امروز: جمعه، ۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۳۱ Friday, 27 January 2023

متن کامل اولین نشست خبری دکتر روحانی در قامت رئیس جمهور

اولین نشست خبری دکتر روحانی در قامت رئیس جمهور

رییس‌جمهور اظهار کرد: دولت یازدهم بعد از امید به حق هیچ سرمایه‌ای بالاتر از مردم ندارد و امید این دولت به حمایت از مردم و همکاری مستمر مردم بزرگوار و فهیم ایران است.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در اولین نشست خبری خود به عنوان رییس‌جمهور در ابتدا با تشکر از خبرنگاران داخلی و خارجی در انعکاس اخبار مربوط به انتخابات و تحولات رخ داده در جامعه و همچنین امید و اعتمادی که به وجود آمده است،‌ گفت:‌ از تمام رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی که تلاش ویژه‌ای در این زمینه داشتند، به ویژه در دو روز تاریخی تنفیذ و تحلیف تشکر و قدردانی می‌کنم.

 

وی همچنین در ادامه با تبریک عید سعید فطر و همچنین 17 مرداد روز خبرنگار، به انتخابات خرداد 92 اشاره کرد و افزود: این انتخابات از لحاظ داخلی نشانگر فرآیند تثبیت شده دموکراسی و تعمیق پویایی سیاسی در ایران بوده و از لحاظ خارجی نیز بیانگر رویکرد اعتدال و عقلانیت مردم ایران است و پیام روشنی برای همه جهانیان در این ارتباط داشته است و این‌که عزم ملت ایران تعامل غیرتمندانه با جهان و پیگیری مصالح و منافع کشور است.

 

رییس‌جمهور ادامه داد: هدف اینجانب در اولین روزهای شروع مسئولیت جهت دعوت از اصحاب رسانه وفا به عهدی بود که در دوران انتخاباتی و پس از آن به مردم دادم، مبنی بر این‌که دولت آینده دولت پاسخگوست و با شفافیت عمل خواهد کرد.

 

 

نوبه‌ای و مستمر با مردم گفت‌وگو خواهم کرد

روحانی با بیان این‌که بر اساس وعده‌ام به صورت نوبه‌ای و مستمر با مردم گفت‌وگو خواهم کرد و از پیشرفت‌ها، عملکردها، موفقیت‌ها و حتی کاستی‌ها و نقص‌ها سخن خواهم گفت و از مردم عزیز در راستای رفع آنها کمک و حمایت خواهم گرفت، گفت: این دولت بعد از امید به حق هیچ سرمایه‌ای بالاتر از مردم ندارد و امید این دولت به حمایت مردم و همکاری مستمر مردم بزرگ و فهیم ایران است. دولت بدون حمایت مردم هیچگاه نمی‌تواند به اهداف بلند خود دست پیدا کند.

 

وی به نقش رسانه‌ها در این زمینه اشاره کرد و گفت: رسانه‌ها و مطبوعات می‌توانند رابطه بسیار خوبی بین دولت و مردم را برقرار کنند و نظرات دولت را به مردم و مردم را به دولت منعکس کنند.

 

رییس‌جمهور با بیان اینکه “بعد از پیروزی در ملت انتخابات 24 خردادماه دو وظیفه اساسی بر دوش من قرار گرفت”، گفت: وظیفه اول، تهیه خط مشی و برنامه کلی دولت تدبیر و امید بوده است و به همین دلیل کمیته‌ها و کارگروه‌هایی را برای بررسی شرایط کشور، شرایط منطقه و جهان در حدی که به مسائل داخلی مربوط بود تعیین کردم که در نهایت منجر به تدوین برنامه دولت شد؛ همان برنامه‌ای که در روز تحلیف به مجلس شورای اسلامی تقدیم کردم.

 

روحانی در ادامه نشست خبری خود افزود: وظیفه دوم من تعیین تیم‌های اجرایی برای شناسایی و معرفی افراد ذی‌صلاح برای عضویت در کابینه دولت بود. برای این کار تمام افراد شناخته شده را که می‌توانستند در کابینه قرار بگیرند، با کمک صاحبنظران، نمایندگان مجلس، متخصصان، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها و تمام نظراتی را که از طریق ایمیل، فکس، نامه یا پیام‌های مختلف به این کمیته می‌رسید مورد بررسی قرار می‌دادند.

 

وی در همین رابطه خاطرنشان کرد: افراد مختلف به این کمیته‌ها دعوت و با آنها گفت‌وگو می‌شد. پنج کمیته سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاست خارجی با مشارکت 500 نفر از نخبگان و صاحبنظران و با صرف بیش از شش هزار ساعت، نتایج بررسی افراد را در اختیار من قرار دادند و در این مسیر کمیته‌ها جلسات مشترکی نیز تشکیل دادند.

 

مجلس دارای اختیارات قانونی برای بررسی و رای اعتماد است

رییس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه “مبنای ما شایستگی اخلاقی و انقلابی، تجربه، تخصص و دانش لازم برای پذیرفتن مسئولیت و همچنین توان کار گروهی و هماهنگی درون‌بخشی و میان‌بخشی در دولت بود”، اظهار کرد: به همین دلیل ترکیب کابینه، مجموعه‌ای است که می‌تواند برای تحقق برنامه دولت به صورت هماهنگ عمل کند. البته مجلس شورای اسلامی دارای اختیارات قانونی برای بررسی و رای اعتماد است. مبنای ما برای همکاری با مجلس و در کل با قوای سه‌گانه است.

 

روحانی همچنین گفت: خوشحالم که اعلام می‌کنم برای اولین‌بار در جمهوری اسلامی ایران علاوه بر نشاط و امیدی که در داخل کشور در سایه حضور حماسه‌آفرینی در انتخابات به وجود آمد، تعاملی سازنده با جهان و منطقه آغاز شد. در مراسم تحلیف 55 هیات بلندپایه از منطقه و جهان که شامل روسای جمهور، نخست‌وزیران، روسای مجلس، وزیران امور خارجه و نمایندگان ویژه می‌شد، شرکت کردند.

 

وی در ادامه خاطرنشان کرد: مهم‌تر آنکه من با بسیاری از سران و مقامات کشورها که در این روزها ملاقات کردم، می‌شنیدم مطرح می‌شد که انتخابات ایران شور و شعفی در میان ملت‌ها ایجاد کرده است و این برای من بسیار حائز اهمیت و جالب بود. مسئولان کشورهای منطقه می‌گفتند در 24 خرداد در منطقه امید صلح و آشتی و ثبات آغاز شده و این نشانگر عظمت ملت ایران و تاثیر نظام پربرکت ایران و جایگاه ایران در منطقه و جهان است.

 

تاکید اساسی ما بر قانون‌گرایی و اخلاق‌مداری خواهد بود

رییس‌جمهور با بیان اینکه “تاکید اساسی ما بر قانون‌گرایی و اخلاق‌مداری خواهد بود”، گفت: اخلاق و قانون، پایه‌های اساسی خط اعتدال خواهد بود. خوشبختانه از همین روزهای اولیه فضای مناسب کسب و کار در سایه ارتقای سرمایه اجتماعی در کشور به وجود آمده و این اولین حرکت به سمت ثبات و آرامش در کشور است.

 

روحانی در ادامه با بیان اینکه انتخابات ایران نشان داد که چه سرمایه عظیم اجتماعی، عاطفی و ارتباطی در این کشور وجود دارد، گفت: ملت ما این سرمایه اجتماعی را در انتخابات اخیر به نمایش گذاشت.

 

از مقام معظم رهبری سپاسگذاری می‌کنم

رییس‌جمهور با سپاسگذاری از مقام معظم رهبری به خاطر تاثیر بیاناتشان در ایجاد حماسه سیاسی اظهار کرد: از مقام معظم رهبری سپاسگذاری می‌کنم، برای دعوت معظم‌له در روز تنفیذ از همگان برای کمک به دولت و همچنین نکته مهمی که بیان فرمودند که برخورد با جامعه جهانی برخوردی حکمت آمیز و از موضع منطق خواهد بود.

 

وی تاکید کرد: همواره هدایت و رهنمود‌های رهبری سرمایه‌ای بزرگ برای مردم و دولت خواهد بود و از این که در مقام رییس جمهوری اسلامی ایران در اولین کنفرانس مطبوعاتی باحضور اصحاب رسانه شرکت می‌کنم، بسیار خرسندم.

 

تیم اقتصادی هماهنگی تعیین شده است / پرداخت یارانه‌ها ادامه می‌یابد

رییس‌جمهور در ادامه این جلسه در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه خبر مبنی بر این‌که اولویت دولت درعرصه اقتصاد چیست و آیا پرداخت مستقیم یارانه‌ها به شیوه فعلی ادامه می‌یابد؟ توضیح داد: مسلما موضوعات اقتصادی جزو اولویت‌های دولت خواهد بود و به دلیل مشکلات مردم و خواست مردم تیم اقتصادی هماهنگی تعیین شده است.

 

روحانی تصریح کرد: تیم اقتصادی دولت قبل از آن که معرفی شود در کارگروه‌ها فعال بوده است و در آخرین دوره بررسی اقتصادی با حضور من مسائل مهم اقتصادی بررسی شده است و برنامه چهار سال آینده به طور کلی در کارگروه‌ها تدوین شده است که این برنامه‌ها در قالب بودجه‌ها یکساله متبلور می‌شوند.

 

وی با اشاره به این‌که دولت در اولین دستور جلسه خود یعنی فردا موضوع یارانه‌ را در دستور کار قرار خواهد داد، افزود: یارانه به همان مقدار که تااکنون پرداخت شده است، ادامه می‌یابد و باتوجه به شرایط اقتصادی اقدامات مقتضی دیگر انجام می‌شود.

 

دولت برای روابط با همسایگان خود اولویت قائل است

حسن روحانی در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال شبکه المیادین لبنان مبنی بر این‌که برنامه دولت یازدهم در راستای بهبود رابطه هرچه بیشتر با کشورهای همسایه از جمله کشورهای عرب منطقه چیست؟ گفت: دولت آینده نسبت به روابط با همسایگان خود و همچنین کشورهای همسایه اولویت قایل است. توسعه روابط با همسایگان جزو دستور کار دولت فعلی خواهد بود و تلاش برای ایجاد آرامش و ثبات در منطقه و کاهش تنش‌هایی که منطقه با آن روبه‌روست با کمک کشورهای دوست در این منطقه جزو برنامه‌ها و اولویت‌هاست.

وی با اشاره به ملاقات‌هایی که در چند روز اخیر با برخی از مقامات منطقه انجام داده است، گفت: در ملاقات‌هایی که با برخی از مسوولان کشورهای منطقه داشتیم، یکی از مواردی که مورد تاکید کشورهای منطقه بود، حضور فعال‌تر ایران برای ایجاد ثبات هرچه بیشتر در منطقه و در نهایت توسعه در منطقه بود که ان شالله دولت این مسیر را دنبال می‌کند.

 

تدوین حقوق شهروندی جزو وعده‌های این دولت است

در ادامه این نشست خبری خبرنگار ایسنا با اشاره به سوگند رییس جمهور در پاسداشت از اصول قانون اساسی به عنوان رییس جمهور، از روحانی پرسید: شما به عنوان یک رییس جمهور حقوقدان در راستای احیای اصول معطل مانده قانون اساسی از جمله حقوق شهروندی و توجه به حقوق مردم چه می‌کنید و از طرف دیگر دولت شما چقدر پیگیر مطالبات دانشجویان خواهد بود و در راستای ایجاد فضای با نشاط در دانشگاه چه اقداماتی انجام خواهد داد. با توجه به اینکه در حال حاضر فضای بسته‌ای در دانشگاه‌ها حاکم است و شاهد فضای تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها و حذف برخی از رشته‌های دانشگاهی برای دختران هستیم و با توجه به این‌که شاهد خروج نخبگان از کشور بوده‌ایم، برای بازگرداندن آنها چه اقدامات عملی انجام خواهید داد؟

 

روحانی در پاسخ با بیان این‌که در قالب یک سوال چندین سوال پرسیده شد، در ارتباط با سوال اول گفت: همانگونه که وعده داده بودم، تدوین حقوق شهروندی جزو وعده‌های این دولت است و این کار با شروع کار دولت در بخش‌های مربوطه شروع و آغاز می‌شود، البته مبنای اصلی ما در تدوین حقوق شهروندی فصل 3 قانون اساسی که در ارتباط با حقوق ملت است، می‌باشد.

 

وی افزود: قانون اساسی ما قانون مترقی و پویایی است و می‌تواند به خوبی حقوق شهروندی را تامین کند، به شرط این‌که در کنار اصول قانون اساسی در این ارتباط، قانون موضوعی مورد نیاز نیز تامین شود و دولت این کار را می‌کند و اگر اصولی از قانون اساسی در زمینه حقوق شهروندی معطل مانده باشد، اجرایی و عملیاتی می‌کند.

 

فضای دانشگاه باید بازتر، با احساس امنیت و آزادی بیشتر باشد

روحانی در مورد فضای دانشگاه‌ها و اهمیت وجود نشاط در آن نیز گفت: فضای دانشگاه باید فضایی بازتر، با احساس امنیت بیشتر و با آزادی بیشتر برای اظهارنظر باشد. در دانشگاه باید فضایی با نشاط توام با فضای علمی و فرهنگی پررنگ‌تر و در کنار آن فضای سیاسی مورد لزوم جامعه و کشور وجود داشته باشد.

 

وی افزود: در این چارچوب با بخش فرهنگی دولت، منظورم کاندیداهایی است که در این بخش معرفی شده‌اند، صحبت شده با فردی که به عنوان وزیر آینده علوم در نظر گرفته شده، به صورت مفصل صحبت شده و امیدوارم با کمک همگان و همه فعالان دانشجویی ما بتوانیم در دانشگاه فضای بهتری برای تضارب آرا و گفت‌وگو، بحث و بررسی و انتقاد سازنده ایجاد کنیم.

 

در آمریکا گروه فشار و مخالف گفت‌و‌گوهای سازنده وجود دارد

در ادامه نشست خبری رییس‌جمهور، خبرنگار NBC‌ این پرسش را مطرح کرد که کاخ سفید اعلام کرده آمادگی دارد به صورت جدی وارد گفت‌وگو با ایران شود، شما چقدر به گفت‌وگو و مذاکره با آمریکا اهمیت می‌دهید؟

 

به گزارش ایسنا، روحانی در پاسخ به این پرسش، با بیان اینکه “رای مردم ایران در حماسه 24 خرداد یک اقدام بسیار جدی و معنادار بود که هنوز پاسخ عملی و مناسب با این حماسه از سوی مقامات آمریکا داده نشده است”، اظهار کرد: ‌بیانیه اخیر کاخ سفید نشانگر این است که برخی مسئولان آمریکایی هنوز درک صحیح و کاملی از واقعیت‌های کشور و از این انتخابات و پیام ملت بزرگ ایران ندارند. رفتارهای متناقض و پیام‌های ناهمسو در گفتار و عمل مسئولان آمریکا دیده می‌شود.

 

رییس‌جمهور در ادامه افزود: در آمریکا گروه فشار و یک گروه جنگ‌طلب و مخالف گفت‌و‌گوهای سازنده و در پی منافع یک کشور خارجی وجود دارد. ما تحمیل منافع یک کشور خارجی را بر نمایندگان مجلس آمریکا می‌بینیم که حتی در این اقدامات، منافع آمریکا در نظر گرفته نمی‌شود. مبنای دولت تدبیر و امید اجماع داخلی با عزم راسخ دولت ایران برای حراست از حقوق ملت از مسیر تعامل سازنده، فعال و متناسب با اقدامات عملی طرف‌های گفت‌وگوست.

 

وی با بیان اینکه “برای ما آنچه مهم است، پاسخ عملی دولت آمریکا و نه بیانیه‌هاست”، خاطرنشان کرد: ما همه اقدامات دولت آمریکا را به دقت رصد می‌کنیم و اگر اقدامات عملی و سازنده‌ای ببینیم پاسخ متناسب و مشابه به آن می‌دهیم.

 

برنامه صلح‌آمیز هسته‌یی ایران یک موضوع ملی و فراجناحی است

روحانی در پاسخ به این پرسش روزنامه اعتماد که “وجه ممیزه دولت شما با دولت‌های پیشین در زمینه پرونده هسته‌یی چیست؟”،‌ گفت: برنامه صلح‌آمیز هسته‌یی ایران یک موضوع ملی و فراجناحی است. در این زمینه اصولی که وجود دارد حفظ خواهد شد به این معنا که حقوق هسته‌یی ایران بر اساس مقررات بین‌المللی مورد تاکید این دولت است و ما از حق مردم کوتاه نمی‌آییم اما اهل تعامل و گفت‌وگو هستیم و این آمادگی را داریم که با جدیت و بدون اتلاف وقت با طرف‌هایمان وارد مذاکرات جدی و محتوایی شویم.

 

رییس‌جمهور با بیان اینکه “اگر طرف مقابل هم این آمادگی را داشته باشد، نگرانی‌های دو طرف از طریق گفت‌وگو در زمانی نه چندان بلند رفع می‌شود”، تصریح کرد: درخواست‌های فراقانونی یا غیرمعقول و تاریخ مصرف‌گذشته راه به جایی نمی‌برد. باید با واقع‌بینی با مساله برخورد کنیم، باید سرلوحه کار، گفت‌وگو و نه تهدید باشد. اگر کسی تصور کند از طریق تهدید می‌تواند خواسته‌های خود را به ملت ایران تحمیل کند دچار خطای عمیقی شده است.

 

اراده سیاسی و جدی برای حل مساله هسته‌یی را داریم

وی همچنین با اشاره به اینکه “راه حل هسته‌یی نیاز به اراده سیاسی دارد”، اظهار کرد: مساله روشن است؛ من به عنوان رییس‌جمهور ایران اعلام می‌کنم که نظام جمهوری اسلامی ایران اراده سیاسی و جدی برای حل این مساله با حفظ حقوق مردم ایران را دارد و همزمان حاضر است که رفع نگرانی‌های طرف مقابل را مدنظر قرار دهد. بحث‌های طولانی مورد نیاز نیست. امید ما این است که طرف مقابل هم دارای این اراده سیاسی باشد که اگر این‌چنین باشد، نتیجه مطلوب در کوتاه مدت به دست می‌آید.

 

فکر نمی‌کنم که غرب پیام ایران را نشنیده باشد

رییس جمهور در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگار CNN مبنی بر این‌که با توجه به تحریم‌های جدید ایالات متحده تا چه اندازه به مذاکرات با غرب در رابطه با برنامه های هسته‌یی امیدوار هستید؟ گفت: بیانیه‌های کاخ سفید با رفتارهایی که مشاهده می‌کنیم، همسویی ندارد. البته من در کل به آینده مذاکرات بدبین نیستم و فکر نمی‌کنم که غرب پیام ایران را نشنیده باشد.

 

روحانی با بیان این‌که فکر نمی‌کنم غرب تصور کند که ادامه تحریم و تهدید آنها را به جایی می‌رساند، افزود: تعامل و گفت‌وگوی سازنده، رفع نگرانی‌های مشترک به نفع دو طرف است و ما در پی بازی برد- برد هستیم که این کار امکان‌پذیر است.

 

وی با اشاره به این‌که کشوری مثل آمریکا مسیر دوگانه‌ای را انتخاب کرده است، تصریح کرد: این مسیر دوگانه آنها را به نتیجه نخواهد رساند و این مسیر دوگانه است که صداقت مقامات آمریکایی را زیر سوال می‌برد.

 

روحانی افزود:نمی‌گویم بین کنگره و دولت آمریکا، تقسیم کار پنهانی صورت گرفته است یا نه، اما آنچه که برای ما ملاک است سیاست عملی آمریکاست، چون در صورتی که آمریکا با حسن‌نیت براساس احترام متقابل از موضع برابر و بدون دستورکار پنهانی برخورد کند، راه برای تعامل بازخواهد بود.

 

مبارزه با فساد است که مقدمه‌ای برای رونق خواهد بود

رییس جمهور در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار واحد مرکزی خبر مبنی بر این‌که برنامه‌های شما برای رفع فقر و فساد و تبعیض چیست؟ تاکید کرد: یکی از برنامه‌های محوری ما مبارزه با فساد است. چون مبارزه با فساد است که مقدمه‌ای برای رونق خواهد بود و رونق است که در کنار سیاست درست باز توزیع، به عدالت منجر می‌شود.

 

رییس جمهور با تاکید بر این‌که مبارزه با فساد با شعار درست نمی‌شود، توضیح داد: در زمینه اقتصادی، فضا باید کاملا رقابتی شود و انحصارها شکسته شود و هرکس دارای هر ویژگی باشد، اگر می‌خواهد فعالیت اقتصادی انجام دهد، باید در فضای رقابتی وارد شود، چون حذف رقیب در دنیای سیاست یعنی ایجاد فساد.

 

روحانی با بیان این‌که برای رفع فساد نیاز به شفافیت داریم، گفت: باید برای رفع فساد، به مردم اطلاعات بدهیم و درست نیست که گروهی از رانت اطلاعاتی استفاده کنند.

 

رییس جمهور تاکید کرد: باید در تعامل جهانی مسائل ارتباطات اقتصادی را با جهان در چارچوب مقررات و به صورت شفاف انجام دهیم، چون شرایط فعلی به وجود آمده بی‌تردید موجب فساد خواهد بود.

 

برای مبارزه با فساد، باید با عوامل اصلی و ریشه‌های آن برخورد شود

روحانی افزود: برای مبارزه با فساد، باید با عوامل اصلی و ریشه‌های آن برخورد شود و دولت قدم به قدم این کار را خواهد کرد.

 

وی تصریح کرد: به خوبی می‌دانم که چه مشکلاتی پیش روی دولت خواهد بود و با صداقت با مردم سخن خواهم گفت و علامت‌ها را نه از هم‌اکنون، بلکه از روزهایی که در نظرسنجی‌ها برخی احساس کردند من پیروز انتخابات هستم، مشاهده کردم و کار را شروع کردم.

 

روحانی با بیان این‌که امروز زمان گله و بحث نیست، گفت: هنوز فرصت باقی است که همه ما در مسیر اعتدال، همه ما دست به دست هم بدهیم و اگر می‌خواهیم راجع به وزرا اظهارنظر کنیم، صادقانه عمل کنیم، نه با در نظر گرفتن اینکه قرار بود کس دیگری انتخاب شود اما چون او معرفی نشده است، فشار بیاوریم.

 

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: برنامه بر این است که با حسن ظن تحمل فراوان و سعه‌صدر جلو برویم و امیدواریم هیچ‌وقت لازم نباشد، گله‌ها را برای مردم بازگو کنیم و امیدوارم بتوانیم فضای رقابتی سالم اقتصادی و مناسب کسب و کار در جامعه ایجاد کنیم و رانت‌ها را از بین ببریم تا آغازی باشد، برای دفع و رفع فساد و سپس ایجاد رونق اقتصادی و مبارزه با فقر که در کنارش عدالت هم حاصل خواهد شد.

 

 

هم نیروگاه می‌سازیم، هم می‌خریم

روحانی در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران، در پاسخ به پرسش خبرگزاری ریانووستی درباره همکاری ایران با روسیه در ارتباط با انرژی هسته‌یی و ساخت نیروگاه‌های جدید در بوشهر گفت: جمهوری اسلامی ایران بعد از تکمیل نیروگاه بوشهر و حتی قبل از آن به فکر ایجاد نیروگاه‌های هسته‌یی دیگر بود و مجلس هفتم مصوبه‌ای را تصویب کرد مبنی بر اینکه ایران به بیست هزار مگاوات برق هسته‌یی نیاز دارد.

 

رییس دولت یازدهم افزود: ایران در ارتباط با ایجاد نیروگاه‌های‌ هسته‌یی در راستای تامین نیاز خود دو مسیر را در پیش‌رو داشت از جمله اینکه نیروگاه‌های هسته‌یی توسط ایران ساخته شود که این اقدام انجام شد و امیدواریم که این کار طبق برنامه‌ریزی انجام شده پیش برود و ما بتوانیم خودمان این نیروگاه‌ها را بسازیم و بعد با سوخت تولید خودمان نیروگاه‌ها فعالیت کنند.

 

وی ادامه داد:‌ راه دوم این بود که نیروگاه هسته‌یی را از دیگران از جمله کشور روسیه بخریم. در این زمینه مذاکرات کلی اولیه صورت گرفته و ایران در کنار مسیر اول یعنی ساخت نیروگاه توسط خودش، خرید نیروگاه هسته‌یی را نیز دنبال می‌کند، چه در بوشهر یا جاهای دیگر.

 

 

بین افزایش دستمزد و تورم فاصله وجود دارد

رییس‌جمهور در ادامه در برابر خبرنگار ایلنا که گفت “در چند سال اخیر ارزش پول ملی سقوط کرده و از طرف دیگر تورم افزایش پیدا کرده ولی حقوق کارگران به بهانه‌های مختلف رشدی پیدا نکرده و بین حقوق کارگران و تورم شکاف زیادی وجود دارد و برنامه دقیق دولت در طول چهار سال برای پر کردن این شکاف چه خواهد بود؟”، گفت: اصل این موضوع کاملا قبول است، یعنی بین افزایش دستمزد و تورم فاصله وجود دارد و این شکاف باعث فشار بر زندگی مردم بخصوص کارگران می‌شود.

 

روحانی افزود: دولت مصمم است که این شکاف را پر کند و این مشکل را حل کند اما اجرای برنامه زمان‌بندی چطور خواهد بود وابسته به شرایط و بررسی‌هایی است که ما انجام می‌دهیم.

 

وی با اشاره به اینکه در طول 100 روز اول فعالیت دولت قرار است همکاران وی گزارشی واقعی از وضعیت کشور بویژه اقتصادی تهیه کرده و برای مردم بیان کنند، اظهار کرد: البته در ظرف این 100 روز فقط بحث تهیه گزارش و ارائه آن نخواهد بود، بلکه برنامه‌هایی تدوین می‌شود و اجرا خواهد شد.

 

رییس‌جمهور افزود: برخی رسانه‌ها گفتند که فقط در این 100 روز گزارش کار تهیه می‌شود در حالیکه این تنها یکی از کارهاست و همان‌طور که اشاره شد در این 100 روز اقداماتی در زمینه‌های گوناگون انجام خواهد شد. در کارگروه‌ها، برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت برای حل مشکلات و پیشبرد امور تهیه شده است و اقدامات انجام می‌شود اما اینکه این شکاف به صورت کلی پر شود بستگی به شرایط کشور و بررسی‌های ما دارد ولی به عنوان یک هدف این موضوع مدنظر دولت است.

 

سفر من در نیویورک در دست بررسی است

رییس جمهور در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر این‌که اگر غرب بر روند فعلی خود پا فشاری کرد، برنامه شما برای ادامه اقتصاد مقاومتی چیست؟ گفت: من گفته‌ام که به این رابطه بدبین نیستم. به این دلیل که ما با منطق و استدلال وارد مذاکره می‌شویم و در صحنه افکار عمومی هم منطق خود را بیان می‌کنیم. ما گام‌های بلندی برمی‌داریم، اما مودبانه و حکمت‌آمیز با دنیا حرف می‌زنیم. به گونه‌ای که دنیا بفهمد که جمهوری اسلامی ایران دنبال حقوق مسلم خود است.

 

روحانی در ادامه با اشاره به این‌که ما قصد تهدید یا دخالت در امور کشورهای دیگر را نداریم، تصریح کرد: این‌که در آینده چه خواهد شد، را در همان مقطع صحبت می‌کنیم. ما راهکار و مسیر دیگری را نیز مدنظر داریم که اگر لازم باشد آن را اجرا می‌کنیم ،اما هدف ما در حال حاضر این است که با گفت‌وگو و تعامل و بدبین نبودن، مسیر را دنبال کنیم.

 

روحانی در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار سی‌بی‌اس که مبنی بر این‌که آیا شما در مجمع عمومی سازمان ملل با اوباما ملاقات می‌کنید و آیا دورنمایی از مذاکرات مستقیم بین دو کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: سفر من به نیویورک در دست بررسی است و من هنوز تصمیمی برای سفر نگرفته‌ام. این سفر ممکن است انجام شود یا نشود.

 

وی همچنین افزود: منافع ملی و احقاق حقوق مردم برای من مهم است و سایر مسائل، مسائل فرعی است. ما باید حسن‌نیت در مسوولان آمریکا و احترام متقابل را ببینیم و احساس کنیم که نگرانی‌های مشترکی بین دو کشور وجود دارد و دستور کارهای چندگانه‌ای در داخل آمریکا وجود نداشته باشد. ما باید اصل را درست کنیم، زیرا سایر مسائل، مسائل فرعی است.

 

رییس سازمان برنامه و بودجه هفته آینده معرفی می‌شود

در ادامه نشست خبری، روحانی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره سازوکار پرهیز از اشرافی‌گری در کابینه گفت: اولین معیار ما اخلاق و معیارهای اخلاقی و انقلابی بوده است. بی‌تردید شرایط کشور ما سازگار با اشرافی‌گری نیست، زیرا در شرایطی که کشور در فقر و مشکلات اقتصادی به سر می‌برد، اشرافی‌گری نمی‌تواند مفهومی داشته است. تلاش ما این است که از هزینه‌های غیرضروری کاسته شود.

 

رییس جمهور با بیان این‌که رییس سازمان برنامه و بودجه در هفته آینده معرفی می‌شود، خاطرنشان کرد: شرایط بودجه هم پرهیز از اشرافی‌گری را گوشزد می‌کند. ما باید هزینه‌های غیرضرور را کم کنیم و در چارچوب انضباط دقیق مالی، فعالیت‌های عمرانی و اجرایی را پیش ببریم. مبارزه با هرگونه تجمل‌گرایی و عدم انضباط مالی از جمله مواردی است که دولت در آن تاکید دارد.

 

هدف تحریم‌ها فشار بر زندگی مردم است

حسن روحانی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به پرسش خبر پرس‌تی‌وی مبنی بر اینکه “دولت اقدام عملی به جز مذاکره برای مقابله با تحریم‌ها و تحقق شعار تغییر دارد؟”، گفت: می‌دانید که تحریم‌ها بر خلاف ادعای آنهایی که تصویب‌کننده تحریم بودند، هدفش در عمل ایجاد فشار بر اقشار مختلف مردم است.

 

رییس‌جمهور افزود: اینکه گفته می‌شود با تحریم‌ها جلوی فعالیت هسته‌یی و موشکی ایران گرفته می‌شود، کاملا بی‌اساس است و خودشان هم می‌دانند چون وقتی ما امروز برای خرید مایحتاج عمومی مردم حتی گندم و نقل و انتقال مالی با مشکلات فراوان مواجه هستیم و بهتر از همه خودشان این را می‌دانند اما به کشورهای مختلف برای نقل و انتقال فشار می‌آورند، معلوم است هدف این تحریم نه برنامه‌ هسته‌یی و نه برنامه موشکی نیست بلکه فشار بر زندگی مردم است؛ البته مردم ما ثابت کرده‌اند که در برابر فشار خارجی می‌ایستند، ایستادگی می‌کنند و ایستادگی خواهند کرد.

 

وی افزود: ما به عنوان خدمتگزاران مردم وظیفه داریم که با اتخاذ سیاست‌های معتدل داخلی و خارجی با تحریم مقابله کنیم و انتظار مردم این است که معضلات اقتصادی آنها را حل کنیم و رفع مشکلات اقتصادی مردم سرلوحه کار ما باشد پس مذاکره جدی را با طرف خارجی شروع خواهیم کرد و نشان خواهیم داد که در این مذاکرات جدی هستیم.

 

برای رفع تحریم‌ها درنگ نخواهیم کرد

روحانی با تاکید بر اینکه “هرگز دست روی دست نمی‌گذاریم که طرف خارجی جواب مثبت یا منفی بدهد”، تصریح کرد: ما برای شرایط حال برنامه داریم و طبق برنامه فعلی شرایط را ادامه می‌دهیم که اسم آن را می‌توانید اقتصاد مقاومتی یا استقامتی بگذارید اما در عین حال برای رفع تحریم‌ها درنگ نخواهیم کرد و همه توان خود را در این مسیر بکار خواهیم گرفت که یکی از آن راه‌های اساسی مذاکره است و ما بر آن تاکید می‌کنیم؛ البته با داشتن اراده جدی سیاسی برای رفع نگرانی‌های مشترک دو طرف.

 

مذاکرات با 1+5 به شکست منجر نشد اما به نتایج مورد نظر نرسیدیم

به گزارش ایسنا، رییس‌جمهور در ادامه در برابر پرسش خبرنگار واشنگتن تایم مبنی بر اینکه “با توجه به شکست مذاکرات 1+5 آیا به مذاکره مستقیم با آمریکا فکر می‌کنید و آیا در آینده به دیپلمات‌های آمریکایی جهت صدور ویزا برای ایرانیان و باز کردن بخش کنسولی در ایران اجازه خواهید داد؟”، پاسخ داد: خوش‌بینی ایشان خیلی زیاد بود و هنوز تا آن نقطه فاصله زیادی داریم.

 

وی افزود: موافق تعبیر ایشان نیستم که مذاکرات با 1+5 به شکست منجر شده است اما به نتایج مورد نظر نرسیدیم و ما با 1+5 مذاکرات صریح‌تر و جدی‌تری خواهیم داشت. بعد از اینکه مسئولان محترم این مذاکره در دولت تعیین شوند، این مذاکرات شروع می‌شود.

 

روحانی با اشاره به مقدمه خبرنگار واشنگتن تایمز مبنی بر اینکه چون مذاکره با 1+5 به شکست منجر شده است پس باید مذاکره مستقیم با آمریکا داشته باشیم، گفت: به مقدمه نیاز نداریم و ما با هرکس که با حسن نیت حاضر باشد با ما حرف بزند و ما احساس کنیم منافع ملی‌مان در آن مذاکره تامین می‌شود مشکلی نخواهیم داشت و طرف ما هرکس می‌تواند باشد ولو آمریکا باشد.

 

رییس‌جمهور ادامه داد: اقدامات آینده ما وابسته به این است که حسن نیتی را در طرف آمریکایی ببینیم و مشاهده کنیم آمریکایی‌ها برای مذاکره جدی هستند و دنبال زبان فشار و تهدید نیستند چون ما سیاستی را که آنها تعبیر به چماق و هویج می‌کنند هیچ‌وقت نمی‌پسندیم و الان هم نمی‌پسندیم پس اگر واقعا اساس منطق باشد و راه‌حل دستیابی به منافع متقابل باشد راه برای مذاکره با هر کشوری ولو آمریکا باز خواهد بود.

 

همکارانم آماری از واقعیت اقتصادی جامعه ارائه خواهند داد

حسن روحانی در ادامه نخستین گفت‌وگوی خود با خبرنگاران به عنوان رییس‌جمهور دولت یازدهم در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه ابتکار مبنی بر این‌که هشت سال پیش رییس‌جمهور سابق وعده داد که به زودی در کنار نان، نفت را بر روی سفره‌های مردم می‌آورد، ولی نه تنها این امر اتفاق نیفتاد، بلکه نان نیز از سفره‌های مردم برداشته شد، شما با توجه به اقتصادی که تحویل گرفته‌اید و مشکلاتی که وجود دارد چه کاری برای معیشت مردم انجام خواهید داد، گفت: همان‌طور که قبلا نیز اشاره کردم، یکی از کارهایی که در طول 100 روز اول فعالیت دولت انجام می‌شود، این است که همکاران من آماری از واقعیت اقتصادی جامعه ارائه خواهند داد، البته به نظر من معیار مهم در بحث تورم و اندازه‌گیری آن جیب مردم است، نه بانک مرکزی و آمار و اینها در مراحل بعدی است. همه در ارتباط با وضعیت تورم، بیکاری و وضعیت اقتصادی اطلاع دارند و نیازی به آمار ندارد. هر کس می‌تواند در ارتباط با این موضوع به وضعیت خانه و خانواده خود رجوع کند.

 

روحانی با بیان این‌که ما تلاش خواهیم کرد در طول 100 روز اول آمار دقیقی از وضعیت اقتصادی کشور ارائه دهیم، گفت: همان‌طور که اشاره شد یکی از مسائل مهم بهبود معیشت و زندگی مردم است و تلاش در این راستا خواهد شد، برای این‌که امید به وجود آید، ثبات ایجاد شود و شرایط برای رونق اقتصادی ایجاد شود. دولت در برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت خود برای بهبود وضعیت زندگی مردم تلاش خواهد کرد، واقعیت‌ها را صادقانه می‌گوید، از مردم کمک می‌خواهد؛ چرا که دولت هیچ کاری را بدون حمایت مردم و کمک مردم نمی‌تواند انجام دهد و ما مطمئنیم که با حمایت مردم و به اذن الهی بسیاری از کارها شدنی است.

 

معیار ما برای انتخاب کابینه شایستگی افراد بود

در ادامه نشست خبری خبرنگار فارس در ارتباط با معیارهای حسن روحانی در ارتباط با کابینه پرسید و گفت از زمانی که شما کابینه معرفی کردید از سوی برخی از رسانه‌ها و جریانات انتقاداتی در ارتباط با کابینه مطرح شد، از جمله این‌که برخی از افراد در کابینه وجود دارند که به اعتقاد منتقدین با عوامل فتنه 88 مرزبندی شفافی ندارند و آن را مغایر با اعتدال می‌دانند، برخی نیز معتقدند که در تعیین کابینه فشارهایی به شما وارد شده و شما بر اساس فشارها و رو در بایستی برخی از افراد را انتخاب کردید و از طرف دیگر سهم زنان نیز نادیده گرفته شده است که حسن روحانی در پاسخ گفت: معیار ما برای انتخاب کابینه شایستگی افراد، شرایط کشور، نیاز کشور به افراد باتجربه و باسابقه است و ما احساس کردیم که زمان نداریم برای این‌که بار دیگر بخواهیم خطا کنیم و باید افرادی در کابینه حضور داشته باشند که دارای تجربه و تخصص کافی باشند و در گذشته نیز عملکرد خوبی از خود ارائه کرده باشند.

 

رییس‌جمهور گفت: من به صراحت می‌گویم هیچ کس به بنده به عنوان رییس‌جمهور فشار نیاورد که کسی را انتخاب کنم و در کابینه قرار دهم و بنده هم کسی نیستم که در شرایط فشار تصمیم بگیرم و این کار را نمی‌کنم. تمام افراد تصمیم خودم بود، البته با بسیاری مشورت کردم.

 

روحانی با اشاره به برخی از شایعات در مورد کابینه، تصریح کرد: به مردم به صراحت می‌گویم، شایعاتی که در بیرون در مورد کابینه مطرح می‌شود درست نیست، واقعیت نیست؛ چرا که دولت شرکت سهامی نیست که بگوییم سهم این جناح و آن جناح چقدر است.

 

وی در ادامه به معیارهای خود و تیم همراهش برای انتخاب کابینه اشاره کرد و افزود: معیارهایی چون اعتدال‌گرایی، تخصص، ایمان، تقوا، پاکدستی، تجربه، کاردانی، شناخت واقعیت‌ها،‌ اخلاق و باور به آنچه که مردم در انتخابات گفته‌اند، برای ما اصل مهمی بوده است. اعضای کابینه باید انتخابات مردم را باور داشته باشند و به آنها این موضوع گفته شده و آنها نیز پیام انتخابات را شنیده و باور کرده‌اند.

 

هیچ کس در انتخاب اعضای کابینه به من فشار نیاورد

رییس‌جمهور اظهار کرد:‌ اتهاماتی که در گوشه و کنار نسبت به برخی از افراد معرفی شده در کابینه می‌زنند، درست نیست، غیراخلاقی است، البته ممکن است در مجلس نیز مطرح شود، من در آنجا پاسخ می‌دهم، از تمام وزرا با قاطعیت دفاع می‌کنم، آنها را قبول دارم و از تک تک آنها دفاع می‌کنم.

 

روحانی با بیان این‌که بسیاری از کسانی که معرفی شدند، به صورت مستقیم می‌شناسم و در جاهای مختلف از جمله مجلس، شورای امنیت، در زمان جنگ و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی با آنها کار کرده‌ام، گفت: البته چند نفری هستند که آشنایی زیادی با آنها ندارم، یعنی مستقیم با آنها همکاری نداشتم، البته از سوی افراد مطمئن معرفی شده‌اند و در لیست کارگروه‌ها بوده‌اند و فعالیت آنها از سوی کارشناسان مورد بررسی قرار گرفته است.

وی افزود: هیچ کس در انتخاب اعضای کابینه به من فشار نیاورد بخصوص کسانی که در انتخابات در کنار من و هم‌صدای من بودند.

روحانی افزود: البته گاهی کسانی که در مسیر دیگری بودند، می‌خواستند مستقیم و غیرمستقیم فشار بیاورند، ولی در لحظات اولیه دیدند که عکس‌العمل من در برابر فشارها چگونه است.

رییس‌جمهور بار دیگر در توضیح مبنای خود در انتخاب اعضای کابینه، تصریح کرد: مبنای انتخاب من نه سهم‌خواهی گروه‌ها و جناح‌ها بوده و نه فشارها، بلکه معیارهایی بوده که از قبل اعلام کرده بودیم. کارگروه‌ها نیز 28 معیار تعیین کرده بودند، افراد مختلف مورد بررسی قرار گرفتند، به آنها نمره داده شد.

 

وی بار دیگر تاکید کرد که فشاری در این زمینه بر روی ما نبوده و مسائلی که در این زمینه مطرح می‌شود واقعیت ندارد، مبنای ما شایسته‌سالاری و اعتدال‌گرایی بوده است.

 

رییس‌جمهور با بیان این‌که من تلاش دارم به قول‌های خود عمل کنم و بر اساس آنها عمل کنم، گفت: اگر خدای نکرده روزی به قولم عمل نکنم به مردم اعلام می‌کنم، از مردم عذرخواهی می‌کنم و وظیفه خود می‌دانم همان‌طور که قسم خورده‌ام امانتدار باشم و از حقوق مردم دفاع کنم.

 

آمریکا پیام مردم ایران در انتخابات را بشنود

در ادامه اولین نشست خبری رییس دولت یازدهم، خبرنگاری از روحانی پرسید شما در این نشست خبری گفتید که مایل به مذاکره با آمریکا هستید و در این زمینه منتظر اقدامات عملی و صادقانه آمریکا هستید. انتظار شما از گام‌های عملی آمریکا چیست؟

 

روحانی در پاسخ گفت: من اظهار تمایل نکردم و فقط گفتم برای منافع ملی حاضرم با همه کشورهایی که لازم باشد، صحبت کنم. من اشتیاق و تمایل خاصی نشان ندادم.

 

وی با بیان اینکه “انتظار ما این است که آمریکا پیام مردم ایران را بشنود”، افزود: ملت ایران در انتخابات 24 خرداد حماسه بزرگی آفریدند. در این حماسه با دنیا حرف زدند و دنیا هم این صدا را شنید به گونه‌ای که 55 کشور به ایران آمدند و پیام‌های تبریک فراوانی ارسال شد. آمریکا این پیام را بشنود. کار گروه فشار در آمریکا برای تشریح تحریم‌ها به معنای سردرگمی کاخ سفید است. توصیه می‌کنم کاخ سفید از این سردرگمی خارج شود و بر مبنای واقعیت تصمیم بگیرد. اراده ایران برای حل و فصل مسائل جدی است و اگر آمریکا هم جدی باشد، کارها پیش می‌رود.

 

در این بخش از نشست خبری، مجری برنامه به رییس‌جمهور گفت که وقت برنامه به پایان رسیده اما از شما می‌خواهم که به چند پرسش کوتاه دیگر پاسخ بدهید که این صحبت با اعتراض خبرنگارانی که موفق نشدند پرسش خود را مطرح کنند، مواجه شد.

 

رییس‌جمهور نیز گفت: من خواهش می‌کنم همکاران من و اصحاب رسانه سازوکاری عادلانه انتخاب کنند که این مشکلات دیگر پیش نیاید.

 

از وجود خانم‌ها در هیات دولت استفاده می‌کنم

سپس روحانی در مورد استفاده از بانوان در کابینه اظهار کرد: قول من این بود که دولت تلاش کند فرصت‌های اجتماعی برابری را برای بانوان فراهم کند. من به این قول خود وفادارم و به این قول خود که از بانوان در زمینه مسائل کارشناسانه استفاده کنم نیز پایبندم. من از وجود چند خانم در هیات دولت استفاده می‌کنم اما اگر حتی یک وزیر خانم هم وجود داشته باشد، خانم‌ها نباید قانع شوند. به نظر من تمام عقب‌ماندگی‌ها در این زمینه باید جبران شود. من در جلسات کابینه تاکید خواهم کرد که از بانوان صاحب تخصص و دانش استفاده شود، اما هدف این نیست که یک خانم در کابینه وجود داشته باشد که مثلا گفته باشد که حقوق بانوان رعایت شده است.

 

حتما تیم اقتصادی دولت هماهنگ خواهد بود

رییس‌جمهور در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگار دنیای اقتصاد در مورد دغدغه عدم هماهنگی بین تیم اقتصادی دولت، گفت: از دغدغه‌های همیشگی دولت‌های گذشته هم این بوده است که تیم اقتصادی ناهماهنگ بوده‌اند، چون ناهماهنگی مشکل به وجود می‌آورد.

 

وی با اشاره به این‌که در برخی از رسانه‌ها شاهدیم تیم اقتصادی دولت را به گروه‌هایی تقسیم‌بندی کرده بودند که با هم سازگار نیستند، تصریح کرد: واقعیت اینطور نیست، البته نمی‌گویم تیم اقتصادی من از لحاظ تئوریک همه مثل هم فکر می‌کنند، اما در کارگروه اقتصادی این تیم ساعت‌های متمادی حدود 15 تا 20 ساعت با حضور خود من با هم کار کرده‌اند و خلاصه تمام جلسات را گزارش داده‌اند و در نهایت برنامه اقتصادی دولت را همه پذیرفتند و قرار بر این است یک تیم اقتصادی هماهنگ کار را شروع کند و امیدورایم در عمل این اتفاق بیفتد.

 

روحانی با بیان این‌که این دغدغه وجود دارد و بحق است که اگر تیم اقتصادی هماهنگ نباشد، مردم ضرر خواهند کرد، گفت: حتما تیم اقتصادی هماهنگ خواهد بود و به طور کلی کل دولت هماهنگ خواهند بود، چون یکی از معیارهای ما این است که بتوانیم گروهی با هم کار کنیم و نه تنها این هجده نفر وزیر، بلکه افراد دیگری که در جمع دولت هستند، یک مجموعه را تشکیل دهند و وقتی این مجموعه کار را آغاز می‌کند، کاملا با هم هماهنگ هستند، پس بالا و پایین کردن برخی از افراد مشکلاتی برای ما ایجاد می‌کند، البته من به حقوق قانونی مجلس شورای اسلامی احترام می‌گذارم و نمایندگان محترم طبق قانون می‌توانند برای خیر و صلاح و مصالح مردم انجام وظیفه کنند.

 

رییس‌جمهور اظهار کرد: برخی از رسانه‌ها که شاید مبنایشان تاثیرگذاری بر مجلس باشد، خیلی به خود زحمت ندهند چون فکر نمی‌کنم تاثیر زیادی در نمایندگان مجلس داشته باشد، چون نمایندگان ما هوشیار و اهل مطالعه هستند و وزرای ما در حال رفت و آمد و گفت‌وگو با نمایندگان مجلس هستند و در عین حال آنچه مجلس شورای اسلامی تصمیم بگیرد، برای ما محترم است.

 

اصل غنی‌سازی جزو حقوق همه کشورهاست

وی در جواب سوال خبرنگار سی‌سی‌تی‌وی (تلویزیون ملی چین) مبنی بر این‌که چه پیشنهادی برای دور آینده مذاکرات خواهید داشت، با توجه به این‌که رسانه‌های ایران اخیرا تاکید دارند که غنی‌سازی هسته‌یی در ایران قابل مذاکره نیست، گفت: مگر قرار بود قابل مذاکره باشد.

 

روحانی با تاکید بر این‌که اصل غنی‌سازی جزو حقوق همه کشورهاست، تصریح کرد: بر اساس چارچوب ان‌.پی‌.تی همه کشورها حق دارند فعالیت صلح‌آمیز خود را انجام دهند و در چارچوب ماده 2 و 4 فعالیت کنند و بالاتر از آن کشورهای دیگر موظفند به آنها در زمینه فعالیت‌ هسته‌یی به آن کمک کنند، پس ما طلب داریم چون باید کشورهای دیگر در زمینه‌ فعالیت‌های غنی‌سازی صلح‌آمیز به ما کمک کنند.

 

وی با بیان این‌که تضمین صلح‌آمیز بودن فعالیت‌ها نظارت آژانس است، خاطرنشان کرد: ما عضو کشورهایی هستیم که پادمان و ان‌.پی‌.تی را قبول کردیم و هیچ کس در ایران در هیچ زمانی تا به حال نگفته است که ما غنی‌سازی را کنار می‌گذاریم و معلوم است که این حق مسلم مردم است.

 

رییس‌جمهور با تاکید بر این‌که ما حتما با 1+5 مذاکره خواهیم کرد، توضیح داد: در مذاکرات حتما طرح خواهیم داشت، اما زمان آن هنوز زود است و اول باید دولت و تیم هسته‌یی آن مشخص شود تا زمان مذاکرات نیز مشخص شود، پس آنچه ما در مذاکرات دنبال می‌کنیم، رفع نگرانی‌های مشترک است و ما قادریم این کار را انجام بدهیم.

 

گروه‌های تروریستی باید از سوریه اخراج شوند

رییس‌جمهور در ادامه گفت‌وگوی خود در پاسخ به سوال خبرنگار تی‌آرتی ترکیه مبنی بر این‌که با توجه به درگیری‌هایی که در شمال سوریه بین گروه پ‌.ک‌.ک و دولت اسد وجود دارد، شما نظرتان در مورد این تحولات چیست، با بیان این‌که ما جنگ داخلی در داخل سوریه و حضور تروریست‌های خارجی و دخالت خارجی‌ها در آن کشور را محکوم می‌کنیم، گفت: ما راه‌حل مساله سوریه را یک راه‌حل نظامی نمی‌دانیم، بلکه راه‌حل سیاسی با حضور همه گروه‌های سوری اعم از مقامات دولتی و معارضین است، البته معتقدیم گروه‌های تروریستی باید از سوریه اخراج شوند. ما راه‌حل مسایل سوریه را مذاکره بین گروه‌های سوری با دولت می‌دانیم.

 

وی ادامه داد:برای یافتن راه‌حل مدنظر مردم و در نهایت برگزاری انتخابات و ایجاد دموکراسی در آن کشور و آنچه که خواست مردم آن کشور است. کشورهای منطقه مثل ایران و ترکیه می‌توانند در تحقق این مسیر مشارکت کنند به نحوی که این پروسه بهتر و سریعتر طی شود.

 

دولت از تصویب لایحه جرم سیاسی حمایت می‌کند

روحانی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار شرق مبنی بر این‌که در حال حاضر لایحه جرم سیاسی در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است و شما نیز تاکید کرده بودید که باید فضای امنیتی در کشور از بین برود و با این فضا مشکل دارید، آیا در تدوین هر چه بهتر لایحه جرم سیاسی به مجلس کمک خواهید کرد و در راستای آزادی زندانیان سیاسی امنیتی چه اقداماتی انجام خواهید داد، گفت: در ارتباط با بخش اول همان‌طور که گفتم توجه به حقوق ملت مورد نظر ماست با توجه به فصل سوم قانون اساسی و یکی از مباحث مهم در بحث حقوق شهروندی، بحث جرم سیاسی است که چه چیزی جرم است، البته در قانون اساسی اشاراتی به این موضوع شده، ولی لایحه آن در مجلس در حال تدوین است و دولت حمایت می‌کند که این لایحه هر چه زودتر در مجلس تصویب و قانون شود.

 

وی در مورد پرسش دوم نیز گفت: در مورد سیاسیونی که اشاره کردید و رفع مشکل آنها، ‌این موضوع نیاز به اجماع ملی و مذاکره با سه قوه دارد، البته دولت هنوز تشکیل نشده و وقتی دولت تشکیل شد ما مذاکره با دو قوای دیگر خواهیم داشت و اینگونه مسائل را دنبال می‌کنیم و برای ما بسیار لذت‌بخش است که فضای محبت و دوستی جایگزین اختلاف‌ها و شکاف‌ها شود، البته در چارچوب مقررات و قوانین.

 

رییس‌جمهور همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار انگلیسی مبنی بر این‌که آیا شما حاضرید با بریتانیا و آمریکا در مورد سوریه مذاکره کنید و با توجه به این‌که شما در گلاسکو زندگی و تحصیل کردید، مهم‌ترین بخش فرهنگی آن قسمت را چه می‌دانید، گفت: در مورد مساله سوریه همان‌طور که قبلا اشاره شد، اساس مساله سوریه در اختیار مردم سوریه است و باید تصمیم را مردم سوریه بگیرند و دیگران باید مسیری که مردم سوریه می‌گیرند، را تسهیل کنند، مداخله نکنند، تروریست‌ها را تشویق نکنند و برای آنها اسلحه نفرستند. در مورد موضوعی که شما اشاره کردید، یعنی گفت‌وگوی ایران با دیگران در مورد مسائل سوریه، در حال حاضر بحث ژنو 2 مطرح است و اگر ما در یک جمع بین‌المللی حضور داشته باشیم ایران در این زمینه با دیگران صحبت می‌کند.

 

جنجال یک خبرنگار و تذکر روحانی درباره اعتدال

در ادامه نشست خبری رییس‌جمهور، نماینده خبری روزنامه ایران سفید بدون اینکه پشت تریبون قرار بگیرد، با صدای بلند به بیان نکاتی درباره اعتدال‌گرایی پرداخت و با انتقاد از حسن روحانی پرسید که برنامه شما برای توجه به معلولان کشور چیست؟

 

رییس‌جمهور نیز خطاب به وی پاسخ داد: بیان شما مورد احترام است اما شیوه‌ای که برای پرسیدن سوالتان به کار برده‌اید با اعتدال نمی‌خواند. اولین اصل اعتدال، قانون و نظم است و شما باید قانون و نظم را رعایت می‌کردید زیرا در همین جلسه خبرنگاران زیادی وجود دارند که نوبت به آنها هم نرسید ولی اینگونه اعتراض نکردند. درباره پرسش شما هم می‌گویم که معلولان باید مورد توجه دولت و مردم باشند و تکریم شوند و دولت هم این امر را مورد توجه قرار می‌دهد.

 

اصل 44 را عملیاتی می‌کنیم

در پایان این نشست خبری، رییس‌جمهور در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه اطلاعات مبنی بر اینکه “مکانیزم بازیابی هویت فعالیت اقتصادی بخش خصوصی در دولت شما چگونه خواهد بود؟”، اظهار کرد: دولت سیاست‌های کلی اصل 44 را عملیاتی می‌کند. اساس این سیاست این بود که اقتصاد رقابتی شود و تصدی‌گری دولت به حداقل کاهش یابد و کارها به بخش غیردولتی واگذار شود اما اجرای این اصل با نواقصی همراه بود. دولت اهتمام خود را به کار می‌گیرد تا اصل 44 قانون اساسی را کاملا عملیاتی شود.

 

 

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید