امروز: چهارشنبه، ۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۷ Wednesday, 30 September 2020

علی مطهری: به بهانه فتنه، وزیر به رییس‌جمهور منتخب تحمیل نکنید

علی مطهری: به بهانه فتنه، وزیر به رییس‌جمهور منتخب تحمیل نکنید

 فرزند شهید مطهری روز گذشته در نطق میان دستور خود در صحن علنی مجلس خطابه خواند.

علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس در خطابه خود از دموکراسی علی(ع)، ضرورت آزادی زندانیان سیاسی، از نقطه آغاز فتنه، از اینکه گفتمان افراط، چهارمیلیون بیشتر رای نداشت و از اینکه نماینده‌های مجلس نباید به بهانه‌های واهی وزرای روحانی را رد کنند، از ضرورت روشن‌شدن تکلیف موسوی و کروبی و اینکه قرائت گزارش فتنه ۲۲ بهمن قم برکاتی خواهد داشت، سخن گفت و از روحانی خواست به شعارهای خود در دفاع از حقوق ملت و اجرای قانون اساسی پایبند باشد.

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز و به نقل از پارسینه از «خانه ملت»،‌ علی مطهری ضمن تسلیت شهادت حضرت علی(ع) گفت: همه می‌دانیم که خوارج دشمن شماره یک حضرت علی(ع) بودند و ایشان به دست این گروه به شهادت رسید. روش آن حضرت در برخورد با خوارج در زمان حکومتش باید برای ما درس باشد. خوارج به‌طور علنی با حضرت علی مخالفت و گاهی خطبه آن حضرت را قطع و به او انتقاد می‌کردند. علی(ع) خوارج را از حقوق اجتماعی‌شان محروم و حقوق آنها را از بیت‌المال قطع نکرد و با آنان همانند سایر مردم رفتار می‌کرد تا زمانی که دست به شمشیر بردند و مزاحم امنیت جامعه شدند.

نماینده مردم تهران با تاکید بر پیروی شهید مطهری از سیره حضرت علی(ع) در برخورد با خوارج تصریح کرد: آن معلم شهید نحوه برخورد حضرت علی(ع) با خوارج را به دموکراسی علی تعبیر می‌کند؛ اکنون ما برخی زندانیان سیاسی داریم که به صرف انتقاد از حکومت در زندان به سر می‌برند. این امر با سیره امام علی(ع) سازگار نیست و لازم است قوه قضاییه بدون اعتنا به فشارهای مقام‌های امنیتی آنها را آزاد کند. او افزود: انتخابات ریاست‌جمهوری با استفاده از تجربیات انتخابات سال ۸۸ به خوبی برگزار شد. نقطه آغاز فتنه ۸۸ آنجا بود که عده‌ای به‌اصطلاح ولایتمدار راه افتادند و گفتند نظر آقا به احمدی‌نژاد است و جامعه را دوقطبی کردند.

اما در انتخابات اخیر رهبر گرامی این راه آسیب را بستند و چند بار فرمودند نظر من را هیچ‌کس حتی اعضای خانواده‌ام نمی‌دانند و در روز رای‌گیری بر حفظ امانت مردم تاکید ویژه کردند. ایشان به برخی نهادهای نظامی چندبار توصیه اکید فرمودند که در انتخابات دخالت نکنند. نتیجه انتخابات هم بر خلاف سال ۸۸ که ساعت ۱۰ شب زمانی که هنوز برخی حوزه‌ها در حال شمارش آرا بودند اعلام شد و با تانی و به مرور اعلام شد و نتیجه هیجان طبیعی انتخابات به تدریج فروکش کرد.

این موارد باعث شد که انتخابات متمایز از انتخابات ۸۸ باشد. مطهری همچنین در مورد نتیجه انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری گفت: پیروزی گفتمان اعتدال در انتخابات اخیر پیام‌ها و عبرت‌های زیادی برای کسانی داشت که در هشت‌سال اخیر راه افراط و حذف نیروهای اصیل انقلاب را پیمودند و باعث شدند چهارسال تمام آقایان هاشمی‌رفسنجانی و خاتمی به وسیله رسانه‌های مختلف تخریب شوند و حتی یک دقیقه فرصت دفاع به آنها داده نشود و آنگاه کاندیدای مورد نظر مشخص شود که بسیار پرمعنی و حاکی از رشد سیاسی مردم ماست.

نماینده مردم تهران ادامه داد: گفتمان افراط، چهارمیلیون رای بیشتر نداشت اما می‌بینیم که سروصدای افراطیون از همه بیشتر است و برای دولت آینده تعیین تکلیف می‌کنند، گویی پیروز انتخابات بوده‌اند. پیروز انتخابات واقعی یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، اصلاح‌طلبان معتدل و اصولگرایان معتدل بوده‌اندکه بر خلاف القای افراطی‌ها دیواری میان آنها نیست و حلقه اعتدال آنها را به یکدیگر پیوند داده است.

او در مورد تعامل مجلس با دولت آینده نیز گفت: مجلس باید به انتخاب مردم احترام بگذارد و سعی کند با بهانه‌های واهی مانند ارتباط با فتنه‌گران، وزرای کابینه را به رییس‌جمهور منتخب تحمیل نکند.

این نماینده مجلس در مورد دولت دهم تصریح کرد: این دولت در حال کنار رفتن و دولت یازدهم در آستانه استقرار است. همان‌طور که رهبر انقلاب فرمودند خوب است دولت آینده نقاط قوت دولت فعلی را داشته باشد و نقاط ضعف آن را دارا نباشد.

از نقاط قوت دولت فعلی تحرک و سرکشی به همه نقاط و داشتن صلابت در برابر تکبر و زورگویی غربی‌ها، توجه به توده مردم و زنده‌کردن بخشی از شعارهای اولیه انقلاب است گرچه این دولت بخش دیگری از شعارهای انقلاب خصوصا اخلاق و فرهنگ را می‌راند اما نقاط ضعف این دولت که دولت آینده باید از آن بری باشد، بسیار زیاد است. مطهری در تشریح نقاط ضعف دولت دهم که دولت آینده باید از آنها دور باشد، ادامه داد: اولین آنها این بود که رییس‌جمهور فکر می‌کرد چون مردم به او رای داده‌اند باید همه نظرات او در حوزه سیاست خارجه و فرهنگ و اجتماع اجرا شود.

غافل از اینکه رییس‌جمهور، مجری قانون و سیاست‌های کلی نظام و مصوبات مجلس است نه مجری نظریات خود. شاهد بودیم که بیشترین قانون‌شکنی‌ها در این دولت اتفاق افتاد تا جایی که رییس‌جمهور به صراحت اعلام می‌کرد که فلان قانون را اجرا نمی‌کند و این یعنی استبداد که در مقابل آن مجلس متاسفانه به وظیفه خود به خوبی عمل نکرد. نقطه ضعف دیگر این دولت عدم انضباط مالی بود که تذکرات دیوان محاسبات گواه آن است.

مطهری خطاب به رییس‌جمهور منتخب تاکید کرد: از شما می‌خواهم به شعارهای خود از جمله دفاع از حقوق ملت و اجرای قانون اساسی پایبند باشید و اکنون که با انتخابات اخیر آشتی ملی تحقق یافته است، بجاست که آثار بحران سال ۸۸ محو شود و زندانیان سیاسی که اکثر آنها جرمی جز انتقاد نداشتند، آزاد شوند و تکلیف آقایان موسوی و کروبی نیز روشن شود و اگر این دو نفر باید عذرخواهی کنند، آیا نیازی به عذرخواهی آقای احمدی‌نژاد که هیزم فتنه را با مناظره و رفتارهای خود فراهم آورد، نیست؟

حداقل این است که به آنها اجازه دفاع از خود داده شود. مطهری یادآور شد: دولت فعلی در آخرین روزهای حیات خود تعهداتی را برای دولت جدید در واگذاری‌ها در مناطق آزاد و واگذاری‌ها به صدا و سیما ایجاد کرده است. از رییس‌جمهور محترم می‌خواهم که به این روند خاتمه دهد.

توییت بینا

9:06 (۵ ماه قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۵ ماه قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۵ ماه قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۵ ماه قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۵ ماه قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۶ ماه قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۶ ماه قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۶ ماه قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۶ ماه قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۷ ماه قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۷ ماه قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۷ ماه قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۷ ماه قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۷ ماه قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۷ ماه قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۷ ماه قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۷ ماه قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۷ ماه قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۷ ماه قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۷ ماه قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید