امروز: جمعه، ۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۱۵ Friday, 27 January 2023

مخالفان دولت اوکراین به دنبال کاهش اختیارات یانوکوویچ

مخالفان دولت اوکراین به دنبال کاهش اختیارات یانوکوویچ

رئیس‌جمهوری اوکراین با تقاضای مخالفانش به منظور تغییر قانون اساسی که باعث کاهش چشمگیر اختیارات وی می‌شود، رو به رو شده است.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری اوکراین در حال حاضر همچنان مشغول بررسی نسبت به اینکه چه کسی را به عنوان نخست‌وزیر جدید خود به منظور برطرف کردن بحران در خیابان‌ها معرفی کند، است.

 

برخی شایعات مبنی بر اینکه وی در حال بررسی انتخاب رئیس دفتر تندروی خود یعنی “آندری کلایواف” برای پست نخست وزیری بوده، منتشر شده است.

 

ویتالی کلیچکو، یکی از سیاستمداران مخالف سرشناس ویکتور یانوکوویچ پس از بیرون آمدن از نشستی با وی یانوکوویچ را متهم به دامن زدن به ناآرامی‌ها از طریق کوتاهی کرد.

 

وی گفت: رئیس جمهوری اوکراین موضعی غیرمسئولانه را اتخاذ کرده زیرا وی با اقداماتی که انجام می‌دهد مردم را نسبت به اینکه دست به اقدامات افراطی بزنند و همچنین کشورهای دموکراتیک جهان را برای اعمال تحریم تحریک می‌کنند.

 

این در حالی است که بانک مرکزی اوکراین به منظور جلوگیری از افزایش چشمگیر تقاضا برای دلار در این کشور که باعث ضعف واحد پول اوکراین شده است مداخله کرده است.

 

اوکراین از آلمان پس از آنکه وزیر خارجه این کشور اعلام کرد باید تحریم‌ها به عنوان تهدید علیه اوکراین تا زمان دستیابی به راه‌حل سیاسی در این کشور استفاده شود، انتقاد کرد. با وجود آنکه چند روز است در شهر کی یف هیچ خشونتی رخ نداده است دولت‌های غربی به یانوکوویچ هشدار دادند که تا زمانی که وی با مخالفان خود به توافق نرسد با خطر بالا گرفتن مجدد ناآرامی‌ها روبه رو است.

 

اقدام یانوکوویچ در ماه نوامبر گذشته در عدم برقراری توافق تجاری با اتحادیه اروپا و برقراری روابط اقتصادی نزدیک با روسیه باعث بروز اعتراضات خیابانی در این کشور شد.

 

روز گذشته مخالفان دولت اوکراین در پارلمان این کشور خواهان بازگشت به قانون اساسی قبلی شدند. این بدان معناست که یانوکوویچ برخی از اختیارات مهم خود را که از زمان رسیدن به ریاست جمهوری در سال 2010 به دست آورده از دست خواهد داد. از جمله این اختیارات انتصاب نخست‌وزیر و کل اعضای دولت و همچنین فرمانداران مناطق است. مخالفان دولت همچنین خواهان فراگیر شدن دامنه و عفو بی‌قید و شرط معترضان شدند.

 

کلیچکو اظهار کرد: یکی از راه‌های بیرون آمدن از این بحران توزیع مجدد اختیاراتی است که در دست مقامات است. پس از آن ما می‌توانیم نسبت به تغییرات بیشتر در کشور مطمئن باشیم.

 

اما از طرف دیگر وی افزود: رئیس جمهوری خواهان این تغییر در قانون اساسی نیست و این باعث بدتر شدن وضعیت خواهد شد.

 

فراکسیون‌های احزاب اوکراین در پارلمان این کشور تلاش کردند در مورد سند مشترکی توافق کنند اما نتوانستند در این زمینه به توافق دست پیدا کرده و ادامه نشست پارلمان تا امروز چهارشنبه معلق شد.

 

تحلیل‌گران می‌گویند هرگونه بازگشت به قانون اساسی سال 2004 در اوکراین که احتمالا حامیان یانوکوویچ در پارلمان به آن اجازه نخواهند داد خود به خود باعث برگزاری انتخابات ریاست جمهوری زود هنگام که یکی دیگر از تقاضاهای مهم مخالفان است خواهد شد.

 

هنوز مشخص نیست که یانوکوویچ به منظور سمت نخست وزیری چه گزینه‌هایی را در حال بررسی دارد. دفتر یانوکوویچ اعلام کرد که وی آماده است تا به مناسبت آغاز بازی‌های المپیک زمستانی به سوچی روسیه برود تا در افتتاحیه این بازی‌ها شرکت کند. این مساله احتمالا فرصتی را برای آنکه وی مذاکرات بیشتری با پوتین انجام دهد فراهم می‌کند.

 

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا قرار است امروز (چهارشنبه) با یانوکوویچ و رهبران مخالفان دولت مذاکراتی را انجام دهد.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید