امروز: دوشنبه، ۲۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۱۷ Monday, 18 October 2021

عراقچی خبر داد: قسط 550 میلیون دلاری به حساب ایران واریز شد

عراقچی خبر داد: قسط ۵۵۰ میلیون دلاری به حساب ایران واریز شد

معاون وزیر خارجه ایران گفت: اولین قسط 550 میلیون دلاری ایران به حساب مربوطه در یک بانک در سوییس واریز شده و تمام اقدامات لازم درباره گام اول توافق و هم‌چنین همه نقل و انتقالات صورت گرفته است.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا، سیدعباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با 1+5 در حاشیه مراسم ختم یکی از بستگان مرتضی بانک و در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد: به دلیل این که شنبه و یک‌شنبه روزهای تعطیل هستند، عملیات بانکی از روز دوشنبه انجام می‌شود و هیچ مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

 

او در پاسخ به این پرسش که چرا نیویورک را برای انجام مذاکرات انتخاب نکردید؟ اظهار کرد: دلیل خاصی ندارد. قرار بود مذاکرات در یکی از محل‌های سازمان ملل انجام شود که نیویورک، وین یا ژنو می‌شد اما در حال حاضر چندان شرایط سیاسی برای انجام این مذاکرات در نیویورک وجود نداشت. در ژنو هم مذاکرات مربوط به سوریه در جریان بود به همین دلیل وین انتخاب شد؛ البته آن‌قدر که محتوای مذاکرات اهمیت دارد، محل مذاکرات مهم نیست.

 

عراقچی هم‌چنین درباره نحوه مذاکرات بین ایران و 1+5 در این دور گفت: در هر دوره ما پیشنهادات جدیدی داریم اما به معنی این نیست که طرح جدیدی وجود داشته باشد، اصول مذاکراتی ما مشخص است و براساس دفاع از حقوق مردم ایران که اصلی اساسی است وارد مذاکرات می‌شویم باید راه‌حل جامعی پیدا شود که در آن دو اصل مهم اعتمادسازی و رفع تحریم‌ها در کنار هم جلو رود تا در آن به اهداف‌مان برسیم.

 

وی در پاسخ به این پرسش ایسنا که در دور نهایی چه موضوعاتی در ابتدا مورد بحث قرار خواهد گرفت؟ گفت: مذاکرات دور نهایی در رابطه با راه‌حل جامع است که همه موضوعات موجود را در بر می‌گیرد، جزییات آن در توافق ژنو آمده است.

 

عراقچی هم‌چنین درباره تلاش برخی در سنای در رابطه با وضع تحریم‌های جدید علیه ایران گفت: هرگونه تحریم جدید مخالف توافق خواهد بود و منجر به توقف اجرای توافق و توقف مذاکرات گام نهایی خواهد شد.

 

وی درباره اظهارات مقامات آمریکایی درباره وجود گزینه نظامی علیه ایران نیز گفت: این اظهارات مخالف روحیه حسن‌نیت و حسن تفاهمی است که در توافق ژنو ذکر شده است. ما می‌فهمیم که تکرار این تهدیدها در حقیقت اظهارات کاملا بی‌محتوایی است چراکه خود مقامات آمریکایی و همه کشورهای دنیا می‌دانند که گزینه نظامی درباره ایران مدت‌هاست که از روی میز برداشته شده و عملیاتی کردن آن برای آمریکا و هیچ کشوری مقدور نخواهد بود.

 

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان تاکید کرد: توان دفاعی و اقتدار منطقه‌ای ایران در حدی است که هرگونه تهدید نظامی را بی‌اثر می‌کند و هزینه‌های زیادی را برای تهدیدکننده‌ها در پی خواهد داشت. مدت‌ها است که این گزینه از دستور کار خارج شده است.

 

معاون وزیر امور خارجه کشورمان هم‌چنین در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا مبنی بر برگزاری جلسات دبیرخانه اجرای توافق ژنو نیز گفت: این جلسات به صورت هفتگی و مستمر با حضور نمایندگان وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مربوط انجام می‌شود و جلسه این هفته نیز دوشنبه به ریاست بعیدی‌نژاد برگزار خواهد شد.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۱ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۱ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۱ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۱ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۱ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید