امروز: دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۱۵ Monday, 26 October 2020

محسن هاشمی: امیدوارم به استناد بند “جیم” ردصلاحیتمان نکنند

محسن هاشمی: امیدوارم به استناد بند "جیم" ردصلاحیتمان نکنند

محسن هاشمی، فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی و مدیرعامل سابق متروی تهران به تشریح برخی دیدگاه‌های پدر و همچنین برخی مسائل سیاسی روز پرداخت.

:

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز ، فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام  در گفت‌وگویی تفصیلی با خبرگزاری آنا، ضمن تشریح احوالات این روزهای آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: آقای هاشمی از روحانیونی هستند که نسبت به اسلاف خودشان سرحال‌ترند. بالاخره در سن 80 سالگی یک وضعیت مزاجی بسیار خوبی دارند و از بیماری خاصی هم رنج نمی‌برند. مطالعه خود را دارند و فکرشان باز است و در عین حال حافظه خوبی هم دارند. من در سن 50 سالگی گاهی به حافظه 80 سالگی پدرم حسرت می‌خورم.

:

این وضعیت جسمانی و روحی، نشأت گرفته از سبک زندگی ایشان است. گاهی که با ایشان صحبت می‌کنم مواردی را به یاد می‌آورند که به ذهن من هم خطور نمی‌کند. ایشان ساعت‌ها مطالعه می‌کنند و ملاقات اجتماعی دارند و البته ورزش هم انجام می‌دهند. وی در پاسخ به سؤالی درباره استدلال سال 92 شورای نگهبان برای ردصلاحیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که از کهولت سن ایشان سخن گفته بودند، گفت: آن اتفاق گذشت و اتفاقا مایه خیر و برکت برای جامعه هم شد. ما آن اتفاق را به فال نیک گرفتیم.
:
محسن هاشمی در واکنش به بحث‌های مطرح شده درباره احتمال کاندیداتوری آیت الله هاشمی برای ریاست مجلس خبرگان رهبری نیز گفت: ایشان که دنبال گرفتن پست و مقام نیستند و اگر هم بحثی مطرح می‌شود به خاطر ضرورت‌ ورود ایشان است. البته ایشان هرجا که احساس کنند ضرورتی هست، ورود پیدا خواهند کرد. وی تأکید کرد: بالاخره برای افرادی همچون آیت الله هاشمی، وظیفه شرعی، اجتماعی و فردی ایجاب می‌کند که هر جا لازم بدانند به میدان بیایند و هیچ‌گاه هم پیش نیامده که خود ایشان شخصا برای مقامی برنامه‌ریزی شده اقدام کنند. هرگاه که لازم دیده‌اند و تقاضاها هم زیاد بوده است و ایشان حس کرده‌اند که از عهده انجام کار برمی‌آیند، ورود پیدا کردند. وی همچنین متذکر شد که جایگاه من در آن سطح نیست که درباره خبرگان صحبت کنم. این مجلس، جایگاه ویژه‌ای دارد که خود ایشان (آیت‌الله هاشمی رفسنجانی) درباره آن صاحب نظرند و لذا من نمی‌خواهم به این موضوع وارد شوم.
:
رئیس خبرگان باید اصلح باشد
محسن هاشمی در ادامه با اشاره به نقل قول منتسب به آیت الله هاشمی رفسنجانی در مورد ویژگی رئیس مجلس خبرگان گفت: در جوابیه‌ای که در مقطع بعد از درگذشت آیت‌الله مهدوی‌کنی، به نقل از آقای هاشمی در مقابل اظهارات آقای احمد خاتمی منتشر شد، به اشتباه کلمه “ناصالح” را به کار برده بودند. این‌گونه نقل شده بود که آقای هاشمی گفته‌اند اگر احساس کنم افراد ناصالح وارد این عرصه (ریاست خبرگان) می‌شوند؛ حضور پیدا خواهم کرد. در حالی که کاربرد کلمه “ناصالح” درست نبود و اساسا نگاه آقای هاشمی این است که همه اعضای خبرگان صالح هستند ولی فرد اصلح باید رئیس مجلس خبرگان شود.

:

فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه “در همان مقطع هم کاربرد کلمه ناصالح تکذیب شد” در عین حال گفت: تکذیب به کار بردن کلمه ناصالح از سوی آقای هاشمی،‌ در آن زمان بازتاب چندانی پیدا نکرد و در هیاهوی خبرهای مربوط به این موضوع گم شد. از این جهت، تأکید می‌کنم که آقای هاشمی همه اعضای خبرگان را صالح می‌دانند و این مجلس، اصلا جای ورود افراد ناصالح نبوده و نیست.
:
آقای هاشمی فراجناحی عمل می‌کند
وی ادامه داد: افرادی مثل آقای هاشمی عمدتا فراجناحی عمل می‌کنند. شخص آقای هاشمی در قالب تعاریف جناح‌های موجود نمی‌گنجند. ایشان بر اساس منافع کشور عمل می‌کنند و همواره تلاش دارند تعادل در کشور حفظ شود. محسن هاشمی افزود: اکنون خیلی از مقامات را داریم که در گذشته پست‌های مهمی داشتند ولی امروز در سن بالا، در یک جناح خاص قرار نمی‌گیرند. وظیفه بزرگانی چون آقای هاشمی و دیگر بزرگان این است که به عنوان وزنه تعادلی عمل کنند.

:

وی اضافه کرد: البته تفکر آقای هاشمی هم تفکر اعتدالی است و ایشان از دوران قبل از انقلاب با این تفکر وارد عمل شدند و همیشه سعی کردند به عنوان یک وزنه تعادل عمل کنند. ایشان بیشتر به دنبال این هستند که افراط و تفریط را از جامعه حذف کنند و فرقی نمی‌کند که این تندروها مربوط به کدام جناح باشد.
:
خیلی‌ها پیشنهاد می‌کنند که برای انتخابات مجلس دهم، کاندیدا شوم
محسن هاشمی همچنین در بخش دیگری از این گفت‌وگو، درباره احتمال کاندیداتوری وی در انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی گفت: راجع به این موضوع پیشنهادهای زیادی داشته‌ و دارم و بسیاری این توصیه را می‌کنند که وارد میدان شوم. خب، هیچ وقت هم اینها را رد نکرده‌ام، ولی از طرف دیگر هم نگفته‌ام که می‌خواهم بیایم.

:

وی تأکید کرد:‌ به هرحال وظیفه‌ای است که اگر واقعا از عهده من بربیاید و بتوانم کمکی به کشور اسلامی ایران بکنم، دریغ نخواهم کرد. با این حال هنوز بحث انتخابات زود است و بیشتر بحث‌ها باید به این سمت و سو باشد که انتخابات پرشور برگزار شود و از همه تفکرات و جناح‌ها به راحتی بتوانند در انتخابات شرکت کنند.
:
محسن هاشمی در مورد انتخابات آینده مجلس دهم و پیش‌بینی خود از واکنش احتمالی مسئولان بررسی صلاحیت‌ها نسبت به کاندیداتوری فرزندان آیت‌الله هاشمی گفت: من امیدوارم که انتخاباتی برگزار شود که همه افراد معتقد به انقلاب که دلشان برای نظام می‌تپد، بتوانند در این انتخابات شرکت کنند. امیدوارم تفاوت سلیقه‌ها در انتخابات 94 لحاظ شود. وی تأکید کرد: همه ما انقلاب را قبول داشته و به امام و ارزش‌ها اعتقاد داریم؛ ولی تنها در یکسری روش‌ها اختلاف سلیقه وجود دارد و این جناح‌بندی‌های چپ و راست با هم فرقی نمی‌کنند و همه در یک مسیر هستند. فقط بحث اختلاف سلیقه در مدیریت کشور وجود دارد. مقام معظم رهبری در صحبت‌هایشان با دانشجوها، تأکید کردند که ما همه به امام و انقلاب و ارزش‌ها اعتقاد داریم و در یکسری روش‌ها با هم تفاوت داریم.
:
محسن هاشمی ادامه داد: در چنین شرایطی، می‌توان دور یک میز نشست، اختلافات را حل کرد و اجازه داد همه سلیقه‌هایی که این اعتقادات را دارند، در انتخابات شرکت کنند. فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: امیدوارم تمام سلیقه‌ها در انتخابات شرکت کنند و ما را هم به خاطر بند جیم ردصلاحیت نکنند. وی در پاسخ به این سؤال که “آیا فکر می‌کنید این شرایط ایجاد می‌شود؟” گفت: حتما فکر می‌کنم که این اتفاق بیفتد چراکه معتقدم مسئولان کشور به اندازه لازم عاقل شده‌اند که روندهای گذشته در بررسی صلاحیت‌ها تکرار نشود.
:
شعار “بازگشت به اعتدال”، دلسوزان را دور هم جمع کرد
محسن هاشمی در مورد ائتلاف آیت الله هاشمی رفسنجانی و حجج اسلام ناطق نوری و سیدمحمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم گفت: نمی‌شود گفت که یک ائتلاف نوشته شده‌ای وجود داشته است. بلکه باید گفت که این شعار “بازگشت به اعتدال” بود که همه دلسوزان کشور و نظام را دور هم جمع کرد.

:

وی با اشاره به شایعاتی که از پیام آیت الله هاشمی به سیدمحمد خاتمی مبنی بر لزوم انصراف محمدرضا عارف از انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم حکایت داشت،‌ تصریح کرد: بی‌شک کسی به شکل دستوری به آقای عارف نگفت که ایشان کنار برود؛ بلکه خودش به این نتیجه رسید که در آن شرایط، چنین تصمیمی را بعد از مشورت با دیگران اتخاذ کند.
:
“اعتدال” یک جریان نوظهور نیست
فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره شناسنامه جریان اعتدال و اینکه آیا این جریان می‌تواند به عنوان جریان سوم در روند سیاسی کشور ایفای نقش کند، با تأکید بر اینکه “اعتدال یک جریان سوم نوظهور نیست و از ابتدای انقلاب، حضور داشته و نقش‌‌آفرین بوده است”، گفت: انقلاب اسلامی دوره‌های مختلفی را پشت سر گذاشته است. ما کتاب خاطرات حاج آقا (هاشمی رفسنجانی)‌ را نیز بر اساس همین دوره‌ها تقسیم‌بندی کرده و منتشر می‌کنیم. وی افزود: یک دوره قبل از انقلاب داریم که دوره مبارزه نام دارد. اما بعد از پیروزی وارد مرحله‌ای به نام “انقلاب در بحران” می‌شویم که یک بحران جدی پیدا می‌کنیم و در سال 60 از این بحران عبور می‌کنیم که اگر نگاه کنید کتاب خاطرات بر همین مبناست.

:

بعد می‌رسیم به یک دوره آرامشی و در این آرامش است که با یک چالش به نام انشعاب مجمع روحانیون مبارز از جامعه روحانیت مبارز مواجه می‌شویم. در این مقطع است که این دو از هم جدا می‌شوند و اینجاست که چالش بین نیروهای انقلاب – آنها که خودشان را تثبیت کرده بودند و انقلاب را مدیریت می‌کردند – شروع می‌شود. امام هم اجازه می‌دهند این جدا شدن اتفاق بیفتد. از این برهه به بعد، بحث چپ و راست شکل می‌گیرد و ما اسم آن سال یعنی سال 62 را “سال آرامش و چالش” گذاشته‌ایم.
:
بعد از سال 63 به سوی سرنوشت است. از اینجا انقلاب که در طول چند سال به یک آرامش نسبی رسیده بود، با چالش‌های درون انقلاب مواجه می‌شود که به نظر من نقطه عطف آن جدا شدن روحانیون از روحانیت است. بعد از آن، این چالش با تقسیم‌بندی محافظه‌کار و اصلاح‌طلب که الان اصولگرا و اصلاح‌طلب است؛ به اوج خودش رسید. محسن هاشمی ادامه داد:‌ یادم هست که در دوره‌های مختلف وقتی جریان اعتدال وارد گود می‌شد، اتفاقات مناسبی می‌افتاد ولی مجددا فضا به سمت افراط پیش می‌رفت. این افراط در دولت آقای خاتمی هم شکل گرفت که منجر به اتفاقات سال 84 شد. اطرافیان آقای احمدی‌نژاد به عنوان جریان سوم مطرح شدند و باز هم فضا به سمت افراط رفت. در اثر همین فراز و نشیب‌ها، جامعه به سمت نگاه اعتدالی جذب شد و دولت اعتدالی روی کار آمد.
:
ناگفته‌ای از انتخاب شهردار پایتخت ندارم
از رأی خانم راستگو شوکه نشدم

:
مدیرعامل سابق متروی تهران با اشاره به جریان انتخاب شهردار تهران در سال 92 اظهار کرد: من نکته ناگفته‌ای از دوره انتخاب شهردار ندارم. یک رقابتی بین من و آقای قالیباف بود که در نهایت ایشان در این رقابت برنده شد و حالا هر اتفاقی که افتاد، ایشان برنده شد و من هم پذیرفتم و به ایشان هم تبریک گفتم. محسن هاشمی در مورد رأی جنجالی الهه راستگو که منجر به انتخاب قالیباف به عنوان شهردار تهران شد نیز گفت: ایشان حق داشت و خودش باید تصمیم می‌گرفت.

