امروز: شنبه، ۸ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۰۶:۱۱ Saturday, 30 September 2023

سخنگوی دولت: حقوق کارمندان کم نخواهد شد

سخنگوی دولت: حقوق کارمندان کم نخواهد شد

سخنگوی دولت اعلام کرد که حتی در صورت کاهش درآمدهای دولت، حقوق کارمندان کم نخواهد شد .

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ،محمدباقر نوبخت در تشریح مصوبات جلسه امروز (چهارشنبه)هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به این‌که در جلسه امروز هیات دولت دو گروه مصوبه مهم داشتیم، توضیح داد: بیست مورد از طرح‌های مطرح در مجلس شورای اسلامی که از سوی نمایندگان محترم ارائه شده است و باید دولت یک موضع واحد و کارشناسی نسبت به آنها اعمال می‌کرد، در جلسه امروز بررسی شد و هیات وزیران موفق شد روی هر بیست مورد نظر کارشناسی خود را مشخص کند و دستگاه‌های ذیربطی که باید بروند و در مجلس از نظر تعیین شده دولت دفاع کنند نیز معین شدند.

 

وی افزود: مجموع پیشنهادات در خصوص افزایش سرمایه شرکت ملی نفت نیز مورد بررسی قرار گرفت، چون در اقتصاد مقاومتی لازم است هر یک از نهادها و دستگاه‌های داخلی که منابع مالی بودجه را تامین می‌کنند از قدرت و استحکام برخوردار باشند و جایگاه شرکت ملی نفت ایران در مجموعه دستگاه‌هایی که برای بودجه تامین منابع می‌کنند ممتاز است، بنابراین لازم بود شرکت نفت در اقتصاد مقاومتی با افزایش سرمایه جایگاهش ممتاز شود و خوشبختانه این مصوبه انجام شد و افزایش سرمایه شرکت ملی نفت انجام گرفت.

 

نوبخت همچنین با اشاره به این‌که پیشنهاد وزیر اقتصاد و دارایی درباره ریاست کل بیمه مرکزی نیز توسط هیات وزیران بررسی شد و مورد تایید قرار گرفت، افزود: آقای امین با توجه به ارزیابی برنامه‌ها و سوابق اجرایی ایشان به عنوان رییس کل بیمه مرکزی انتخاب شدند.

 

سخنگوی دولت در جواب سوالی در مورد بیست مورد طرحی که در جلسه امروز هیات دولت بررسی شده است، گفت: این طرح‌ها مربوط به موضوعاتی هستند که در حال حاضر در مجلس در دستور کار قرار دارند که باید تک تک آنها را بررسی می‌کردیم.

 

وی در رابطه با اصلاحیه بودجه 92 توضیح داد: با توجه به این‌که منابع پیش‌بینی شده در قانون بودجه سال 92 قابل تحقق نیست و شرایط اقتصادی نشان می‌دهد که این بودجه قابل تحقق نیست، بنابراین باید رقم واقع‌بینانه‌ای می‌دانستیم که تا پایان سال روی چه عددی می‌توانیم حساب کنیم.

 

نوبخت افزود: اگر بر مبنای 210 هزار میلیارد تومان بودجه را در نظر بگیریم همه دستگاه‌ها بر اساس این مبلغ تعهد ایجاد می‌کنند و در ماه‌های پایانی می‌بینیم که این مقدار تعهد ایجاد شده قابل تامین نیست پس برای پاسخ به آن مجبور به تامین منابع می‌شویم که راحت‌ترین منابع، استقراض از بانک مرکزی است که موجب افزایش پایه پولی و تورم می‌شود.

 

وی با بیان این‌که تورم 44 درصدی امروز از کرات دیگر نیامده است و محصول تصمیم‌گیری‌های سال‌های گذشته است، خاطرنشان کرد: ما متعهد شدیم که نگذاریم میزان تورم افزایش یابد پس باید تمام اقدامات قانونی و برنامه‌ای که منجر به مهار تورم می‌شود را انجام دهیم.

 

سخنگوی دولت افزود: آنچه در اصلاحیه قانون بودجه سال 92 مطرح شده بود، این بود که 210 هزار میلیارد تومان را در سقف 150 هزار میلیارد تومان که منابع مطمئن وجود دارد پایین بکشیم، البته در منابع بودجه 140 هزار میلیارد تومان است که نزدیک به 10 هزار میلیارد تومان از منبع مطمئن دیگری اضافه کردیم تا مجموعه آنها تامین شود و بیشتر از حد معینی کاهش پیدا نکند و تاکید می‌کنم مبلغ 10 هزار میلیارد تومانی که از منبع دیگری تامین می‌شود صرفا برای طرح‌های عمرانی است که الان بیش از سه میلیون خانوار از این محل ارتزاق می‌کنند.

 

نوبخت افزود: اگر درآمدهای دولت کاهش پیدا کند، حقوق کارمندان را کم نمی‌کنیم، بلکه از طرح‌های عمرانی این کاهش انجام می‌شود چون اگر ما به سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و حضور فعال بخش غیردولتی در اقتصاد اعتقاد داریم، نباید از طرف دولت فشاری تحمیل کنیم.

 

وی تاکید کرد: اصلاحیه‌ای که به مجلس داده‌ایم کاملا قابل دفاع و شفاف و واقع‌بینانه است و در آن حقوق بخش خصوصی رعایت شده است و البته تاکید می‌کنیم که همه دستگاه‌ها باید منضبط باشند، پس طبیعی است که مبلغی به دستگاهی اعلام می‌شود و اگر بخواهیم آن رقم را تقلیل دهیم مقاومت‌هایی خواهد شد.

 

سخنگوی دولت با اشاره به این‌که همه اعضای محترم هیات وزیران هم‌پیمان شده‌اند منافع ملی و نه منافع بخشی خود را ببینند، تصریح کرد: به اتفاق آرا، کاهش سقف منابع بودجه‌ای دولتی تصویب شده است و همه پذیرفته‌اند چون اگر بخواهیم تعادل بودجه‌ای داشته باشیم و بی‌جهت بر اساس اعداد واهی دستگاه‌ها را فراخ نکنیم و آنها را امیدوار به اعدادی نکنیم ناچار هستیم که این کار را به انجام برسانیم، پس با توجه به کار کارشناسی که انجام شده است و نمایندگان مردم خیرخواه اقتصاد کشور هستند تردیدی ندارم که این کار اتفاق خواهد افتاد و این‌که به فوریت آن رای ندادند از نظر دولت نیز مشکلی نیست چون نمایندگان برنامه‌ریزی کرده بودند که از امروز به تعطیلات تابستانی روند اما البته آنها وقتی به حوزه‌های انتخابیه می‌روند کارهای زیادی دارند.

 

نوبخت در جواب این سوال که 60 هزار میلیارد تومان کاهش بودجه را از کجا تامین خواهید کرد، گفت: ما یک توزیع در مورد اینکه اعداد و ارقام را از کجا می‌توانیم داشته باشیم در لایحه پیش‌بینی کرده‌ایم و حداقل به اندازه 10 درصد اعتبارات هزینه‌ای و اعتبارات جاری را کاهش خواهیم داد و در این ارتباط حدود هفت تا هشت هزار میلیارد تومان از منابع دیگر تامین کرده‌ایم و اضافه کرده‌ایم که خاصه برای طرح‌های عمرانی استفاده شود.

 

وی همچنین در پاسخ به این سوال که معاون علمی رییس‌جمهور مشخص شده است یا خیر و این‌که از آقای فرهادی برای این سمت نام برده می‌شود درست است، گفت: نه، چنین تصمیمی اتخاذ نشده است.

 

سخنگوی دولت همچنین در ادامه تاکید کرد: در مرحله هدفمندی یارانه‌ها که هفت ماه از آن باقی مانده است هیچ تعرضی در رقم یارانه‌هایی که به صورت نقدی پرداخت می‌شود نخواهیم داشت و البته برای مرحله دوم بازبینی و آسیب‌شناسی می‌کنیم و بعد از آسیب‌شناسی به درستی خواهیم گفت برای مرحله دوم چه خواهیم کرد و از پیش اطلاع‌رسانی خواهیم کرد و مطمئن باشید که تلاش در جهت بدتر کردن کارها نیست، بلکه در جهت بهتر شدن امور است و همه جوانب را در نظر می‌گیریم.

 

نوبخت با اشاره به این‌که از بچه داخل گهواره تا افراد سالمند شریف ما از قانون هدفمند کردن یارانه‌ها متاثر می‌شوند، گفت: ما تصمیمی نمی‌گیریم که عده‌ای از مردم خوب ما دچار مشکل شوند.

 

وی همچنین در مورد فوق‌العاده ویژه برای کارمندان، تصریح کرد: آنچه در گذشته بوده و هست در حال حاضر نیز انجام می‌شود به غیر از مصوباتی که در خرداد ماه داشته‌ایم که بر اساس بخشنامه معاون اول در آن رابطه نیز تصمیم‌گیری خواهد شد.

 

سخنگوی دولت همچنین در جواب سوالی مبنی بر این‌که آیا ریاست بنیاد شهید و سازمان محیط زیست مشخص شده است، گفت: هنوز در این خصوص تصمیم‌گیری نشده است.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

11:55 (۳ ماه قبل) ۱

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۳ ماه قبل) ۲

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۳ ماه قبل) ۳

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۴ ماه قبل) ۴

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۴ ماه قبل) ۵

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۴ ماه قبل) ۶

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۴ ماه قبل) ۷

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۴ ماه قبل) ۸

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۴ ماه قبل) ۹

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۴ ماه قبل) ۱۰

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۴ ماه قبل) ۱۱

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۴ ماه قبل) ۱۲

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۴ ماه قبل) ۱۳

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۴ ماه قبل) ۱۴

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۴ ماه قبل) ۱۵

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۵ ماه قبل) ۱۶

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

10:33 (۵ ماه قبل) ۱۷

از معلمان نمونه منطقه آزاد ماکو تجلیل شد

10:28 (۵ ماه قبل) ۱۸

بارسلونا قهرمان لالیگا شد

10:26 (۵ ماه قبل) ۱۹

انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به دور دوم کشیده شد

10:10 (۵ ماه قبل) ۲۰

رئیسی: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مسکن تبعیض‌آمیز عمل نکنند

آخرین عناوین