امروز: جمعه، ۱ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۱:۰۱ Friday, 21 June 2024

شرط وزیر بهداشت برای واقعی شدن تعرفه‌های بخش خصوصی درمان

شرط وزیر بهداشت برای واقعی شدن تعرفه‌های بخش خصوصی درمان

وزیر بهداشت به روسا و مدیران عامل بیمارستان‌های خصوصی توصیه کرد پیگیری و ساماندهی دریافت‌های غیرمتعارف را اولویت نخست خود قرار دهند.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، دکتر سید حسن هاشمی در دیدار روسا و مدیران بیمارستا‌ن‌های خصوصی تهران که خواستار واقعی شدن نرخ تعرفه‌های پزشکی مطابق با تورم و هزینه‌های تحمیلی به پزشکان و بیمارستان‌ها شدند، گفت: بنای ما واقعی شدن تعرفه‌ها به ویژه واقعی شدن تعرفه‌ها در بخش‌های دولتی است؛ زیرا عقب ماندگی تعرفه‌ها و وضعیت این بخش‌ها از بخش خصوصی به مراتب غیرمنصفانه‌تر است.

 

هاشمی گفت: شرط پیگیری واقعی شدن تعرفه‌ها آن است که شما هم برای ریشه کن کردن دریافت‌های غیرمتعارف از مردم کمر همت بسته و متعهد شوید جهت رفع این معضل که توسط عده قلیلی از زیاده خواهان ایجاد شده و چهره مقدس پزشکی را مخدوش کرده است، اقدام کنید.

 

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: سازمان نظام پزشکی و انجمن‌های پزشکی در این زمینه وظیفه خطیری دارند و اگر بخش خصوصی نخواهد در این زمینه اقدام کند طبیعی است که وزرات بهداشت هم انگیزه‌ای برای پیگیری واقعی شدن تعرفه‌ها نخواهد داشت.

 

وی با تاکید بر لزوم داشتن نقد درونی در جامعه پزشکی، افزود: علت نگاه منفی برخی از مسوولان و نمایندگان مجلس به جامعه پزشکی، همین معضل در عده قلیلی از پزشکانی که می‌خواهند راه صد ساله را یک شبه طی کنند، می‌باشد. لذا باید هرچه زودتر اقدامی برای مهار آن صورت گیرد، البته من نیز می‌پذیرم که شرط اساسی آن واقعی شدن تعرفه‌هاست.

 

دریافت‌های غیرمتعارف خط قرمز وزارت بهداشت

هاشمی تصریح کرد: دریافت‌های غیرمتعارف خط قرمز ماست. نظام پزشکی و بخش خصوصی باید در خط مقدم برخورد با این پدیده زشت قرار گیرند تا نیازی به ورود تعزیرات به این مسأله نباشد.

 

وزیر بهداشت تاکید کرد: معاونت درمان وزارتخانه، سازمان نظام پزشکی و نمایندگان بخش خصوصی کارگروهی برای تعیین عدد مورد توافق تعرفه‌ها تشکیل دهند که پس از تصویب آن، مسأله دریافت‌های غیرمتعارف یکبار و برای همیشه حل شود.

 

وی گفت: با توجه به تلاش‌های روسای دانشگاه‌ها در جبران هزینه‌ها، علیرغم کمبود منابع در سال 92 خوشبختانه در شهرهای زیر 500 هزار نفر جمعیت تا آنجا که من اطلاع دارم مشکل دریافت‌های غیرمتعارف به شکلی که در کلانشهرها دیده می‌شود، وجود ندارد و اگر این مساله حل نشود احتمال ایجاد شرایط سخت‌تری در آینده وجود دارد.

 

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: تصمیم‌گیری در این بخش تنها بر عهده ما نیست؛ بلکه شورای عالی بیمه و وزارت رفاه نیز نقش زیادی در این زمینه دارند که ما در وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی برای تحقق این مهم نهایت تلاشمان را انجام خواهیم داد.

 

هاشمی ادامه داد: فزون طلبی در نهاد بشر است و در همه اقشار و اصناف دیده می‌شود؛ اما جامعه شریف پزشکی به عنوان قشری که مردم به آنها اعتماد دارند، نباید از نقد درونی برحذر باشند.

 

وزیر بهداشت در ادامه با تاکید بر اینکه بخش سلامت بدون حضور بخش خصوصی امکان سامان یافتن ندارد، اظهار داشت: سیاست‌های وزارت بهداشت و طرح‌های توسعه‌ای که برای نظام سلامت دارد، لزوم نقش آفرینی و حضور بخش خصوصی در این بخش را بیشتر می‌کند.

 

وزیر بهداشت با غیرواقعی خواندن ادعای برخی از افراد که می‌گویند مشکل نظام سلامت منابع نیست، گفت: وقتی کشورهای توسعه یافته و برتر دنیا در عرصه سلامت با انجام این میزان هزینه در بخش سلامت، هنوز مشکل دارند، چطور می‌توان گفت نظام سلامت به بودجه بیشتر نیاز ندارد؟ اساساً مشکل اصلی نظام سلامت این است که سلامت هیچ گاه در عمل جزو اولویت‌های اصلی دولت‌ها نبوده؛ چراکه اگر چنین بود وضعیت بیمه‌ها و سلامت به این شکل در نمی‌آمد.

 

وزیر بهداشت در این جلسه از معاون درمان خواست تا کارگروه‌هایی در زمینه اعتباربخشی، تعرفه‌ها و دریافت تسهیلات، برای پیگیری از مسائل و مشکلات بیمارستان‌های خصوصی متشکل از نمایندگان وزارت بهداشت و این صنف تشکیل شود.

 

توافق با شهرداری برای بازسازی بیمارستان‌های پایتخت

وزیر بهداشت در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: بانک‌های عامل و صندوق توسعه ملی برای ارائه تسهیلات و وام به بخش خصوصی باید کمک کنند. بر این اساس توافقی با شهرداری تهران در خصوص بازسازی بیمارستان‌ها صورت گرفته است. بنابراین لازم است این بحث با حضور مدیران بیمارستان‌ها، شهرداری و مسئولان وزارت بهداشت در جلسه‌ای دیگر پیگیری شود.

 

وی به پرهیز از موازی کاری و انجام اصلاحات لازم در مسأله اعتباربخشی و حاکمیت بالینی بیمارستان‌ها اشاره کرد و گفت: سخت گیری‌های بی‌جا در این زمینه و همچنین در زمینه خرید تجهیزات پزشکی باید مرتفع شود؛ چراکه وجود چرخه اداری پیچیده غیرضروری است.

 

سیاست انقباضی وزارت بهداشت در قبال ورود تکنولوژی‌های پزشکی غیرضروری به کشور

هاشمی افزود: البته سخت گیری در خصوص ورود تکنولوژی‌های غیرضروری و گران قیمت جدید به کشور برای جلوگیری از تحمیل هزینه‌های آن به مردم و بیمه‌ها ضروری است؛ چراکه لزومی ندارد بیمارستان‌ها برای عقب نماندن از تکنولوژی‌های روز در چرخه رقابتی ناصحیحی بیفتند که هزینه آن از جیب مردم تأمین شود.

 

وزیر بهداشت تصریح کرد: سیاست وزارت بهداشت در خصوص ورود این تکنولوژی‌های غیرضروری انقباضی خواهد ماند و کمیسیون ماده 20 نیز باید به این نگاه انقباضی توجه داشته باشد.

 

استقبال از ورود بخش خصوصی در آموزش پزشکی

وزیر بهداشت با استقبال از پیشنهاد ورود بخش خصوصی در مسئله آموزش و تربیت پرستاری و فلوشیپ گفت: می‌توان با ایجاد دوره‌هایی کوتاه مدت برای 50 هزار مامای غیرشاغل، آنان را وارد چرخه کار پرستاری که به شدت مورد نیاز است، کرد.

 

وی افزود: متاسفانه اکنون بهیار و کمک بهیار وجود ندارد و بین بیمار و پزشک فقط پرستار وجود دارد که صدمه عدم بکارگیری و آموزش آنان به مردم می‌رسد و متاسفانه بخشی از خدمات مورد نیاز را همراهان بیمار، مجبور به ارایه آن هستند.

 

در این دیدار رؤسای برخی بیمارستان‌های خصوصی نیز با اشاره به حمایت وزیر بهداشت از جامعه پزشکی از ابتدای فعالیت دولت یازدهم، به مواردی چون عدم تطابق هزینه‌ها و درآمدها، ثابت ماندن جراحی در چند سال اخیر، عدم پایبندی بیمه‌ها به تعهدات‌شان، فرسودگی 70 درصد بیمارستان‌های خصوصی، رشد 5 برابری قیمت تجهیزات و ملزومات پزشکی و در نهایت به مخدوش شدن رابطه بیمار با پزشک در اثر تبلیغات سوء اشاره و مهم‌ترین مشکلات فعلی بیمارستان‌های خصوصی را بیان کردند.

 

این گزارش حاکیست رؤسای بیمارستان های خصوصی اجرای کامل دستورالعمل‌های اعتباربخشی و حاکمیت بالینی ابلاغ شده از سوی وزارت بهداشت را منوط به افزایش 30 درصدی کادر پرسنلی خود اعلام داشتند. همچنین پایش 8000 سنجه برای اعتباربخشی بیمارستان‌ها توسط وزارت بهداشت را یکی از معضلات اساسی فعلی بیمارستان‌های خصوصی ذکر کردند.

 

بر این اساس، در تهران 58 بیمارستان خصوصی فعالیت دارند که 20 درصد از بار بیماری‌های بستری و 80 درصد از بیماری‌های سرپایی نظام سلامت کشور را پوشش می‌دهند.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۸ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۸ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۸ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۸ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین