا 2 میلیون تومان از مابه‌التفاوت هزینه‌ی سفر حج واجب امسال، این هفته به زائران پس داده می‌شود.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا، سعید اوحدی به اقدامات سازمان حج و زیارت برای کاهش هزینه‌ی حج واجب امسال اشاره کرد و گفت: برای کنترل قیمت‌های حج تمتع، کارگروه‌هایی تشکیل شد که با نگاه تسعیر (تعیین نرخ) ارز و احتمالا حاشیه‌های امنی که برای این موضوع مد نظر داشتند، قیمتی را به زائر اعلام کردند که براساس آن، مبالغ‌شان را پرداخت کنند که در این رابطه انصافا با پشتیبانی و حمایت بعثه‌ی مقام معظم رهبری و تلاش سازمان حج و زیارت به ازای هر زائر حدود 70 دلار تخفیف گرفته شد.

 

وی ادامه داد: مبالغی را از محل زائران از بانک‌های عامل نیز طلب داشتیم که با مذاکرات صورت‌گرفته، بخشی از آن وصول شد و جمع‌بندی کارگروه قیمت‌گذاری بر این شد تا به طور کلی 5 / 1 تا 2 میلیون تومان را در هفته‌ی جاری به زائران محترم مسترد شود.

 

رییس سازمان حج و زیارت همچنین با اشاره به دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یادآوری کرد: وزیر محترم با صراحت تأکید داشت تا شفافیت مالی ایجاد شود و فکر می‌کنم با این اقدام سازمان، یک قدم جدی در این رابطه برداشته شد.

 

افزایش 90 درصدی قیمت‌ها

او درباره‌ی دغدغه‌ی دیگر مردم نسبت به افزایش قیمت‌ها و راهکارهای کاهش این هزینه‌ها، اظهار کرد: با توجه به افزایش قیمت ارز در کشور و تخصیص ارز مبادله‌یی، قیمت‌ها افزایش 80 تا 90 درصدی داشت، چون حدود 90 درصد هزینه‌های ما ارزی محاسبه می‌شود. بنابراین این افزایش قیمت‌ها نگرانی‌ها و مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است که ان‌شاءالله در حد توان آن را سامان‌دهی خواهیم کرد.

 

نوبت‌ها محفوظ خواهد ماند

اوحدی درباره‌ی تکلیف فردی که به‌دلیل عدم تمکن مالی نتواند در زمان فرا رسیدن نوبت اعزام‌اش در کاروان ثبت نام کند، توضیح داد: زائرانی که به هر علتی نتوانند به کاروان‌ها مراجعه و ثبت نام کنند، نوبت آن‌ها محفوظ خواهند ماند و سال بعد در اولویت هستند. بنابراین با مراجعه نکردن آن‌ها به کاروان‌ها سریعا جایگزینی صورت می‌گیرد تا سهمیه‌ی اعزام زائران به بیت‌الله الحرام را از دست ندهیم.

 

رییس سازمان حج و زیارت درباره‌ی تدابیر دیگر سازمان برای صرفه‌جویی در هزینه‌های زائران، اظهار کرد: در حوزه‌ی سامان‌دهی و برنامه‌ریزی فرآیند حج و مذاکراتی که با شرکت‌های هواپیمایی داخلی داشتیم، برنامه‌ی پروازی به نحوی تنظیم شد تا تمام زائرانی که مدینه قبل هستند به‌طور مستقیم به مدینه‌ی منوره اعزام شوند که از شش سال گذشته، این روند اتفاق نمی‌افتاد.

 

وی افزود: این تعداد در قالب 250 کاروان به‌صورت مستقیم به مدینه‌ی منوره پرواز خواهند داشت.

 

اوحدی بیان کرد: با این کار در هزینه‌های زائر صرفه‌جویی می‌شود و دیگر لازم نیست، جده به مدینه را با اتوبوس و با صرف ساعت‌ها وقت طی کند. با این کار، در هزینه‌های حمل و نقل، وعده‌ی غذای بین‌ راه و وقت زائر صرفه‌جویی شده است.

 

قیمت عمره تعدیل می‌شود

اوحدی درباره‌ی قیمت‌های عمره‌ی امسال نیز گفت: در تلاش هستیم تا قیمت‌های عمره‌ی سال آینده نه‌تنها افزایشی نداشته باشد، بلکه تعدیل هم شود. همچنین در مذاکراتی که با مقامات سعودی در موسم حج انجام می‌دهیم، تلاش می‌کنیم که سال آینده، قیمت عمره قطعا افزایش نیابد.

 

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: در عمره‌ی مفرده، دست ما برای تعیین هتل و محل‌های اقامت بازتر از حج تمتع است. بنابراین به‌موقع وارد شدن به مذاکرات با طرف‌های سعودی این امکان را فراهم می‌کند تا خواسته‌های آن‌ها به ما تحمیل نشود و بتوانیم گفت‌وگوها را مدیریت کنیم و قیمت‌های مناسب‌تری را برای زائران در نظر بگیریم.

 

رییس سازمان حج و زیارت در ادامه‌ی گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت درباره‌ی دغدغه‌های پیش‌آمده برای زائران در حج امسال، گفت: کاهش 20 درصدی ظرفیت اعزام زائران بیت‌الله‌الحرام دغدغه‌هایی را برای مردم که شاید بعضا 20 سال در نوبت تشرف منتظر مانده‌اند، ایجاد کرده است که در موسم حج تلاش خواهیم کرد با مذاکراتی که با مقامات سعودی و وزیر حج عربستان انجام می‌دهیم، این موضوع را مطرح و چاره‌ای برای آن بیندیشیم.

 

وی با اشاره به سهمیه‌ی 64 هزار نفری ایران در حج تمتع امسال، یادآوری کرد: سهمیه‌ی کشورها یک‌هزارم جمعیت‌شان است که ایران با توجه به جمعیت 79 میلیونی که به سازمان کنفرانس اسلامی اعلام کرده، 80 هزار نفر سهمیه‌ی اعزام زائر دارد که به علت بازسازی و توسعه‌ی مسجدالحرام، این سهمیه امسال کاهش داشت.

 

کاهش ظرفیت‌ها و سهمیه‌های حج و عمره تا 5 / 2 سال دیگر ادامه دارد

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: این کاهش ظرفیت به‌خاطر توسعه و بازسازی اطراف حرم صورت گرفته که 20 درصد از سهمیه‌ی تمام کشورها کاسته شده است و احتمال می‌رود این روند تا 5 / 2 سال ادامه پیدا کند.

 

اوحدی درباره‌ی ظرفیت عمره‌ی مفرده نیز گفت: با توجه به محدودیت ایجادشده، این کاهش ظرفیت برای عمره‌ی مفرده هم مصداق دارد؛ اما معتقدم امسال به‌دلیل شرایط منطقه‌یی و احتمال استقبال نکردن زائران کشورهای مصر، سوریه، لیبی و تونس، این امکان برای ایران باشد تا در مذاکرات با مقامات سعودی، این ظرفیت را افزایش دهد. این جزو برنامه‌های سازمان حج و زیارت است تا در موسم حج تمام مذاکرات و قراردادهای عمره را با مقامات سعودی نهایی کند.

 

زائرانی تهرانی از مهرآباد به حج می‌روند

او ادامه داد: یکی دیگر از دغدغه‌هایی که زائران تهرانی امسال با آن مواجه شدند، جابه‌جایی پروازها از فرودگاه مهرآباد به فرودگاه امام خمینی (ره) بود و با وجود آن‌که شرکت فرودگاه‌های کشور و سازمان هواپیمایی همه‌ی تمهیدات لازم را در این‌باره انجام داده بودند؛ اما احساس کردیم که شاید برخی زائران مرتبه‌ی اول‌شان باشد که سفر خارجی انجام می‌دهند و فرودگاه امام (ره) ممکن است، برای‌شان ناشناخته باشد و اطلاع‌رسانی کاملی در این‌باره انجام نشده باشد، مذاکراتی صورت گرفت تا پروازها مانند گذشته از فرودگاه مهرآباد انجام شود.

 

اوحدی اضافه کرد: خوشبختانه مسوولان مربوط با این کار موافقت کردند و قسمت‌هایی در فرودگاه مهرآباد آماده‌سازی شد تا پروازها از این محل انجام شود؛ اما مسوولان در این‌باره دغدغه‌ی دارند که ما اطلاع‌رسانی کاملی به زائران انجام دادیم و از آن‌ها تقاضا کردیم تا سنت حسنه‌ی بدرقه و استقبال از حجاج را در حسینیه‌های محل اقامت خود انجام دهند تا از ازدحام جمعیت در فرودگاه مهرآباد جلوگیری شود و مشکلی برای دیگر شهروندان ایجاد نشود.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۹ ماه قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۹ ماه قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۹ ماه قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۹ ماه قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۹ ماه قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۱۰ ماه قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۱۰ ماه قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۱۰ ماه قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۱۰ ماه قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۱۱ ماه قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۱۱ ماه قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۱۱ ماه قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۱۱ ماه قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۱۱ ماه قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۱۱ ماه قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۱۱ ماه قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۱۱ ماه قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۱۱ ماه قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۱۱ ماه قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۱۱ ماه قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید