امروز: سه شنبه، ۱۵ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۲۵ Tuesday, 6 December 2022

عراقچی:نه ما و نه آمریکا درخواستی برای دیدار نداشته‌ایم

عراقچی:نه ما و نه آمریکا درخواستی برای دیدار نداشته‌ایم

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران با 1+5 گفت: مذاکرات نوبت صبح در فضای مثبت برگزار شد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا، سید عباس عراقچی در جمع خبرنگاران ادامه داد: جلسه صبح امروز در فضای مثبت برگزار شد و هر دو طرف در بیان مطالب خود جدیت داشتند.

 

وی افزود: بخش مهمی از این جلسه به ارائه بسته ایران گذشت و کلیات آن ارائه شد و در نشست عصر با حضور معاونان درباره جزییات این بسته صحبت می‌کنیم.

 

عراقچی گفت که طرح ایران محرمانه خواهد بود و باقی می‌ماند تا مذاکرات به نتیجه برسد و این مساله با 1+5 هم توافق شد.

 

وی با بیان این که طرح ایران با عنوان” پایانی بر بحران غیرضروری و آغاز افق جدید” است گفت که از نظر ما بحران هسته یی غیر ضروری بوده است چون با توجه به ابعاد صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران نباید اتفاق می‌افتاد اما به هر حال با آن مواجه شدیم و دراین جلسه توضیح داده شد که چرا با این بحران مواجه هستیم و باید برای حل آن چه کرد.

 

وی گفت : برای مذاکرات یک هدف مشترک در طرح ایران تعیین شده است، امری که در مذاکرات گذشته وجود نداشت و هر یک از دو طرف هدف خاص خود را دنبال می کردند که متفاوت بود.

 

عراقچی اظهار کرد: هدفی که ما در طرح معرفی کردیم عبارت است از تضمین حقوق ایران برای استفاده صلح امیز از انرژی هسته‌یی که شامل فعالیت‌های غنی سازی و اطمینان از ماهیت صرفا صلح‌آمیز این برنامه است .

 

عضو تیم مذاکره کننده هسته‌یی کشورمان که پس از پایان نشست صبح مذاکرات ایران و 1+5 در جمع خبرنگاران ایرانی صحبت می‌کرد گفت که هدف مشترک مدنظر ایران که در طرح ارایه شده می‌تواند از راه های زیر دنبال شود:.

1- اجرای حق ایران برای توسعه و تحقیق و تولید و استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌یی برای مقاصد صلح‌آمیز

2- همکاری بین المللی در اجرای حقوق ایران

3- رفع کامل تمام تحریمهای یک جانبه و چند جانبه

4 – همکاری در زمینه نگرانی های و علایق مشترک

 

وی با بیان این که جزییات این اقدامات در طول مذاکرات بحث خواهد شد درباره اقتضائات طرح بر حسن نیست طرف مقابل تاکید کرد و افزود:

طرف مقابل برای اجرای این اهداف باید حسن نیت خود را نشان دهد، علاوه بر این ما معتقدیم که مذاکرات باید دارای محدودیت زمانی باشد.

 

عراقچی درباره اقتضائات اجرای اهداف ادامه داد: گام ها باید هم وزن طراحی و اجرا شود و فضای مثبت مذاکرات نیز باید حفظ شود و از اجرای اقداماتی که به تشدید فضا و تخریب آن بینجامد خودداری شود.

 

وی خاطرنشان کرد که توافق بر سر اهداف مشترک، گام پایانی، اقدامات اعتمادساز، نقشه راه و جدول زمانی اجرای توافق ها باید در کوتاه ترین زمان صورت گیرد

هم چنین وی گفت که وجود مکانیزمی نظارتی برای نظارت بر اجرای توافق‌ها که می تواند شامل یک کمیسیون مشترک بین ایران و 1+5 باشد امکان پذیراست.

 

این عضو تیم مذاکره کننده هسته یی کشورمان با بیان این که در طرح پیشنهادی ایران گام اول و پایانی مشخص شده است در بیان مشخصات گام اول تصریح کرد: دو طرف باید به طور متقابل و متعادل به بازسازی اعتماد میان خود بپردازند و از تشدید اوضاع و اقداماتی که می تواند فضا را تخریب کند، جلوگیری کنند. هم چنین نگرانی های فوری هر دو طرف از طریق گفت وگو مورد بحث و حل و فصل قرار گیرد.

 

وی تاکید کرد که گام اول برای یک دوره شش ماه در نظر گرفته شده است که می‌تواند در صورت آمادگی از این زمان هم کمتر شود.

 

عراقچی مشخصات گام پایانی طرح ایران را به شرح زیر اعلام کرد:

‎ 1- استفاده از فتوای مقام معظم رهبری به عنوان مهم ترین اقدام اعتمادساز

2- ادامه غنی سازی برای ایران و برخورداری از تاسیسات هسته‌یی‌اش شامل راکتورهای تحقیقاتی

3- همکاری صلح‌آمیز هسته‌یی بین دو طرف

4 – شفافیت و نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

5- لغو جامع و کامل همه تحریم‌های شورای امنیت (یک جانبه و چند جانبه)

‎ 6- برخورداری از جدول زمانی درباره اقدامات فوق

معاون وزیر خارجه کشورمان در ادامه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

 

به گزارش ایسنا، عراقچی با تاکید بر فضای “مثبت” جلسه صبح میان ایران و 1+5 و واکنش مثبت و اولیه طرف مقابل گفت که قرار است مذاکرات عصر ساعت 14 و 30 دقیقه به وقت محلی میان معاونان وزیران خارجه دو طرف و بدون حضور ظریف و اشتون ادامه یابد.

 

وی با اشاره به واکش طرف مقابل به طرح ایران اظهار کرد که آن‌ها پیشنهاد ما را شنیدند و از روحیه تعامل‌گرایانه و جدیت ایران استقبال کردند و قرار شد تا درباره جزییات بیشتر صحبت کنیم.

 

این عضو تیم مذاکره کننده هسته یی کشورمان در پاسخ به این پرسش که طرف آمریکایی پیشنهاد ملاقات با طرف ایرانی را مطرح کرده است گفت: درخواست ملاقات های دو جانبه در حاشیه چنین نشست هایی معمول است اما تاکنون نه ما و نه طرف آمریکایی این درخواست را نداشتیم. البته من صبح امروز پیش از شروع مذاکرات یک نشست با نماینده روسیه به درخواست این کشور داشتم و در صورت ضرورت دیدار های دیگر هم انجام می شود و احتمالا دیدار دیگری هم با آقای ریابکوف نماینده روسیه امشب داشته باشم.

 

وی در پاسخ به این پرسش که طرف ایرانی نسبت به اختیار کافی نداشتن هیات‌های 1+5 انتقاداتی را قبلا مطرح کرده است، گفت: در این جلسه 1+5 تاکید کرد که از اختیار و صلاحیت کافی برای مذاکره برخوردارند و توقع ما هم همین است.

 

وی درباره اقدامات تخریبی برای به نتیجه نرسیدن دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 با بیان این که مذاکرات هسته‌یی دشمنانی در منطقه و آمریکا دارد و در راس آن‌ها رژیم صهیونیستی قرار دارد گفت که طرف مقابل اگر جدیت دارد باید جلوی اقدامات مخرب را بگیرد.

 

عراقچی در پاسخ به ایسنا مبنی بر این که محرمانه خواندن طرح به معنای موافقت 1+5 برای بررسی و رسیدن به یک توافق بر سر اجرای آن است؟ اظهار کرد: ما جدیت را در آن‌ها و سوال‌ها و مسایلی که مطرح می کردند دیدیم و به همین خاطر می‌خواهیم که طرح محرمانه باقی بماند تا بررسی شود.

 

معاون ظریف درباره طرح آلماتی که طرف 1+5 هم چنان بر روی میز بودن آن تاکید دارد گفت: از نظر ما طرح آلماتی دیگر رویمیز نیست.

 

وی درباره حضور یک کارشناس تحریم در هیات آمریکایی گفت: طبق آن چه در جلسه صبح عنوان شد یک کارشناس تحریم و یک کارشناس مسایل اقتتصادی در هیات آمریکا حضور دارند که البته در نشست صبح این دو حضور نداشتند و احتمالا در نشست عصر حاضر شوند.

 

عراقچی دراین باره اضافه کرد: مشهور است که این دو تن برای بحث و بررسی بر سر ورود به بحث لغو تحریم‌ها هستند.

 

عراقچی در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا که آیا در مذاکرات امروز طرف ایرانی با زبان انگلیسی به ارایه نظرات و دیدگاه‌هایش پرداخت با تایید این مطلب گفت که در مذاکراتی که تاکنون من حضور داشتم طی شش سال گذشته و حتی قبل از آن در مذاکرات مترجم حاضر بود اما برای اولین بار و در این سطح مذاکرات از سوی دو طرف به زبان انگلیسی برگزار شد.

 

وی ابراز امیدواری کرد که دو طرف بتوانند تا ظهر فردا (چهارشنبه) به جمع بندی برسند.

 

این عضو تیم مذاکره کننده بار دیگر تاکید کرد که طرح ایران مشتمل بر هدف مذاکرات، گام اول و گام پایانی است و اگر دو طرف بر سر این سه موضوع توافق کنند اجرای اقدامات را آغاز می کنیم. البته ما فکر می کنیم برای رسیدن به یک توافق حداقل به چند دور مذاکره دیگر نیاز است.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید