امروز: جمعه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۲۰:۲۳ Friday, 12 April 2024

فرق یک مداح و نماینده مجلس! تفاوت حدادیان و کوچک زاده!

فرق یک مداح و نماینده مجلس! تفاوت حدادیان و کوچک زاده!

این طیف براستی به دنبال چیست؟ اینهمه کینه و بغض آیا شایسته یک نماینده مجلس و منتخب مردم است؟ این رفتارها در ادامه چه نتایج و تبعاتی دارد؟ کاش لااقل آقای کوچک زاده از یکی از همفکرانش مرام و معرفت را یاد می گرفت.

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز‌، سایت خبری خرداد نیوز نوشت: چند کودک خردسال را فرض کنید که کنار یکدیگر نشسته اند و مشغول بازی هستند، اگر فردی از بیرون بیاید و متعرض یکی از این دایره خودی ها شود، بلافاصله کودکان دیگر به طور غریزی در برابر او موضع گرفته و به واکنش می پردازد. این ناشی از خصلت ذاتی همپذیری اجتماعی در میان آحاد مردم فارغ از نژاد و ملیت و مذهب آنان است.

یک تیم فوتبال را در نظر بگیرید وقتی یکی از بازیکنان حریف بر روی بازیکن خودی براق می شود، حتی با علم اینکه او متخلف است بازیکنان همدسته به دفاع از بازیکن خودی پرداخته و در برابر مهاجمین به موضع گیری پرداخته و دور او حلقه می زنند تا یار خودی را نجات دهند.

این ها نمونه های اندکی بود که در سطوح مختلف و متکثر به انواع و اقسام رخ می دهد و قابل تعمیم به سطوح بسیاری است. ما به عنوان یک ودیعه خدادی نسبت به اطرافیان و همنسلان و همکاران خود تعصب و علاقه داریم و از حقوق آنان در برابر عنصر بیرونی محافظت می کنیم.

این هویت جمعی که ما را فارغ از علقه ها و علاقه و رویکردها و طرز نگرش های مختلف مان گردهم می آورد و عامل دوام و بقای نهادهای اجتماعی یا گروه هاست، خمیر مایه ذاتی و فطری دارد که اگر این نباشد بسیاری از اجتماعات فرو می ریزد.

در همین زمینه امروز دو واکنش مختلف را شاهد بودیم که بد ندیدیم چند سطری پیرامون آن بنگاریم.

واکنش هایی که از سوی سعید حدادیان و مهدی کوچک زاده رقم خورد دو فردی که می توان در زمینه رویکردهای سیاسی قرابت و همنظری میان آنان جست اما در رفتار گزینی های فردی لااقل در موضوعی که مورد اشاره قرار می گیرد، همپوشانی میان این دو نیست.

محمود کریمی یکی از مداحان بنام تهرانی است که چند سالی هست در این صنف مشغول بوده و نام و آوازه ای برای خود دارد. او چند روز پیش طی یک فعل و انفعال مجادله ای، هفت تیر بیرون می کشد و پنج گلوله را به ماشین فردی که با او در منازعه بوده شلیک می کند. او دارای مجوز حمل سلاح بوده اما همگان چه بگویند و چه معترف نباشند می دانند این عمل پسندیده و همخوان با قوانین و الزامات اخلاقی و عرفی و حقوقی نیست.

در برخی از رسانه ها و همچنین در شبکه های اجتماعی واکنش های مختلفی نسبت به این ماجرا انجام شده و اعتراضات گسترده ای به عمل آمد. منتقدین خواستار برخورد قانونی با این اتفاق شدند و البته عده ای نیز تند و زیاد رفتند اما واکنش یکی از همصنفان وی در نوع خود جالب توجه بود.

او با درج نوشتاری در رسانه ها به دفاع از همصنف خود پرداخت و تا بدانجا پیش رفت که کریمی را به مثابه حضرت موسی تشبیه کرد و دفاع جانانه ای از همکار خود در برابر اعتراضات به عمل آورد. حرف ما این نیست که اقدام وی درست است و چرا وی نسبت به این مقوله واکنش نشان داده است.

حرف اینجاست که وقتی وی می بیند یک همکار و همصنف اش مورد انتقاد قرار گرفته بر خود وظیفه می داند که به میدان آمده و علیرغم اینکه عرف عمومی چه بپسندیم و چه نپسندیم این اقدام را نادرست می داند از وی بدفاع  بپردازد. دفاعی که می تواند برای حدادیان هم هزینه بر باشد اما او بدرست یا به غلط پشت همصنف خود را در تلاطم ها خالی نمی کند.

در این سو نیز چندی است که نطق یک نماینده مجلس یعنی فرزند شهید استاد مرتضی مطهری، که نگرشی متفاوت با قاطبه مجلس دارد و صراحت بیان و صلابت کلام دارد، برایوی دردسرساز شده و دادستانی را به اعلام جرم علیه وی واداشته است.

اینکه مطهری درست می گوید یا نه، اینکه دادستانی مختار و مجاز به طرح جرم بوده یا نه، اینکه سرنوشت این فعل و انفعالات به کجا می انجامد، بحث این مقال نیست.

نکته آنجاست که همصنف وی، همقطار وی (فارغ از تعارض دیدگاه بعضا 180 درجه ای) همکار وی، در حالیکه او مورد بازخواست یک طیف بیرونی است در اقدامی فاقد هر گونه همزیستی مسالمت آمیز به جای آنکه لااقل در وجه شکلی و نه ماهیتی( اینکه وی اگر متخلف است به جرم وی رسیدگی می شود) به جای آنکه بدفاع از همقطار خود بپردازد به او حمله کرده و تازه به دادستانی معترض می شود که چرا وی را بازداشت نکرده اند تا تادیب شده و سر جایش بنشیند!!

براستی این چه منش و روشی است و چه تناسبی با اصولگرایی مورد ادعایی دارد؟ این سکنات و وجنات چه تناسبی با سیره بزرگان ما دارد؟ بگذریم از اینکه وی فرزند شهید مطهری است که یکی از پایه گذاران نظامی است که اکنون آقای کوچک زاده نماینده مجلس آن است؛ آیا این دو نماینده تهران نیستند و موکلانی ندارند که وظیفه حراست از منتخبین شان بر عهده کسانی است که اکنون در پارلمان به نمایندگی از آنان حاضرند؟ مطهری مجرم و خاطی! آیا دستگاه قضایی پیگیر ماجرا نیست و آیا لازم است که آقای کوچک زاده به میدان آمده و احساس وظیفه کند که بگوید چرا وی را بازداشت نکردید؟

 

این طیف براستی به دنبال چیست؟ اینهمه کینه و بغض آیا شایسته یک نماینده مجلس و منتخب مردم است؟ این رفتارها در ادامه چه نتایج و تبعاتی دارد؟ کاش لااقل آقای کوچک زاده از یکی از همفکرانش مرام و معرفت را یاد می گرفت. می دید که حدادیان با علم بوجود تخلف از همصنف خود دفاع می کند و آنگاه وی می خواهد سر به تن!! همقطار خود که نماینده مجلس است و شان منتخبی ملت دارد، نباشد. کاش به جای شعار در عمل اصولگرا می بودید.

./.

توییت بینا

10:34 (۶ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۶ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۶ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۶ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱۰ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱۰ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱۰ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱۰ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱۰ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱۰ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱۰ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱۱ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱۱ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱۱ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱۱ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱۱ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱۱ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱۱ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱۱ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱۱ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین