امروز: پنج شنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۸:۳۴ Thursday, 20 June 2024

غلیون: آمریکا درصدد ایجاد کمربند امنیتی در جنوب سوریه برای اسرائیل است

غلیون: آمریکا درصدد ایجاد کمربند امنیتی در جنوب سوریه برای اسرائیل است

رئیس سابق شورای مخالفان سوریه با بیان اینکه تلاش‌هایی برای مجهز کردن مخالفان به سلاح‌های پیشرفته وجود دارد، اظهار کرد که آمریکا درصدد است طرحی را برای ایجاد کمربند امنیتی در جنوب سوریه اجرا کند که هدف از آن، محافظت از مرزهای اردن و اراضی اشغالی است.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، “برهان غلیون”، رئیس سابق شورای مخالفان سوریه در مصاحبه‌ای با روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی اظهار کرد: تلاش‌هایی برای مجهز کردن مخالفان سوری به سلاح‌های پیشرفته از جمله ضد هوایی صورت می‌گیرد که در آینده نزدیک این تجهیزات وارد سوریه می‌شود تا جنگ آتی بر سر دمشق باشد.

 

وی عنوان داشت: گزارش‌های اطلاعاتی حاکی از این است که واشنگتن درصدد اجرای طرحی جهت تشکیل کمربند امنیتی در جنوب سوریه است که به این ترتیب نظام سوریه و گروه‌های تندرو وابسته به جبهه تروریستی النصرة و دولت اسلامی عراق و شام نتوانند تهدیدی علیه مرزهای اردن یا بلندی‌های جولان باشند.

 

این تمهیدات امنیتی شامل این می‌شود که مخالفان مسلح میانه‌رو بتوانند کریدور امنیتی در مساحت 60 کیلومتری بلندی‌های جولان را تحت کنترل درآورند و در نهایت تمامی مناطق به این کمربند امنیتی بپیوندند که شامل بیش از 120 روستا می‌شود و بیش از 180 هزار تن از عشایر در آن ساکن هستند.

 

غلیون مدعی شد: مسئولانی در نظام سوریه هستند که با مخالفان تماس‌هایی دارند تا به حل و فصلی بدون بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و مسئولان نظام وی دست یابند.در صورتی که نظام سوریه و همپیمانان آن پیروز شوند و جامعه بین‌الملل برای ممانعت از آنها دست به کار نشود، خطر آتی کشورهای حوزه خلیج فارس را تهدید خواهد کرد.

 

وی در خصوص برکناری “سلیم ادریس” از پست ریاست ستاد ارتش آزاد سوریه عنوان داشت: این یک روند طبیعی است که در چارچوب انجام اصلاحات و بازسازی ساختار در هر سازمانی رخ می‌دهد.

 

برهان غلیون در خصوص دو دستگی‌ها میان مخالفان در پی برکناری سلیم ادریس عنوان داشت: برکناری سلیم ادریس با هدف جلوگیری از درگیری‌ها در داخل ستاد ارتش آزاد بود.ارتش آزاد اخیرا دچار ضعف شده بود و نفوذ گسترده‌ای نداشت و این امر ایجاب می‌کرد که در ساختار آن تجدیدنظر صورت گیرد.

 

وی در ادامه گفت: شورای عالی نظامی تلاش کرد تا رئیس سابق ستاد ارتش آزاد سوریه را تغییر دهد که اشتباهاتی را مرتکب شده و دارای نقطه ضعف‌هایی بود و این تغییر به این دلیل صورت گرفت تا کاستی‌ها در داخل ارتش آزاد از بین برود؛ چرا که ارتش آزاد به دلیل عدم هماهنگی و حمایت‌های مالی و نبود فرماندهان نظامی یکپارچه کنترل برخی از مناطق عقب نشینی می‌کرد.

 

غلیون در پاسخ به سوال القدس العربی مبنی بر این که مردم سوریه از نتایج نشست ژنو ناامید شدند، گفت: مردم سوریه از آغاز هیچ امیدی به این نشست نداشتند و منتظر نبودند که بحران سوریه در جریان این نشست حل و فصل شود و شخص من و همچنین تمامی مسئولان ائتلاف توقع نداشتیم که هیچ یک از خواسته‌های مطرح شده در این نشست محقق شود.مهمترین دستاورد پیشتر محقق شده بود؛ پس از این که نگرانی‌هایی نسبت به کنترل گروه‌های تندرو بر سوریه به وجود آمد، دوستان سوریه که در قبال حمایت تسلیحاتی از مخالفان تردید داشتند،این تردید خود را از دست دادند.

 

این مقام مخالف اعلام کرد: مجهز کردن ارتش آزاد یا برخی از گردان‌های آن به سلاح‌های پیشرفته دیگر مورد مناقشه نیست، چرا که این تصمیم اتخاذ شده است و در حال حاضر در دست اجرا است و در مرحله تمهیدات لجستیکی برای وارد کردن تجهیزات به سوریه و ارسال سلاح‌های پیشرفته از جمله ضد هوایی قرار دارد.

 

وی خاطرنشان کرد: این امر در راستای اجرای یک استراتژی جدید صورت می‌گیرد تا حمایت گسترده‌ای از مخالفان صورت بگیرد و از نیرویی استفاده شود که قادر به اجرای عملیات گسترده هستند تا بدین ترتیب نظام مجبور به مذاکره پیرامون انتقال قدرت شود.

 

غلیون عنوان داشت: در صورتی که ما در جنگ علیه نظام و حامیان آن شکست بخوریم، جنگ به کشورهای حوزه خلیج فارس کشیده خواهد شد و امنیت آنها به شدت مورد تهدید قرار خواهد گرفت. در صورتی که نظام سوریه و حامیان آن در جنگ سوریه پیروز شوند، معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی تغییر خواهد کرد، اما در پی رخدادهایی که صورت گرفته است و به دنبال چالش‌های ایجاد شده، این امر قابل قبول نخواهد بود که نظام سوریه در قدرت باقی بماند.

 

این مقام مخالف در ادامه گفت: در راستای بازسازی ساختار ارتش آزاد که از طریق آن نشان داده شد، نیروهای میانه‌رو برای بهبود شرایط تلاش می‌کنند، اوضاع در حال حاضر تغییر کرده است و این برچسب سیاه که به مخالفان چسبیده شده ، از بین می‌رود.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۸ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۸ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۸ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۸ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین