امروز: یکشنبه، ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۲۱:۰۶ Sunday, 21 July 2024

شاید در شهادت دیپلمات ایرانی و گروگان‌گیری مرزبانان دخالت دولتی باشد

شاید در شهادت دیپلمات ایرانی و گروگان‌گیری مرزبانان دخالت دولتی باشد

ظریف گفت: شاهد اقدامات بسیار وحشت‌زده تروریستی در نقاط مختلف منطقه از طرف گروه‌های افراط‌گرا علیه جمهوری اسلامی هستیم.
به گزارش سایت تحلیلی و خبری  بینا نیوز به نقل از (ایسنا)، محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه در حاشیه نخستین جلسه هیأت دولت در سال 93 با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت پنج مرزبان ایرانی گروگان گرفته شده از سوی جیش‌العدل با بیان این‌که نگرانی عمده همه دولت و دستگاه دیپلماسی، وضعیت سربازان ما در پاکستان و هم‌چنین وضعیت دیپلماتی است که قبلا در یمن گروگان گرفته شده است، اظهار کرد: در این زمینه ما تمام تلاش‌های ممکن را صورت دادیم و با دولت پاکستان و یمن در تماس بوده‌ایم.

 

وی با اشاره به این‌که در لبنان شاهد شهادت یکی از دیپلمات‌هایمان بودیم و در یمن نیز اتفاق دیگری افتاد و اخیرا نیز گروگان‌های ما در پاکستان هستند، افزود: به نظر می‌رسد این‌ها اقدامات هماهنگ‌شده‌ای است که همه آن‌ها از روی ضعف و ترس از حضور قدرتمند جمهوری اسلامی ایران است و یک حرکت هماهنگ شده است که شاید دخالت دولتی هم در آن وجود داشته باشد.

 

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: توقع ما از دولت پاکستان این است که هر‌چه سریع‌تر به این موضوع رسیدگی کنند. ما از روزی که این واقعه بسیار نگران‌کننده اتفاق افتاده است تا امروز تماس‌های مرتبی با دولت پاکستان در سطوح مختلف از جمله مقامات عالی در سطح نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه تا مقامات امنیتی داشته‌ایم و تلاش‌هایمان را ادامه می‌دهیم.

 

ظریف با بیان این‌که دولت پاکستان به خوبی می‌داند که دولت و مردم ایران توقع دارند از جان گروگان‌های ما در پاکستان حفاظت شود، افزود: امیدواریم گروگان‌های ما هر‌چه سریع‌تر سالم و بدون خطر به کشور و آغوش خانواده‌هایشان برگردند و توقع ما این بود که این کار تا عید صورت گیرد و امیدواریم هر‌چه سریع‌تر این اتفاق بیفتد. البته ما هم اقدامات مختلفی در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی صورت داده‌ایم و توقع داریم جامعه بین‌المللی هم در این زمینه ساکت نماند.

 

ظریف در پاسخ به این‌که از آن جایی که پاکستان کشوری هسته‌ای است، ناامنی‌های موجود در این کشور چه توجیهی دارد؟ گفت: سلاح هسته‌ای برای هیچ کشوری امنیت داخلی و خارجی نمی‌آورد و این موضع اصلی ماست. البته دوستان ما در پاکستان دیدگاه‌های خود را دارند، اما دیدگاه ما را در این زمینه به خوبی می‌دانند.

 

وی تصریح کرد: باعث تأسف است که کشور پاکستان نتوانسته است در محدوده مرزهای خود امنیت ایجاد کند و مانع این شود که تروریست‌ها از خاک آن به عنوان مأمن استفاده کنند.

 

رییس دستگاه دیپلماسی کشور با اشاره به روابط خوب ایران و پاکستان و این‌که دو کشور، دو دولت و دو ملت همواره در طول تاریخ روابط بسیار خوبی داشته‌اند، گفت: امیدواریم این روابط بسیار خوب باعث شود که دولت پاکستان شجاعت و جسارت پیدا کند و این کار را با جدیت بیش‌تر دنبال کند. البته ما هم تلاش‌های خودمان را در این زمینه ادامه می‌دهیم.

 

ظریف هم‌چنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که سپاه مدعی شده است مکان جیش‌العدل را می‌داند و تصمیم به اقدام عملیاتی داشته که وزارت خارجه و کشور مانع آن شده‌اند؟ توضیح داد: من چنین اطلاعی را از سپاه دریافت نکرده‌ام و بعید می‌دانم هیچ فرد مطلع و مسئولی از این صحبت‌ها کند.

 

ظریف با بیان این‌که تصمیم‌گیری در کشور ما سازمانی نیست، گفت: در کشور ما تصمیم‌گیری در محافل ویژه تصمیم‌گیری انجام می‌شود و وقتی تصمیمی گرفته می‌شود مربوط به کل نظام است پس من یقین دارم صحبتی که شما می‌کنید، صحبت یک عنصر غیرمسوول است چون مسوولان سپاه هیچ‌گاه چنین صحبتی را نخواهند کرد.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۹ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۹ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۹ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۹ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین