امروز: شنبه، ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۵۱ Saturday, 18 May 2024

فرصت جدید دولت یازدهم به بدهکاران بانکی

فرصت جدید دولت یازدهم به بدهکاران بانکی

رئیس کل بانک مرکزی از تشکیل کمیته‌ای ویژه در این بانک برای بازنگری تمام بخشنامه های ارزی خبر داد و گفت: نظام بانکی باید یک فرصت جدید به بدهکاران بانکی برای بازسازی شرایط و جدول بندی بدهی‌ها برای بازپس دهی آنها بدهد.

به گزارش سایت خبری وتحلیلی بینانیوز وبه نقل از خبرگزاری اقتصاد ایران(econews.ir)، “دکتر ولی الله سیف” امروز در حاشیه نشست شورای گفتگوی دولت یازدهم و بخش خصوصی در مورد ابهامات ارزی گفت: از اقداماتی که توسط بانک مرکزی باید هر چه سریعتر انجام شود، بازنگری در مورد بخشنامه ها و دستورالعمل‌های ارزی است، در عین حال در مورد سایر زمینه ها از جمله دستورالعمل‌ها و بخشنامه های مربوط به ذینفع واحد و غیره نیز باید تجدیدنظر صورت گیرد.
رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه فعالان بخش خصوصی باید از آینده پیش بینی هایی داشته باشند، گفت: کمیته ای ویژه در بانک مرکزی تشکیل شده است که بازنگری در تمام بخشنامه ها را در دستور کار خود قرار داده است که طی دو ماه آینده عملیاتی خواهد شد و در این زمینه شفاف سازی هایی صورت خواهد گرفت. البته این به این معنا نیست که پرونده‌های مختومه شده در بانک مرکزی یک بار دیگر مورد رسیدگی و بازنگری صورت خواهد گرفت.
وی با اشاره به بحث مطالبات معوق و سخت گیری هایی که بانکها در این زمینه دارند، گفت: بانکها وظیفه اصلی خود را انجام می دهند. با توجه به مطالبات معوقی که وجود دارد و شرایط خاص بدهکاران بانکی که طی سالهای 90 و 91 به دلیل محدودیت های ناشی از تحریم و فشارهای تولید ایجاد شده است، آنها را با مشکلاتی از جمله عدم تعادل مالی مواجه کرده است.
سیف ادامه داد: بدهکاران بانکی انتظاراتی از نظام بانکی دارند و باید به آنها فرصتهای جدیدی داده شود که با بازسازی شرایط خود و جدول بندی بدهی ها بتوانند بدهی های خود را به نظام بانکی بازپس دهند.
رئیس کل بانک مرکزی یکی از موضوعات مهم در کشور را بحث فضای کسب و کار دانست و گفت: اگر شفافیت لازم در این زمینه ایجاد شود، موانع برطرف خواهد شد و یکی از پیش نیازها برخورداری از استانداردهای ملی است که شورای گفتگو می تواند ما را به این اجماع برساند.
مرکز مبادلات ارزی منحل نمی‌شود
وی در ادامه با تاکید بر اینکه مرکز مبادلات ارزی در دولت یازدهم همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد، گفت: مرکز مبادلات ارزی محلی برای معاملات ارزی کشور است و تمام عرضه کنندگان ارز باید منابع خود را در این بازار ارائه دهند.
سیف با بیان اینکه مرکز مبادلات ارزی در دولت یازدهم همچنان پابرجا خواهد بود، گفت: این مرکز محلی برای معاملات ارزی بوده و تمامی عرضه کنندگان ارز و از جمله بانک مرکزی موظفند از طریق آن اقدام کنند.
رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر، افزود: مرکز مبادلات ارزی با قدرت کار خود را در دولت یازدهم ادامه خواهد داد، ضمن اینکه ارز 1226 تومانی به عنوان ارز مرجع دیگر وجود خارجی ندارد.
وی تصریح کرد: بانک مرکزی در سال 92 هیچ گونه برنامه ای برای ارائه ارز مرجع با قیمت 1226 تومان به واردات ندارد و چنانچه دولت برای کالایی تصمیم به اختصاص ارز مرجع بگیرد، حتما یارانه ای را به عنوان مابه التفاوت پرداخت خواهد کرد.
اولین جلسه شورای پول و اعتبار در دولت یازدهم در هفته آینده
به گفته سیف، اولین جلسه پول و اعتبار سه شنبه هفته آینده تشکیل خواهد شد.
رئیس کل بانک مرکزی همچنین در ادامه در خصوص بخشنامه صادر شده از سوی بانک مرکزی برای بازبینی های پرونده های دریافت کننده ارز مرجع گفت: به هیچ عنوان بانک مرکزی قصد ندارد بخشنامه هایی را که کار آنها تمام شده و تسویه حساب نیز صورت گرفته مجدد مورد بازبینی قرار دهد بلکه هدف این است که آن دسته از بخشنامه هایی مورد بازبینی واقع شوند که هنوز تعیین تکلیف نشده اند.
رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: هدف بانک مرکزی این است که ساماندهی فعالیت های پولی در کشور را صورت دهد و در این مسیر جدا از انضباط در نظام بانکی کشور، نظارت را نیز به شکل قوی داشته باشد.
این عضو کابینه یازدهم خاطر نشان کرد: بانک مرکزی از جمله اولویت‌های خود را تحت کنترل گرفتن فعالیت های پولی قرار داده است چرا که هم اکنون یک سوم فعالیت‌های پولی کشور خارج از کنترل بانک مرکزی صورت می گیرد.
سیف ادامه داد: بازیگران بازار پولی باید در شرایط یکسان و عادلانه فعالیت کنند.
پیشنهاد افزایش وام مسکن را بررسی می کنیم
رئیس کل بانک مرکزی درباره پیشنهاد افزایش سقف وام مسکن گفت:‌ هر بانکی هر پیشنهادی به بانک مرکزی بدهد، پذیرفته نمی‌شود باید همه جوانب را بررسی کنیم.

توییت بینا

10:34 (۷ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۷ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۷ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۷ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱۱ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱۱ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱۱ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱۲ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱۲ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱۲ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱۲ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱۲ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱۲ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱۲ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱۲ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین