امروز: شنبه، ۱۲ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۴۴ Saturday, 3 December 2022

مراقب این شش نقطه خطرناک در اینترنت باشید

چند سالی می شود که گوگل به جزو جدایی ناپذیر زندگی امروزه کاربران تبدیل شده است، تا جاییکه نتایج جستجوی آن پاسخ اکثر سوالات آنها را در هر زمینه‌ای می‌دهد. اما همین فناوری به شدت پیچیده می‌تواند دردسرهای جدی هم به لحاظ امنیتی برای کاربران فراهم کند. به گزارش سایت...

چند سالی می شود که گوگل به جزو جدایی ناپذیر زندگی امروزه کاربران تبدیل شده است، تا جاییکه نتایج جستجوی آن پاسخ اکثر سوالات آنها را در هر زمینه‌ای می‌دهد. اما همین فناوری به شدت پیچیده می‌تواند دردسرهای جدی هم به لحاظ امنیتی برای کاربران فراهم کند.

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز، کاربران اینترنت معمولاً برای یافتن عکس‌ها، ویدیوهای خنده‌دار، مقالات علمی و… خود در گوگل جستجو می‌کنند اما ممکن است در خلال همین جستجوها به یکباره سیستم آنها با مشکلات جدی روبرو شود.
بسیاری از متخصصان امنیتی، محیط مجازی را به میدان مین تشبیه کرده‌اند، چراکه درست زمانی‌که شما فکر می‌کنید همه جوانب امنیتی را رعایت کرده‌اید، به بدافزارهای کلاهبرداری آنلاین آلوده می‌شوید.

از این رو به تازگی وزارت امنیت داخلی امریکا اقدام به بررسی درجه و میزان خطرآفرینی هر یک از محیط‌های مجازی در فضای اینترنت کرده و براساس رنگ، درجه خطر هر یک را طبقه‌بندی کرده است.
این گزارش همچنین شش نقطه پرخطر را در اینترنت معرفی و در نهایت راه مقابله و محافظت از کاربران را در هر یک از این فضاها عنوان کرده است.

وزارت امنیت داخلی امریکا به بررسی موقعیت های خطرناک و همچنین محیط‌های ناامنی پرداخته است که کاربران در مواجهه با این محیط‌ها و موقعیت‌ها باید هوشیاری بیشتری به خرج داده و بیشتر از قبل نکات امنیتی را رعایت کنند.
در ادامه به بررسی هر یک از این موقعیت‌ها می پردازیم:

موقعیت اول فایل‌های مخرب فلش

محیط خطرآفرین: وب سایت‌های حاوی فایل‌های فلش

طی سال‌های اخیر نرم افزارهای گرافیکی ادوبی فلش به هدف مطلوب بدافزارها تبدیل شده‌اند. اما آنچه در این نرم‌افزار محل خطر است، کوکی‌های فلش است که به سازندگان آن این امکان را می‌دهد تا تنظیمات کمتری بر روی فلش اعمال کنند و از این طریق سایت‌هایی که شما بازدید کرده‌اید را ردیابی کنند.
بدتر از آن زمانی‌است که حتی با حذف کوکی‌های مرورگر، باز هم کوکی‌های فلش در پشت صحنه باقی می‌مانند.

پس اگر شما از یک وب سایت حاوی فلش بازدید کردید، به منظور حفاظت در برابر حملات مبتنی بر فلش، پلاگین فلش مرورگر خود را بروز نگه داشته و قبل از هرگونه دانلود آن را با تنظیمات مرورگر خود بررسی کنید.

موقعیت دوم لینک‌های کوتاه شده

محیط خطرآفرین: توییتر

از زمان ایجاد توییتر، کلاهبردان اینترنتی سعی می‌کنند تا با استفاده از لینک‌های کوتاه شده کاربران را برای کلیک بر روی لینک‌های مخرب‌ ترغیب کنند. چراکه پنهان کردن بدافزارها پشت لینک‌های کوتاه کار بسیار ساده‌تری است.

پس هر زمان که به سایت توییتر سر زدید به هیچ وجه بر روی هیچ لینکی کلیک نکنید. اگر هم می خواهید لینک های مخرب را از سالم تشخیص دهید از برنامه Tweet Deck که دارای ویژگی نمایش کامل لینک‌ها قبل از ورود به سایت است، استفاده کنید.

موقعیت سوم ایمیل‌ها و فایل‌های پیوست

محیط خطرآفرین: Inbox ایمیل شما

اگرچه کلاهبرداری‌های فیشینگ و حملات مخرب به ایمیل‌ها اتفاق تازه‌ای نیست اما روش‌های این کلاهبرداری‌ها دائما در حال تحول است.
به‌طوریکه این روزها پیام‌های عادی از پیام‌های مخرب قابل تشخیص نیستند. به همین دلیل به کاربران توصیه می‌شود به هرآنچه که به Inbox شان وارد می‌شود، اعتماد نکرده و به جای کلیک بر روی لینک‌های ارسال شده به صورت مستقیم به وب سایت مربوطه مراجعه کنند.

موقعیت چهارم موزیک‌ها، ویدئوها و نرم افزارها

محیط خطرآفرین: وب سایت های دریافت (Download) موزیک، ویدئو و نرم افزار

سایت‌های دریافت (Download)موزیک، ویدئو و نرم افزار، گنجینه ای از نرم افزارهای مخرب در لباس مبدل هستند!
بسیاری از متخصصان امنیتی معتقدند وب سایت‌های این چنینی یکی از خطرناک‌ترین محیط‌ها برای بازدید هستند.
چراکه اغلب این وب سایت‌ها یک مدل مشخص از کسب و کار و همچنین اعتبار امنیتی کافی ندارند.

اگرچه بهتر است به دلیل محتوای غیرقابل اعتماد این وب سایت‌ها بطور کامل از بازدید آنها صرف نظر کنید اما اگر به هر دلیلی به این وب سایت‌ها سر زدید، بهتر است به منظور حفاظت از سیستم اصلی خود، از یک سیستم دوم با یک آنتی ویروس کاملاً بروز استفاده کنید.
در نهایت فایل‌های دانلود شده را اسکن کرده و یکی دو روز بعد آنها را باز کنید. چراکه نرم افزارهای مخرب به محض باز شدن به همه سیستم شما رسوخ می کنند اما با تاخیر در باز کردن آنها، به آنتی ویروس اجازه می دهد مجوزهای لازم را مورد بررسی قرار دهد.

موقعیت پنجم بدافزارهای پنهان در فیلم‌ها و تصاویر غیراخلاقی

محیط خطرآفرین وب سایت های نامشروع

سایت های نامشروع به خودی خود نسبت به سایر سایت های فعال و عمومی از درجه امنیت کمتری برخوردار هستند. اما این فرضیه تمام داستان نیست. اگرچه بازدید از این وب سایت‌ها به دلیل محتوای آنها، به‌طورکلی مخرب است اما به دلیل اینکه هیچ خط مشی امنیتی مشخصی ندارند علاوه بر محتوای مخرب می توانند حاوی برنامه های آلوده و بدافزار هم باشند.
از این رو کاربران بهتر است به هیچ دلیلی به هر یک از این وب سایت ها وارد نشوند.

موقعیت ششم ویدیوهای آنلاین

محیط خطرآفرین وب سایت‌های به اشتراک‌گذاری ویدیو

شاید برای شما پیش آمده، در حال تماشای یک ویدیوی آنلاین هشداری نمایش داده می‌شود مبنی براینکه برای دانلود این ویدیو نیازمند نرم‌افزار خاصی هستید.
چراکه نرم افزار فعلی شما فایل مربوطه را پشتیبانی نمی کند.

قانونی بودن نرم‌افزار معرفی شده به اعتبار وب‌سایتی که شما در حال بازدید از آن هستید بر می‌گردد.
اگر در حال تماشای ویدیو از یک وب سایت ناآشنا هستید بهتر است به پیغام داده شده اعتنا نکرده و نرم افزار را دانلود نکنید. اما بطورکلی بهتر است برای تماشای ویدیوهای آنلاین به وب سایت‌های شناخته شده‌ای مثل Vimeo و یوتیوب مراجعه کنید.

در نهایت اینکه اگرچه امروز اینترنت فاصله‌ها را کم و دسترسی‌ها را آسان کرده است، اما هر لحظه از حضورمان در این فضا می‌تواند موقعیت مناسبی را در اختیار سودجویان قرار دهد.
شش موقعیتی که توسط وزارت امنیت داخلی امریکا مورد بررسی قرار گرفت اگرچه ممکن است خطرآفرین باشند اما تمام پهنه گسترده اینترنت را شامل نمی‌شوند.
از این جهت به نظر می رسد تنها راه حل مطمئن برای مقابله با کلاهبردان و نفوذگران، هوشیاری کاربران و استفاده به جا از ابزارهای امنیتی مناسب است.

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید