امروز: پنج شنبه، ۲۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۱ Thursday, 21 October 2021

لاریجانی: مهم توافق نهایی درباره برنامه هسته‌ای است

لاریجانی: مهم توافق نهایی درباره برنامه هسته‌ای است

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: مراکز هسته‌ای ایران زیر نظر آژانس فعالیت می‌کنند بنابراین درد غربی‌ها مساله هسته‌ای ایران نیست بلکه ماجراجویی سیاسی است و به دنبال سنگ‌اندازی پیش روی ملت ایران هستند.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا، رییس مجلس شورای اسلامی پس از استماع اظهارات حجت الاسلام والمسلمین محقق به نمایندگی از روحانیون بازنشسته سپاه ضمن ابراز خرسندی از این دیدار گفت: بازنشستگی در جمهوری اسلامی ایران معنا ندارد؛ بلکه احساس مسوولیت نسبت به سرنوشت انقلاب باید همیشه وجود داشته باشد.

 

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: فکر می‌کنم در این جلسه شرایط صحبت برای وضعیت کشور فراهم باشد.

 

لاریجانی با بیان این که وضعیت کشور هم نقاط قوت و هم نقاط ضعف دارد افزود: کشور در یک مقطع حساسی قرار گرفته است و نقاط قوت و ضعفی دارد و اگر واقع‌بینانه درد را خود بشناسیم، امکان درمان هست و صحبت درباره کشور، مفید است.

 

او ادامه داد: در مجموع شرایط کشور از نظر وضع و اقتدار و جایگاه آن در بین کشورهای همسایه خوب است و نقش آفرینی در کشورهای همسایه و سرمایه‌ای که از انقلاب اسلامی و فداکاری‌ها و ایثارگری‌ها حاصل شده است، سبب عزت کشور شده است.

 

ایران بر مواضع خود در مقابل آمریکا و اسراییل ایستاده است

لاریجانی گفت: ممکن است که عده‌ای حرف‌های نیش‌داری بزنند اما این‌ها در حرف است و اگر بخواهند تعرضی به جمهوری اسلامی انجام بدهند، جرات ندارند و این در حالی است که ایران بر مواضع خود در مقابل آمریکا و اسراییل هم‌چنان ایستادگی می‌کند و در منطقه و خاورمیانه نقش دارد و بسیاری از معضلات منطقه با کمک ایران قابل حل است.

 

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: از نظر بین‌المللی هم مشکلاتی که بیش‌تر به چشم می‌آید همین مساله هسته‌ای هست که جنس آن، حقوقی نیست زیرا اگر جنس آن حقوقی باشد، براساس مقررات آژانس عمل می‌شود و می‌آیند و بازرسی می‌کنند و نظارت می‌کنند و دلیلی هم ندارد که نظامات خاصی برای ایران بگذارند زیرا گاهی در حرف‌های‌شان می‌گویند که برای ایران باید نظامات سخت‌گیرانه در نظر گرفته شود.

 

وی ادامه داد: مراکز هسته‌ای ما زیر نظر آژانس فعالیت می‌کنند بنابراین درد آن‌ها مساله هسته‌ای ایران نیست بلکه ماجراجویی سیاسی است و به دنبال سنگ‌اندازی پیش روی ملت ایران هستند و روش‌های مختلفی را آزموده‌اند؛ گاهی تهدید کرده‌اند، گاهی مشکلات دیگری در منطقه علیه ایران درست کرده‌اند و گاهی به دعوای شیعه و سنی دامن می‌زنند و مساله را به یک مجاری می کشانند که به ملت ایران فشار تحمیل کنند.

 

لاریجانی افزود: شاید در چند سال گذشته از این مساله به عنوان یک اهرم فشاری علیه ایران استفاده کرده‌اند و در تبلیغات خودشان عنوان کرده‌اند که ما یک فشاری به ایران آوردیم و ایران به میز مذاکره برگشت اما ایران هیچ‌گاه از مذاکره ابایی نداشت و آن‌ها بودند که میز مذاکره را ترک می‌کردند.

 

او ادامه داد: اگر آن‌ها عقل داشتند، این مشکل را به این‌جا نمی‌رساندند؛ آمریکایی‌ها یک موضعی دارند که نمی‌خواهند ملل مسلمان از یک حدی ترقی کنند و جز چند کشور با ایران، کسی مشکل ندارد و ضمن این که این‌ها می‌خواهند ایران کلا تغییر رفتار دهد و این بحث گاهی در مورد موضع ایران در فلسطین یا در عراق است و در این شرایط تصور می‌کنند که می‌توانند از این طریق ایران را محدود کنند.

 

لاریجانی گفت: تدبیری که از طریق مذاکره انجام می‌شود قبلا نیز وجود داشت؛ در شرایط فعلی مذاکرات، فعلا توافقات مقدماتی و برای یک مدت شش ماهه است که تا یک دوره شش ماهه دیگر نیز قابل تمدید است؛ بنابرانی در این شرایط ما باید به یک توافق بلند مدت و جامع دست یابیم.

 

وی ادامه داد: گاهی مشاهده می‌کنیم که برخی از افراد نسبت به مفاد توافق‌نامه انتقاداتی دارند اما آن چه که مهم است توافق نهایی است که باید علاوه بر این که از دستاوردهای هسته‌ای ایران صیانت شود مساله هسته‌ای ایران از طریق سیاسی حل شود.

 

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که ایران اعتقادی به سلاح هسته‌ای ندارد، افزود: اما غربی‌ها این موضوع را بهانه می کنند؛ فن‌آوری هسته‌ای دانشی است که برای همه حوزه‌ها از جمله اقتصادی، بهداشتی و سایر موارد قابل استفاده است؛ ضمن این که ایران در سایر علوم نیز پیشرفت‌هایی داشته است؛ بنابراین نگرانی غربی‌ها از موضوع هسته‌ای ایران بهانه است و این موضوع از طریق سیاسی قابل حل است.

 

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام والمسلمین محقق به نمایندگی از مسوولان بازنشسته ولی فقیه در سپاه گفت: این جمع یک گروه خودجوش و بدون وابستگی به مرکز خاصی نیستند و 30 سال در سپاه خدمت کرده‌اند و منشاء خدمات فراوانی برای کشور و سپاه بوده‌اند.

 

وی خطاب به رییس مجلس شورای اسلامی گفت: شما را هم سپاهی و هم طلبه می‌دانیم؛ روحیه ساده زیستی و خدماتی که به مردم داشته‌اید، باعث محبوبیت شما بین مردم شده است.

 

محقق افزود: این جماعت بدون هیچ توقع مادی در سپاه فعالیت می‌کنند و افتخار دارند که سرباز جمهوری اسلامی ایران هستند.

 

او تصریح کرد: حوادثی که در طول مدت بعد از انقلاب اسلامی رخ داده است، هر کدام کافی است که یک ملت را از پا در بیاورد که شامل خلق عرب، خلق ترکمن، منافقین و حوادث کردستان است و ما نزدیک به 17 هزار شهید ترور داریم و برخی از افراد این جمع، سندی در طول تاریخ انقلاب هستند.

 

نماینده پیشین ولی فقیه در سپاه پاسداران، تاکید کرد: اگر در یک تروری، نخست‌وزیر، رییس‌جمهور و رییس قوه قضاییه و نمایندگان مجلس به شهادت برسند، دیگر چیزی از آن مملکت باقی نمی‌ماند ولی انقلاب اسلامی به لطف خدا پابرجا ماند و اگر این همبستگی اجتماعی نبود، کافی بود منافقین انقلاب را از پا دربیاورند اما خداوند کمک کرد.

 

محقق تصریح کرد: همان طور که از قم توقعاتی هست، از نماینده قم نیز توقعاتی هست که یکی از آن‌ها مساله امر به معروف و نهی از منکر است و رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند که اگر همین امر به معروف لسانی رواج پیدا کند، ریشه گناه می‌خشکد و اگر بستر این در قم آماده شود، آقایان آماده‌اند هر گونه همکاری‌ای داشته باشند.

 

به گزارش ایسنا به نقل از خانه ملت، وی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به هم‌زمانی ایام نوروز با ایام فاطمیه افزود: روز شهادت حضرت زهرا (س) با روز 13 فروردین مصادف شده است که تقاضا داریم مسوولان کشور این ایام را احترام کنند تا مبادا مردم دچار خطایی شوند که موجب غضب خداوند باشد.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید