امروز: شنبه، ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۰۵ Saturday, 2 December 2023

لاریجانی: ایران می‌تواند ثابت کند دنبال سلاح هسته‌ای نیست

لاریجانی: ایران می‌تواند ثابت کند دنبال سلاح هسته‌ای نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دلیلی برای محروم کردن ایران از حق خود برای داشتن برنامه صلح آمیز هسته‌ای وجود ندارد.

 

به گزارش سات تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا، کریستین امانپور، خبرنگار سی‌ان‌ان از علی لاریجانی پرسید: اخیرا شما، مجلس ایران سفر روحانی به آمریکا و دیپلماسی اولیه وی و طرح برای مذاکره و حل بحران درباره برنامه هسته‌ای ایران را تایید کردید. آیا پارلمان این مسئله را تایید می‌کند و آیا شما مطمئن هستید همه به اتفاق از این دیپلماسی حمایت می کنند؟

 

لاریجانی گفت: فکر می کنم آقای روحانی به خاطر تجربه طولانی وی در دیپلماسی و به خاطر این که وی در بخش های مختلف فعال بوده است بسیار آشنا به این موضوع است و رفتار و رویکرد وی و همه وزرای وی که از توانایی بالایی برخوردارند این است که دیپلماسی ایران را در مسیر درست قرار دهند. بنابراین آنها از حمایت پارلمان ایران برخوردار هستند و وی در سفر به نیویورک از این حمایت برخوردار بود.

 

کریستین امانپور پرسید اجازه دهید درباره آنچه که رهبر معظم آیت الله خامنه‌ای اخیرا درباره این سفر گفت از شما بپرسم. شما شنیدید وی گفت از دیپلماسی حمایت می‌کند اما همچنین گفت برخی از اقدامات در نیویورک بجا نبود. منظور وی از این حرف چه بود؟ چه چیزی بجا نبود؟

 

به گزارش واحد مرکزی خبر، لاریجانی گفت: آنچه مهم است این است که به طور کلی آنچه وی انجام داد مورد تایید رهبری قرار گرفت. آقای روحانی در روشن‌تر کردن برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران موفق بود و به جهان گفت ایران دنبال بمب اتمی نیست. وی گفت که رهبر معظم ایران فتوایی صادر کرد که تسلیحات کشتار جمعی به لحاظ مذهبی حرام است. وی همچنین موفق شد به جهان رویکرد مخالفت جمهوری اسلامی ایران با افراطی گرایی را بگوید.

 

رئیس مجلس ایران بیان کرد: ما عضو معاهده منع گسترش هستیم و این معاهده را پذیرفتیم بنابراین دلیلی برای محروم کردن ملت ایران از این حق وجود ندارد. آقای روحانی همچنین گفت موضوعات مهم جهان می تواند از طریق سیاسی حل شود و این نهادها و سازمان‌ها نظیر سازمان ملل متحد باید در این موضوع به کار گرفته شوند. ما می‌دانیم تهدید یک کشور کار اشتباهی است.

 

کریستین امانپور پرسید فقط می‌توانید به من بگویید چه چیزی بود که رهبر معظم ایران گفت بجا نبود؟ آیا منظور وی مذاکره با رئیس جمهور باراک اوباما بود؟

 

علی لاریجانی گفت: شاید. من از ایشان نپرسیده‌ام. شاید این نکته‌ای بود که ایشان اشاره کردند به جا نبود.

 

کریستین امانپور پرسید: شما رئیس مجلس چه فکر می‌کنید؟ آیا گفت‌وگوی اولیه با باراک اوباما به جا بود؟ رئیس جمهور باراک اوباما به رئیس جمهور حسن روحانی زنگ زد.

 

رئیس مجلس ایران گفت: من فکر می‌کنم وقت را صرف این امور نباید کرد. موضوع مهم این است که ما نیاز به دیپلماسی، ابتکار سیاسی برای حل موضوعات داریم. ایران کشوری است که به خاطر رفتار و رویکرد آمریکا ناراحت است. اگر آقای اوباما در سخنرانی خود می‌گفت که آنها قصد دارند رویکرد خود را تغییر دهند، مردم ایران براساس عمل وی قضاوت می‌کردند.

 

کریستین امانپور پرسید: اجازه دهید از شما آقای لاریجانی بپرسم چه مدت آقای روحانی برای این مذاکرات زمان دارد؟ آیا شما و رئیس جمهور بدنبال چارچوب زمانی برای تکمیل این گفت‌وگوها هستید؟

 

لاریجانی گفت: من فکر می‌کنم حقیقت این است که با توجه به تجارب وی (روحانی) در این زمینه موضوع هسته‌ای ایران در مدت کوتاهی قابل حل است به شرط این که دو طرف درباره آن جدی باشند. من می‌توانم بگویم طرف ایرانی آماده است. اگر آمریکا و دیگر کشورها می گویند ایران نباید بمب اتمی تولید کند و به این سمت برود ما می‌توانیم به صورت آشکار نشان دهیم و ثابت کنیم ما چنین نیتی نداریم. بنابراین این مسئله می‌تواند در مدت زمانی کوتاه حل شود اما اگر آنها می‌خواهند با ما چانه زنی کنند و انگیزه دیگری دارند و بدنبال اهداف دیگری هستند و شاید بخواهند به نوعی ایران را قانع کنند از برنامه هسته‌ای خود دست بردارد، تصمیم در این زمینه طول خواهد کشید. بنابراین همه چیز بستگی به اراده آنها دارد.

 

کریستین امانپور پرسید: شما گفتید و رئیس جمهور گفته است مایلید شفافیت بیشتری نشان دهید و جهان را متقاعد کنید که شما بدنبال تسلیحات هسته‌ای نیستید. در عوض این کار و شروع این دیپلماسی به صورت خاص بدنبال چه چیزی هستید، بدنبال رفع تحریم‌ها یا وعده برای رفع تحریم‌ها هستید؟

 

رئیس مجلس ایران گفت: من فکر می‌کنم اینها جزییات است و موضوع مهم این است که ایران تاکید می‌کند به فناوری صلح آمیز هسته‌ای دسترسی داشته باشد و ایران نمی‌خواهد ذهن خود را تغییر دهد. آنها ادعا می‌کنند ایران ممکن است نیت حرکت به سمت تولید تسلیحات هسته‌ای را در سر داشته باشد اما ما می توانیم به آنها اطمینان دهیم که ما در حال حرکت به این مسیر نیستیم اما اگر آنها می‌خواهند با ما چانه زنی کنند و کارهای دیگری انجام دهند، این ماجرای دیگری است. من فکر می کنم گفت‌وگوی ژنو گام بسیار مهمی خواهد بود.

 

کریستین امانپور پرسید: این گفت‌وگو هفته آینده برگزار خواهد شد و آقای ظریف آنجا خواهد بود. وزیر امور خارجه آمریکا که مسئولیت رهبری طرف آمریکا در مذاکره را برعهده دارد گفته است 1+5 اکنون منتظر است ببیند ایران چگونه می‌تواند جهان را متقاعد کند که برنامه هسته‌ای این کشور صلح آمیز است. آیا شما آماده انجام دادن این کار هستید؟ آیا شما آماده شفاف سازی بیشتر هستید؟

 

لاریجانی گفت: اگر آنها فکر می‌کنند چیزی مبهم است باید به ما بگویند. اگر ما بدنبال نتایج دیگری باشیم، مذاکرات موفقیت آمیز نخواهد بود. آنها می‌خواهند شفافیت باشد و مطمئن شوند. ایران مشکلی ندارد.

 

کریستین امانپور پرسید: آقای لاریجانی شما خود نیز مذاکره کننده هسته‌ای بودید. این زمان بسیار حساسی هم برای ایران و هم برای غرب درباره این موضوع است. آیا خوش بین هستید دیپلماسی این بار شانس موفقیت داشته باشد؟

 

لاریجانی گفت: فضای عمومی به نظر من به ما می‌گوید که خوش بین باشیم اما موضوع مهم این است که باید ببینیم در عمل چه اتفاقی روی می‌دهد؛ زیرا اکنون همه چیز در رسانه‌ها است. در حال حاضر دلیلی برای بدبینی وجود ندارد و من امیدوارم مذاکرات ژنو واقعی، جدی و مهم باشد. باید بگویم ایران درباره گفت‌وگو بسیار جدی خواهد بود و ایران واقعا می‌تواند موضوع را حل کند. موضوعات مهم دیگری در این منطقه به خصوص مسئله تروریسم در افغانستان ،سوریه و عراق مطرح است. مشکلات جدی وجود دارد اما ما باید تلاش کنیم موضوعات مهم را حل و تلاش های خود را در این زمینه بسیج کنیم.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۱ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۱ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۱ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۱ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۵ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۵ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۵ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۶ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۶ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۶ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۶ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۶ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۶ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۶ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۶ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۶ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۶ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۷ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

آخرین عناوین