امروز: یکشنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۲۰ Sunday, 17 January 2021

سهامداران بخرند یا بفروشند

برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در بازار سرمایه نیز یکی از متغیرهای مهم ارزیابی می‌شود.   به گزارش سایت تحلیلی خبری بینا‎نیوز به نقل از ایران ؛ شاخص بورس در ایران تا حد زیادی نشان‌دهنده اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور است و با بهبود چشم اندازهای اقتصادی و سیاسی در کشور شاخص بورس...

برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در بازار سرمایه نیز یکی از متغیرهای مهم ارزیابی می‌شود.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینا‎نیوز به نقل از ایران ؛ شاخص بورس در ایران تا حد زیادی نشان‌دهنده اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور است و با بهبود چشم اندازهای اقتصادی و سیاسی در کشور شاخص بورس نیز بهبود می‌یابد. به طوری که مشاهده شده، در مواردی که وضعیت اقتصادی و به خصوص سیاسی کشور با تحولات و بحران‌هایی روبه رو شده، این شاخص نیز کاهش پیدا کرده است و بالعکس.

برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در بازار سرمایه نیز یکی از متغیرهای مهم ارزیابی می‌شود. این روزها بیشتر فعالان بازار سرمایه ایران برگزاری انتخابات را به عنوان یک ریسک سیستماتیک ارزیابی می‌کنند که از سه منظر تاثیرگذاری تلاطمات سیاسی بر روند فعالیت‌های روز بازار سرمایه و دیگری هم استراتژی دولت درباره بازار سرمایه در کنار احتمال تغییرات مدیریتی در بازار قابل بررسی است.

با توجه به نزدیک شدن به زمان انتخابات و تاثیر هر چند کوتاه مدت این شرایط، بورس اوراق بهادار تهران که در اردیبهشت ماه با نوسانات پی در پی مواجه بود، به فاز استراحت رفته و به نظر می‌رسد وضعیت موجود باعث شده سهامداران با احتیاط بیشتری به انجام معاملات خود بپردازند و خرید‌های عمده خود را به بعد از مشخص شدن نتیجه انتخابات موکول کنند که به احتمال زیاد این روند حداقل تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ادامه پیدا می‌کند. بدین ترتیب تمامی نمادهایی که طی یکی، دو هفته اخیر صعودی شده و به بازار رونق بخشیده بودند، ترمز کرده و بازار را در حال انتظار نگه دارند.

بر اساس این گزارش، روند معاملات بورس در روزهای ابتدایی هفته نشان می‌دهد تمام گروه‌هایی که تا چندی پیش شاخص بورس را تا کانال 45 هزار واحدی بالا برده بودند این روزها با دست در دست هم دادن، رشد شاخص کل بورس را متوقف کرده و به فاز استراحت فرو بردند. وضعیت کنونی بسیاری از شرکت‌های فعال بازار سرمایه و سنگین شدن صف‌های فروش این نمادها که پیش از این با استقبال سرمایه گذاران همراه بود، بیش از هر چیز نمایانگر رفتار هیجانی و احساسی سرمایه گذاران فعال در این حوزه است. بدین ترتیب به نظر می‌رسد عدم اطمینان از شرایط آینده باعث شده شاهد هیجان و ترس سرمایه گذاران در روند معاملاتی این روزها در سهام بسیاری از شرکت‌ها باشیم. بازار سرمایه احتیاج به یک فاز استراحتی کوتاه مدت دارد و این یک روند طبیعی در شرایط کنونی بورس به حساب می‌آید و پیش‌بینی می‌شود روند موجود تا شنبه هفته آینده ادامه داشته باشد.

به نظر می‌رسد مهم‌ترین پارامتر تعیین کننده شرایط بازار، مشخص شدن دولت آینده و ثبات نسبی در فضای انتخابات است و می‌توان انتظار بهبود وضعیت کنونی بازار سرمایه را داشت.

 

توییت بینا

9:06 (۹ ماه قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۹ ماه قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۹ ماه قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۹ ماه قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۹ ماه قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۹ ماه قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۹ ماه قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۹ ماه قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۹ ماه قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۱۱ ماه قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۱۱ ماه قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۱۱ ماه قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۱۱ ماه قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۱۱ ماه قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۱۱ ماه قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۱۱ ماه قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۱۱ ماه قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۱۱ ماه قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۱۱ ماه قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۱۱ ماه قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید