امروز: یکشنبه، ۶ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۳۰ Sunday, 25 February 2024

مسيح مهاجری: كشور ما جمهوری اسلامی است نه جمهوری مداحان!

مسيح مهاجری: كشور ما جمهوری اسلامی است نه جمهوری مداحان!

افطاری‌های سیاسی این شب‌ها فرصت مناسبی شده تا سیاسیون بالای منابر رفته و از آنچه ترویج بداخلاقی و توهین از سوی مداحان است، هم انتقاد کنند و هم هشدار بدهند.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، افطاری‌های سیاسی این شب‌ها فرصت مناسبی شده تا سیاسیون بالای منابر رفته و از آنچه ترویج بداخلاقی و توهین از سوی مداحان است، هم انتقاد کنند و هم هشدار بدهند.

:
مراسم افطاری حجت‌الاسلام ناطق‌نوری از یک‌سو و مراسم افطاری حزب مردم‌سالاری از سوی دیگر این فرصت را فراهم کرد تا هم حجت‌الاسلام مسیح مهاجری، مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی و هم حجت‌الاسلام منتجب‌نیا، قائم‌مقام حزب اعتمادملی، از آنچه در روزهای گذشته از تریبون‌های مداحی شنیده شده، انتقاد و ابراز خطر کنند. مخاطب نقدها اما تنها مداحان نبودند بلکه بزرگانی را هم خطاب قرار داد که نسبت به این توهین‌ها و تخریب‌ها سکوت می‌کنند. مسیح مهاجری سخنان خود را در مراسم بزرگداشت شهدای هفتم تیر و شهید عباسعلی ناطق‌نوری در حوزه علمیه امام‌حسن‌مجتبی (ع) لواسان بیان کرد.

:

مهاجری که خود از اعضای بازمانده حزب جمهوری است، در این سخنان با بیان اینکه «کشور ما جمهوری اسلامی است و نه جمهوری مداحان» از توهین‌های برخی مداحان به هاشمی‌رفسنجانی و ناطق‌نوری تبری جست. مهاجری این سخنان را در جمع گسترده‌ای از میهمانان ناطق‌نوری عنوان کرد.

:

افطاري ٣٠ ساله
ناطق‌نوری دو سال است که افطاری‌های خود را در حوزه علمیه امام‌حسن‌مجتبی(ع) برگزار می‌کند و تا قبل از آن، این مراسم را در زادگاهش، نور، برگزار می‌کرد؛ مراسمی با قدمت ٣٠ سال. افطاری امسال البته به خاطر حضور برخی از وزرای دولت روحانی و معاونان آنها، سیدحسن خمینی و البته جمعی از احزاب و تشکل‌ها تا حدی شبیه به یک مراسم ملی شده بود. احزاب به مناسبت آنچه آن را هفته بزرگداشت احزاب نام‌گذاری کرده‌اند، به حضور ناطق‌نوری رفته‌اند؛ هفته‌ای که در تقویم‌ها به هفته قوه‌قضائیه مشهور است و گروهی از احزاب آن را به دلیل دیدگاه شهید بهشتی به تحزب و البته انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی به نام بزرگداشت احزاب نام‌گذاری کرده‌اند. جمشید ایرانی که دبیر کمیته جبهه اعتدال‌گرایان است و هماهنگی حضور احزاب در این نشست را برعهده داشته است، در گفت‌وگو با «شرق» در توضیح بیشتر سخنان مهاجری گفت حجت‌الاسلام مهاجری در سخنان خود سعی کرد به نحوی شرایط زمان مرحوم بهشتی را با شرایط پیش‌آمده برای ناطق‌نوری مقایسه کند. ایرانی ادامه داد: مهاجری گفت که بهشتی معتقد بود حزب معبد من است، اما شهادت او را به نام قوه‌قضائیه نام‌گذاری می‌کنند، درصورتی‌که آمال او کار تشکیلاتی بود و تربیت نیروهای انسانی و سرمایه اجتماعی. ایرانی همچنین درباره سخنان ناطق‌نوری هم گفت: ناطق‌نوری طی سخنان کوتاهی با اشاره به نام‌گذاری امسال از سوی مقام‌معظم‌رهبری گفت که ما سرباز ولایت هستیم و به‌خاطر شرایطی که داریم و آنچه مقام‌معظم‌رهبری نام‌گذاری کرده است از خط ولایت خارج نمی‌شویم. 

:
اخلاق گمشده ماست
همچنین خبرگزاری ایلنا هم شرحی از سخنان مسیح مهاجری را منتشر کرده است. مهاجری در این سخنان اخلاق را گمشده امروز جامعه ایران دانست و با گلایه از اینکه برخی دوران انقلابی‌شدن را پایان‌یافته می‌دانند، گفت: چون اجرای قوانین الهی همیشگی است، انقلابی‌بودن هم همیشگی است. مهاجری تأکید کرد: گمان نکنید داعش فقط در سوریه و عراق است؛ هدف اصلی داعش ایران است. ما باید اخلاق داشته باشیم و برای مواجهه با آنها آماده باشیم.

:
او دلیل سقوط شاه را نداشتن اخلاق و پشتوانه مردمی دانست و تأکید کرد: اگر اخلاق داشته باشیم٬ همه‌چیز داریم، اما برخی با سوءاستفاده از این مسئله عنوان می‌کنند اگر قرار است انقلابی باشیم٬ باید همه‌چیز در اختیار ما باشد. او با بیان اینکه معتقدیم لازمه پذیرش ولایت‌فقیه این نیست که به کسی «ضدولایت‌فقیه»٬ «سازشکار» یا «فتنه‌گر» و «رأس فتنه» بگوییم، افزود: ما همچنین معتقدیم نباید به افرادی مثل آقایان هاشمی و ناطق‌نوری که عمرشان را برای ولایت‌فقیه گذاشته‌اند٬ بی‌احترامی شود. مهاجری ادامه داد: این هنر نیست که هرروز کسی را به اسم فتنه دفع کنیم٬ هنر انقلاب جذب این افراد است.

:

هنر این است که هرروز یک نفر را جذب نظام کنیم.  او با اشاره به صحبت‌های سیاسی و اهانت‌های برخی مداحان گفت: متأسفانه این مداحان سخنران شده‌اند و سیاست تعیین می‌کنند. مداحی که می‌گوید آقایان استخر می‌روند و جت‌اسکی می‌کنند٬ معتقدند کسی که به استخر می‌رود٬ ضدانقلاب و انحصارطلب است. مهاجری با اشاره به توهین به مسئولان در مراسم تشییع شهدای غواص گفت: هرچیزی باید جای خود باشد و اگر قرار باشد سیاست٬ فرهنگ٬ عمران و تصمیم‌‌گیری‌ها٬ دست یک گروه باشد که کاری درست نمی‌شود. باید طرحی نو دراندازیم و این طرح نو٬ افزایش جاذبه و کاهش دافعه است. او با بیان اینکه «مگر ایران٬ جمهوری مداح‌هاست که آنها برای نظام تعیین‌تکلیف کنند؟ ما برای این رفتارها شرمنده هستيم»، گفت: این‌گونه نیست که کاری صورت نگرفته باشد و همه دولت‌ها کارهای بزرگی کردند و همین دولت هم اگر بحث هسته‌ای را به نتیجه برساند٬ کار بزرگی کرده است.

:

منتجب‌نيا: مردم العفو می‌گویند ،پشت میکروفون‌ها هتاکی می‌شود

:
از لواسان که خارج شویم و به داخل شهر برگردیم، در هتل المپیک تهران هم مشابه همین سخنان از سوی رسول منتجب‌نیا مطرح شد. او که در همایش حق‌الناس که قبل از افطاری حزب مردم‌سالاری برگزار شده بود، سخن می‌گفت، هم از دغدغه‌های انتخاباتی‌اش حرف زد و هم از توهین‌های مداحان و سکوت بزرگان سخت انتقاد کرد. منتجب‌نیا در این سخنان گفت: کسانی که هیچ هزینه‌ای برای آرمان‌های انقلاب نپرداخته‌اند، در گوشه‌ای نشسته و قلم بر روی تمام خواسته‌های امام می‌کشند و اعلام می‌کنند مگر مردم چه جایگاهی دارند که رأی بدهند و از آن‌سو اسلامیتی را ترویج می‌دهند که چند درجه ناچیز تا اسلام داعشی و افراطی فاصله دارد. حال اگر چنین افرادی تئوریسین نظام و انقلاب شوند و میدان‌داری کنند، دیگر چه انتظاری داریم برای حضور گسترده مردم در عرصه سیاسی، تلاشی صورت بگیرد.

:

به گزارش ایلنا، منتجب‌نیا با اشاره به اتفاقات هفته‌های اخیر، گفت: شما دیدید این جریانات در هفته‌های گذشته، در مراسم ارتحال حضرت امام(ره) و پیش و پس از آن چه کردند و متأسفانه در شب‌های قدر نیز خواهیم دید در زمانی مردم دست به سوی خداوند دراز کرده و العفو می‌گویند، آنها پشت میکروفون‌ها و تریبون‌های مقدس به بزرگان نظام و انقلاب فحاشی و هتاکی می‌کنند. او یادآور شد: البته من از این جریان‌ها تعجب نمی‌کنم. تعجب من از بزرگانی است که در برابر این اقدامات سکوت می‌کنند.

:

عقبه توهین‌های مداحان
این واکنش‌ها به هتاکی‌های مداحان، کمی پس از آن صورت می‌گیرد که هم در مراسم تشییع پیکر شهدای غواص، شاهد توهین مداحان به دولت و رئیس مجلس بودیم.

:
بلافاصله با آغاز ماه رمضان و شروع برنامه‌های هیأت‌های مذهبی، بخشی از مداحان صاحب تریبون در این هیأت‌ها، از جمله هیأت مسجد امام حسن مجتبی(ع) و در رأس آن سعید حدادیان، موج حملات خود را علیه هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی، محمود احمدی‌نژاد و حتی صادق زیباکلام آغاز کردند، به‌طوری‌که این جلسات وعظ و سخنرانی در مساجد را در سال منتهی به انتخابات، به میتینگ‌های سیاسی خود تبدیل کردند. نمونه بارز و نزدیک آن، سخنان مداحی است که در برنامه تشییع غواصان، روحانی را با این جمله نواخته بود: «اگر عرضه نداری برو کنار» و بعد هم خطاب به علی لاریجانی گفته بود: «خاک بر سرت که با یک دیپلمات آرایش‌کرده خوش‌وبش می‌کنی!» بعد از آنکه ماه رمضان شروع شد سعید حدادیان هم در منبرهای رمضانی خود سخنان روحانی درباره تحریم‌ها و اینکه «آنها که می‌گویند تحریم مهم نیست، گویی که از جیب مردم بی‌خبرند» را هدف قرار داده بود.

:

او با همین سبک از هاشمی، هم به دلیل ماجرای مهدی و هم به دلیل دستگیری فائزه انتقاد کرد. البته تریبون‌های مداحی کشور در شرایطی در حال سیاسی‌شدن است که تا پیش از این، حاج منصور ارضی که پایگاهش در مسجد ارگ تهران قرار دارد، پیشتاز این حملات بود. در این سال‌ها تریبون‌های سیاسی‌شده مداحی دست برخی مداحان می‌چرخید تا اینکه صوت‌ها و تصویرهای سینه‌زنی به همراه ذکر شعارهای انتخاباتی در هواداری از سعید جلیلی برای کاندیداشدن در انتخابات ریاست جمهوری سال ٩٢ منتشر شد و بعد‌ها گویا این موضوع تا حدی رواج پیدا کرد که برخی مداحان درباره هر موضوع سیاست خارجی با همان سبک عزاداری، نوحه‌سرایی کردند.

:

موضوعی که تا حدی رواج یافته که بعید است به این راحتی‌ها کنترل شود. تا اینجا تنها دو نماینده، یعنی غلامعلی جعفرزاده، نماینده رشت و بهروز نعمتی، عضو فراکسیون رهروان ولایت، از قوه قضائیه خواسته‌اند با مداحان هتاک برخورد کنند. دراین‌میان سیدرضا اکرمی، عضو جامعه روحانیت مبارز تهران، در توصیه‌ای به مداحان گفته است ‌به منبری‌ها و وعاظ توصیه می‌کنم قبل از اینکه مطلبی را بیان کنند، درباره‌ مطلب خود از چهار نفر کارشناس و اهل فن، نظر بخواهند. به گزارش ایسنا، او گفته اصلا جایگاه برخی مداحان نیست تا علیه سران مملکت که ما آنها را انقلابی دانسته و از خدمات آنها به انقلاب آگاهیم، صحبت کنند. به‌هرروی هنوز برخوردی صورت نگرفته و انتقادها صرفا در حد گلایه باقی مانده است.

./.

۲ دیدگاه برای این خبر ثبت شده است

 1. همه این مصیبت ها از ناحیه خود این آقایان است. در دوره شاه، این وعاظ شهیر بودند که نامشان روی تابلوها و بنرها تبلیغ می شد. مردم به احترام وعاظ دین در ماه های محرم و رمضان به مساجد و تکایا هجوم می بردند. شاید سوادشان متوسط بود اما منبرشان بیست بود. معروف معروف هاشان صاحب آثار قلمی بودند. بیشترین خریدار کتابها و نوارهای ایشان پای منبریها بودند که پس از اتمام جلسه تا می خواستند کتاب های جدید و قدیم واعظ شهیر را خریداری می کردند. مداح ها اما بیش از سه پله بالای منبر نمی رفتند. از علم روز و علوم دینی چیزی نمی دانستند و چیزی هم نمی گفتند. مقلد آقای واعظ بودند. نان منبر آقای واعظ را می خوردند. وقتی روضه واعظ به اوج خود می رسید چراغ ها خاموش می شد. در آن تاریکی، صدای واعظ قطع می شد، مداح ادامه روضه خوانی را پی می گرفت و مردمی را که غرق اندرزهای آقای واعظ بودند بیش از پیش با ذکر مصیبت های مناسبتی ایشان را تخلیه روحی و آماده دعا می کرد. کار این دو عملا شارژ روحی و اخلاقی و مسئولیت های دینی مردم برای چند ماه از سال بود. نیم منبر مداحان هیچوقت به گرمی وعظ و روضه تمام منبر خود وعاظ نبود. چرا که بستر روضه را او آماده می کرد و حقا و انصافا هم بیان و نوای دلنشینی داشتند. اما بعد از انقلاب بسیاری از وعاظ سیاست را بر منبر رفتن ترجیح دادند. روضه خواندن را در شان مقام خود ندانستند. دراین وانفسا چه کسی بهتر از خود مداح ها که جایگزین ایشان بشود. رقیب کم خطر! اما بعدها معلوم شد اشتباه محاسباتی شده است. منبرها تماما دست مداح ها افتاد که کارشان نه وعظ که مداحی بود. مردم هم خود را با شرایط جدید وفق دادند. بخصوص وقتی تعداد رقم شهدا در جامعه رو به فزونی گذاشت، مردم داغدار احساس کردند بیشتر به نوحه و روضه نیاز دارند تا وعظ و تذکر آداب دینی و اخلاق مسلمانی. لذا وعاظ شهیر که هادی مردم عامی بودند به حاشیه رانده شدند و مداح ها آمدند با دست پر. در مقام وعظ و مداحی و این اواخر منتقد و دلسوز و مضطرب. لذا به خود جرات دادند با اینهمه پیرو به ولی نعمتان دیروز خود معترض باشند! خطای ایشان را گوشزد کنند! لغزشها را یادآوری کنند! بعضا هم با الفاظی که جاری شدن آن بر دهان همان و ریختن لباسهای بهشتی از تن آدم و حوا همان. دهان هائی که دیگر مستعد و مستحق ذکر مصیبت و روضه خوانی نیستند. ضد نور و ضد شعائر دینی است.
  آدمی کار خود کار دگر کرد
  راه خود را نرفت راه دگر رفت
  سود خود را نکرد سود دگر کرد
  پای زیبای خود کفش دگر کرد
  رنج خود را خدا رنج دگر کرد
  آیه دین ما دین دگر کرد
  سجده را بر خدا جور دگر کرد
  رنگ رخسار ما رنگ دگر کرد
  شکوه روزگار روز دگر کرد
  بر سر کوی یار کوی دگر کرد
  کار زیبای خود محو دگر کرد
  میوه فصل شب فصل دگر کرد
  بی خبر از خدا زیر دگر کرد
  زیر و زر با خدا زین دگر کرد
  بر تو نازم خدا کار دگر کرد
  من نخوانم خدا کار دگر کرد
  بلکه بر مهر من مهر دگر کرد
  صید مطلوب من صید دگر کرد
  ساز گفتار من ساز دگر کرد
  گوشه چشم من گوش دگر کرد
  سکه نیم من نیم دگر کرد
  بر من کم بها ضرب دگر کرد
  سال نیکوی من سال دگر کرد
  کودکم تا نخفت ناز دگر کرد
  مطلع آخرم نظم دگر کرد
  بیت مفلوک من بیت دگر کرد

  0
  0
 2. سلام بر آقای همۀ خوبیها
  تقدیم به مداحان اهل بیت سلام الله علیه
  خواندن قسمتی یا همه شعر توسط مداحان

  دوستداران حقیقت

  اگر سالوسگری خصلت تاریخ نشینان است
  انوار حق، تطهیر کنندۀ عروة الوثقی نشینان است
  ز بیعتِ حوض کوثر، تعبیر مقدرات حق عیان است
  شرم دارد عاصی، از گناه خویش که از عزلت نشینان است

  بیا که ز بندگیِ صاحبانِ جامهای بلا زِ سیاهی بدرائیم
  بر جا ننشینیم و زِ دربدریِ فتنۀ آخرالزمان بدرائیم
  ارواح خبیث دارد القائات عمال و مزدوران تزویر
  بیا که از پس حیلۀ اهریمنی سفیانی و دجال بدرائیم

  بیا جانان که غمها برود اگر که زودتر بیائی
  محفل عشق خدا گرمتر شود اگر که زودتر بیائی
  ای خورشید محبت، بر گناه گنهکاران خرده مگیر
  که بندگی خداوند، از اول معنا شود اگر که زودتر بیائی

  زِ هالۀ نور شوند، محبینِ حجتِ حق، منتظران مهدی “س”
  مُلحَق شوند به نگاه حقیقت، دوستداران مهدی “س”

  گل افشان گل محمدی”

  0
  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توییت بینا

10:34 (۴ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۴ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۴ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۴ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۸ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۸ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۸ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۹ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۹ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۹ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۹ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۹ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۹ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۹ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۹ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۹ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۹ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۹ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

آخرین عناوین