:

هاشمی در پاسخ به این سؤال که”آیا از رأی خانم راستگو شوکه نشدید؟” اظهار کرد: نه، اصلا شوکه نشدم. مدیرعامل سابق متروی تهران گفت: من اگر برای مدیریت شهرداری تهران وارد شدم به خاطر این بود که این ضرورت را حس کرده بودم و این توانایی را در خودم می‌دیدم که متروی تهران را در کنار دیگر فعالیت‌های شهری به جای درستی برسانم. در واقع با این نیت وارد کار شدم. اگر هر کسی بتواند مدیریت شهر تهران را بر محوریت حمل و نقل عمومی و در این میان، مترو محور و ریل محور قرار دهد، تفاوتی ندارد. الان خوشبختانه می‌بینم که آقای قالیباف هم نسبت به مترو حساس‌تر شده است و اهمیت ویژه‌تری به مترو می‌دهد.
:
وی با اشاره به عدم پرداخت بودجه متروی تهران از سوی دولت دهم گفت: کمیسیون اصل90 مجلس شورای اسلامی گزارشی تهیه کرد مبنی بر مواردی که آقای احمدی‌نژاد به قانون عمل نکرده است. طبق آن گزارش ثابت شد که آقای احمدی‌نژاد بودجه مترو را پرداخت نکرده است و با توجه به مطرح شدن این پرونده در دادگاه، در حال حاضر متروی تهران نیز یکی از شاکیان آقای احمدی‌نژاد است.
:
شهرداران تهران نسبت به ریل شهری بی‌اعتنا عمل کردند
مدیرعامل سابق متروی تهران همچنین با اشاره به طرح خود برای مدیریت شهر تهران گفت: به نظر من مشکل اصلی تهران بحث حمل و نقل است. اگر از مردم نظرسنجی شود، اولین معضل را ترافیک اعلام می‌کنند و بعد از این نسبت به آلودگی هوا،‌ نگرانی دارند. البته این آلودگی هم ناشی از ترافیک است. بنابراین اگر کسی واقعا بخواهد در شهرداری تهران کار ارزنده‌ای انجام بدهد باید به معضل ترافیک رسیدگی کند. برای انجام این کار هم تهران باید حداقل 256 ایستگاه مترو داشته باشد. هرچند ممکن است ترافیک حل نشود اما مردم در ترافیک سرگردان نخواهند بود و یک آلترناتیو دیگر به نام مترو خواهند داشت.
:
هاشمی افزود: در اکثر پایتخت‌های مهم دنیا، یک آلترناتیوی هست که بتوان از معضل ترافیک عبور کرد؛ اما متأسفانه در تهران این اتفاق نیفتاد و شهردارهای تهران همگی نسبت به ریل شهری، آن هم ریل انبوه‌بر شهری بی‌اعتنا عمل کردند. با این حال، آقای قالیباف نسبت به بقیه بهتر عمل کردند و حمایت‌های جدی از متروی تهران داشتند.

:

محسن هاشمی گفت: من می‌گویم که در شهری مثل تهران نباید قبل از داشتن مترو، ابتدا برج میلاد ساخته شود. البته که برج میلاد سمبل خوبی هم نیست؛ چون شهری که کوه سه هزار متری کنار آن وجود دارد؛ داشتن برج میلاد مخابراتی در کنار آن بی‌معناست. وی اظهار داشت: شهرهایی که در زمین‌های هموار وجود دارند به خاطر نیاز به دکل مخابراتی برج‌هایی می‌ساختند که این بیشتر در گذشته مرسوم بود که ماهواره‌ها کمتر وجود داشتند. از همین رو بالای برج برای زیبایی رستوران یا موزه‌ای هم ایجاد می‌کردند. ولی در تهران، دفتر من در دانشگاه آزاد از برج میلاد بالاتر است.
:
خطبه مترو را دوباره بخوانید
فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی ادامه داد: اتفاقا آقای هاشمی در اواخر سال 63 یک خطبه معروف به خطبه مترو دارند که توصیه می‌کنم دوباره آن خطبه را بخوانید. آنجا آقای هاشمی می‌گویند که نه تنها تهران بلکه همه شهرهای بزرگ باید مترو داشته باشند. وی افزود: مترو باید با اولویت مورد توجه مسئولان قرار بگیرد. هرچند الان دیدم که اتفاقا این توجه هم شکل گرفته است و اعضای شورا بازدیدهای خوبی دارند و بحث‌هایی هست که خط سوم و هفتم مترو راه‌اندازی شود. البته در زمان ما، بیشتر ساخت و سازها بومی هم شده بود و ما بالای 80 درصد ساخت داخل داشتیم.

:

./.

توییت بینا

9:06 (۶ ماه قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۶ ماه قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۶ ماه قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۶ ماه قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۶ ماه قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۶ ماه قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۶ ماه قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۶ ماه قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۶ ماه قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۸ ماه قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۸ ماه قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۸ ماه قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۸ ماه قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۸ ماه قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۸ ماه قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۸ ماه قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۸ ماه قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۸ ماه قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۸ ماه قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۸ ماه قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید